Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Автоматици

doolettle снимка doolettle 27 ноември 2009 - 21:25

и аз съм с автомат но надявам се временно. МИсля да минавам на ръчка но още не съм си намерил маховик. Причината е липса на респонс. Иначе за дълъг път е идеална но ме дразни че когато искам да се изнеса от кръстовище е някак мудна. Настъпвам до дъно а тя тръгва доста по-плавно отколкото двигателя може да я изтреля. Едва след като качи 30-40км/ч започва да ме залепя както тряа. Това му е единствения недостатък според мен на автоматика. Иначе по-високия разход на гориво и по-скъпата подръжка не са проблем, все пак удобството ги компенсира. И тук е момента да питам: кутията се управлява от комп и се чудя дали е възможно да се пипне малко софта, че да залепя повече първа предавка т.е. при по-ниска скорост (примерно 10км/ч) съединителя да е напълно зацепен?
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 27 ноември 2009 - 21:56

аз карам зафирка 1,9 150 коня автомат,и сам повече от доволен , на старта е малко мудна но после неможе да я ударжиш,затова сам я чипосал на 200 кс , а бе луда работа,,като препорька от мен , е да сменяте маслото на макс.40000 хил. ,относно зимния режим не сам го ползвал щото е мн. мудна след чипа малко се шашкаше от време ,на време препльзгваше щото стана около 380нм ,но вече няма яд сега е самолет аз редовно я пьржя ,само автомата може да направи кефа... ако някои знае нещо повече да пише .....
Отговори

Бу. снимка Бу. 27 ноември 2009 - 23:13

Поздравления за темата!
Аз за съжаление съм от неуките и искам да се включа с един въпрос, който много ме тормози.
Само на мен ли ми се струва, че не е нормално да ми гасне автоматика? Адски ме дразни това.
Рядко се случва, но при тръгване колата се дави понякога (мислех, че е от нафтата), но за мен наистина е абсурдно автоматик да гасне.
Моя автоматик се води изитроник, ако има значение..
Отговори

a701 снимка a701 28 ноември 2009 - 01:13

Здравеите колеги темата е страхотна спред мен, и аз вече сам върл привърженик на този тип кутии. Отскоро сам с Воксхол Вектра 2.2 DTI с автоматична трансмисия .Колата е перфектна но проблема е в това че когато колата загрее над 85 градуса при спиране при преминаване от 3 на 2 скорост ми рита доста сериозно също така като спря след няколко секунди ми разтриса колата все едно ми изключва от скорост .Смених маслото на скоростната кутия но проблема остана .Изкам да подчертая че това го прави само на загрял мотор и няма значение дали е в ръчен или автоматичен режим (колата е типтроник с скоростна кутия AF 33).Ровя се сериозно в форумите но не мога да открия нищо за този проблем ,някои да има идея какъв е проблема и какво да сменя 4е тук диларите са цифромани и искат да сменят наред.Благодаря предварително на отзовалите се .
Отговори

martyt снимка martyt 28 ноември 2009 - 08:27

 Бу., на 27 Nov 2009, 23:13, каза:

Поздравления за темата!
Аз за съжаление съм от неуките и искам да се включа с един въпрос, който много ме тормози.
Само на мен ли ми се струва, че не е нормално да ми гасне автоматика? Адски ме дразни това.
Рядко се случва, но при тръгване колата се дави понякога (мислех, че е от нафтата), но за мен наистина е абсурдно автоматик да гасне.
Моя автоматик се води изитроник, ако има значение..



След като разбрах какво е "изитроник" не мисля че е много сполучлива модификация на автоматика.Разбира се това е мое мнение.
За гасненето мога да споделя че и мойта ми е правила този номер.Така и не можах да разбера от какво,но се оправи сама.Все пак
твоята е къде,къде по-нова и за мен не е нормално,но съм сигурен че не е нещо сериозно-може електрониката да ти прави тази мизерия.
Води я на "доктор" най-добре ако продължава да ти върти номера.

Поздрави и успех!


п.п.Пиши като/ако има развитие и резултат по въпроса!
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 28 ноември 2009 - 09:33

 a701, на 28 Nov 2009, 1:13, каза:

Здравеите колеги темата е страхотна спред мен, и аз вече сам върл привърженик на този тип кутии. Отскоро сам с Воксхол Вектра 2.2 DTI с автоматична трансмисия .Колата е перфектна но проблема е в това че когато колата загрее над 85 градуса при спиране при преминаване от 3 на 2 скорост ми рита доста сериозно също така като спря след няколко секунди ми разтриса колата все едно ми изключва от скорост .Смених маслото на скоростната кутия но проблема остана .Изкам да подчертая че това го прави само на загрял мотор и няма значение дали е в ръчен или автоматичен режим (колата е типтроник с скоростна кутия AF 33).Ровя се сериозно в форумите но не мога да открия нищо за този проблем ,някои да има идея какъв е проблема и какво да сменя 4е тук диларите са цифромани и искат да сменят наред.Благодаря предварително на отзовалите се .


не не е нормално, да рита, трябва да се регулират клапаните за налягане на маслото,но това може да го неправи само ХАГИ в пловдив,и всичко ще е ок.
Отговори

nasko 07 снимка nasko 07 28 ноември 2009 - 10:02

Къде се намира Хаги в случай че ми потрябва маистор за автоматик.Само съм чувал за него,добър майсто ли е.Аз карам омега б автомат,преди 2 седмици забелязах че ми капе масло от ск.кутия,отидох в Опел стефанов и се оказа че е от температурния датчика и сега чакам да го доставят,иначе други проблеми няма засега.
Отговори

Бу. снимка Бу. 28 ноември 2009 - 12:54

 martyt, на 28 Nov 2009, 8:27, каза:

п.п.Пиши като/ако има развитие и резултат по въпроса!

Благодаря ти много за отговора.
И аз не съм особенно впечатлена от "изитроника".., но какво да се прави..
Когато я закарах на "доктор" ми обясниха, че този проблем излиза от софтуера..и явно доста често се оплакват, но са му намерили решението "УЖ"..
Защото реално работи добре само първата седмица, след като я оправиха и после пак взе да ми прави проблем. Сега съм решила да изчакам смяната на първото масло...и се надявам тогава да се отпуши.
Ако излезе нещо друго, ще пиша. Благодаря.
Поздрави!
Мнението беше редактирано от Бу.: 28 ноември 2009 - 12:56
Отговори

IVO D снимка IVO D 29 ноември 2009 - 20:21

Здравейте на всички.
Радвам се, че най после има отделна тема за автоматици.
Моля за помощ или съвет.
Карам Vectra 1.8 с автоматик, скорорстната кутия е AF20. От известно време задната скорост отказа, това се случи при една маневра назад колата все едно буксуваше в кал, но все пак се движеше назад, дадох пак напред и после назад колата отново се движише назад, но усещането беше същото, при третия опит си останах на място.
Напред колата върви без проблеми (S режим и той работи), от кутията не се чуват никакви шумове, никакви лампи по таблото не светят.
Маслото на кутията определено е за смяна, в тази връзка искам да попитам дали е възможно да се смени и филтъра без да се сваля скорстната кутия. Вчера е вдигнаха в един сервиз за смяна на масла. отдолу се вижда пробка за източване на масло.
Питал съм на няколко места за ремонт, но ми обявиха цифра колкото за цялата кола.
Отговори

martyt снимка martyt 29 ноември 2009 - 21:30

Здравей,
първо те съветвам да си смениш маслото и филтъра,за да не отидат и другуте предавки ако не дай си Боже наистина задната е отишла.За твоята
кутия не знам(не че за мойта знам много)но мойта май е със постоянен филтър и все пак не виждам причина да не може да се смени без да се сваля
кутията.Искрено се надявам проблема за задната ти да не е много сериозен,още повече че няма видими и звукови признаци за това както разбирам.
За цените за ремонт-мЪлчи,поне и аз така знам.
Надявам се че дори и да не съм ти помогнал,то поне малко да съм те обнадеждил.

Поздрави и пиши за развитието ,ако има такова-ще е полезно!!! :love_opel:
Отговори

tonkostz снимка tonkostz 16 декември 2009 - 19:25

На AF20 кутия в Атсра Ф сменя ли се филтъра?Питам защото чух,че имало някои кутии, на които филтъра не се сменял.Ако се сменя ако може някой да каже как,колко струва филтъра?Маслото като се източи пт пробката изтичат само 3 литра от цялото(около 7 литра).До сега за 10000км съм го сменял 3 пъти през известно време да се смеси с другото и пак седи кафеникаво леко.Не е червено каквото е новото.Това според мен е загуба на пари да со меняш 5-6 че и повече пъти през известно кратко време че да се избистри.Точно това четох из чуждите форуми,че филтъра не се сменял,а само се чистел и то само ако кутията се отваря за ремонт.Иначе отностно смяната маслото препоръчват да се смени няколко пъти през 1000км примерно,за да се избистри и да се подобрят качествата му.
Мнението беше редактирано от tonkostz: 16 декември 2009 - 19:45
Отговори

CryoN снимка CryoN 21 декември 2009 - 14:41

От две годинки и малко съм с автоматик. Скоростната ми кутия е AF20 Айсин до сега проблем не ми е създала. Колкото до смяна на филтри и масло човек може да се побърка от мнения - където питам различни версии. Преди две години освежих маслото с dextron II за сега проблем няма (не беше сменяно никога респ. и освежавано) тогава ми казаха, че филтъра е много скъп - 300лв и трябва най-късно при следващата смяна на масло да го сменя (японските били така, на немските се сменял на всяка смяна на масло). Преди няколко месеца разбрах за един сервиз в Бургас където правели автоматици съответно имат и магазин за части. Реших да попитам колко ми струва филтъра и какво се оказа - 43лв и някакви ст., а на въпроса кога се сменя ми отговориха, че за пръв път чуват някой да сменя филтър без кутията да има нужда от ремон или въобще без да се налага да се отваря по някакви причини.
За зимния режим - да колата тръгва малко по-тромаво, не върти гуми при хлъзгав път и при пускане на газта по-бързо падат оборотите съответно сменя и предавка надолу.
За оборотите определено моята държи по-ниски обороти от такива със същия мотор и ръчна кутия (то и по книжка си е така) дори на светофар (положение "D") оборотите стоят около 600-650 при това двигателя работи гладко без вибрации, а при подаване на газ се качват според крака, определено не е мудна (доста голф II - III са оставали да мислят пък и не само голфове по светофарите), но до трета - мине ли на четвърта вече няма душа дори и с кикдаун от 120 нагоре вече бавничко наема малко по-добре е с натиснат "S" спорт и все пак не е спортен автомобил.


От време на време ми се кара и кола с ръчна кутия, но определо за себе си поне - бих взел вече само автоматик. Повечето хора мрънкат видиш ли ся те са по-тромави, по-скъпа подръжката докато не покарат и после:
- е яка работа си е автомата....... та твоята,........... ако я продаваш по-натам?
Отговори

Automatic снимка Automatic 21 декември 2009 - 15:41

Единствената разлика при спорта е че сменя на по-високи обороти но мощността не се променя. За оборотите не гледай таблото че лъже. Моята показваше същите обороти на таблото, но като я закачихме на компютър излязоха 900-915
Отговори

Kadett.GTE снимка Kadett.GTE 03 януари 2010 - 14:14

Аре и аз да се намеся с малко опит, но за съжаление не на Опел, а на Мерц

Минуси:
1. Не можеш да запалиш на скорост, ако ти е паднал акумулатора. Тоест ако не ти е запалена колата, съединителя ти е отлепен (винаги)
2. Като се спускаш на надолнище трябва да поддържаш газта иначе колата почва да спира, и то драстично.
А превключва на свободна след доста време след като се спускате, без да подавате газ.
3. По честа подръжка
4. Ако сменяте посоката на движение (напред-назад), скоростната кутия се бави повече ...

Плюсове:
1. Не е нужно да се притесняваш че ще ти изгасне колата, като намалявяш
2. Предавките се сменят по-бързо (тягата се прекъсва по-малко), в точните обороти
3. Режимът Winter определя ускорението (върт момент). Специялно при мене се регулират клапаните на турбото, предавките се сменят на по-ниски обороти ... Но колкото и да се стараят не е като ръчните скорости за зимата.
Пример : При положение че ти е поднесла колата, не можеш да свалиш предавките толкова бързо, колкото при механиката.
4. При потегляне на стръмно, колата никога не тръгва в обратната посока (не изпуска). При механиката това зависи само от водача. Не е нужно да държите и трите педала, или да дърпате ръчна, просто пускате спирачката и давате газ (без да бързате)
5. Автомобилът спира по-бързо, понеже почти винаги съеднителят до някаква степен е притиснат.
6. Темпомата е много по-полезен
7. Превъртането на гуми е ограничено на минимум, при потегляне
8. Никога не лашка, дори и при шофьори-младоци

Бутонът под педала:
Той служи за изпреварване (бързо ускорение). Той сваля предавка или две и след това сменя предавките в "червеното", докато ускорителят (газта) не се върне до определена позиция.

Хинт:
За бързо потегляне, задръжте спирачката, вдигнете обороти и спуснете спирачката

Мое мнение :
Автоматикът е за "слаби" и/или разсеяни шофьори, и за тираджии ..
Мнението беше редактирано от Kadett.GTE: 03 януари 2010 - 14:15
Отговори

Royalty_GL снимка Royalty_GL 08 януари 2010 - 19:46

Az syshto karam Vectra V6 avtomatik....Nqkakva ideq na kolko km da smenqm masloto na skorostnata kutiq?

Колега, писането НА КИРИЛИЦА в тоаи форум е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО :n055:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 08 януари 2010 - 20:10
Отговори

Blaze 2.0 16V снимка Blaze 2.0 16V 11 януари 2010 - 15:33

Здравейте аз съм нов тук но разбрах че темата е новичка и много се радвам че я има ЕВАЛА!!!
За колегата Kadett.GTE:
Колега,това че караш автоматик не те прави "слаб" щофьор или нещо подобно.Това си е удобство.
Наистина не може да се кара като "ръчката" но пък не й отстъпва.Аз втора година карам Омега Б автоматик и съм супер доволен от нея,да не говориме че върви повече от "ръчката" на един приятел която е по-нова от моята.(нз дали попринцип е така може и в другата кола да е нещо).
А и ако искаш да си изръчкаш колата,автоматика и той си се цедиди,само дето не ти пушат гумите.
Но за това всеки си има свое мнение,ти с едно,аз с друго.
Мнението беше редактирано от Blaze 2.0 16V: 11 януари 2010 - 15:42
Отговори

Бу. снимка Бу. 12 януари 2010 - 10:24

 Kadett.GTE, на 03 Jan 2010, 15:14, каза:

Мое мнение :
Автоматикът е за "слаби" и/или разсеяни шофьори, и за тираджии ..

Глупости.
Явно не знаеш, какво удобство е да шофираш из София с автоматик, по тези задръствания.
Отговори

Krasimir Todorov снимка Krasimir Todorov 12 януари 2010 - 10:38

Карам автоматик от 6 години, астра комби, 1.8 моно, с японска 4 скоростна автоматична, с каквито са всички такива
Никакви проблеми, ускорява яко, не харчи повече от други, въпреки приказките. Питахте за разход - бензин - градско около 9, извънградско (гледам да не падам под 100 км/ч но не повече от 140, икономично не повече от 110-20) 6.5; газ - градско 14-15, извънградско 9-10. БРЦ газова уредба нова (беше) поставена от най-големите гламари в града ни. "Ако тая кола харчеше 6.5 извънградско ти нема да дойдеш при мен за газова уредба" вика майстора на коментара ми, че нещо не са регулирали газта. Аз съм се дозанимавал с нея впоследствие в смисъл регулирал съм дебита като следя разхода. никакви газ-анализатори не помогнаха. Разход на газ в Италия, Франция, Словения и други европейски държави където съм бил и имат газ при магистрално каране - 6-7. Разхода зависи от това с каква газ или бензин караме, ако колата е в ред само това е отзначение. Никакви ремонти на мотор, нито на скорости. Не съм сменявал масло на скоростната кутия от над 60000 км, откакто е при мен, не вярвам преди това да е сменявано. Колата се кара на педал когато се налага. Няма такова нещо да даваш газ и колата да не върви. Върви си, хем ускорява едно по-друго от ръчните скорости, по-плътно някак си.
За автоматика - не ползвам "S" режима, освен на два пъти когато се гонихме с един пасат тди. знам че ще възникнат полемики но бих го. Колата загрява на тоя режим много по-бързо и не е желателно. Иначе за кратък зор става.
Колата се сеща сама да върне на 3-та при скорост 80км/ч но по някога, когато е много голямо изкачването лично аз си превключвам ръчно още на 90, за да не пада скоростта и да изляза на оптимални обороти от баира. При 100 км/ч съм с малко над 2000об. така че нищо и няма на 3-та с 90 (2500об.). Олеква и в баира. Когато пускам надолу по баири изключвам от скорост, няма никакъв проблем, нито включва на първа колата като върна на D. Все едно си е с ръчни скорости, никаква разлика.
Относно т.нар. от някой тук "тракшън". Няма такова нещо в астрата. Единственото за което служи звездичката долу до скоростния лост е да улеснява потеглянето при сняг и лед, като колата вероятно потегля от 3-та предавка. но не съм сигурен. Мотора вдига обороти, като дадеш газ се товари но не ускорява. Попадне ли на лед обаче едното колело поне ще забуксува особено ако педала е по-надолу. Така че тази екстра помага, но не и в лед. Обаче и вдига разхода. Желателно е в снежни условия да се кара със зимни гуми, по-нова година. Това винаги помага. С летни, макар и с голям грайфер просто не става. Гумите са сякаш пластмасови, грайфера се запушва. Имам 2 комплекта сменявам ги зимата и пролетта. В тоя смисъл някой би казал че връща ниска предавка на ръчните скорости и колата спира. Тук това става по същия начин, но само теглиш лоста на 1-ва. Като спирам, но тя не иска в снега (говорим за скорости около 45-50) направо лоста на 1-ва предавка и колата забива предница. Случвало се е често и нищо и няма на скоростната кутия. При по-големи скорости се очаква малко да сте намалили. Относно червения сфетофар, аз специално не изключвам от скорост защото ме мързи и нали не това е идеята на автоматика, но пък някой път си щракам с лоста като нямам работа. Когато е на скорост леко вибрира, а при изключена мотора почти не се чува
Сега най-досадния проблем на астрите автоматици. Допускам че съществува и при другите опели с подобна скоростна кутия или във всички коли в които слагат тези иначе здрави японски автоматици.

Как да спре мигането на "S" при студена скоростна кутия?

Някой казват колата няма мощност да потегли. Истината е че мотора си има мощност, но скоростната кутия влиза в сервизен режим и работи единствено на 3-та предавка. По севризи ходих, броиха миганията за някакви кодове -0 ефект.
После порових в гугъл за подобен проблем на Воксхол, както е в Англия. Оказа се че това си е тривиален проблем при тези автоматици. Така карах до оня ден, в който вече ми беше писнало сутрин да я паля, ръчкам скоростите напред-назад, пак палене и така 5-6 пъти докато поеме нормално без да мига "S"

За да достигнете до селектора на скоростите спазете следната процедура:(селектора е джаджата към която е захванато жилото на скоростите. По назад в мненията имаше и снимки)
1. Разхлабете скобата на съда за хидравлична течност. Не махайте самия съд, не източвайте течност от хидравликата и от радиатора. Само разхлабвате съда, да е подвижен
2. Жилото на скоростите има скоба, маха се внимателно, редете на една маса до вас, около 10-на неща са. отвива се малка гайка 10, после голяма 17-ка. Така се разглобява оста на селектора.
3. Отвивате от лявата страна гайка 10-ка, на общ винт се намира с тръбата пръчката на автоматика. Сваляте пръчката на автоматика, после тръбичката за да се почисти от смрад и да се погледне уплътнението. Тази гайка стяга селектрора и тръбата за пръчката нивомер заедно.
4. Освобождавате кабелите от буксите по-напред 2 букси са. Не се опитвайте да разглобявате кабелите откъм селектора, защото са заляти със смола фабрично.
5. Подпъхвате една отверка по-голяма отдолу и внимателно отлепвате селектора и леко по оста го вдигате нагоре.
6. Отваряне. 5-6 винтчета за кръстата отверка има, отвиват се. С флекса изпилвате сглобката над кабелите откъм селектора за да се разглоби. С отверки чукове и други напъни не става. След като са отвити винтчетата и разглобен кабела, отварянето на селектора е лесно. Има уплътнение, пазете го, леко! При сглобяването на металното на кабела стягайте със свинска опашка.
7. Почистване: с памучен парцал се почиства от остатъчна грес, която на нищо не прилича. със спрей или бензин се почистват пистите от едната страна на колектора, като се вади смрад и от между пистите. после с малко водна шкурка се полира хубаво.
Взимате най-хубавата грес която е на разположение, аз сложих зелена и пълните до равно. Преди това почиствате и самия селектор, като внимавате да не изгубите пластинките и пружинките. Малки са!

Сглобяване в обратен ред. Няма никакви особености.

Не съм майстор но се справих, извинявам се за липсата на термини и за описателния си език.

Изводи: толкова съм и свикнал на тая кола, че дори се отказах да си купувам астра от тия полицаиските. даже бих я продал да си взема пак същата но на малко километри, да и се отвозя. Всяка следваща кола ще гледам да бъде автоматик.
Мнението беше редактирано от Krasimir Todorov: 12 януари 2010 - 11:00
Отговори

Automatic снимка Automatic 12 януари 2010 - 13:49

Цитат

6. Отваряне. 5-6 винтчета за кръстата отверка има, отвиват се. С флекса изпилвате сглобката над кабелите откъм селектора за да се разглоби. С отверки чукове и други напъни не става. След като са отвити винтчетата и разглобен кабела, отварянето на селектора е лесно. Има уплътнение, пазете го, леко! При сглобяването на металното на кабела стягайте със свинска опашка.


Лека корекция: Няманужда нито от флекс нито от свински опашки. Разглобявал съм го и на двдете ми коли и после си го затварям както си е било фабрично. За целта използвам клещи. Ето и снимка на селектора разглобен и почистен

Публикувано изображение
Отговори

Krasimir Todorov снимка Krasimir Todorov 12 януари 2010 - 15:22

Благодаря за допълнението. Аз не успях с клещи, но се получи добре и при мен.
Чудесни снимки, така и така е показан вече селектора. Има едно маркуче с алуминиева тапичка. Това според мен е направено периодично да се слага чиста грес. Нали така? Аз обаче не знаех, пък и по-добре е да се разглоби.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg