Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Запушени дюзи

ceko45 снимка ceko45 21 март 2014 - 20:28

Как да си прочистя дюзите?
Имам проблем с дюзите на Х14ХЕ, мотора започна да работи зле на бензин, на газ няма проблем? Сипвах добавка за чистене на дюзи- оправи се за момент и после пак, свалих дюзите, дадох ги на ултразвук, нищо? какво вече да правя- понякога се оправя и работи супер, понякога работи зле и тресе мотора, обаче си държи обороти, но няма ряз и мощност. На газ няма никакъв проблем.
Отговори

Tsuri снимка Tsuri 21 март 2014 - 20:51

Същият проблем имам и аз. Чистих ги на ултра звук, и проблема след 4-5 месеца пак на лице, някой път работи добре някой път голямо сричане ги срича и от ауспуха мирише на не изгорял бензин.
Купих си дюзи от един колега от форума изчистих си ги АЗ със "Meglio" и "WD40" утре ще видя резултата какъв ще е?
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 21 март 2014 - 22:03

Проблема може да е и в налягане на горивото !
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 22 март 2014 - 10:12

Бензиновия филтър сменян ли е?За проба свали филтъра и сложи тръбичка ф8-9мм,12-15см дълга.
Отговори

ceko45 снимка ceko45 22 март 2014 - 12:11

Горивния филтър го смених, налягане в системата има и е добро, мисля че проблема е само от дюзите. При движение понякога се оправя работата и колата има повече мощност и работа на мотора се подобрява, понякога няма мощност и едва потеглям.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 22 март 2014 - 12:25

Сега остана и да кажете с инжекцион ли сте или с обикновенно агу. Колите четени ли са на диагностичен уред?! Проверена ли е ламбда сондата?! За колегата с мириса на неизгорял бензин - мерил ли си налягане?! Щом мирише на гориво значи богата горивна смес и при недостиг на въздух няма да очакваш да работи добре. Смесите се определят от ламбда сондата, маф(или мап) и темп датчик. Закачете автомобилите си на диагностичен уред и напишете случката. Може да има 'пикаеща дюза', може ако е с обикновенно агу да се спъва, поради затапени въздуховоди. Може и ламбдата да е прегоряла и да дава грешни данни. Ако има отношение при студен или топъл автомобил може да е и темп датчик. Кой ви каза, че имате проблем с дюзите?!
Отговори

ceko45 снимка ceko45 22 март 2014 - 12:39

Аз съм с обикновенна газова. Няма грешки, закачал съм я на диагностика,въздуховодите за добре, проблема го има и при откачен тръбопровод за въздуха. Не се влияе от топло/студено. Как да проверя ламбдата дали работи коректно, но мисля че не е проблема в нея, защото след слагане на добавка има подобрение и се оправя за известно време.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 22 март 2014 - 13:29

Откачи я и ще се види. Какво означава, че налягането на бензина е добре ? Има ли 2.5 бара ?
Отговори

Tsuri снимка Tsuri 22 март 2014 - 16:48

От 8 бензинови дюзи успях да събера 4 който сложих и колата заработи като хората. За чистенето изглежда не става само със "Meglio" и "WD40" За мириса на не изгорял бензин изчезна след като заработи колата както трябва. Моята е със ГИ и ако имах проблем със "мапа" и "ламбда сонда" тя нямаше да работи и на газ.
Отговори

ceko45 снимка ceko45 22 март 2014 - 18:15

 javor_bg, на 22 март 2014 - 13:29, каза:

Откачи я и ще се види. Какво означава, че налягането на бензина е добре ? Има ли 2.5 бара ?

Откачих я, светна чека, няма промяна в работата на мотора. Налягането на бензина незнам колко е, но от сервиза ми казаха че е добре.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 22 март 2014 - 18:24

Колеги когато се кара предимно на алтернативни горива винаги се получава проблем при бензина. Ламбдата при газта не е толкова фрапиращ фактор. Ако е 'свършил' мапа нямаше да работи и на 2'те за което си прав, аз не съм посочил, че той е заминал, а че смесите се образуват от тези 3 датчика с най-голямо влияние! При обикновенната газ доста често запушват въздуховодите, затова питах. На тези мотори х14/16х** явно дюзите им стават консуматив, когато се кара на газ. Има си специални препарати за дюзи, както има и контактни спрейове, спрейове за дросели и карбуратори, старт пилоти, за ръжда, за смазка, за замръзнали ключалки, за МАФ и прочие. Стига използвайте това ВД40 като универсален продукт! Питам, защото всяко 1 от тези неща може да влияе на работата на агрегата! След като не бяха уточнение - да не сме гадатели в крайна сметка?!
По темата - ламбдата се засича с ОП-Ком най-лесно. Друг варянт е по медода на елиминацията, но след като не свети чек едва ли ще се 'хване'. Ако искаш - пробвай и откачи буксата и виж дали има подобрение, ако няма - не е от нея. Също така с оп-ком може да се види времето на реакция на дюзите, от там да се разбере има ли проблем с това. Ако закъсняват не може да се очаква да работи нормално автомобила. На другите диагностични скенери пак трябва да ги има тези опции, но не съм Елкон, че да знам всичко. Единствено от тук натам е да ви асистирам с намирането на части. Успех с решаването на проблема и за вбъдеще давайте повече информация за самият автомобил(бензин/газ/каква/работа при студен и топъл мотор/има ли излючения и прочие) и за съответният проблем(в случая е написано добре). :good:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 20 април 2015 - 23:46

Здравейте ! И аз го закъсах и съм в същото положение. Лошо впръскване. Като стисна изходящия маркуч на бензина се оправя. Днес си купих манометърче за вода (с тоя за гуми не става ) и замерих налягането на бензина. 2.5 бара и при изкаран вакуум от регулатора даже и над 3 бара скача. Сменен горивен филтър. При откачена ламбда всичко е наред и на бензин и на газ, обаче мирише на изгорели газове. При закачена ламбда оборотите играят и придърпва. Ламбда сондата реагира на промените на сместта адекватно, но просто не може да настрой режима на подаване на гориво . Отделно излиза грешка , че сместта е богата. Дебитомера е наред. Реагира адекватно. Когато се откачи ламбдата впръскването е повече време и сместта успява да се нагоди така че да не придърпва и да няма промяна на обороти. Покарах с газ за горене и има ефект.

Забравете за Дунев. Искам да попитам дали има място, където да ми изчистят дюзите без да свалят рейката, защото е адски гадно се сваля и О-пръстените много трудно влизат. Мой познат ми каза, че след ултразвук е имал случаи на няколко дюзи, които са капели. Изчистени , но не задържат. Чух за някакъв сервиз в Овча Купел на улица Обиколна , където вкарват някаква течност в рейката и колата работи и имало ефект.
Отговори

ceko45 снимка ceko45 21 април 2015 - 08:01

Аз си реших проблема със слагане на добавка в резервоара- от Тех-ко я взех. Вече нямам проблем.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 21 април 2015 - 08:21

Слагах и добавка на Redex, сложих и газ за горене и не са се отпушили все още. Каква е тая добавка и колко струва ?
Отговори

ceko45 снимка ceko45 21 април 2015 - 08:43

Това е добавката:
http://www.wynns.tec.../petrol-clean-3
Колко струва не си спомням, че беше миналата година, само да добавя особеността, че дозата препоръчана на шишето не даде траен резултат, затова я сложих в двойна доза и вече година нямам проблеми.
Мнението беше редактирано от ceko45: 21 април 2015 - 08:46
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 21 април 2015 - 11:19

Колега, благодарско !

Има един сервиз на Резбарска 13 Аутобокс спорт, който предлага цялостно изчистване на цялата горивна система заедно с дюзите и без сваляне.Около 40 мин до час отнема процедурата и струва 60 лв за бензинови и 90 лв за дизелови двигатели.Сега го прочетох.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 24 април 2015 - 15:36

За съжаление се оказва, че цялата горивна система е пълна с утаени смоли. Гледах бензиновата помпа - чиста е . Гледах резервоара и гребнах малко бензин - чист е. Сложих от онези филтърчета жълтите по 2-3 лева прозрачните. Жълтото филтърче за момента е чисто. Разтворих стария горивен филтър и той изглежда чист. Изчистих вчера дюзите. Направих си генераторче на импулси и им потопих долните части в спирачна течност и ги оставих да цъкат с генераторчето за 40 минути. Излезе малко черно. Сглобих колата и отначало се постабилизира и сега отново е в същото положение. Явно това, което е в горивната система са някакви невидими за мене смоли и незнам какво ще правя. Колата прекъсва и няма стабилен празен ход. Махнах минусовата клема на акумулатора и пак същото.

Все още продължава като стисна с клещи изходящия маркуч на бензина да се оправя и празния ход и прекъсването при ускорение. Изолирах многократно и бензиновата и газовия инжекцион, дори му извадих и бушона да се уверя. Промяна няма. Ламбда сонда здрава, дебитомер здрав. Странното е че като се оправи и на бензин веднага и на газ се оправя, а при по-продължително каране на газ не се оправя дори и само на газ да я паля с предварително подгряване на изпарителя, а на газ дюзите са чисти. Не ми се слагат добавки вече.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 24 април 2015 - 15:37
Отговори

casparcho снимка casparcho 06 май 2015 - 11:48

Колега чистил ли си дроселовата клапа ? има един малък отвор който задължително се запушва , с 300 зора съм отпушвал такъв, яко се набива с игла губерка зорлем стана...елементарна процедура е почистването на дроселовата клапа , но е задължителна процедура.
Мнението беше редактирано от casparcho: 06 май 2015 - 11:48
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg