Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Car Audio

Стъпалото ми прегрява !

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 17:35

Здравейте колеги. Имам проблем със стъпалото на колата и бас касата. Стъпалото ми е пайнер 900 вата макс450 вата номинална. Баса ми е Сони 2000 вата макс и 400 вата номинална мощност.Имам и кондензатор 1 фарад. Обаче при 15 минутно слушане на 80 - 90 % усилване... стъпалото почва яко да се пържи и баса загрява също. Та въпроса ми е възможно ли е кондензатора ми да е слаб и да не предоставя достатъчно заряд когато баса удря и затова да прегряварт? Същто така да уточня 4е при удряне на баса вътре таблото и 4асовника ми премигват, след два три дни т.е.днес даже ми падна акомулатора.... Ходих в два три сервиза , включително и в сони центъра откадето купих баса чешат се по главите и нищо. Моля за съвети.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 28 април 2019 - 17:52

Прегледай си хубаво всички връзки! Трябва да са чисти, добре стегнати и с достатъчно контактна площ! Имаше тук тема за добрата инсталация. Потърси я в този раздел и прочети. Кабелите трябва да са дебели! Алтернаторът трябва да е повече от изряден, също и акумулатора! И музика не се слуша силно на незапален двигател............
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 18:05

 IvailoM, на 28 април 2019 - 17:52, каза:

Прегледай си хубаво всички връзки! Трябва да са чисти, добре стегнати и с достатъчно контактна площ! Имаше тук тема за добрата инсталация. Потърси я в този раздел и прочети. Кабелите трябва да са дебели! Алтернаторът трябва да е повече от изряден, също и акумулатора! И музика не се слуша силно на незапален двигател............

Всичко е правено професионално в кар аудио БОШ сервиз в Пловдив.... преди това бях с по слаб бас пайнер оба4е , та точния ми въпрос е дали е възможно проблема да е от кондензатора т.е. да не може да осигурява достатъчно заряд?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 28 април 2019 - 19:00

С кондензатор или без е все едно защото все от някъде трябва да дойде тая енергия. Дали директно ще я изчерпи усилвателя или ще има малко помощ от тоя кондензатор - няма значение.

После да минем на "мигането". Значи очакваш на един път да изчерпиш към 800 вата със загубите и всичко да е стабилно?
Как според теб реагира тоя регулатор на алтернатора и как да стане толкова мигновенно, колкото удря един бас?

Ти вероятно нямаш такъв консуматор друг из колата си? Дори и да навключиш всичките фарове и да пуснеш вентилатора, пак не прави 800 вата. Да не говорим че ако ги навключиш тия неща, алтернаторът успява да компенсира, но когато тази консумация е толкова внезапна, дори и кондензатор и безсилен. Само ще ти кажа че акумулаторът ти е сигурно 1000 пъти по-голям "кондензатор" от този, който си сложил. 800 вата са едни към 60 ампера от раз, на всяко биене. С колко според теб "зарежда" този алтернатор, който на макс обороти има може би 100 ампера.

И защо се чудиш че при 450 номинална на стъпалото и 400 номинална на касата - загрявало (дори и самия бас) . На 80-90% усилено означава че си напълнил баса. Какво очакваш?

Също така, прегряване може да се получи от самовъзбуждане на стъпалото. Има много видове самовъзбуждане - със сигнал, без сигнал, зависи колко е нестабилен усилвателя.

Пробвай 15 минути да държиш максимална щанга във фитнеса, да видим дали ще можеш.

И още, стъпалото трябва да е монтирано някъде, където има пряк досег с въздух, за предпочитане да е хоризонтирано(представи си го върху касата отгоре, това имам предвид), защото всякакво друго положение утежнява положението или на захранването вътре или на крайните транзистори. Това е защото топлината от едните, обхваща радиаторната площ на другите.

Според мен на почти пълна тяга, няма какво да очакваш друго. И само да ти кажа че думата "професионално" вече всеки я разбира както сам иска. Тоест всеки прави нещо както той "си знае".

Да не казвам че не се знае колко ти е Пайнер стъпалото и колко е Сони баса ти....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 28 април 2019 - 19:08
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 19:09

 Д-и-м-о-в, на 28 април 2019 - 19:00, каза:

С кондензатор или без е все едно защото все от някъде трябва да дойде тая енергия. Дали директно ще я изчерпи усилвателя или ще има малко помощ от тоя кондензатор - няма значение.

После да минем на "мигането". Значи очакваш на един път да изчерпиш към 800 вата със загубите и всичко да е стабилно?
Как според теб реагира тоя регулатор на алтернатора и как да стане толкова мигновенно, колкото удря един бас?

Ти вероятно нямаш такъв консуматор друг из колата си? Дори и да навключиш всичките фарове и да пуснеш вентилатора, пак не прави 800 вата. Да не говорим че ако ги навключиш тия неща, алтернаторът успява да компенсира, но когато тази консумация е толкова внезапна, дори и кондензатор и безсилен. Само ще ти кажа че акумулаторът ти е сигурно 1000 пъти по-голям "кондензатор" от този, който си сложил. 800 вата са едни към 60 ампера от раз, на всяко биене.

И защо се чудиш че при 450 номинална на стъпалото и 400 номинална на касата - загрявало (дори и самия бас) . На 80-90% усилено означава че си напълнил баса. Какво очакваш?

Също така, прегряване може да се получи от самовъзбуждане на стъпалото. Има много видове самовъзбуждане - със сигнал, без сигнал, зависи колко е нестабилен усилвателя.

Пробвай 15 минути да държиш максимална щанга във фитнеса, да видим дали ще можеш.

И още, стъпалото трябва да е монтирано някъде, където има пряк досег с въздух, за предпочитане да е хоризонтирано(представи си го върху касата отгоре, това имам предвид), защото всякакво друго положение утежнява положението или на захранването вътре или на крайните транзистори. Това е защото топлината от едните, обхваща радиаторната площ на другите.

Според мен на почти пълна тяга, няма какво да очакваш друго. И само да ти кажа че думата "професионално" вече всеки я разбира както сам иска. Тоест всеки прави нещо както той "си знае".

Да не казвам че не се знае колко ти е Пайнер стъпалото и колко е Сони баса ти....
Очаквам съдействие а не критики . И кво тябваше да си купя кабели за 500 лева ли ?Конкретно съм задал въпроса . Може ли да има връзка с кондензатора да е слаб за тази мощност?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 28 април 2019 - 19:15

Не са критики а чети хубаво.
Каквито и кабели да купиш и от 100 000 лева, ти нямаш достатъчно ЕНЕРГИЯ на входа да го захраниш това нещо !! Затова ти пада акумулатора. Не може да смогне да зарежда алтернатора при ниски обороти и всичко се изсмуква от батерията. Заеби го тоз кондензатор, той не вкарва допълнително ресурс. Каквото си се хванал за него, сякаш чудеса ще свърши.

Харчиш повече отколкото имаш разполагаемо, надявам се сега да ме разбра а не да ми се сопваш, сякаш някой ти е виновен че си сложил голям консуматор, и на всичкото отгоре го действаш на предела. Да не говорим че и ако акумулаторът ти не е много в час, то не се чуди че за 15 минути блъскане всичко умира.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 28 април 2019 - 19:20
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 28 април 2019 - 19:21

Ако искаш да разбереш какво става намери знаещ и можещ човек с осцилоскоп. Това е начина да ти се помогне. Всичко друго е гимнастика за пръстите, а ако сме наживо ще е чешене на езици.
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 19:49

 Д-и-м-о-в, на 28 април 2019 - 19:15, каза:

Не са критики а чети хубаво.
Каквито и кабели да купиш и от 100 000 лева, ти нямаш достатъчно ЕНЕРГИЯ на входа да го захраниш това нещо !! Затова ти пада акумулатора. Не може да смогне да зарежда алтернатора при ниски обороти и всичко се изсмуква от батерията. Заеби го тоз кондензатор, той не вкарва допълнително ресурс. Каквото си се хванал за него, сякаш чудеса ще свърши.

Харчиш повече отколкото имаш разполагаемо, надявам се сега да ме разбра а не да ми се сопваш, сякаш някой ти е виновен че си сложил голям консуматор, и на всичкото отгоре го действаш на предела. Да не говорим че и ако акумулаторът ти не е много в час, то не се чуди че за 15 минути блъскане всичко умира.

ОК може и да си прав , акомулатора ми е на 3 години 75 ампера ... само не споделих 4е запо4ва да мирише на изгоряло от кутията на баса . професионалистите в кавички ми казаха 4е било от лепилото в кутията щото била нова и незнам си кви още такива .... с пайнер баса нямах никакви проблеми човек само кадето не тресеше така като този ... от сони казаха да го изгоря ако мога и ще го заменят с нов ... просто немога да си обясня какво става . имал съм 5 коли досега всички с музика и такова нещо не ми се е случвало никога.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 28 април 2019 - 20:07

Стъпалото ти изпича бобинката на баса. Лека полека и ще го изгори. Но дотогава акумулатор, алтернатор.... Намери си някой знаещ и можещ да види какво отива до баса и какво отива до ампа. Там са разковничетата.
Дотогава я напиши какъв беше импеданса на стария бас и какъв е на новия?
Мнението беше редактирано от tisho.74: 28 април 2019 - 20:08
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 28 април 2019 - 20:18

Щом почва да мирише на изгоряло, кажи им че скоро ще ги посетиш за нов. Продължавай така и намотката ще се опече и прекъсне.

Най-ме кефят такива "ако можеш изгори го". А относно че миришело от лепилото на кутията, нямам думи - даже ми стана ясно какви професионалисти са.

Може да са ти дали някой двунамотъчен, може да е 2 ома. Всичко може...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 28 април 2019 - 20:20
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 20:20

 tisho.74, на 28 април 2019 - 20:07, каза:

Стъпалото ти изпича бобинката на баса. Лека полека и ще го изгори. Но дотогава акумулатор, алтернатор.... Намери си някой знаещ и можещ да види какво отива до баса и какво отива до ампа. Там са разковничетата.
Дотогава я напиши какъв беше импеданса на стария бас и какъв е на новия?

Значи стария бас пайнера беше двунамотков и беше 2 по 4 ома вързани на мост както и стъпалото . сега това сони е еднонамотково пак е вързано на мост само 4е само стъпалото ....от сони центъра ми обясниха 4е когато баса е двунамотков и се вържел на мост ставал 8 ома ... а този е еднонамотков и е вързан пак на мост от стъпалото ... пробвах и на един канал оба4е проблема си го има пак .... стъпалото ли да сменя баса ли вече незнам.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 28 април 2019 - 20:26

Двунамотъчните могат да се вържат и да са си 2 по 4 ома сфазирани. Това няма значение.

Значи при твоя случай си имал товар 8 ома, а сега имаш 4 ома. Което е двойно по-голям товар от предната ти каса. Напълно нормално е да ти грее здраво стъпалото. А когато го държиш на почти пълна тяга , да напича и говорителя.
Ето ти отговора, защо не е "блъскало" така както с тая колона.

Сега въпросът е има ли странични ефекти или няма. Както са казали вече , трябва да се види сигнала на входа и на изхода. Предполагам че няма но.. все пак.

Най-добре става със спектрален анализатор, но тъй като едва ли имаш такова нещо, и осцилоскоп ще свърши работа.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 28 април 2019 - 20:32
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 20:29

[quote name='Д-и-м-о-в' timestamp='1556476019' post='1300461']
Двунамотъчните могат да се вържат и да са си 2 по 4 ома сфазирани. Това няма значение.

Значи при твоя случай си имал товар 8 ома, а сега имаш 4 ома. Което е двойно по-голям товар от предната ти каса. Напълно нормално е да ти грее здраво стъпалото. А когато го държиш на почти пълна тяга , да напича и говорителя. Сега въпросът е има ли странични ефекти или няма. Както са казали вече , трябва да се види сигнала на входа и на изхода.

Най-добре става със спектрален анализ, но тъй като едва ли имаш такова нещо, и осцилоскоп ще свърши работа.
[/qu да тикажа наи добре да си взема май пак някакав двунамотков пайнер макар 4е блъскането на сони няма да го има.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 28 април 2019 - 20:56

Къф осцилоскоп, то си е за амперклещи и ватметър.
Добре де - имаш номинална мощност. Остави я максималната...
Усилвай толкова, колкото да не ти мига таблото.
Кондензатора ти е за пиковете, не за гърмела.
Ако искаш да не се изкушаваш да усилваш си намали /ограничи/ нивата от самото стъпало. После си усилвай кастофона на мах... Провери си и клемите на акумулатора дали топлят :devil-smiley-019:

Само да ти кажа, че на работа вземаме ваучери за храна по 3 лв. на ден заради вредно ниво на шума :icon_wink2:
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 21:34

Добре де хора .... как тогава тия където като минат с музика се вклучват аларми ,тресът се прозорци .... как го правят те ?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 28 април 2019 - 21:36

С пари!
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 21:46

 IvailoM, на 28 април 2019 - 21:36, каза:

С пари!

:Д това е ясно но тук не говорим за кои знае какво . имал съм бас мегавокс ве човек които тресеше всичко ... немога да разбера какво става пайнер + сони мощно но с проблем
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 28 април 2019 - 21:48

Напиши модела на стъпалото и баса......
Отговори

halibabata снимка halibabata 28 април 2019 - 21:57

[quote name='IvailoM' timestamp='1556480935' post='1300477']
Напиши модела на стъпалото и баса......
[/quote Pioneer GM-A5602 e stypaloto basa e Sony xpod GTR 121L
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 28 април 2019 - 22:06

 halibabata, на 28 април 2019 - 21:46, каза:

немога да разбера какво става пайнер + сони мощно но с проблем

Проблема е както при всички сонита:компресия на мощност-в превод голямата входна мощност се разсейва като топлина вместо в звуково налягане. Нещо са те сапунисали с това паралелно връзване при една намотка, поне 10 фарада в този случай... а най-добре говорител с две намотки.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg