Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с "предърпване" на МЕРИВА 1,6

binbo снимка binbo 11 май 2018 - 10:56

Здравейте колеги,
Имам МЕРИВА 1,6 2006 105 к.с. ГАЗ/БЕНЗИН.Газова уредба - ЛАНДИРЕТЦО
Близо две години от както съм е взел всичко си беше наред.Но се появи едно придърпване около 2000 обр/мин.Ходих на различни сервизи.В единият казаха, че бобината била за смяна.В другия(представителя за ОПЕЛ - гр.Пазарджик)ми казаха, че цитирам "пропаднал" клапан.Светеше ЧЕК лампата.В началото ми казаха да почистат колекторните канали и ще се оправи.Но ... каналите били почистени и проблема си оставал , ако съм искал трябва да се направи проверка хлабините на клапани и леглата на главата.И тогава ще се види има ли проблем?

Може ли някой да ми помогне с този проблем?
И да ми даде съвет?
Благодаря предварително!
п.с
изпращам снимки от каналите и грешките от чек-а
https://drive.google...iew?usp=sharing
https://drive.google...iew?usp=sharing
https://drive.google...iew?usp=sharing
Мнението беше редактирано от binbo: 18 май 2018 - 12:43
Отговори

tihii снимка tihii 11 май 2018 - 11:14

Измерете компресията и топлинните хлабини на клапаните и ще стане ясно дали имаш "пропаднал" клапан.
И на бензин и на газ ли го има проблема?
Отговори

binbo снимка binbo 11 май 2018 - 11:36

 tihii, на 11 май 2018 - 11:14, каза:

Измерете компресията и топлинните хлабини на клапаните и ще стане ясно дали имаш "пропаднал" клапан.
И на бензин и на газ ли го има проблема?

На бензи е само при запалване и е много за кратко. Почти не карам на бензин веднъж годишно, колкото да изразходя бензина и да заредя нов.
Къде се правят тези замервания, които ми препоръчвате?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 май 2018 - 11:44

Както вече би трябвало да се знае(доста пъти е писано в този форум) - missfire може да става от няколко неща
1. проблем с тока
2. ниска компресия
3. горивна система(като по-рядък причинител)

като по точка 2 не означава че това е само сегменти/гумички/повредени клапани. Може да идва и от неправилно отваряне/затваряне на клапани.

Тук обаче и на 4-те цилиндъра missfire, изглежда малко подозрително.. Или идват грешни данни от датчик и затова тока се бърка и не се подава в точния момент. Или наистина има цилиндър, на който клапаните не вършат своята работа и бъркат системата.


Както вече е казано - започнете с измерване на компресията на всеки цилиндър. Това или ще даде отговори или ще отхвърли много съмнения.
По-кофти грешката е оная 0603, тя може да е довела до тия missfire-и на всички цилиндри.

А на въпроса "къде?". Отиваш в близкия сервиз(защото щом питаш така, явно не можеш сам) и искаш да се измери компресията на цилиндрите. Ако и манометър за тая работа нямат - значи отиваш на друго място и пак питаш за същото.

Сега видях писаното. Значи на бензин е при палене а на газ е при 2000 оборота? Тоест при различните горива е на различно място
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 май 2018 - 11:57
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 11 май 2018 - 17:46

Колега ,свещи сменял ли си на тази кола изобщо? И какви сложи , ако си? Каква е тази диагностика със телефон? Тия сервизи професионална диагностика нямат ли?
Отговори

binbo снимка binbo 11 май 2018 - 18:02

 mistarmi, на 11 май 2018 - 17:46, каза:

Колега ,свещи сменял ли си на тази кола изобщо? И какви сложи , ако си? Каква е тази диагностика със телефон? Тия сервизи професионална диагностика нямат ли?

Сменял съм свещи и като марка сложих същите който свалих с които внесох колата от Италия.Не си спомням точно марката.Грешките си прочетох през OBD II - имам такова устройство и ги изпратих на имейл до телефона.
В сервиза на Опел беше проверено всичко, датчици,бобина и кабели.(поне така ми беше отговорено). Не откриха проблема и препоръчаха проверка на хлабини и клапани.В момента не можеха да го направят.
Друг е въпроса за цената, че като гледам труда е много ценен в този сервиз - 3,2 ч. - 150 лв. И се усъмних в компетентността, това е лично мое мнение!
Мнението беше редактирано от binbo: 11 май 2018 - 18:34
Отговори

tihii снимка tihii 14 май 2018 - 08:41

 binbo, на 11 май 2018 - 11:36, каза:

На бензи е само при запалване и е много за кратко. Почти не карам на бензин веднъж годишно, колкото да изразходя бензина и да заредя нов.
Къде се правят тези замервания, които ми препоръчвате?

Компресия и топлинни хлабини могат да ти измерят във всеки сервиз , в който ремонтират двигатели.Ако всичко е в норма се насочи към запалването-свещи , бобина , компютър.
Успех!
Отговори

binbo снимка binbo 17 май 2018 - 19:31

 tihii, на 14 май 2018 - 08:41, каза:

Компресия и топлинни хлабини могат да ти измерят във всеки сервиз , в който ремонтират двигатели.Ако всичко е в норма се насочи към запалването-свещи , бобина , компютър.
Успех!

Топлинни хлабини на този автомобил не могат да се измерят, защото е с хидравлични повдигачи.
Това ми бе отговорено в сервиз.
Компресията когато е измеря ще напиша коментар.
Мнението беше редактирано от binbo: 17 май 2018 - 19:31
Отговори

Dimov снимка Dimov 17 май 2018 - 22:24

 binbo, на 17 май 2018 - 19:31, каза:

защото е с хидравлични повдигачи.


Ами явно колегите си помислиха (както и аз) че става въпрос за Z16XEP който не е с хидравлични повдигачи. Затова е хубаво да се попълни коректно профила или поне в темата да се пише кода на двигателя.

Поздрави и успех!
Отговори

tihii снимка tihii 18 май 2018 - 09:48

 binbo, на 17 май 2018 - 19:31, каза:

Топлинни хлабини на този автомобил не могат да се измерят, защото е с хидравлични повдигачи.
Това ми бе отговорено в сервиз.
Компресията когато е измеря ще напиша коментар.

Ако двигателя ти е Z16XE - 101 кс , то той е с хидравлични повдигачи - съответно забравяш за хлабини и клапани и се насочваш към запалителната система и компа.
Ако е Z16XER - 105 кс тогава мериш хлабини.
Виж в големия талон го пише.
Мнението беше редактирано от tihii: 18 май 2018 - 09:49
Отговори

binbo снимка binbo 18 май 2018 - 11:49

 tihii, на 18 май 2018 - 09:48, каза:

Ако двигателя ти е Z16XE - 101 кс , то той е с хидравлични повдигачи - съответно забравяш за хлабини и клапани и се насочваш към запалителната система и компа.
Ако е Z16XER - 103 кс тогава мериш хлабини.
Виж в големия талон го пише.

Да, Z16XE е номера в талона. Само че е 105 к.с.(77 кВТ).Ще замеря компресията и след това съм решил да сложа нова бобина, кабели и свещи.Макар свещите да са сменяни преди 5000 км.
Благодаря за информацията. :good: :good: :good:
Мнението беше редактирано от binbo: 18 май 2018 - 11:58
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 май 2018 - 09:55

 binbo, на 18 май 2018 - 11:49, каза:

Да, Z16XE е номера в талона. Само че е 105 к.с.(77 кВТ).Ще замеря компресията и след това съм решил да сложа нова бобина, кабели и свещи.Макар свещите да са сменяни преди 5000 км.
Благодаря за информацията. :good: :good: :good:


Значи едно от двете не е вярно. Този код го няма в разновидност 105 коня. По скоро да е Z16XEP, защото чистото XE си е 74 KW и е в малкия данък. Или обратно - ако си Z16XE, значи не си 105 коня. Колко данък плащаш ? Може умишлено да има "обърквация" в документите.

Лесно се различават . На XE , капачката за маслото му е долу в ляво като си срещу двигателя, на XEP/XER е горе в дясно. Така ще разбереш с кой двигател си.

XER-а е 85KW/115 коня
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 май 2018 - 10:09
Отговори

binbo снимка binbo 19 май 2018 - 10:00

 Д-и-м-о-в, на 19 май 2018 - 09:55, каза:

Значи едно от двете не е вярно. Този код го няма в разновидност 105 коня. По скоро да е Z16XEP, защото чистото XE си е 74 KW и е в малкия данък. Или обратно - ако си Z16XE, значи не си 105 коня. Колко данък плащаш ? Може умишлено да има "обърквация" в документите.

Лесно се различават . На XE , капачката за маслото му е долу в ляво като си срещу двигателя, на XEP е горе в дясно. Така ще разбереш с кой двигател си.

Това е целият номер от талона Z16XEP20HK061 и капачката е горе вдясно.В големия данък е , 147 лв е за нашата община.
Мнението беше редактирано от binbo: 19 май 2018 - 10:33
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 май 2018 - 11:06

 binbo, на 19 май 2018 - 10:00, каза:

Това е целият номер от талона Z16XEP20HK061 и капачката е горе вдясно.В големия данък е , 147 лв е за нашата община.


Да, няма никаква обърквация, със Z16XEP си, просто ти не си "зачел" последната буква че е към кода на двигателя.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg