Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Антифриз и много ниски температури

ndachev снимка ndachev 22 януари 2010 - 23:07

Моят антифриз е направен да е някъде около -18 градуса, а тея дни се очаква температурите да са някъде там... Опасно ли е това според вас? Някой ми каза че антифриза не замръзвал, ами ставал на кристали при по-ниски температури. Нямам намерение да карам колата (свалил съм акумулатора), но ми се иска да знам все пак какво да очаквам, и ако се наложи да го сменям докато е време...
Отговори

FRYER снимка FRYER 22 януари 2010 - 23:11

Колега,смени си антифриза с такъв,който е подходящ за нашите географски ширини.Всичко друго е експеримент в стил брейниак...Все пак не си в Испания а в България.
Отговори

ndachev снимка ndachev 22 януари 2010 - 23:44

И колко градуса е това за нашата страна ? Когато на лято сменях антифриза, ми го приготвиха на -23 -24 градуса ?
Отговори

becinko снимка becinko 23 януари 2010 - 00:00

Колега,не е толкова трудно и сам да си го приготвиш,той върви горе долу 1:1 сиреч : Литър Антифриз на -60 градуса + литър вода = течност на -30 градуса.Ако колата ти има нужда от доливане палиш я докато отвори термостата изсипваш литър концентрат и си готов,ако няма нужда източи литър от твоята течност и долей със концентрат с по ниска стойност на замръзване.Пресметни го,ако мислиш ,че не е достатъчно източи 2 литра от твоята течност и долей 2 литра концентрат.
До колкото знам на астрата ти е около 6 литра общо ,така че при 2 литра концентрат на -40 със 4 литра вода се получава - 10.Твоята вече е на -18 пресметни си го да ти дойде на -25 и си готов.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 23 януари 2010 - 08:41

Всяка зима като се застуди съм треперил за колата си именно заради това че не знам до колко градуса ще издържи антифриза, за това на предишната ми кола още като я купих и я закарах за ролк, масла и тем подобни казах на майстора - само с антифриз!!! какво му плащаш, при условие че и в най големия студ си 100% сигурен че няма да замръзне?

Освен това съветвате коелгата да го направи за -25 ами я си представете че ей така някоя нощ температурата падне съвсем ненадейно до -30.... ако се раздуе вътре? Е блока сигурно няма да се пукне но на един приятел така му беше поддала тапа на двигателя и след това се започна с разхода на антифриз който не може да го устабнви от къде е защото антифриза пръскал върху изпускателния коелктор и се изпаравял....

Вместо да поемате такива рискове 100% концентрат и да ви е мирно на главата....
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 януари 2010 - 09:27

Карането с чист концентрат не е препоръчително поради вискозитета на течноста и др. причини.За тукашните условия -40*е перфектно,ако антифриза ти е на -25*източи 1литър и допълни с концентрат за да ти е мирна главата.
Поздрави и успех.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 23 януари 2010 - 09:28
Отговори

kvalev снимка kvalev 23 януари 2010 - 09:35

Привет,

Наистина карането само с концентрат не е препоръчително, защото е силно агресивен и ако знаете какви язви на блок съм виждал точно от каране само концентрат....

Препоръчително е да го направиш между -30 и -40 градуса за да си спокоен.


Поздрави
Отговори

hudson снимка hudson 23 януари 2010 - 09:48

Много сложни схеми тука - излей толкова, долей толкова. :pardon:
Колега, източи си малко антифриз в една бутилка и я сложи във фризера. Ще видиш и на колко замръзва и на какво става антифриза като замръзне.
Хубавото на антифриза е че при замръзване става на снежна каша и не се разширява като водата.
Отговори

emoleon снимка emoleon 23 януари 2010 - 14:08

За по- (не казвам 100%) сигурно можеш да отидеш в сервиз, който има уред за замерване на температурата, която може да удържи и ако решиш да долееш малко концентрат.
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 23 януари 2010 - 15:19

Аз си карам само на антифриз, това дали наистина не е добре както каза един колега по-горе. Знам, че само на антифриз без вода има по-добро смазване при водната помпа.
Отговори

oci снимка oci 23 януари 2010 - 15:55

 opel_kapka, на 23 Jan 2010, 15:19, каза:

Знам, че само на антифриз без вода има по-добро смазване при водната помпа.


Това е едно твърдение, което просто не знам защо продължава да се "носи" из автомобилните среди. Там откъдето минава охладителната течност(антифриз,вода,боза или нещо друго) няма как да смаже каквото и да е от водната помпа! Все пак антифриза влезне ли ви в помпата... край с нея :pardon:

Сега по темата: най-добре отиваш в сервиз и ти замерват антифриза. После се прибираш и сам доливаш концентрат ако е необходимо(просто в сервизите антифриза е с доста прилична надценка). В твоя случай ти каза, че не караш колата. Ако не е карана с вода ами имаш някакъв антифриз(примерно за -10 градуса) няма да е проблем да си стои БЕЗ ДА СЕ ПАЛИ на -20. Проблем с избиване на тапа може да се получи ако е карана с чиста вода.
Отговори

ndachev снимка ndachev 23 януари 2010 - 16:19

Колега oci, благодаря за разяснението, това ми трябваше. Антифриза го мерихме с уредче лятото, тогава показа -18. Не възнамерявам да карам колата докато не стане близо до нулата. Днес ходих да я погледна - на -9 нямаше и следа от кристализация нито при антифриза, нито при чистачките. Никога не е карана с вода, от Германия дойде с някакъв жълт антифриз дето беше извън скалата на уреда :pardon:
Отговори

Piron45 снимка Piron45 24 януари 2010 - 12:10

 opel_kapka, на 23 Jan 2010, 15:19, каза:

Знам, че само на антифриз без вода има по-добро смазване при водната помпа.



Това твърдение може да изкаже само човек който си няма понятие от конструкцията на един двигател с вътрешно горене. Човече като нищо не разбираш поне не се изказвай с такива гръмки глупости. Намери си от някъде една помпа и я разгледай.

А сега по темата антифриз. Колега ако антифриза ти е за -18 градуса това означава, че остава в течна фаза до тази температура. За да замръзне ще му трябват поне още 10 надолу. Тогава просто става на гъста каша. За твое успокоение може да си долееш малко концентрат за да си сигурен че ако замръзне света около теб на колата ти няма да и и ма нищо. Фирма Вюрд продават едни евтини апаратчета за проверка на антифриза, показват много точно до каква температура ще издържи.Аз съм си купил преди две години и преди зимата си го проверявам за всеки случай.
Мнението беше редактирано от Piron45: 24 януари 2010 - 12:14
Отговори

Gladiator6 снимка Gladiator6 25 януари 2010 - 19:19

моя стана на каша днес :) но се справих на късмет ...

Та по темата не ми е спукан блока ! но ме боля глава цяла сутрин после цял следобяд та до преди 1 час ! ! !
Излях 700 грама долях 600 концентрат след 3 часа ще ида да взема приятелката от работа и ще купя още литър концентрат който също ще долея след изчочване защото не ми се иска утре да се е кашосала отново и да поливам с топла вода .. и да си рискувам блока на двигателя...
Ползвам I.G.A.T скъпичък е но изглежда читав мой е проблема , че не съм предвидил , че в системата са оставали литър и нещо които не източвам :)

Поздрави
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 05 февруари 2010 - 17:53

 oci, на 23 Jan 2010, 15:55, каза:

Това е едно твърдение, което просто не знам защо продължава да се "носи" из автомобилните среди. Там откъдето минава охладителната течност(антифриз,вода,боза или нещо друго) няма как да смаже каквото и да е от водната помпа! Все пак антифриза влезне ли ви в помпата... край с нея :mhihi:


 Piron45, на 24 Jan 2010, 12:10, каза:

Това твърдение може да изкаже само човек който си няма понятие от конструкцията на един двигател с вътрешно горене. Човече като нищо не разбираш поне не се изказвай с такива гръмки глупости. Намери си от някъде една помпа и я разгледай.


Ся, признавам, че не съм го проверявал тва, но вече със сигурност мога да кажа и да се поправя, че няма такова нещо след като си разглобих старата помпа :mhihi: . Но все пак никой не отговори дали наистина не е добре да се кара на антифриз. За колегата дето явно много разбира от двигатели, човече ако си чувал за хидродинамични лагери щеше да помислиш малко повече, преди да даваш оценка за знанията на някого относно двигателите с вътрешно горене съдейки по "такива гръмки глупости" за една водна помпа. А и за тези, които решат да проверят на своя глава да знаят, че само с разглеждане няма да стане.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg