Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

ДОТ номерата по гумите, какво означават точно?

Кръстника снимка Кръстника 02 април 2009 - 18:57

а по моя въпрос - ето го отговора - J6 - Jaroslavi Tire Co., Jaroslavi
Мнението беше редактирано от siegfrid: 02 април 2009 - 19:06
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 29 октомври 2009 - 21:12

DOT на автомобилните гуми (Дата на производство) + цветови кодове

DOT кода е поредица от букви и цифри, които се намират на страничния борд на автомобилната гума.

Прикачен файл  dot.jpg (59,15K)
Брой изтегляния: 247

DOT кода започва с буквите "DOT", последвани от три четворки цифри и/или букви, които показват в кой завод е произведена гумата. Последните 4 цифри показват седмицата и годината на производство.

При гумите, произведени преди 2000 година, са използвани кодове с 3 цифри. Например, DOT код "178" означава, че гумата е произведена през 17тата седмица на 8мата година от това деситилетие. В този случай 1988 година. При автомобилни гуми, произведени през периода 1990-2000 година, след цифрите на DOT кода има малък триъгълник (Δ). Така гума с DOT код "503Δ" е произведена през 50тата седмица на 1993 година. След 2000 година DOT кода вече съдържа 4 цифри. Например, DOT код 3003 означава, че гумата е произведена през 30тата седмица на 2003та година.

Другите цифри в DOT кода се използват за идентификация на производителя.

Източник.

Какво означават цветните точки от вътрешната страна по една гума?

Задавали ли сте си този въпрос?
Значи от вътрешна страна в повечето случай или там, където пасва с джантата, но от отвътре на гумата има цветна точка. Точно това е маркировката която Ви трябва. Нашите търговци на дребно купуват гуми от запад по-евтини и не мислят за риска на чуждият (нашият) живот: купуват преоценени гуми и трият маркировката. Но дори и да не го направят, задайте си въпроса Вие знаехте ли за това и това ли щяхте да гледате?

EUROPE / USA standard colors
Червен цвят
Kлас А – O.K.
Клас В – малки козметични дефекти – няма проблем, гумата е с гаранция
Жълт цвят
Клас С – нарушен е състава на каучуковата смес – няма гаранция, бързо износване или дисбаланс ,не отговаря на изискванията за този модел
Зелен цвят
Клас D – вътрешни дефекти – VERY DANGER!!!

Какво означават цветните точки, които са отвън на гумата?

Червена - Трябва да съвпада с отметката L на алуминиевата джанта при монтажа на гумата.
Бяла - Трябва да бъде на 180 градуса от отметката L на алуминиевата джанта при монтажа на гумата.
Жълта - Използва се при железните джанти. Трябва да съвпада с вентила.

Още обозначения по гумата:

TREADWEAR - Това е индекс на износването. Колкото е по-голям, толкова повече ще се таркалят на Вашият автомобил
TEMPERATURE - За лятото маркировката е А
TRACTION - Индекс на сцеплението, от А до С, но е много условно.


Източник на материала е http://www.ladaclub-bg.com
Отговори

Lukarev снимка Lukarev 30 октомври 2009 - 09:05

 Ето още малко полезна информация http://www.carbibles...tire_bible.html :ci:  
Отговори

Жоро снимка Жоро 09 декември 2010 - 22:40

Четох, четох обаче не вдявам...
Коя година са тея гуми? Мисля, че нужната ми информация е от другата страна, но все пак, ано някой може да каже...

Публикувано изображение
Отговори

Lord Extra снимка Lord Extra 20 април 2011 - 22:54

ДОТ U29N как да се разчита ??? Мерси.
Отговори

radoev снимка radoev 30 декември 2011 - 14:01

Кажете коя година са ми гумите ? goodyear ultra grip 7 DOT NDAE 013R
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 30 декември 2011 - 14:57

 radoev, на 30 декември 2011 - 14:01, каза:

Кажете коя година са ми гумите ? goodyear ultra grip 7 DOT NDAE 013R

Ами напиши ни DOT номера с 4 цифри които е на една от страните, а не кода на производителя...
Отговори

radoev снимка radoev 31 декември 2011 - 13:45

 radoev, на 30 декември 2011 - 14:01, каза:

Кажете коя година са ми гумите ? goodyear ultra grip 7 DOT NDAE 013R

Грешката е моя, не съм погледнал от другата страна на гумата, числото е 2408. Това 2008г ли е ?
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 31 декември 2011 - 13:51

Да, 24-та седмица на 2008 г.
Отговори

BobyNFS снимка BobyNFS 30 септември 2012 - 19:04

Може ли и на мен някои да ми помогне с тия гуми..... YOKOHAMA FCB3 YYY43 Според моята докатка сигурно са 04,2003г но все пак някой които е по на ти с нещата нека каже.

Публикувано изображение
Отговори

BobyNFS снимка BobyNFS 03 октомври 2012 - 13:36

:confused:
Мнението беше редактирано от BobyNFS: 03 октомври 2012 - 13:37
Отговори

Cecko2.0 снимка Cecko2.0 16 октомври 2012 - 20:15

А може ли някой да ми каже къде е произведена гумата? ДОТ AFAE D2MV. А и ако може някаква друга информация. :)
От това което разбрах е "AF - Manufactura Nacional De Borracha S.A.R.L., Porto, Portugal"

PS: Едни мой разсъждения: AFAE e "AE - General Fabrica Espanoia Del Caucho S.A., Torrelavego, Santander, Spain
AF - Manufactura Nacional De Borracha S.A.R.L., Porto, Portugal" :)

D2MV (излиза, че може и да е "Y" а не "V") - D2 - Bridgestone/Firestone, Inc., Lavergne, Tennessee, Us, DY - Denman Tire Corporation, Leavittsburg, Ohio, Us.
Мнението беше редактирано от cecko06: 16 октомври 2012 - 20:25
Отговори

CuMo снимка CuMo 16 октомври 2012 - 20:17

Колеги, когато на страната на гумата където гледате не можете да откриете елипса с четири ясни цифри, а някакви други знаци, погледнете другата страна на гумата, там ще откриете ДОТ-а :)
Отговори

Cecko2.0 снимка Cecko2.0 16 октомври 2012 - 20:26

 CuMo, на 16 октомври 2012 - 20:17, каза:

Колеги, когато на страната на гумата където гледате не можете да откриете елипса с четири ясни цифри, а някакви други знаци, погледнете другата страна на гумата, там ще откриете ДОТ-а :)


Аз дота си го знам - 3512 :D Conti TS850.
Но се интерсувам къде е произведена :)
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 17 октомври 2012 - 10:30

DOT на автомобилните гуми (Дата на производство) + цветови кодове

DOT кода е поредица от букви и цифри, които се намират на страничния борд на автомобилната гума.



DOT кода започва с буквите "DOT", последвани от три четворки цифри и/или букви, които показват в кой завод е произведена гумата. Последните 4 цифри показват седмицата и годината на производство.

При гумите, произведени преди 2000 година, са използвани кодове с 3 цифри. Например, DOT код "178" означава, че гумата е произведена през 17тата седмица на 8мата година от това деситилетие. В този случай 1988 година. При автомобилни гуми, произведени през периода 1990-2000 година, след цифрите на DOT кода има малък триъгълник (Δ). Така гума с DOT код "503Δ" е произведена през 50тата седмица на 1993 година. След 2000 година DOT кода вече съдържа 4 цифри. Например, DOT код 3003 означава, че гумата е произведена през 30тата седмица на 2003та година.

Другите цифри в DOT кода се използват за идентификация на производителя.

Източник.

Какво означават цветните точки от вътрешната страна по една гума?

Задавали ли сте си този въпрос?
Значи от вътрешна страна в повечето случай или там, където пасва с джантата, но от отвътре на гумата има цветна точка. Точно това е маркировката която Ви трябва. Нашите търговци на дребно купуват гуми от запад по-евтини и не мислят за риска на чуждият (нашият) живот: купуват преоценени гуми и трият маркировката. Но дори и да не го направят, задайте си въпроса Вие знаехте ли за това и това ли щяхте да гледате?

EUROPE / USA standard colors
Червен цвят
Kлас А – O.K.
Клас В – малки козметични дефекти – няма проблем, гумата е с гаранция
Жълт цвят
Клас С – нарушен е състава на каучуковата смес – няма гаранция, бързо износване или дисбаланс ,не отговаря на изискванията за този модел
Зелен цвят
Клас D – вътрешни дефекти – VERY DANGER!!!

Какво означават цветните точки, които са отвън на гумата?

Червена - Трябва да съвпада с отметката L на алуминиевата джанта при монтажа на гумата.
Бяла - Трябва да бъде на 180 градуса от отметката L на алуминиевата джанта при монтажа на гумата.
Жълта - Използва се при железните джанти. Трябва да съвпада с вентила.

Още обозначения по гумата:

TREADWEAR - Това е индекс на износването. Колкото е по-голям, толкова повече ще се таркалят на Вашият автомобил
TEMPERATURE - За лятото маркировката е А
TRACTION - Индекс на сцеплението, от А до С, но е много условно.


Източник на материала е http://www.ladaclub-bg.com

Публикувано: 30 октомври 2009 - 09:05

Ето още малко полезна информация http://www.carbibles...tire_bible.html
Отговори

Astrolet007 снимка Astrolet007 03 ноември 2017 - 13:44

Здравейте колеги, понеже е сезонът за смяна на зимни гуми и темата е актуална имам запитване. Какво според вас е "пресен DOT"? До какъв период от датата на производство е ОК да си закупим гумите?
Ако са произведени в рамките на календарната година или следните 6 месеца?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 ноември 2017 - 16:42

 Astrolet007, на 03 ноември 2017 - 13:44, каза:

Здравейте колеги, понеже е сезонът за смяна на зимни гуми и темата е актуална имам запитване. Какво според вас е "пресен DOT"? До какъв период от датата на производство е ОК да си закупим гумите?
Ако са произведени в рамките на календарната година или следните 6 месеца?


Според производителите, прясна гума е до 24 месеца след производството. Естествено ако им търсиш цена като ги продаваш втора ръка гледай да са по-пресни.
Отговори

Astrolet007 снимка Astrolet007 03 ноември 2017 - 20:10

 Ne6to Smisleno, на 03 ноември 2017 - 16:42, каза:

Според производителите, прясна гума е до 24 месеца след производството. Естествено ако им търсиш цена като ги продаваш втора ръка гледай да са по-пресни.


Благодаря, колега!
Отговори

Валери_ снимка Валери_ 14 март 2018 - 08:58

Имам летни гуми "Хенкук" (с джанти) с ДОТ 2410 и с грайфер около 5.5 мм, добре запазени, дадоха ми ги с покупката на колата. Въпросът ми е, след като са почти на 8 години, а изглеждащи добре, проблем ли е да ги сложа тях като сменя зимните? Въобще, кара ли се с толкова стар ДОТ на гумите, в случая около 8 години!
Мнението беше редактирано от Валери_: 14 март 2018 - 08:59
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 14 март 2018 - 13:08

Някой карат и с по стари гуми, но по добре ги хвърли и си купи нови...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg