Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Тема за 4х4 при Опел.

TONY.G.A снимка TONY.G.A 28 януари 2012 - 09:25

Как работи опелското 4х4 - на куатрото ли е на обороти или постоянно зацепено, каква електроника има към него ако има?!
Отговори

hudson снимка hudson 29 януари 2012 - 18:02

Ако говориш за 4х4 на вектра А, то е със виско муфа
Отговори

TONY.G.A снимка TONY.G.A 29 януари 2012 - 23:13

Дали на вектра дали на калибра мисля че са еднакво самото 4х4 :)
Отговори

kalin09 снимка kalin09 30 януари 2012 - 09:08

....
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:22
Отговори

TONY.G.A снимка TONY.G.A 30 януари 2012 - 17:52

А примерно може ли да се избегне тази вискомуфа и да е зацепено постоянно?
Отговори

ASTOR снимка ASTOR 30 януари 2012 - 19:55

Може срещу съответната сума ... има 2-3 ма дето ги правят.
Отговори

TONY.G.A снимка TONY.G.A 30 януари 2012 - 22:02

Важното е че е възможно и просто се дърпа бушона и си само предно слагаш го си е постоянно 4х4.

За какво служи сферата и може ли да се замени с нещо друго?
Отговори

m4r1qn снимка m4r1qn 08 февруари 2012 - 09:16

Да споделя малко опит и информация:
Опелското 4х4 е разработка на Гетраг. Най просто казано колата се задвижва от преден мост и при разлика на скоростите преден - заден мост се задейства хидросъединителя в раздатката (многодисков съединител в маслена баня) предава към виско муфата която в работно състояние предава до 90 Nm към задния мост. С времето виско муфата се преебава и или предава на 100% въртящия момент или спира да работи. Самите раздатки на 8V и 16V моторите са еднакви, единствено има разлика в раздатката на Турбо-то - тя е с по голямо каре. Затова при при използване на различна раздатка трябва да се ползва и предната част на кардана от съответния модел ама как става имплантацията и до колко е успещна е друг въпрос. За сферата - тя е един вид хидравлична пружина - пълна е с азот на 70 бара?!? налягане и при нужда от задействане на хидросъединителя регулатора на налягане освобождава налягането от сферата към съединителя и той включва. Сферата е консуматив - сменя се на 50000 км - в момента се предлага от Гема спорт, производство на Феби на цена около 350 лв с доставката. Подобни сфери има при Цитроните и Мерцовете използвани за хидравличното окачване. Цитроните си възтановяват сферите за около 10 лв на сфера (те имат 5 бр.) при нас - незнам. Още малко за 4х4 - има си отделна контролна единица която се намира зад таблото. Най лесното което можеш да направиш е да изключиш бушон 19 и двойното спира да работи. Бушон 2 също има отношение към двойното - през него влиза + на 2-ри пин на ЕКУ-то. Задължително се ползват 4 еднакви гуми, на 1 година се сменя маслото в раздатката, консуматив е и термодатчика на раздатката.
Отговори

Sammy снимка Sammy 08 февруари 2012 - 17:20

и аз да кажа няколко думи за това което знам,и да допълня отговора на Мариян,които е доста общ и не пълен.Опелското 4х4 е първото по рода си от такъв вид 4х4 така наречено "умно",и много сполучливо за времето си също така много добре направено имайки в предвид,че на базата на предно предаване добавят допалнително задвижване на заден мост,то не е толкова трошливо и кекаво както всеки го изкарва,а просто немарливо подържано през годините(дори и наи здравите 4х4 на джипове и торсове ако не се подържат и карат с еднакви гуми се чупят)и когато си купим 15 годишна вектра от немарлив собственик които не е поглеждал раздатката и е карал с каквито гуми му падне е нормално да е АУТ.наследник на това 4х4 е Халдекса с разликата,че на него предаването става със съединител които е на самия заден мост и също си има отделна електроника,което е вав пати по нова разработка и съответно вав пати по добро...

та по темата,в раздатката има пинион и корона,която обраща движението назад,на нея има монтиран сателитен механизъм(сателитен планетариум)които контактува с многодисковия саединител които спира и пуска предаването на задния мост,но при опела тои е направен само и единствено с една цел ДА СПРЕ 4х4-то при нужда с цел да го запази от евентуално счупване в следствие от износено масло което загрява,или разлика в гумите което пак води до загряване на маслото или дарпане на ръчна спирачка,което пак води до загряване на маслото и тн.Та с общи линии когато един опел е 4х4 още със запалването му 4х4 е активирано...след като вече имаме предадено движение от съединителите то се предава по ос към виско муфата която е часта в раздатката определяща количеството въртящ момент което ще бъде предадено към задния мост,тва става чрез дискове вътре във виското които нямат пряк контакт един с друг,контакта между тях е виско силикон с които е пълна вътре муфата,но не на 100% има и количество въздух.когато има разлика във въртенето на предна и задна ос пластините(дисковете)трият силикона като при това тои разширява обема си и прави налягане вътре в муфата и в следстие от това на дисковете им е по трудно да преплазват един друг и започват да предават момент към задния мост.на силикона му е нужна температура от около 40 градуса за да започне да се разширява и да предава назад,за да се достигнат тия градуси трябва голяма разлика на въртене между предни и задни гуми,затова са направили 4х4-то със разлика в предавателните числа между преден(3.72) и заден мост(3.70)за да се избегне времето на загряване на силикона и времето на предаване към задния мост(лаг-а)заради тия разлики идват и доста от проблемите в раздатките,при загряване на тоя силикон грее и самата муфа,която грее и маслото в самата раздатка и от това греене на маслото се разпадат и многодисковеите саединители,или при висока температура на маслото след 120 градуса то няма своиства да маже и тогава идват механичните проблеми изорнване на зъбни колела или затягане на лагер или ос при което раздатката или спира да работи или и се чупи корпуса.муфата на калибра(вектра) турбо в стоков вариант може да предаде в първите секунди около 170 180 НМ което е достатачно за 50 на 50(преден заден мост) докато маслото стигне в норламна работна температура предава около 120 до 90 нм след достигане на критична температура от около 150 градуса кадето заради разликите в предавателни числа триенето става мн голямо и втаре в муфата се получава свръх налягане което води до блокиране на муфата или предаване на 100% от момента,което е лошо и води 100% до счупване на нещо по задвижването на колата заради разликата във предаването на преден заден мост.за това е много важно маслата да се сменят навреме и температурния датчик за да може 4х4 да спре при прегряване и да остане здраво.Немците и Шведите прасят раздатки които предават по 180 НМ с нормалната работна температура на маслото в раздатката и това почти е максимума които може да понесе механиката в раздатката и корпуса ,което пак си е достатъчно според мен понеже ако имаме 500 коня опел с 500 нутона пак ще имаме поне едни 70 на 30 преден заден мост.
забравих да спомена и за буталото което притиска многодисковия съединител,притиска го маслото от хидравличната система,за да е дотатачно силно притискането за да не преплазжат е нужно налягане от поне 52 бара в хидравличната система а за останалото помага сверата с която както каза мариян има готови 70 бара налягане...

това е в общи линии писах доста а на мен по принцип това ми е доста трудно,сигурно не всичко съм изяснил но това за сега някои ако не му е ясно да пита ще се мъча да обяснявам пак
Отговори

m4r1qn снимка m4r1qn 08 февруари 2012 - 23:16

Sammy даде доста теория и все хубава. Да допълня малко - до 92-ра раздатките са без термодатчик, 92-94 са с датчик с 2 жици, а от 94-та с датчик с една жица. Ел схемата е различна при 92-94 и след 94-та, за ЕКУ-то не съм сигурен.
Отговори

m4r1qn снимка m4r1qn 09 февруари 2012 - 21:52

ето един полезен сайт
http://www.cavaliert...ansfer_box.html
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

TONY.G.A снимка TONY.G.A 09 февруари 2012 - 23:34

мерси много доста полезно инфо а примерно разбрах че виското се премахва по какъв начин се премахва и каква ще е разликата .....
Отговори

Sammy снимка Sammy 10 февруари 2012 - 13:52

виското не се премахва колега,може само да се преправи,но тва е доста трудно понеже трябва машина с която да се тества и натовари и измери температурата и въртящия момент.то също играе ролята и на централен дигеринциал която обира разликите примерно при завиване.по принцип може да се махне,но заради разликите в предавателните числа на преден и заден мост нещо по задвижването ще се счупи(кутия,раздатка,полуоска,каре,съединител...)

може да се махне многодисковия саединител и раздатката да се зацепи постоянно,демек винаги 4х4 но тогава сами трябва да си я пазим примерно от прегряване понеже ако прегреее и не спреш да даваш газ няма кои да го изключи!
Отговори

TONY.G.A снимка TONY.G.A 10 февруари 2012 - 22:20

то в днешни дни не може да се намери читава раздатка
Отговори

m4r1qn снимка m4r1qn 10 февруари 2012 - 22:40

Който търси намира, останалото е не по малко трудно за намиране. От 8V и 16V има по голям шанс да намериш.
Отговори

TONY.G.A снимка TONY.G.A 11 февруари 2012 - 00:08

намерил сам ама и на двете е брецакана раздатката и нямат сфери
Отговори

Sammy снимка Sammy 12 февруари 2012 - 14:45

намира се колега,Мариян продава от ЛЕТ аз също си намерих от лет...аре ся сяка раздатка да е счушена а?...просто нямат СЪЕДИНИТЕЛИ!!! зацепва се постоянно и не ти трябват сфери не ти тряа електроника
Отговори

TONY.G.A снимка TONY.G.A 12 февруари 2012 - 16:33

Е аз искам да се изключва да не е постоянно зацепено 4х4 и се извинявам че не писах на кирилица :)
Отговори

ovi_bg снимка ovi_bg 12 февруари 2012 - 19:13

Само мне можах да разбера,имам вектра А и при тея вектри има 4х4 и постоянно ли са включени или като голфовете примерно се включват когато ти трябва.За синхрото знам как работи ама за опелите не знам.Благодаря предварително.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 12 февруари 2012 - 19:32

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:22
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg