Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Въпрос за алтернатора на Astra j 2013г

npanayotov снимка npanayotov 11 февруари 2020 - 10:48

Здравейте. Преди няколко дена смених оригиналния акумулатор, който беше на 7 години. Беше заминал и алтернатора го зареждаше на 15 - 15.2 V. След като сложих новия акумулатор пак първия ден зареждаше на 15 - 15.2V. След втория ден почна да зарежда на 14.3 - 14.7max и след 5-10мин каране сякаш се изключва и изведнъж пада от 14.3 на 12 и нещо (акумулатора е нов и напълно зареден). Така вече 2-3 дена - вече не вдига 15 и нагоре, в началото пуска нормален ток, но по едно време сякаш се изключва.Въпроса ми е дали има някакъв проблем алтернатора или просто по-новите са някакви интелигентни, кото сами си преценяват колко ток да пускат и да пускат ли въобще?
Мнението беше редактирано от npanayotov: 11 февруари 2020 - 10:50
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 11 февруари 2020 - 11:29

Привет колега.
15+ в не е добре за АБ. Тва че нещата са дошли до там че да зарежда 14,3 е добре НО, падането в последствие на 12 В не е добре. Ако може да се провери на извода на алтернатора какво се случва, да не се окаже че има реле, което прекъсва системата/малко вероятно, да не кажа налудничаво, но знае ли човек/. Може да се окаже че старата АБ си е заминала поради тази причина, но може и да и е дошло времето и алтернатора да се опитва да компенсира, но пък от своя страна тая компенсация да е прецакала алтернатора. Другото което се сещам е това изключване на зареждането се случва при определена работа на ДВГ, а после възстановява ли се изобщо, или пък ако загасиш и после запалиш отново, какво се случва?
Отговори

npanayotov снимка npanayotov 11 февруари 2020 - 11:38

Ами за сега съм карал само градско - не повече от 15-20 мин. При първото палене минават 5-10 мин докато падне на 12v. Ако изгася и запаля пак почва от 14 и нещо и след около 1 минута пада на 12 - сякаш решава, че акумулатора е зареден и не му трябва повече ток. Със стария акумулатор не падаше така - там си държеше около 15, но и самият акумулатор беше на около 10v.
Мнението беше редактирано от npanayotov: 11 февруари 2020 - 11:40
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 11 февруари 2020 - 11:55

Работата е там че бензиновия мотор харчи ток в пъти по малко от дизеловия при палене. Направи теста с педалите за да видиш дали има неква грешка/ силно се съмнявам/ но все пак.
Отговори

emoned снимка emoned 11 февруари 2020 - 12:04

Колега нормално е това което измерваш. Напрежението нормалмо варира от 12.4 до 15V и зависи от това дали имаш вкл. консуматори, колко е раредена АБ, външната температура и т.н. Всички Астри J и Инсигния са така и няма за какво да се притесняваш. Имаш и токов трансформатор на минусовия кабел който мери консумацията и компа "решава" с колко да зарежда. Аз съм си активирал с ОпКом да ми показва напрежението на заряд на бордовия комп. Удобно е. Тук теста с педалите мисля, че не сработва.
Мнението беше редактирано от emoned: 11 февруари 2020 - 12:06
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 февруари 2020 - 12:06

Принципно някои по-нови коли имат батъри мениджмънт, за който е характерно при студен старт да качи на 15 волта за една две минути, особено ако са с АГМ акумулатор излезли от завода. Също така при пълно зареждане свалят на 13 волта поддържащо. Това са коли със старт стоп системи най-вече. Не знам при J-ката как е, но до 12 не трябва да пада.

Това ще го кажа наизуст, но не виждам как ще е нормално да пада под 12,6 дори да пада под 13.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 11 февруари 2020 - 12:08
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 февруари 2020 - 12:25

Интересно четиво. Пише, че при включени фарове държи 14в. Това ще е достатъчен тест да се види дали работи добре.
Отговори

npanayotov снимка npanayotov 11 февруари 2020 - 13:22

Сега я тествах. Стартира на 14.7 и след малко падна на 12.3 (изглежда влиза във Fuel Economy Mode). Пуснах фарове и климатик и плавно се качи на 13.8 - 14. Спрях ги и пак веднага падна на 12.3. Само при пуснати фарове без климатик не видях разлика, или мобже би не съм изчакал достатъчно.
PS: Колата няма старт/стоп система.
Мнението беше редактирано от npanayotov: 11 февруари 2020 - 13:46
Отговори

emoned снимка emoned 11 февруари 2020 - 15:57

Колата ти е в изправност. Шофирай си спокойно. Моята се държи по същия начин. :icon_razz2:

П.П. Обаче аз съм се объркал. Мислех, че това на минусовия кабел е токов трансформатор, което е меко казано трудно при постоянен ток. Оказва се, че мерят тока с датчик на Хол, но това са подробности.
Мнението беше редактирано от emoned: 11 февруари 2020 - 16:01
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 11 февруари 2020 - 16:01

Емо, кажи ква е играта да знаем и ние, да не пишем простотии.
Отговори

emoned снимка emoned 11 февруари 2020 - 16:05

Не схващам въпроса? Какъв е принципа на заряд ли? Ако е това довечера, че не ми се кълве от тела. Освен да попреведа материала оттук оттам, ако това имаш предвид
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 11 февруари 2020 - 16:12

Да бре.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 11 февруари 2020 - 17:57

Зареждането на тази кола и на други марки и модели автомобили се управлява от компютъра.Компютъра решава с колко да зарежда според консумация,температура,състояние на акумулатора......На някои автомобили като се сменя акумулатора, трябва да се каже на компютъра какъв акумулатор се монтира, за да знае как да го зарежда.В конкретния случай не зная дали трябва да се зададе какъв е акумулатора.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 февруари 2020 - 18:01

 ivan_pop, на 11 февруари 2020 - 17:57, каза:

....На някои автомобили като се сменя акумулатора, трябва да се каже на компютъра какъв акумулатор се монтира, за да знае как да го зарежда.В конкретния случай не зная дали трябва да се зададе какъв е акумулатора.


М да. На едната ми кола има един такъв модул на минуса, дето определя как да зарежда. Като се сложи нов акумулатор трябва да се програмира параметрите му и дали е АГМ, за да знае как да го зарежда правилно, защото иначе пази памет от стария и не го прави оптимално. Нямам идея дали и при астрата ще е така.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 11 февруари 2020 - 18:22

На мойта каляска има неква уйовина, ма за чий е там не знам.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 11 февруари 2020 - 19:08

JorkataG и Ne6to Smisleno за да не спамите повече Н-ката зарежда като загасне лампата на маслото-по конвенционалния начин и толкоз- има само термокомпенсация на заряда. J-ката зарежда с ШИМ-въобразявайки си че акумулатора е кондензатор което също не е съвсем правилно но е близко до истината, като напрежението до което зарежда зависи от вида на батерията.

И аз цапам темата, за което се извинявам.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 февруари 2020 - 22:04

Аз говоря за е61...
Отговори

Коцето снимка Коцето 11 февруари 2020 - 23:19

Ето ви малко инфо за четене колеги, отнася се за Астра J Инсиния и много други коли. Понеже е на полски чичо гошо ще ви го преведе задоволително добре. Пък който хваща от схеми съвсем ще му се изясни. Цялото описание човека го е взел от TIS.

https://insignia-clu...opic.php?t=2752
Мнението беше редактирано от Коцето: 11 февруари 2020 - 23:34
Отговори

emoned снимка emoned 11 февруари 2020 - 23:22

Здравейте, ще направя един бърз повърхностен превод на начина на заряд на Atsra J, защото се оказва, че е доста различен от колите в предходните поколения. Най-важното е, че напрежението може да варира в доста широки граници: 12.5V-15.5V, без това да означава че има някаква повреда.
Лампата за контрол на заряд светва и на дисплея се извежда надпис:
BATTERY NOT CHARGING SERVICE CHARGING SYSTEM или
SERVICE BATTERY CHARGING SYSTEM
ако е изпълнено едно от тези условия:
1. Напрежението на изхода на генератора е под 11V или над 16V
2. Бордовото напрежение е под 11V или над 16V за повече от 30sec
3. Лампата за контрол на заряда светва за около 3sec при всяко запалване на двигателя с цел самодиагностика

Компонентите на системата за заряд са следните:
1. Генератор
2. Body Control Module (BCM) – контролен модул на автомобила съвместяващ голям набор от функции – контрол на заряда, светлините, климатичната система и т.н.
3. Сензор измерващ тока през АБ
4. Engine Control Module (ECM) – компа на двигателя
5. Instrument Panel Cluster – това най-общо казано е арматурното табло със всички контролни светлини и съобщенията които се изписват на диспея.

Системата за заряд има обособени 6 различни състояния на заряд и натоварване:

• Battery Sulfation Mode
Напрежението от генератора се е задържало по-малко от 13.2V за период от минимум 45мин. Ако е налице горното условие системата минава в режим на заряд(Charge Mode) за 2-3 мин. След това с-мата решава в кой режим ще влезе.

• Charge Mode – за да влезе в този режим трябва да са изпълнени някое от условията:
- Вкл. чистачки за повече от 3sec
- Вкл. на вентилатора в моторния отсек на висока скорост, вкл. на задната светлина за мъгла или вентилатора в купето на климатичната с-ма
Ако е налице някое от горните условия се установява напрежение на заряд 13.9-15.5 V, зависещо от състоянието на АБ и нейната температура

• Fuel Economy Mode
BCM ще влезе в Fuel Economy Mode, когато прогнозната температура на батерията е между 0 °C - 80 °C, тока на АБ е по-малък от 15А и по-голям от -8А, а АБ е заредена над 80%. В този режим напрежението може да е 12,5-13,1 V.

• Headlamp Mode
Ако са вкл. фаровете се активира този режим с напрежение 13.9-14.5 V

• Start Up Mode
При всяко стартиране на мотора - 14.5 V за 30 sec

• Voltage Reduction Mode
При температури по ниски от 0 °C и ток през АБ по-малък от 1А и по-голям от -7А, напрежението се задава на 12.9 V

Някои неща умишлено съм ги пропуснал, други неумишлено :icon_wink2: . Ако видите грешки кажете, ще коригирам.

П.П. Ако искате да виждате на дисплея на бордкомпа напрежението на заряд, температурата на двигателя(стрелковия уред на таблото умишлено не я показва коректно) и температурата на маслото при авт. скоростни кутии, ще ви трябва ОпКом и 10мин време. Пътят за активация се вижда в това клипче
Мнението беше редактирано от emoned: 12 февруари 2020 - 01:09
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg