Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

A16LET

Houston Rocket снимка Houston Rocket 02 юни 2017 - 16:07

Здравейте,

Искам да чуя мненията на хората с Астра или Инсигния с мотори A16LET 180 к.с.
Най-вече за механичните повдигачи. Според мен този двигател е малък за инсигния но ме интересува и технически оплаквания...ако има де.
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 13 септември 2017 - 10:25

Привет,
Явно още сме малко колегите с този мотор,защото не намирам никаква почти никаква информация за него във форума.
Имам го в купе на Инсигния и все още не съм го търкалял особено много(близо 5000км).
Дотук по ДВГ съм сменил само масло и филтри над обща стойност 120лв(материалите с отсъпка)
И на мен ми се струваше, че ще е малък за Инсигния,но останах приятно изненадан от динамиката, която предлага, е не е самолет естествено :),но тегли съвсем прилично, турбото се разяъртя сравнително рано(около 2300 rpm).Колата ускорява до 200км/ч(повече не съм се усмелявал) съвсем прилично без да се усеща, че се мъчи, което е напълно достатъчно откъм динамика за мен. Относно скоростната кутия М32 доста рових и четох и си е проблемен елемент, моята също е ремонтирана, докато е била в гаранция и за сега няма пробкели с нея.
Относно разхода мога кажа,че е доста приличен(поне според мен), стига да не тежи много дясното краче :) .В София съм я свалял до 10 без климатик, извънградско 7.5-8 със скорост до 140км/ч, нагоре вече става ламя давала ми е и над 10 по магистралите.
Това е общо взето което мога да дам като информация за сега, тези дни ми предстои монтаж на газов инжекцион и ще дам инфо как се държи като я потъркалям ивестно време и натрупам наблюдения.
Ще следя темата с интерес,Поздрави!
Мнението беше редактирано от ivo_ranchev: 13 септември 2017 - 10:47
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 13 септември 2017 - 15:17

Не съм карал,не съм имал такава кола,но на доста места съм попадал на описания на нещо като заводски проблем на този мотор - проблем с 4-то бутало. Проблемът се изразявал в това,че се чупи бутало на 4-ти цилиндър. Братушките дори са направили доста описателно клипче за проблема,дори има и друго клипче с предложение за решение на проблема.
Клип с проблема
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 15 септември 2017 - 13:57

 Ивчо, на 13 септември 2017 - 15:17, каза:

Не съм карал,не съм имал такава кола,но на доста места съм попадал на описания на нещо като заводски проблем на този мотор - проблем с 4-то бутало. Проблемът се изразявал в това,че се чупи бутало на 4-ти цилиндър. Братушките дори са направили доста описателно клипче за проблема,дори има и друго клипче с предложение за решение на проблема.
Клип с проблема


Полезна информация, ще се запозная подробно с този казус при първа възможност.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 15 септември 2017 - 14:37

Хммм и аз не бях срещал материали за този проблем. Тука намерих от братушките още един клип с решение на проблема https://www.youtube....h?v=UKpE3vFOZPg
Не съм много на ти с руския, Иво може да споделиш като разбереш повече.

ПС: като за старт може да провериш и сравниш свеща на 4ти цилидър с останалите.
Мнението беше редактирано от Dechkko: 15 септември 2017 - 14:58
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 15 септември 2017 - 15:43

 Dechkko, на 15 септември 2017 - 14:37, каза:

Хммм и аз не бях срещал материали за този проблем. Тука намерих от братушките още един клип с решение на проблема https://www.youtube....h?v=UKpE3vFOZPg
Не съм много на ти с руския, Иво може да споделиш като разбереш повече.

ПС: като за старт може да провериш и сравниш свеща на 4ти цилидър с останалите.

Ще обърна специално внимание на свещта и без това мисля да ги сменям тия дни
, щото в сервизната история излиза че са сменени на 40к а вече съм прехвълил с малко 80к
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 16 септември 2017 - 17:01

Така на набързо погледнах клиповете, явно е конструктивна недомислица въпросния проблем с четвърти цилиндър...Това което успях да вдена е, че работи(4тия цилиндър) с най богата смес, спрямо останалите 3.Не споменават на какъв пробег чупи буталото(или поне аз не съм разбрал). Хората преглагат решение с друга горивна рейка(такава без обратен път за горивото), друг регулатор за налягането(такъв с обратен път за излишното гориво) и ново "упроводяване" спрямо горните 2.

Мисля си....
Понеже ще я газифицирам и мотора ще работи основно на газ(изключае, докато достигне работна температура), дали изобщо да обърна внимание на проблема или да го игнорирам, тъй като през рейката няма да се подава флуид, а газ.
Имам някакви елементарни познания в областта на физиката,ама като се знам какъв съм инженер и ме е страх да отида доктор ;).Ще се радвам някой компетентен да даде мнение по въпроса.
Или пък съм в тотална грешка, не съм много на "ти" с ДВГ?

Поздрави!
Мнението беше редактирано от ivo_ranchev: 16 септември 2017 - 17:05
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 16 септември 2017 - 18:32

 ivo_ranchev, на 16 септември 2017 - 17:01, каза:

Мисля си....
Понеже ще я газифицирам и мотора ще работи основно на газ(изключае, докато достигне работна температура), дали изобщо да обърна внимание на проблема или да го игнорирам, тъй като през рейката няма да се подава флуид, а газ.

Тази идея през бенз. рейка да върви газ е много интересна!
А дали ще намериш кой да я реализира и дали си готов да се разделиш със съответната сума?
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 16 септември 2017 - 19:09

Тази идея с пропан през бензиновата рейка и дюзи е пробвана още преди 20 години - тц, не ставa:
1- бензиновите дюзи не уплътняват добре LPG
2- за нормална работа на двигателя трябва да подаваш 10-15% повече пропан от колкото бензин, което може да се реализира като просто вдигнеш налягането на LPG (ще трябва да излъжеш и компа, че и той следи това налягане), но тогава проблем 1 се засилва.
3. Като дадеш повече газ резултата е обледеняване на дюзите и рейката и до там....
Ако си мислите че инженерите в Landi Renzo, Lovato, StarGas, и други не са се сетили за това.....
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 17 септември 2017 - 09:18

Както вече споменах не съм много наясно с ДВГ.То кой да се сети, че газта не се подава през бензиновата рейка:) все пак остава въпроса при работа на газ дали ще се проявява въпросния проблем.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 17 септември 2017 - 09:45

Това че от над 200 000 коли с този двигател има 20-30 с проблем - не е повод да се изпада в някакви крайности. Вкарваш колата в сервиз за стандартен оглед преди покупка, после обслужваш с качествени консумативи да знаеш какво караш, слагаш газ и газ...
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 11 октомври 2017 - 12:18

Ivo имаш ли нешо ново по темата :) При свещите забеляза ли нещо съмнително, предполагам че Мишо беше публикувал твоята кола с монтирана газова. Как се държи колата с алтернативното гориво?
Отговори

veskonyracing снимка veskonyracing 11 октомври 2017 - 19:58

Да дам малко инфо от първа ръка.Имам астра с Z16LET ,който конструктивно е същият като A16LET.От всичко казано и показано до тук разбирам ,че проблема е на 4-ти цилиндър.При мен буталото се счупи на 80000км на 3-ти цилиндър между сигментите.В нашият форум имаше един колега ,който каза ,че неговият двигател се е взривил.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 12 октомври 2017 - 09:14

 veskonyracing, на 11 октомври 2017 - 19:58, каза:

Да дам малко инфо от първа ръка.Имам астра с Z16LET ,който конструктивно е същият като A16LET.От всичко казано и показано до тук разбирам ,че проблема е на 4-ти цилиндър.При мен буталото се счупи на 80000км на 3-ти цилиндър между сигментите.В нашият форум имаше един колега ,който каза ,че неговият двигател се е взривил.



И има ли решение на проблема, това дето казват руснаците така ли е ? Има ли сервиз, който го е правил? ........ Може ли да се направи нещо превантивно или просто мотора си е обречен ?
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 13 октомври 2017 - 15:23

 Dechkko, на 11 октомври 2017 - 12:18, каза:

Ivo имаш ли нешо ново по темата :) При свещите забеляза ли нещо съмнително, предполагам че Мишо беше публикувал твоята кола с монтирана газова. Как се държи колата с алтернативното гориво?


Здравейте колеги. При смяната на свещите, всички излеждаха по един и същи начин, като да е работила с богата смес...
Колата имаше проблем с празния ход на ДВГ менеше оборотите доста като загрее.Фланеца на ламбда сондата беше със спукана заварка духаше оттам, вчера я заварихме и оборите се успаха веднага, ще мина профилактично една диагностика другата седмица и през Мишо за нови настройки на газовото(щото след заварката избягаха :) ) и ще кажа как е.Иначе като изключим празния ход вървеше добре.
Поздрави!

Пп Да снимките, които е публикувал Мишо са на моята кола.
Мнението беше редактирано от ivo_ranchev: 13 октомври 2017 - 15:28
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 24 ноември 2017 - 01:03

Малко ъп на темата...
След поредното посещение на Мишо, колата се държи добре, стабилен празен ход при студен мотор...има, обаче едно "но" :) ...
Като почне да надува турбото, качва до 0.9 бара и пада до докъм 0.3 0.4 още преди да е стигнала 3000 оборота и се получава нещо катп дупка. Щом прехвърли 3000-3500 тръгва пак, което е доста изнервящо, особено на извънградско.
Иначе като разход съм доволен ...около 14 15 дава в задръстванията,10 11 на магиатрала(при 160-180)
С Мишо си говорихме и каза че е имал клиент със същата кола,модификация и симптоми (с надуването), та изниква въпросът:Някой знае ли какво трябва да е поведвнието на турбото, преди да отида да дам едни пари да го диагностицират(някъде в нета попадах на инфо че трябва да държи. 0.9 постоянно а фул бууста е 1.2 стоково) ...
Пп за мое съжаление, докато тествахме в движение на 2 пъти се случи съесинителя да избоксува на 4та предавка от ниска скорост газ до долу и като надуе над 1 бар ...ще
го сменя то се е видяло...
Поздрави!
Мнението беше редактирано от ivo_ranchev: 24 ноември 2017 - 01:19
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 27 ноември 2017 - 17:52

Питай за налягането британците в тая група https://www.facebook...76402409297008/ . Хората са отзивчиви и има не един и двама с A16LET.

ПС: за съединителя........ едва ли си планирал точно това да имаш под елхата :) кофти емоция
Отговори

P.A. снимка P.A. 28 ноември 2017 - 19:32

Здравейте и аз съм собственик на Инсигния A16LET на 139 000 км. е , след покупката освен обслужването, смених лагери на скоростната кутия и съединител( можеше да кара още ).Държи се много добре не бих казал , че мотора не е за тази кола , но това си е лично мнение. За други дефекти които съм чувал е проблем с AFL(адаптивните светлини) и за нещастие се оправя със смяна на фара , който е около 2500 лв. Обмислям да сложа газ , някой ако вече има може да даде мнение , някакви проблеми има ли ? Как се държи автомобила , спъва ли се или си цепи като на бензин.
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 01 декември 2017 - 00:31

 P.A., на 28 ноември 2017 - 19:32, каза:

Здравейте и аз съм собственик на Инсигния A16LET на 139 000 км. е , след покупката освен обслужването, смених лагери на скоростната кутия и съединител( можеше да кара още ).Държи се много добре не бих казал , че мотора не е за тази кола , но това си е лично мнение. За други дефекти които съм чувал е проблем с AFL(адаптивните светлини) и за нещастие се оправя със смяна на фара , който е около 2500 лв. Обмислям да сложа газ , някой ако вече има може да даде мнение , някакви проблеми има ли ? Как се държи автомобила , спъва ли се или си цепи като на бензин.


На газ поведението е като на бензин(изключвам 100 октановия) ... след дълго проучване по темата 4 5 различни газаджии ми казаха че е задължително газовото да е от висок клас с OBD за да няма ядове със смесите, описаните симптоми в предния пост ги има и на безн, просто са една идея по слабо изразени. При теб как се държи турбото усещаш ли нещо като лаг от 4та предавка нагоре между 2500 и 3000 оборота?
Отговори

P.A. снимка P.A. 03 декември 2017 - 14:22

 ivo_ranchev, на 01 декември 2017 - 00:31, каза:

На газ поведението е като на бензин(изключвам 100 октановия) ... след дълго проучване по темата 4 5 различни газаджии ми казаха че е задължително газовото да е от висок клас с OBD за да няма ядове със смесите, описаните симптоми в предния пост ги има и на безн, просто са една идея по слабо изразени. При теб как се държи турбото усещаш ли нещо като лаг от 4та предавка нагоре между 2500 и 3000 оборота?


Благодаря за инфото , не съм усещал турбо дупка на никоя от предавките , върви доста добре .За това купе (комби) и тази мощност си е доволно.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg