Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с двата предни вентилатора

Raven снимка Raven 11 юли 2012 - 09:17

Проблемът започна с това, че спря да ми работи климатика...
Оказа се спукана тръбичка. Последва заварка и цялостно пълнене с фреон. От сервиза обаче казаха, че две от перките не работят, едната перка е изгоряла, а другата направо е задрала. От там на сервиз за смяна на перките с "втора ръка" естествено. Оказа се обаче, че проблемът е леко огъната някаква предна ламарина под маската, която е блокирала перката и трябва да ходя на майстор да опъне въпросната "греда". Въпросният мастор оправи гредата, дал блокираната перка на късо и тя завъртяла. По последна информация ми казаха 99% вероятност е проблема да е в някакво изгоряло реле, поради претоварване от блокираната перка.
Сега чета че имало и някакъв резистор на перките и не знам при положение че перката завърта дали може той да е изгорял?
Ако пък е въпросното реле, на таблото с бушоните, някой може да каже кое реле (кой цвят) е за предните перки и направо да пробвам да го смяням, защото вече 4 пъти ходя при електричар и все са много заети а аз пътека направих и от 2 седмици съм дал 250лв. а климатика още не го пускам, за да не изкара фреона. Въпросните релета са 4-5 на брой, по схема всички са обозначени с перки и не знам коя за коя перка е, а цената е 5 лв. "втора ръка" само да знам кое е...
Мнението беше редактирано от Raven: 11 юли 2012 - 09:18
Отговори

CH_M снимка CH_M 11 юли 2012 - 11:49

Колега , здравей ! Със същия двигател съм но без климатик.Отвори кутията с релета която е пред акумулатора .....при мене подредбата е така :
Публикувано изображение
Зеленото реле най в дясно с №1 е за бавната скорост на предния и задния-големия вентилатор.
Черното реле , най в ляво с №2 е бързата степен на задния -големия вентилатор.
Пробата можеш да направиш като дадеш на контакт и с едно кабелче от минуса на акумулатора дадеш маса към кафяв с бяла ивица но едно от двете релета .
Публикувано изображение
При допиране на кафяв с бяла ивица на зеленото реле - тръгват и двете перки на бавна скорост , като дадеш на маса кафяв с бяло на черното реле - тръгва голямата перка на бързата скорост .
Ако не тръгне при окъсяване на зеленото реле , провери резистора с термозащитата , при мене се намира на едно от рамената на вътрешния вентилатор - точно срещу турбото .
Дано съм бил полезен ....
Отговори

Raven снимка Raven 11 юли 2012 - 20:21

Всъщност аз през цялото време си мислех, че става въпрос за релетата в купето, в ляво под волана. Отворих кутията на тези, които са над радиатора и се оказа че единия от двата предпазителя 30А е изгорял. Дано да е само това... Иначе информацията ти е много полезна, особено за някой който има кураж да пипа о е с по-големи електричарски познания от моите ;)
Мнението беше редактирано от Raven: 11 юли 2012 - 20:23
Отговори

Raven снимка Raven 19 юли 2012 - 18:20

Чуденето ми продължава...

При включване на климатика лявата перка завърта и след 2-3 минути спира.
Също така ако дори да не е вклщчен климатика ако колато достигнекъм 85 градуса лявата перка пак се пуска.
Дясната перка до момента не съм видял да се върти.
Наред ли ви изглежда?


ПП: Лява перка имам предвид погледнато, като се седи пред колата.
Мнението беше редактирано от Raven: 19 юли 2012 - 18:22
Отговори

CH_M снимка CH_M 19 юли 2012 - 20:02

Не е наред , 30 А предпазител не гори току-така, има причина и то сериозна.
Продължавай с диагностицирането и търсенето на проблема......
Отговори

veso_pesa снимка veso_pesa 19 юли 2012 - 20:33

Пробвай със смяна на бушона,ако той е бил за перките е възможно да е изгърмял от напъна когато ти е била огъната ламарината. Може да разплетеш малко изолацията да огледаш и за някой изпечен кабел!
Отговори

Raven снимка Raven 20 юли 2012 - 10:23

Аз бушона го смених...
Тази лявата перка която завърта в началото, да не трябва да мине на високи обороти, тогава когато спира?... или пък да трябва да се включи и дясната

Само ако може някой да ми каже в каква последователност е правилно да работят, а аз вече ще ходя при майтор да търси причината.
Отговори

CH_M снимка CH_M 20 юли 2012 - 11:26

В тази тема е дискутирано :
http://www.opelclub....howtopic=101988
Макар че колкото Вектри с различни мотори , толкова и разновидности на свързване на охлаждащите перки :confused:
Карай я на мастор ....
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg