Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Въздух и обезвъздушаване на горивната система на дизели с ГНП Bosch VP44

steve b снимка steve b 24 януари 2018 - 21:48

Много умно....
Клапана за аванса се управлява от електрониката но не и от отделен транзистор в буквалния смисъл - има си отделен драйвер . Та този драйвер си има защити и няма случаи да изгори (да се скъса жилото - ако така го разбираш по добре).Дори клапана да е окъсил или заклинил електрониката не гори!!!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 януари 2018 - 22:23

Напротив, точно този транзистор наричат "драйвер". През него минава токът за управлението на въпросния клапан, затова и го наричат още "драйвер". И като заклини или нещо друго, токът се качва пъти и термично не издържа транзисторът.
Все едно на теб да ти сложа 4 чувала въглища на гърба, вместо един. Ако ще ти помогне това сравнение да усетиш за какво говоря.
Няма защити никакви. Прoсто прегарят "сорсовете". Това е единият от изводите на транзистора, понеже е MOS. Drain, Source, Gate.

Елементарно е . Кoгато подадеш на Gate сигнал, транзисторът отваря клапана. А сигналът идва от компа. Транзисторът е сложен , защото такива големи токове не могат да преминават през процесора.

Не спорете за това, ако нямате познания по електроника.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 януари 2018 - 22:33
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 24 януари 2018 - 23:10

На колегата Титан, при окъсени кабели на въпросния клапан му гореше предпазителя на компа. Електрониката явно е била по-яка. Било то драйвъра или транзистора. :icon_wink2:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 януари 2018 - 23:26

Правена електроника или оригиналният открит тип трензер?
Всички, които досега съм виждал са с прегорели сорсове и определено това показва претоварване+ прегряване.
Като добавим и цялото време , в което е имало "загряване/изстиване" е нормално да се разруши структурата му.

Разбира се че ако сложа после какъвто транзистор знам аз... ще гори даже и кабели, ако има голям бушон. :icon_razz2: . Оригиналният транзистор просто прегаря с времето.

Но все пак за късо съединение, правилно е горял бушонът - защото транзисторът не може за толкова бързо да достигне градусите на изгаряне. Отделно оригиналният е 25-30 ампера, затова бушонът е първи, надали е бил по-голям от тези ампери.
За късо, има логика. Но за под по-голям товар, няма как. Ако тоя клапан харчи 4-5 ампера.. а когато не се движи добре 8-9.... това прави двойна мощност за продължително време = БУМ все някога . Но това пак не е заради самия транзистор.

Идеята на това, което исках да кажа... е че транзисторът не изгаря ей така сам без причина.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 януари 2018 - 23:48
Отговори

steve b снимка steve b 25 януари 2018 - 10:19

Колега, първо прочети какво ТОЧНО коментирам :
"Много умно....
Клапана за АВАНСА се управлява......"
Тогава давай определения : "Не спорете за това, ако нямате познания по електроника."
Та да приказваме вече за клапана за КОЛИЧЕСТВОТО гориво и прословутия транзистор който го управлява:
"Няма защити никакви." - електрониката осигурява ограничение на тока през клапана и транзистора до не повече от 18-20А.
Оригиналния транзистор не гори от претоварване - с времето от работата му се отлепя от охлаждането - прегрява и гори. Има случаи когато транзистора остава здрав но само е отлепен.
Не се надявай бушона да спаси безсмъртния ти транзистор...бушона гори последен и е да не се подпали колата от инсталацията!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 25 януари 2018 - 11:25

Не ми се чете всичко дето сте писали, но всички казвате по нещо вярно. При мен като изгоря транзистор на управлението, проблема дойде от скапана изолация на кабелите към авансаторния клапан, а те се бяха напукали от годините. И при мен не беше изгорял от веднъж, а както е казал колегата по-горе беше отлепил частично и това много ме подведе, защото веднъж запали и работи един ден преди да се довърши. Както пък други колеги са казали, неправилна работа на клапаните спокойно може да изгори транзисторите до колкото знам.До колкото знам идентичен проблем може да дойде и от клапана за горивото. Не съм експерт и не претендирам, но това съм чел, а доста съм се интересувал когато имах тоя проблем.


Дайте да не пишем излишни глупости, че после който чете се обърква излишно.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 25 януари 2018 - 11:27
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 януари 2018 - 13:09

 steve b, на 25 януари 2018 - 10:19, каза:

Колега, първо прочети какво ТОЧНО коментирам :
"Много умно....
Клапана за АВАНСА се управлява......"
Тогава давай определения : "Не спорете за това, ако нямате познания по електроника."
Та да приказваме вече за клапана за КОЛИЧЕСТВОТО гориво и прословутия транзистор който го управлява:
"Няма защити никакви." - електрониката осигурява ограничение на тока през клапана и транзистора до не повече от 18-20А.
Оригиналния транзистор не гори от претоварване - с времето от работата му се отлепя от охлаждането - прегрява и гори. Има случаи когато транзистора остава здрав но само е отлепен.
Не се надявай бушона да спаси безсмъртния ти транзистор...бушона гори последен и е да не се подпали колата от инсталацията!


Защо тогава точно това ми обясняваше и човек, свалял 4 пъти помпата да сменя като луд транзистори - след като сменили клапан, спрял да гори. И им го казал още първия път

Транзисторът без причина НЕ гори. Има и коли, на които никога не е правено там. А горят поради задръстване, затлачване от каплави горива, от въртене на празен ход при смяна на филтър (защото не знаят колко да въртят, и въртят до запалване). И аз сменям филтъра без да го пълня, но въртя както пише в инструкциите, а не докато му се завие свят. Транзисторът гори от простотия и неподдръжка.

А за бушона - аз какво казах ? Че ако той е 10 ампера а трензера е 25, кое ще изгори първо ? То затова е сложен той бушон- и ти казаха че на Титан22 колата от късо в кабелите на клапана, е горял точно той ПЪРВИ ! Не последен - първи.
Хората , който са го правили това нещо, не са глупави. Глупави са тия дето после само карат и си мислят че колите са вечни.
И като се цитираш - цитирай се на цяло : "Клапана за аванса се управлява от електрониката но не и от отделен транзистор в буквалния смисъл - има си отделен драйвер"

ТОЧНО от отделен транзистор се управлява(тоя дето гори), САМО ЗА НЕГО. А транзисторът се управлява от процесор. Това драйвер е неточно определение за тук. Обясних че транзисторът е силовият елемент заради големия ток. Не може през процесора да минава такъв ток и затова тоя шибан транзистор е там, да го играе силов ключ. Това е точното определение - силов ключ
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 януари 2018 - 13:24
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 25 януари 2018 - 14:54

Надявам се следното да не е глупост:
Електрониката в помпата има ел. връзка с:
-датчика за въртенето на помпата
-компютъра
-релето, дето дава напрежение на помпата
-клапана за горивото
-клапана за аванса

Последните два са с дебели проводници, което предполага малко по-голям ток...
Двата клапана се управляват от два отделни полеви транзистора. Дали работят в ключов режим - не знам /трябва да се види на осцилоскоп/
Транзисторите се управляват от каквото са решили инженерите на Бош.
Драйвъра на ГНП-то е компа.
Драйвъра на двигателя е ГНП-то
Драйвъра на колата е шофьора.

Дали гори бушона, прехода на транзистора или му се отлепя прехода, зависи от много условия, дето ги пише в дебелите книги, а ние от опит или знание ги споделяме. Дори и на учените не им излиза теорията при опити на практика.
Отговори

indi снимка indi 25 януари 2018 - 18:23

Колеги,дайте малко по-спокойно.Не е нужно да доказвате никому нищо.Просто всеки да сподели каквото знае,пък нуждаещия се ще прецени кое как и дали. :drinks:
Отговори

steve b снимка steve b 25 януари 2018 - 22:32

Колега Д-и-м-о-в,
Транзистора който управлява клапана за АВАНСА никога не гори! На Титан22 е изгорял бушона понеже единия от оголените кабели(+12v) е окъсил към корпус. Ако окъсят помежду си нищо не гори - нямаме управление на аванса само. Някой да каже до сега да имал или чувал за проблем с изгоряла електроника която да не мести аванс ? Ти колега колко транзистора си сменил за управление на аванса? Колко извода има този транзистор който управлява клапана на аванса? Ако не е тайна колко електроники от тези помпи са минали или са ремонтирани от теб ?
Не се заяждам но на моменти се пишат немалко подвеждащи мнения.
Поста ми който породи тези коментари беше основно за клапана и управлението на АВАНСА НА ПОМПАТА -с големи букви!!! А ти колега прелетя на количествения клапан - където наистина издъхва мулето с въглищата! (не че съм съгласен особено с някои твои размисли)
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 януари 2018 - 11:22

Kлапанът се управлява от PWM, да.. не е авансаторният, а този гориво контролиращият. Той всъщност е измерително-контролиращ.

Другото до тоя транзистор, което някой мислят за друг транзистор - не е транзистор. Интегрална схема е. И по точно стабилизатор на напрежение.

Друг е въпросът че този клапан за който казваш ти, отново има силов елемент, но той може да е сложен на платката. Както каза колега по горе, "има дебели кабели", значи не се управлява ДИРЕКТНО от електрониката. Токът и за него е голям(явно не толкова колкото за контролиращият клапан), но все пак и там трябва да има и той силов ключ. Има два елемента, които може да са този силов ключ, по скоро е този на платката. Огледай и ще видиш че има такъв.
В силовата електроника, НИЩО не се управлява без силови елементи. Те са задължителни. Процесорите се водят микроелектроника - там големи токове през елементите на структурата им - няма.
Затова беше изказването ми за "познанията по електроника". А аз че съм нарекъл единия клапан с на другия името, няма нищо общо с електрониката и това, което исках да обясня.

Дори най-тъпото днес , да светваш светодиоди от процесор, пак съветват изходите да минат през транзистори - за да не се товарят изходите на процесора. Нищо че става дума за МИЛИампери там - mA
Надявам се сега да е станало по-ясно.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 януари 2018 - 11:48
Отговори

k opel e снимка k opel e 26 януари 2018 - 11:31

Според мен коментарите трябва да са в другата тема:
https://www.opelclub...showtopic=54891
Отговори

Bogomilbudinov снимка Bogomilbudinov 12 януари 2023 - 00:26

Здравейте група имам един въпрос имам Опел Зафира 2.2 125кс 2003г Когато е студена или не се пали повече от 8-10 часа много трудно пали след това, само ведъж го прави после след всяко палене няма проблем проверих подгряващите свещи не е от тях Моля ако някои има представа от какво може да го прави това да помогне ще ви бъда много благодарен !!!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 януари 2023 - 07:03

Въздух от обратната нафта.
Отговори

samson1 снимка samson1 21 януари 2024 - 13:33

Здравейте имам и аз прословутият проблем със студеното палене на фронтерата ...само припалва и след по продължително въртене пали ...не гасне след това..последващи паления са без проблем.

Проблемите с паленето настъпиха след ремонт на електрониката на помпата. Когато я свалих видях, че изолацията на кабелите за клапана който отговаря за аванса бяха нагорели. Майстора само горния край ги е изолирал с термошлах. Та въпросът ми е този клапан за аванса отговаря за работата на ДВГ при различните режими или взависимот от температурата ? ...изменя кога да се подаде гориво? ...количество гориво?

1.Сменил съм маркучите за излишното гориво...прозрачни са...гледам в тях малко гориво има и мехурчета
2.Горивния филтър е на 3 г. ама не съм минал и 1000 км
3.Ще я пробвам на наклон да видим дали ще запали..., а има ли вариант да вкарам въздух през резервоара, за да се подкачи горивото принудително и да въртя да видим дали ще запали?
4.Малко и акумулатора ми е слабичък ...днес ще пробвам с друг или помощен да видим
5.Казаха ми да видя и подгревните свещи какво напрежение идва, макар че онзи ден си беше 15 градуса и пак така припалваше
Отговори

rokooo76 снимка rokooo76 22 януари 2024 - 11:21

 samson1, на 21 януари 2024 - 13:33, каза:

Здравейте имам и аз прословутият проблем със студеното палене на фронтерата ...само припалва и след по продължително въртене пали ...не гасне след това..последващи паления са без проблем.

Проблемите с паленето настъпиха след ремонт на електрониката на помпата. Когато я свалих видях, че изолацията на кабелите за клапана който отговаря за аванса бяха нагорели. Майстора само горния край ги е изолирал с термошлах. Та въпросът ми е този клапан за аванса отговаря за работата на ДВГ при различните режими или взависимот от температурата ? ...изменя кога да се подаде гориво? ...количество гориво?

1.Сменил съм маркучите за излишното гориво...прозрачни са...гледам в тях малко гориво има и мехурчета
2.Горивния филтър е на 3 г. ама не съм минал и 1000 км
3.Ще я пробвам на наклон да видим дали ще запали..., а има ли вариант да вкарам въздух през резервоара, за да се подкачи горивото принудително и да въртя да видим дали ще запали?
4.Малко и акумулатора ми е слабичък ...днес ще пробвам с друг или помощен да видим
5.Казаха ми да видя и подгревните свещи какво напрежение идва, макар че онзи ден си беше 15 градуса и пак така припалваше


Щом пали за секунди и после гасне най-вероятно е от уплътненията на горивният филтър,където влизат тръбичките.При мен беше така.
Мнението беше редактирано от rokooo76: 22 януари 2024 - 11:18
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 22 януари 2024 - 14:45

Ако е от филтъра, няма да има по маркучите за обратната нафта
Отговори

samson1 снимка samson1 22 януари 2024 - 19:02

Снощи оставих фронтерата на летище с муцуната надолу, съшата работа няма подобрение и понеже беше доста студено още по трудно запалих и то с кабелии и друг акумулатор.Прочетох в един форум за един о-пръстен на помпата че дава фира, тия дни ще го сменя че е много студено и ще напиша резултата.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 януари 2024 - 07:22

Така както ти е писал колегата, щом има въздух на обратната нафта, най-вероятно маркучите за обратната нафта или о-пръстените на дюзите.
Отговори

samson1 снимка samson1 23 януари 2024 - 10:27

 Ne6to Smisleno, на 23 януари 2024 - 07:22, каза:

Така както ти е писал колегата, щом има въздух на обратната нафта, най-вероятно маркучите за обратната нафта или о-пръстените на дюзите.

Както съм написал маркучите за обратната нафта съм ги сменил, а о-пръстените на дюзите едва ли да са проблема като там не е пипано и фронтерата си палаеше преди да ремонтират помпата (ГНП).Като четох по форумите колегите са почвали от резервоара та чак до помпата и какво ли не още са сменяли(маркучи,филтри,корпуси,о-пръстени) и пак няма промяна.

Вероятно тук да е проблема , а и там пипах като свалях помпата да ме пита човек защо.(не знаех че има 4 болта които държат помпата)

Моята връзка

Моята връзка
Мнението беше редактирано от samson1: 23 януари 2024 - 10:30
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg