Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Z16xer променливо газообразуване

dusty rain снимка dusty rain 15 февруари 2021 - 17:52

Малко спам или пък не съвсем https://www.opelclub...howtopic=127758
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 15 февруари 2021 - 18:06

 dusty rain, на 15 февруари 2021 - 17:52, каза:

Малко спам или пък не съвсем https://www.opelclub...howtopic=127758


Знам ли, първо не е само 0304 и според мен по-скоро е спукана лулата при смяната на свещите или не е наместена като хората. Не знам дали правилно гледам нещата, но бобината май е на свещите директно.

https://www.google.c...QAAAAAdAAAAABAJ

Имайки предвид, че откакто взехме колата тая грешка я нямаше а се появи след обслужването, почва да ме съмнява нещо.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 15 февруари 2021 - 18:07
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 15 февруари 2021 - 19:11

 Ne6to Smisleno, на 15 февруари 2021 - 11:10, каза:

Няколко пъти правя рестарт на адаптациите. Доста време се караше на бензин също. Като цяло си прав, че откатко почна да я кара на газ почна да набива грешка за мисфайер, но не я чисти като се пусне на бензин и не работи коректно докато не я изчистиш. Изчистиш ли я моментално работи перфектно и на газ и на бензин. Това е странното.

Не е странно.Като има проблем с газта се ошашква бенз. компютър и барва грешка.И си помни докато не се изтрие.Ако се кара само на бензин и няма мисфайер то най-вероятно проблема е в газова/ви дюзи.А те са Ланди Ренцо и са на цена около 150лв. парчето.
На някои Ланди компютри има възможност като им се побае, дюзите да се сменят с по-евтини.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 15 февруари 2021 - 20:05

 ivan_pop, на 15 февруари 2021 - 19:11, каза:

Не е странно.


Мислиш, че мисфайера е от газта ли? На практика не е невъзможно просто не съм виждал такова нещо. За мен мисфайер пише при липса на запалване с тия грешки. Те са доста стандартни за всички видове коли. До сега като ми се е случвало е било свещ/кабел/бобина.

Ще обърнем внимание дали така ще прави. Факт е, че в началото се караше на бензин само, а дюзите на газта тракат осезаемо, но като цяло колата работи много добре на газ. Принципно съм планирал да мине на настройка след 200/300 км бензиново каране, но се надявах първо да отстраня грешките дето дава :) То всъщност повечето са отстранени?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 15 февруари 2021 - 20:09
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 15 февруари 2021 - 20:38

 Ne6to Smisleno, на 15 февруари 2021 - 20:05, каза:

Мислиш, че мисфайера е от газта ли?

На 99%, да!Това ше се разбере ако се покара 200-300км. само на бензин.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 15 февруари 2021 - 21:01

 ivan_pop, на 15 февруари 2021 - 20:38, каза:

На 99%, да!Това ше се разбере ако се покара 200-300км. само на бензин.


Лошото е, че и 200/300 км на газ може да не го даде. Баща ми почна да я кара тая кола и направи към 2к км на газ преди да го направи първия път. Преди това до края на миналата година я караше на бензин и пак нямаше проблеми. Ще видим. Трябват малко експерименти.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 юли 2021 - 16:49

Малко развитие по темата. Колата спря от самосебеси да пише 0304, но много влоши работата на мотора. Бяхме няколко дни с баща ми заедно на море и се хванах да поразглобя. Махнах бобината и 1-ви и втори цилиндер бяха наляти с масло до горната част на свещите. Метнахме една нова гарнитура и 4 нови свещи, защото проблема беше очевиден, но като цяло нищо не се промени.

В момента си пише грешка 0014 и 0170 само, като първата знам от какво е и ми е безразборно. Дали е окотила от маслото бобината? Но ако е от нея не трябва ли да блъска грешка за пропуснато запалване? Иначе клати здраво обороти на празен ход на бензин, на газ е малко по-добре, уж е карана на бензин и се пооправя, кето е моята теория, но баща ми е твърдоглав и не иска да почне да я кара само на бензин, щото е стиснат.

Мисля пак да завъртя соленоидите на входящия и изходящия колектор, защото преди така работеше хубаво, макар и да трака 3/4 секунди при запалване. То соленоида е лесна работа да се смени, но според мен не е в него, защото мисля, че почва да си работи след като го напълни. Накрая ще я взема за седнуца две да я оправям щото очевидно проблема е малък, но явно по ония ширини няма кой да я направи.

Иначе колата е прелята с масло, поне половин литър над максимума, така е от смяната и сигурно за това изби гарнитурата, та все по-вероятно изглежда от това да се появи тоя проблем. Маслото може да е окотило бобината.

Един приятел твърди, че според него проблема може да идва от дюзи, но колата преди няколко хиляди километра работеше перфектно на бензин, рязко да са се скапали ме съмнява. Иначе дава богата смес. Лично на мен супер много ми прилича на проблем с вакуум, но не виждам да има такъв.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 19 юли 2021 - 16:52
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 23 юли 2021 - 20:10

При мен също излизаше 0304 и като цяло нямаше мощност. При диагностика ми излизаше също бедна смес. Като я закарах при майстора се оказа изгорял клапан, така че се наложи сваляне на главата, смяна на клапани. След това смених и дюзите на АГУ-то, че бяха издали багажа - тя е Ланди Ренцо. Засега е добре пък ще видим.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 юли 2021 - 20:19

И мен ме притеснява това малко, купуил съм нова бобина, утре ще видим :) При мен е богата смес мисля.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 23 юли 2021 - 20:20
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 юли 2021 - 12:52

Да докладвам какво стана. Днес най-накрая отделих подобаващо време за колата и май се получиха нещата. Сложих новата бобина - Делфи, из форума четох, че оригиналната е делфи или ЕРА, Делфи имаше от където купувам частите (отново благодарности на Tisho74 за снабдяването). Сложих бобината и запалих колата, все още работеше неравномерно, на празен ход но нямаше детонации при форсиране. Може и да не е имало нужда, просто да и трябваха адаптации, но не ми хареса и я пръснах.

Размених отново соленоидите на газообразуването. Имам теория, че част от проблема може да идва от това, че не винаги работещия соленоид го преместих на всмукателния колектор. От там може би идваха симптоми като от клапан. Преди да го върна на изпускателния го изчистих с по-тежка химия, с която разполагам вкъщи. Предния път беше на полеви условия с каквото има. Изчистих канистър валв соленоида за резервоара профилактично и пооправих няколко съмнителни вакуума около дросела. Изчистих дросела хубаво сам по себе си може да прави тия проблеми, беше средно добре мръсен, не твърде добре. Изчистих датчика за входящия въздух с хубава химия добре.

Може би нещо изпускам, абе чистих наред. Събрах всичко запалих колата, няколко секунди пак преиграваше празния ход и се намести. Претракаха и соленоидите за секунда докато напълнят масло. После изкарах за тестове, карах и на бензин и на газ и колата работеше прилично. Веднъж в баира ми изкара P0170 на газ, което не намирам за ненормално, но следващите няколко кръгчета я пръсках по баирите на Лозенец на прекъсвач и повече не записа П0170, което ми говори, че най-вероятно си оправи адаптациите, дето беше омазала преди това. Според мен все още има нужда от настройка на газовото, но очевидно не е спешна. Съвсем леко и едвам доловимо клати празния ход на газ, на бензин е бонбон. Също и има малък лаг между 3500 и 4000 оборота, който го няма при бензина, явно не и стига гориво на газ.

Баща ми тръгна към Враца, чакаме доклад след час как е била по пътя.

В добавка, предната седмица на морето мисля писах - сменихме гарнитура на капака и 4 свещи Денсо. Няма капка масло, за момента полевия ремонт изглежда успешен.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 24 юли 2021 - 12:59
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 ноември 2021 - 11:35

Здравейте, колата е ту-партс, съм тайм уин съм тайм лун, кара се безпроблемно, но клати оборотите. Най-накрая се сетих да проверя нещо, което го имам предвид от първия път, но не се сещам да направя никога.

https://www.youtube....h?v=5E1W79w3b6Y

Това значи, че мембраната на картерната вентилация е за смяна, нали? Не се бъркам?

Също някъде пишеше, че може да се махне маркуча. От къде се маха, откъм капака ли?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 ноември 2021 - 11:48

 Bareto, на 02 февруари 2021 - 14:13, каза:

Да новината е добра, ако си решил да купуваш клапана от официален представител, после ще споделиш ли каква е там цената?


100-тина лева е небрандиран с опел соленоид на ина, 185 мисля е брандиран ина с щампа на опел. Сложил съм един ИНА, но според мен и най-евтините ще вършат работа. Най-евтин намерих топран за 45 лв, но не рискувах.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 06 ноември 2021 - 11:58
Отговори

Dtm снимка Dtm 07 ноември 2021 - 09:43

Купувай нов капак. Оригинален, че имало страшно много ментета. Според братята руснаци, това е единственото правилно решение, но по- скъпо, разбира се. Купуване само на мембрана и после ръчна изработка...Не било особено удачно.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 07 ноември 2021 - 10:07

 Dtm, на 07 ноември 2021 - 09:43, каза:

Купувай нов капак. Оригинален, че имало страшно много ментета. Според братята руснаци, това е единственото правилно решение, но по- скъпо, разбира се. Купуване само на мембрана и после ръчна изработка...Не било особено удачно.


Някаква идея коло струва горе долу? Преди съм чел, че е нещо от рода на 600 лв, което не ми се струва удачно, по-скоро ще играе някакво българче тук. 100% може да се направи и външно от някаква марка.

Също какъв е проблема с неоригинални капаци, като гледам е пълно с такивам ежду 100 и 300 лв?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 07 ноември 2021 - 10:41
Отговори

Dtm снимка Dtm 07 ноември 2021 - 11:28

GM 55564395 това парт. номера...Но, виж какво пишат някои ''Мне сегодня с Автодока пришла китайское го.но. Галограмма даже левая'' '' С первого раза тоже гвн пришло, сдавал обратно и перезаказывал''
Иначе, ти си решаваш. Аз още не съм сменял, но като гледам при всички ХЕR-ове се налага, рано или късно..Ако се обади, смятам направо да купувам капак
Отговори

Dimov снимка Dimov 08 ноември 2021 - 09:11

 Ne6to Smisleno, на 06 ноември 2021 - 11:35, каза:

Също някъде пишеше, че може да се махне маркуча. От къде се маха, откъм капака ли?


Маркуча се разкача откъм дросела, лесно става, изрърпваш само скобата. По спомен, вътре имаше една пластмасова уплътнителна шайба, внимавай да не изпадне някъде. Аз също имах съмнения за мембраната, понеже имаше вакуум при махане на капачката, но една идея по-малко от на клипчето. Даже си закупих мембрана и я закарах на Бижо да я сменя, но според него не беше това проблема (в последствие се оказа бобина) и така и си останах със старата мембрана.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 ноември 2021 - 09:37

Ако се извади маркуча от там, не трябва ли да се затапи, за да спре загубата на вакуум и да почне да работи нормално колата?

Последно има ли вариант тая мембрана да е здрава в момента? Доста здраво дърпа въздух от там, но не знам до каква степен е нормално.
Отговори

Bareto снимка Bareto 08 ноември 2021 - 09:51

 Ne6to Smisleno, на 06 ноември 2021 - 11:35, каза:

Здравейте, колата е ту-партс, съм тайм уин съм тайм лун, кара се безпроблемно, но клати оборотите. Най-накрая се сетих да проверя нещо, което го имам предвид от първия път, но не се сещам да направя никога.

https://www.youtube....h?v=5E1W79w3b6Y

Това значи, че мембраната на картерната вентилация е за смяна, нали? Не се бъркам?

Също някъде пишеше, че може да се махне маркуча. От къде се маха, откъм капака ли?



Здравей колега, според мен мембраната ти още не е за смяна. Този слаб вакуум е нормален и трябва да го има при работа. Аз на моята при смяна на гарнитурата на капака на клапаните реших да видя и какво е състоянието на въпросната мембрана, но мъките по отварянето на кутията където се намира бяха напразни, беше си в идеално състояние. Сигурен признак за скъсана мембрана е постоянното "съскане" от отвора в задната лява част на капака, а от клипа такова не се чува.
Мнението беше редактирано от Bareto: 08 ноември 2021 - 09:52
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 ноември 2021 - 09:56

Благодаря за коментара, а все пак някой има ли идея как точно се установява. И да е скъсана е скъсана малко, защото дава много малки отклонения, но всички признаци които има говорят за малка загуба на вакуум от някъде. В началото бях набедил евап-клапана, но май не е той. Странно след едно разглабяне и сглабяне доста време работи коректно колата, също след зануляване на настройки на ецу-то работи като часовник известно време, но бърка настройките и само на бензин да я караш, което значи, че някъде нещо смущава работата.

Иначе колата хич не работи толкова зле, кара си се доста активно и върти километри, просто при висока скорост над 140 пише някой път грешки за смес и това е малко дразнещо. Студена клати малко оборотите.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 08 ноември 2021 - 10:17
Отговори

emoned снимка emoned 08 ноември 2021 - 12:43

Здравей. В тази тема е описано как да се провери въпросния клапан. Принципно при тези мотори, при работа на газ е възможно да заминат клпаните. Ако не се оправи по описаия по-горе метод е добре да си провериш хлабините на клпаните. Клатенето на оборотите на студен мотор е един от първите признаци на намалена хлабина, после следва загуба на мощност.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg