Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Странно тракане от двигателя...

zappy снимка zappy 19 март 2007 - 23:53

Здравейте
От няколко дена имам следния проблем с колата. Става въпрос за кадет 1.3 карборатор. Както си карам, от време на време двигателя започва да издава странни звуци - почва да трака като дизел. Когато му се подаде газ, тракането се увеличава. След 20-30 сек изчезва. Това се повтраря на всеки 20-30 км.
Аз имам някакво предчуствие че това тракане е от клапаните.
Някой има ли представа какво друго може да е?
Мерси предварително! :)
Отговори

пламен снимка пламен 20 март 2007 - 06:56

Бутален болт,биелни лагери,износен разпределителен вал иот тях може да е.
Отговори

Andy снимка Andy 20 март 2007 - 19:04

Ако беше от това нямаше да спира да трака. Според мен ти прекъсват свещ(и). Ако обясняваш когато си на тихи може и поради някаква причина оборотите сами да падат и двигателя да опитва да гасне. От това почуква и се тресе целия. По същия начин (според мен) търси да не би да прекъсва тока към свещите (кабеляци, разпределител на делкото, т.нар. палец. Виж почисти там и провери за луфтове в палеца. Ако е така де, може да не е. Не съм се вглеждал в този модел.
Отговори

DerMeister снимка DerMeister 20 март 2007 - 19:07

Сутрин като палиш трака ли? Маслото сменяно ли е скоро? На Толедото на баща ми правеше така, когато е доста загряла и караш на ниска предавка дълго време, демек в задръстване. Като покараш по-бързичко се оправя. Обяснявам си го, че не качва добре масло или нещо такова. След като смени маслото мисля, че не е имал такива оплаквания. :nau:
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 20 март 2007 - 20:23

zappy, на Mar 19 2007, 11:53 PM, каза:

Здравейте
От няколко дена имам следния проблем с колата. Става въпрос за кадет 1.3 карборатор. Както си карам, от време на време двигателя започва да издава странни звуци - почва да трака като дизел. Когато му се подаде газ, тракането се увеличава. След 20-30 сек изчезва. Това се повтраря на всеки 20-30 км.
Аз имам някакво предчуствие че това тракане е от клапаните.
Някой има ли представа какво друго може да е?
Мерси предварително!  :)
 



едно приятелче имаше същия кадет със същия проблем
при ниски и високи обороти от време на време тракаше така
след изфорсирване изчезва тракането после пак се появи
това се оказа от повдигачите
може и ви се струва невъзможно да е от тях но след като ги свалих едно че бяха позадръстени а след разглобяването им се разбра че са и износени
по 14 кинта парчети без сваляне на главата всичко си дойде на мястото
за 2часа работа
Отговори

Skip снимка Skip 13 май 2007 - 16:30

VECTRA 1, на 7D,Mar 20 2007, 08:23 PM, каза:

... но след като ги свалих едно че бяха позадръстени а след разглобяването им се разбра че са и износени 

И как се разбира че са износени?

След като си ги разглобил и изчистил - нещо мериш, гледаш, тестваш по някакъв начин ?

-------------------------
Питам, защото съм почнал това упражнение на колата на жената.
Нямам намерение да купувам 16 бр. повдигачи. Може би само един или два, защото имаше леко чукане като от повдигач.

Затова засега съм ги накиснал в бензин. Купил съм и един нов повдигач.
След като ги почистя, смятам да ги сложа в някакъв метален съд пълен с бензин. С неколкократно натискане да си напълня с бензин. И после като натискам всеки един от тях да срвнявам дали реагират подобно на новия.

С това се надявам да отделя тези, които се държат доста по-различно. Предполагам че по-износените ще потъват по-лесно ... и по-малко ще задържат при няколко поредни натискания.
Ще го правя с бензин, че да може да се усещат по-осезаемо разликите ...

Иначе за външно износване на повдигачите ... то по-скоро леглата ще са пострадали, че нали повдигача е от стомана, а леглото - от алуминий ...
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 13 май 2007 - 18:58

Skip, на May 13 2007, 04:30 PM, каза:

VECTRA 1, на 7D,Mar 20 2007, 08:23 PM, каза:

... но след като ги свалих едно че бяха позадръстени а след разглобяването им се разбра че са и износени 

И как се разбира че са износени?

След като си ги разглобил и изчистил - нещо мериш, гледаш, тестваш по някакъв начин ?

-------------------------
Питам, защото съм почнал това упражнение на колата на жената.
Нямам намерение да купувам 16 бр. повдигачи. Може би само един или два, защото имаше леко чукане като от повдигач.

Затова засега съм ги накиснал в бензин. Купил съм и един нов повдигач.
След като ги почистя, смятам да ги сложа в някакъв метален съд пълен с бензин. С неколкократно натискане да си напълня с бензин. И после като натискам всеки един от тях да срвнявам дали реагират подобно на новия.

С това се надявам да отделя тези, които се държат доста по-различно. Предполагам че по-износените ще потъват по-лесно ... и по-малко ще задържат при няколко поредни натискания.
Ще го правя с бензин, че да може да се усещат по-осезаемо разликите ...

Иначе за външно износване на повдигачите ... то по-скоро леглата ще са пострадали, че нали повдигача е от стомана, а леглото - от алуминий ...
 


Значи аз моите повдигачи ги смених всичките и след това започна играта със старите... Само с киснене в бензин нищо не правиш... Ако беше майстор можеше да излъжеш някой че превиш нещо... Трябва да ги разглобиш... - вземи една дъска и със чашката надолу засилваш повгигача и го удряш по дъската - специфично е, но като разглобиш един ще ти тръгнат и другите :). Извади всичкото масло от тях - може би най добре ще е с бензин и парцал и после се съсредоточи върху истинската задача - трябва да разглобиш едно малко съчмено клапанче в повдигача като сачмата я натиска една миниатюрна пружинка(Не прузинката която изпъва повдигача като е празен - тази е съвсем малка и натиска съчмата). Разглоби и новия повдигач и сравнявай силата на пружинката... Най вероятно ще трябва сериозно да раздърпаш пружинките на твоите клапани като внимаваш да не ги скъсаш. Всичко го измии много добре с бензин или най-добре кореселин. След като ги сглобиш няма смисъл да пробваш с безнин - просто бензина няма вискозитет за да напълни повдигача... Имай в предвид, че самата конструкция на повдгача е причината да се пълни с масло! Сачмата пази само маслото да не излиза навън. Ако я направиш много да натиска ще ти цъкат много докато се напълнят сутрин.... Аз си играх с вода да ги пълня... нищо не става - трябва съдържанието да е гъсто и да натиснеш рязко за да избуташ малката пружинка и да взлене масло така че повдигача да се "надуе". "Надуеш" ли ги повдигачите са твърди като камък - ако са меки то значи че за нищо не стават... Мислил съм за някакъв тест при който слагам някаква тежест и гледам за 12 4аса колко са изпуснали - така евентуално може да ги класифицираш, защото сачмата и пружинката може да са ОК но да има мааалко износване вътре по стените и от там да изпуска масло, но ако повдигача е натиснат цяла нощ... Абе кофти история е - много ми се занимаваше на времто и доста се играх... но нямам време вече за такива работи...
Успех и пиши като тръгнеш да ги правиш :icon_biggrin:
Отговори

doolettle снимка doolettle 13 май 2007 - 23:41

ако още не си го направил, провери за луфтове по шайбите на ремъците( и двата) но ако не е от клапани може да е и от водна помпа. аз мойта докато я хвана, замалко да отворя мотора за успокоители на веригата. но ако е от клапани трябва с увеличаване на оборотите да зачестява тракането а то е по скоро "цъкане" а ти казваш че е като дизел (значи работи твърдо) затова първо провери водната помпа и пиши кво е станало
Отговори

Skip снимка Skip 14 май 2007 - 12:22

dj_simo_boy, на May 13 2007, 06:58 PM, каза:

Значи аз моите повдигачи ги смених всичките и след това започна играта със старите... Само с киснене в бензин нищо не правиш...
 

Прав си, но не всички повдигачи са разглобяеми.
Иначе съм разглобявал такива от старите Опели и там е лесно.
И да - с корселин е по-добре, отколкото с бензин. Спрея за чистене на кабуратори май е корселин с някакви добваки.

За почистването - снощи, както бяха никснати в бензин в една тенекиена кутия, натиснах всеки по 10-15 пъти до упор ... и така докато спряха да изхвърлят мръсен бензин.
Това го направих на една колонна бормашина, която я ползлвах като преса. Сложих в патронника едно медно трупче, че все пак да пази повдигача от нараняване ...

После изхвърлих мръсния бензин, изпразнх повдигачите и напълних кутията с някакаъв препарат за чистене не нагар. Пак няколко натискания върху всеки повдигач, че да излезе въздуха и се напълнят добре. В началото пак почнаха да изхвърлят мръсотия, но след десетина натискания до упор почти спря да излиза мърсотия.
Оставил съм ги да се киснат ... и довечера ще видя какво още ще изхвърли.
-----------------

От направеното до сега се забеляза, че 2 повдигача при натиск се празнят доста по лесно от останалите 14. Тези 14 се празнят за почти едно и също време при еднакъв натиск.
Стремя да натискам с едно и също усилие. Все пак рамото е голямо и се усеща разликата. ... както при плавен натиск, ... така и при неколкократно рязко/силно натискане и веднага след това да се види дали повдигача се е втвърдил както трябва.
С два думи - засега тия два повдигача съм ги нарочил да скапани.
-----------------
Правя го с бензин, защото дори малки разлики в "уплътняването" ще си проличи ло-лесно отколкото ако са пълни с масло.

Ако довечера пак почне да изхвърля мъсотия, ще повторя процедурата.
След като спре да изхвърля мърсотия, ще сложа при старите повдигачи и новия (уж не е менте, за 34 лв. го взех, а имаше и по-евтини).
И ще видим как ще се държи новия в сравнение със другите. Не може да няма разлика, но се надявам да е малка.

Иначе 16 повдигача по 34 лв. (или евентуално по 25) ... чиста работа ... :icon_biggrin:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 14 май 2007 - 15:03

Skip, на May 14 2007, 12:22 PM, каза:

dj_simo_boy, на May 13 2007, 06:58 PM, каза:

Значи аз моите повдигачи ги смених всичките и след това започна играта със старите... Само с киснене в бензин нищо не правиш...
 

Прав си, но не всички повдигачи са разглобяеми.
Иначе съм разглобявал такива от старите Опели и там е лесно.
И да - с корселин е по-добре, отколкото с бензин. Спрея за чистене на кабуратори май е корселин с някакви добваки.

За почистването - снощи, както бяха никснати в бензин в една тенекиена кутия, натиснах всеки по 10-15 пъти до упор ... и така докато спряха да изхвърлят мръсен бензин.
Това го направих на една колонна бормашина, която я ползлвах като преса. Сложих в патронника едно медно трупче, че все пак да пази повдигача от нараняване ...

После изхвърлих мръсния бензин, изпразнх повдигачите и напълних кутията с някакаъв препарат за чистене не нагар. Пак няколко натискания върху всеки повдигач, че да излезе въздуха и се напълнят добре. В началото пак почнаха да изхвърлят мръсотия, но след десетина натискания до упор почти спря да излиза мърсотия.
Оставил съм ги да се киснат ... и довечера ще видя какво още ще изхвърли.
-----------------

От направеното до сега се забеляза, че 2 повдигача при натиск се празнят доста по лесно от останалите 14. Тези 14 се празнят за почти едно и също време при еднакъв натиск.
Стремя да натискам с едно и също усилие. Все пак рамото е голямо и се усеща разликата. ... както при плавен натиск, ... така и при неколкократно рязко/силно натискане и веднага след това да се види дали повдигача се е втвърдил както трябва.
С два думи - засега тия два повдигача съм ги нарочил да скапани.
-----------------
Правя го с бензин, защото дори малки разлики в "уплътняването" ще си проличи ло-лесно отколкото ако са пълни с масло.

Ако довечера пак почне да изхвърля мъсотия, ще повторя процедурата.
След като спре да изхвърля мърсотия, ще сложа при старите повдигачи и новия (уж не е менте, за 34 лв. го взех, а имаше и по-евтини).
И ще видим как ще се държи новия в сравнение със другите. Не може да няма разлика, но се надявам да е малка.

Иначе 16 повдигача по 34 лв. (или евентуално по 25) ... чиста работа ... :icon_biggrin:
 

и тези повдигачи се разглобяват :thu:
Отговори

Skip снимка Skip 14 май 2007 - 15:46

kalin09, на May 14 2007, 03:03 PM, каза:

и тези повдигачи се разглобяват :blink:
 

Пише че са нерзглобяеми ... и така изглеждат де ... :icon_biggrin:
Довечера ще пробвам с това дето писа dj_simo_boy ... имам два, дето съм ги нарочил за дефектни ... и ще види "Кон боб яде ли ... " ... :thu:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 14 май 2007 - 18:39

Skip, на May 14 2007, 03:46 PM, каза:

kalin09, на May 14 2007, 03:03 PM, каза:

и тези повдигачи се разглобяват :blink:
 

Пише че са нерзглобяеми ... и така изглеждат де ... :blink:
Довечера ще пробвам с това дето писа dj_simo_boy ... имам два, дето съм ги нарочил за дефектни ... и ще види "Кон боб яде ли ... " ... :thu:
 

трябва мноооого силно да млатиш по дъската за да излезе :icon_biggrin:
Отговори

Skip снимка Skip 15 май 2007 - 00:01

Или съм слаб в ръцете или дъската е била мека ...
За ръцете не знам, но дъската отгоре стана цялата на г@з ... <_<

Не че не можеше още по-силно де ... Утре ще си взема един РедБул и повдигача или ще се отвори ... или ще полети към цимента ... <_<

Нещо линк/снимки/видео за процедурата ???
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 15 май 2007 - 10:38

Като почне да трака слез отвори капака и натисни леко кутията на ремъка към блока - при мен от там тракаше в най голямата жега щото тая плстмаса се нагрее яко и изметне и почне да опира нещо в нея...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg