Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

КАТ започва да спира колите с ксенонови фарове

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 02 ноември 2011 - 10:02

Цитат



КАТ-София започва да спира автомобилите, които имат ксенонови фарове. Това съобщи пред БНР началникът на Пътна полиция в СДВР главен инспектор Богдан Милчев.
Причината е, че ако крушките не са фабрично вградени, има опасност другите шофьори да бъдат заслепени и да се стигне до катастрофи.

Автомобилите с ксенонови крушки на фаровете, които не са фабрично производство, ще бъдат спирани от движение, а на водачите ще бъде съставян акт, съобщи и БНТ.

"Ксеноновите фарове не са забранени, но когато са фабрични – отговарят на определени стандарти. За съжаление, все повече водачи си купуват ксенонови крушки, които са китайско производство или въобще не отговарят на никакви стандарти. Именно тези водачи ще бъдат спирани и ще има отношение към тях", обясни Богдан Милчев и допълни, че Законът за движение по пътищата дава тази възможност.

Тези ксенонови фарове не създават толкова проблеми в града, но при извънградското каране проблемът е сериозен, каза още шефът на КАТ-София.

Засега от КАТ няма да налагат глоби на водачите, чиито коли имат ксенонови фарове.
Вчера от КАТ обявиха, че ще се глобява и за нерегулирани фарове, като санкцията може да стигне до 150 лв.

От Пътна полиция заявиха, че ще продължат да глобяват пешеходци, които пресичат неправилно. Глобата е 10 лв. Над 3000 са глобените до момента в София пешеходци за неправилно пресичане. Пешеходците започват да стават все по-дисциплинирани, заяви главен инспектор Богдан Милчев.

Дир.бг


Пак ще ни шибат, но интересно по кой закон или алинея?

Що разреших да се продават ксенонови фарове а сега се забраняват?
Защо не беше регламентирано от самото начало както е в други страни, примерно - автомобили без наличие на лупи не могат да ползват ксенонови фарове.
Как ще разберат че ксенона не е фабричен?
Как ще разберат как са ти регулирани фаровете? Машина ли ще ползват? Ние как ще разберем дали тя показва "ПРАВИЛНИТЕ" показатели?
Или пак ще е на принципа колкото дадеш....
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 02 ноември 2011 - 10:15

Знам, че много от колегите ще ме нападнат след това ми мнение, но.. мисля, че е МНОГО ПРАВИЛНО това! Само дето си знаем държавата, органите на "реда" и знаем колко погрешно ще бъде "интерпретирано" всичко.. Някой пак ще си перат със стъклените фарове и ксенона, а други ще го отнасят и за първите. Грешка бе това, че ксенона беше пуснат на масовия пазар без да бъде регламентирано със закон монтирането му. Повечето от нас знаят как става хватката в една цивилизована държава..

Но к акто и да е, честно колеги - писна ми от "модерните" фарове насреща ми, дано наистина понамалеят и някои от нас да могат да пътуват спокойно и нощем..
Отговори

Samo снимка Samo 02 ноември 2011 - 10:16

 Бижо Бижев, на 02 ноември 2011 - 10:02, каза:


Не става ясно ще се глобяват ли последно или няма да се глобяват ?
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 02 ноември 2011 - 10:23

И аз не съм оптимист относно прилагането на тези "правила", но поне е стъпка в правилната посока. Много закъсналя стъпка, но по-добре късно отколкото никога!
Явно с колегата Бижев сме пуснали почти едновременно информацията в две теми.
ето я моята
Там оабче и малко теория, която обяснява защо се стигна до тук.
Отговори

radodar снимка radodar 02 ноември 2011 - 10:24

 Samo, на 02 ноември 2011 - 10:16, каза:

Не става ясно ще се глобяват ли последно или няма да се глобяват ?



Според ДИР направо ще се спират от движение.Ми аз карам и кола която си има фабричен ксенон,но е без лупи,май на всяко спиране ще има разправии.

За това дали са регулирани фаровете,има мобилни устройства за проверка.ДАИ се грижи на всички да им е гадно,та те и тегло мерят по улиците,та едни фарове ли няма да проверят.
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 02 ноември 2011 - 10:29

Подкрепям тази закъсняла инициатива. По-добре късно, от колкото никога.
Че трябваше още в началото да забранят всички афтърмаркет ксенони трябваше, също и ГТП пунктовете най-накрая да почнат да си вършат работата.

В цялата работа има и самосъзнание на собственика на МПС'то, аджеба да се запитаме "фара ми пригоден ли е, това качествено ли е, ще преча ли?", а не да гледаме себе си. Това е като с гумите втора употреба, гаражния тунинг и т.н. В една Германия няма да минеш TUV дори ако размера на гумите ти не е предписания от производителя.

Да ти решаваш какво да правиш с колата си, но не сме сами на пътя. Еденици са колегите с такъв ксенон който не светят в дърветата. А тези с халогенна крушка и нерегулирани фарове са 100 пъти повече... да ги спират от движение всичките.
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 02 ноември 2011 - 10:33

Не пичове не ме разбирайте погрешно.
Аз и двете коли си карам с нормални фарове.

Дразня се обаче, че първо наводниха пазара и съответно, който трябва да се нагуши с парите НИ се облажи...от внос и продажба и сега решиха да резнат им далаверата, защото или някой не си плаща където трябва или просто са решили да дерат отново.

Ако трябва да се прави, нека първо се регламентира с нещо като закон, наредба или нормативен акт, то тук в тая държава така или иначе става обратно на целия свят...
Не един ден се събудил шефа на Кат след пиянски банкет и решил да глобява. ДА кажат на какво основание, защо как и т.н.
Най се дразня от безмислените акици


П.С Колега темата ти нека да седи, няма да ги сливам за сега, тази тема е само за новата простотия на КАТ
Отговори

Shades снимка Shades 02 ноември 2011 - 10:35

Твърдо съм ЗА махането от пътищата на всички малоумници, които свалят гаргите, било то с ксенони, било с халогени ... ОБАЧЕ не съм съгласен да минава всичко под ножа. Аз си взех взех фарове с лупи точно заради заслепяването и са регулирани перфектно, като редовно се преслушват за отклонения. Това, че крушките с баластите са китайски не променя нещата по никакъв начин, ако бях набил заводския D2S, щеше да свети по същия начин ... Задължително регулиране за всички и ксенонът само зад лупи, освен ако не излиза от завода по друг начин, това е решението ...
Отговори

Pinto снимка Pinto 02 ноември 2011 - 10:38

Едно хубаво начинание, дано бъде доведено до край. Нямам нищо против фабричните ксенонови фарове, но ми писна да ме заслепяват (даже и през деня) с някакви китайски самоделки. Това трябваше много отдавна да се спре, ама оставиха хората да си накупят "китайчета" и чак сега ще ги спират.
Отговори

Recycler снимка Recycler 02 ноември 2011 - 10:41

 Бижо Бижев, на 02 ноември 2011 - 10:02, каза:


"Курдисването" им представлява промяна в конструкцията на Хавтонобиля. По закон след промяна на конструкцията на хавтонобиля, същият трябва да мине през Технотест, за да може да е на пътя. Колко от водачите, курдисали си такива "ксенони", са минали през Технотест ? :kinggrin:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 02 ноември 2011 - 11:10

 DALGONSKi, на 02 ноември 2011 - 10:15, каза:

Някой пак ще си перат със стъклените фарове и ксенона, а други ще го отнасят и за първите.

Доколкото съм запознат, има заводски ксенонови фарове със стъкла, но според мен главният проблем е регулирането
на самите фарове след монтажа на ксенон. Една нерегулирана крушка Филипс или Осрам +100% светлина също заслепява
доволно.
На предната ми вектра, а и на тази, съм настроил самите рефлектори да светят почти в най-ниско положение, особено
в града това е напълно достатъчно, а и напълно избягва заслепяването. Дори и да монтирам ксенон, съм убеден че при
такава настройка и едни вежди отгоре на фаровете няма да има заслепяване, просто ще свети по-силно.
А самата акция е поредният начин да се съберат пари от обикновените хора, защото те ще са засегнати, а мутрите
в лъскавите джипове никой не ги закача...
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 02 ноември 2011 - 11:15

Незнам този форум кой го чете,

но трябва да го чете Бойко, или който там командва годишните прегледи./ето така за го види и Бойко/


Аз минах годишен преглед преди няколко дни, и никой не ми провери фаровете, за какво платих, така и неразбрах,
май само да ми направят снимки с онези камери.
А сега щели да проверяват на пътя с апаратура,
кой слага каруцата пред коня?????????????
Първо проверете тези дето правят прегледи, там да става регулирането на фаровете.
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 02 ноември 2011 - 11:17

+1 , но има и фабрични които зверски заслепяват.

Лъчо вчера ми регулира фаровете. И в жабката ще си държа документа за това.

П.П. Май Бойко не е фен на Опел и шанса е малък да ти прочете мнението :-D
Мнението беше редактирано от BOBSI: 02 ноември 2011 - 11:25
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 02 ноември 2011 - 11:31

 Peshotiger, на 02 ноември 2011 - 11:10, каза:

Доколкото съм запознат, има заводски ксенонови фарове със стъкла, но според мен главният проблем е регулирането
на самите фарове след монтажа на ксенон. Една нерегулирана крушка Филипс или Осрам +100% светлина също заслепява
доволно.


-Има колега, напълно съм съгласен с теб! Но наистина единици са случаите, в които такава кола излиза на пътя с "разпаянтени" фарове. Истина е също, че НЕ или ЗЛЕ регулираните обикновенни лампи също дразнят и заслепяват.. Но дори те немогат да се мерят с ДОРИ РЕГУЛИРАНИ фарове с ксенон във фар да речем на GOLF III или VECTRA B (преди фейса, стъклените фарове)! Ей такива и разни други ПОДОБНИ са просто ежедневие, или по-скоро ежеВЕЧЕРИЕ на пътя, а на някои им се налага да пътуват доста нощес (не по своеволие или ей така безцелно). И мога да кажа, че такъж фар може да ти извади очите дори когато си в кабината на камион, който е една идея над всичко друго на пътя!
Отговори

escape0106 снимка escape0106 02 ноември 2011 - 11:33

От близо 2 год. карам с ксенон /минал през реглаж/ и никой не ми е присветвал ,а колко пъти са ме заслепявали отсрещнодвижещи се с обикновенни светлини , защото фаровете му светят навсякъде но не и на пътното платно . Блъснал си някога колата взел новия фар от моргата и пей сърце , а че свети в дърветата няма значение и какво ли вижда на пътя като му свети там .
Отговори

Asgard снимка Asgard 02 ноември 2011 - 11:35

Проблема не е в това дали е фабричен ксенона или не е. Проблема е единствено в регулирането на фаровете. Не смятам, че един китайски ксенон с нещо заслепява повече от същия фабричен. Аз пък имам и друг въпрос. Ето аз карам с китайски ксенон моята Калибра. По-добре ли ще е да го махана и да карам с крушки с, които нищо не виждам на повече от 5 метра? Това по-безопасно ли е? И не е само при Калибрите така има и доста други модели при, които си все едно без фарове с обикновенни крушки. И не ми казвайте, че това е защото фара е стар. С 2 чисто нови фара съм и е същата трагедия с нормални крушки, а с ксенон си свети нормално и никой никога не ми е пресвяткал, че го заслепявам.
Истината е, че само гледат как да ни вземат и малкото пари, които имаме. Ако бяха наистина загрижени за безопасноста по пътищата щяха тези неща да се гледат, като се минава годишен технически преглед.
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 02 ноември 2011 - 12:06

 Peshotiger, на 02 ноември 2011 - 11:10, каза:

Доколкото съм запознат, има заводски ксенонови фарове със стъкла, но според мен главният проблем е регулирането
на самите фарове след монтажа на ксенон. Една нерегулирана крушка Филипс или Осрам +100% светлина също заслепява
доволно.



+1. Проблема не е в ксенона, а в реглажа на фара.

Ето малко по-подробна информация относно новината: http://www.monitor.b...ticle?id=313160
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 02 ноември 2011 - 12:14

 bat_jorko, на 02 ноември 2011 - 12:06, каза:

+1. Проблема не е в ксенона, а в реглажа на фара.

- 1, не съм съгласен.

Ако се зачетеш в темата към която колегата Астра 1.4mi е дал линк ще разбереш защо.
Нефабричния ксенон, колкото и да го регулираш не можеш да избегнеш отвратителните разсейки /именно те пречат най-много/ които се получават заради много по-силната светлина и дори минималната разлика в отстоянието на газоразрядната крушка с рефлектора сравнено с халогенната такава.
Който иска нека отвори един фабричен фар с фабричен ксенон на рефлектор и ще види разликите.

На тази снимка се вижда "чашката" която покрива голяма част от крушката при Волво с фабричнен ксенон на рефлекторен фар.
Публикувано изображение
Нека някой запознат каже, при афтърмаркет такъв, това нещо има ли го?
Отговори

Stranger снимка Stranger 02 ноември 2011 - 12:51

@Liubeznia Определено не съм съгласен че в Германия колата ти няма да мине ТЮВ ако не е с фабричен размер гуми...погледни колко Астри Ф ( примерно ) има в мобиле с 17 цолови джанти и гуми и всички имат ТЮВ... Там можеш да правиш всякакви промени по колата си и да мине ТЮВ , стига да имаш правилните документи за използваните части, да си направил нещата кадърно и след съвет с ТЮВ-аджията и да спазваш изискванията - където всъщност е разковничето.Там изискванията има за всичко , но са добре помислени и гледат да ти услужат, а не да те порежат... Какви са техните изисквания да си сложиш ксенон на кола която няма ксенон, примерно - фарове пригодени за ХИД - с лупи, почистваща уредба за фаровете ( защото като се зацапат и започват да не светят и да разпръскват светлината ) и автоматично регулиране на фаровете... Тук за сметка на това - според наредбата - така както аз я чета, ако си сложиш фарове на ФК или Сонар примерно - си престъпник и колата ти бива спряна от движение...да си сложиш ксенон е немислимо!!!!Да си смениш двигаделя е в повечето случаи невъзможно, а ако тръгнеш да се опитваш , бюрокрацията те отказва... Всичко това е породено от некомпетентността на хората които ни управляват и хората които ни контролират...Как по точно някой от дядовците дето бачкат на каналите в кат или в технотест, ще ми кажат на мен, дали добре съм си направил астрата в6 или не? Те за такова нещо не са и санували...и естествено ще са негативно настроени и ще ме порежат...докато такива модификации се правят ежемесечно в Германия - примерно...И докато досега всичко беше на самотек и такива неща бяха оставени да се саморегулират от обществото, сега се налага някакъв контрол, който е изключително деспотски от моя гледна точка и ни връща поне едно 30 години назад, когато не ти е била давана свободата да бъдеш различен и си бил задължаван да бъдеш стандартен и еднакъв с всички останали...


Edit: и за да се обоснова колко ограничаващо и тъпо е написан закона ви пускам чл. от Закона за движение по пътищата и наредба 32:

Чл. 10. (1) Моторно превозно средство или тегленото от него ремарке е технически неизправно, ако има някоя от следните повреди или неизправности:
12. по осветителната уредба:
а) изменени са броят, типът, цветът и разположението на предписаните светлини, с изключение на светлините за мъгла;

По този чл. от правилника си "вътре" за ксеноните

Наредба №32 от 5 август 1999г. за периодически прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства.
При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентираните светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от Закона за движение по пътищата следва да се:

1.Проверяват стриктно интезитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини.
2.Следи за монтирани допълнително елементи на къси или дълги светлини, които да променят интезитета или цвета на светлината
(т.нар.ксенонови светлини) С цел безопасното движение по пътищата и в предвид горепосочено, следва при установено наличие на такива
допълнителни монтирани елементи на фаровете с газоразряден източник на светлина да не се издва знак за периодически технически преглед.


С тия двете сте абсолютно вътре, ако си промените нещо по осветителната уредба, било то ксенони или афтърмаркет фарове...
Мнението беше редактирано от Stranger: 02 ноември 2011 - 13:01
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 02 ноември 2011 - 12:58

 Stranger, на 02 ноември 2011 - 12:51, каза:

@Liubeznia Определено не съм съгласен че в Германия...

Аз пък определено съм съгласен с теб за всичко което си написал :), с това което написах по-горе просто го изравявам в съвсем сбит вариант. Да, и там можеш да направиш 1000 промени по автомобила но всичко се легализира след минаване през "канала" и ако имаш съответната тапия за нещото което си сложил. Дори след това се вписва в документите на колата. До като тук... куче влачи...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg