Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Епична битка с .........................термостат

didko_just снимка didko_just 26 януари 2013 - 11:31

От много време се каня да споделя горчивия си опит с опелските термостати ама все не остава време.Понеже времето застудя се реших.Дано да е полезно за някои.

Още в началото на зимата си знаех ,че е време за смяна на прословутия термостат ама като знам как се сменя ,хич ама хиччч не ми се захващаше.Благодарение на колегата Русин Атанасов (благодарско градски)и неговата тема за смяна на термостат ,се наканих.
Намерих един термостат (куча марка) почти без пари :moderator:
Публикувано изображение
Смяната беше извършена.Резултата нулев.Стрелката за температурата даже и не мръдна.Викам си ОК може грешката при монтажа да е моя(за сведение двете ребра на термостата трябва да са вертикално разположени).
Наново ремъка и шаибата долу.Темостата вън и последва старателно почистване на гнездото и тялото в което стои и проба на котлона.Нямаше проблеми ,термостата работи.Всичко сглобено наново.
Резултата нулев.Викам си бе да...... кво става тука.
След седмица доиде това
Публикувано изображение
Намерих малко време и последва поредната смяна.
Резултата почти нулев.Загрява доста по-бързо от преди но не достига работна температура и пропуска и загрява горния маркуч.Следователно металното тяло би трябвало да е износено.Викам си пак бе да......тва ме габарка.Ще карам така.Писна ми от смени.
Обаче извънградско резултата е това
Публикувано изображение
Както се вижда не може да стигне и 80 градуса.
Не знам колко колеги са запознати с поставянето на термостат от Рено 5
Публикувано изображение
защото темата не е много популярна в нашия форум но аз се реших именно на този вариянт.
Някои ше попита защо?
Заради формата
Поставянето е детска игра.
Публикувано изображение
Поставя се с тумбестата част към радиатора.Някои колеги казват ,че много трудно са го поставили в маркуча.Специално при мен не изпитах никакви трудности.Стяга се със скоба 40-60 мм.
Резултата...
При околна температура на въздуха 4-5 градуса на 4-та минута работа на двигателя на място стрелката отлепи
Публикувано изображение
на 7-та минута
Публикувано изображение

При скорост 100 км/ч извънградско
Публикувано изображение

С това приключвам лиричното ми отклонение.И не забравяите,както е казал Мечо Пух ако не знаете какво правите не опитваите това у дома.Нито аз нито форума поема отговорност за това какво сте или не сте направили
Мнението беше редактирано от didko_just: 26 януари 2013 - 14:26
Отговори

детеборе снимка детеборе 26 януари 2013 - 12:40

Поздавления колега, радвам се, че си решил проблема. Би ли споделил от къде закупи този термостат, че и аз имам същия проблем ?
Отговори

Юлиан 1 снимка Юлиан 1 26 януари 2013 - 13:50

А колега дали ще стане за астра 1.4 16v,този термостат да се монтира в маркуча преди радятора.
Отговори

didko_just снимка didko_just 26 януари 2013 - 13:59

 детеборе, на 26 януари 2013 - 12:40, каза:

Би ли споделил от къде закупи този термостат, че и аз имам същия проблем ?

Във всеки магазин за авточасти има.Само,че търси да отваря на 89 градуса.Струва огромната сума от ... 10 лева. :devil-smiley-019:

 Юлиан 1, на 26 януари 2013 - 13:50, каза:

А колега дали ще стане за астра 1.4 16v,този термостат да се монтира в маркуча преди радятора.


Ф 43,5 мм. е.Мериш вътрешния диаметър на твоя маркуч и решаваш.
Мнението беше редактирано от didko_just: 26 януари 2013 - 14:09
Отговори

Blaji снимка Blaji 26 януари 2013 - 17:26

Колега а какво правиш със стария термостат. В смисъл сваляш ли го или той си остава на мястото а новия слагаш в маркуча ако правилно съм разбрал.
Мнението беше редактирано от Blaji: 26 януари 2013 - 17:39
Отговори

bobi7474 снимка bobi7474 26 януари 2013 - 17:33

 Blaji, на 26 януари 2013 - 17:26, каза:

Колега а какво правиш със стария термостат.

Аз залагам на това че го изхвърля.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 26 януари 2013 - 17:44

Колеги и аз карам с термостата на Рено 5 от доста време и проблема е никав колата е от профила ми, загрява нормално и си държи температура.Опелският термостат не съм го махал ако лятото започне да загрява повече от нормалното проблема е никав да махна оригиналният патрон.Обяснил съм смяната в друга тема със снимки дори, на който му е интересно може да погледне.http://www.opelclub.bg/index.php?showtopic=38373&pid=1095741&st=300&#entry1095741
Отговори

Blaji снимка Blaji 26 януари 2013 - 17:45

 bobi7474, на 26 януари 2013 - 17:33, каза:

Аз залагам на това че го изхвърля.

Ами силно се съмнявам за това питам защото около термостата има едно уплътнение което ляга около ръба на опелския-термостат и малко трудно би се уплътнило ако не се направи нещо допълнително.
Отговори

didko_just снимка didko_just 26 януари 2013 - 17:47

 bobi7474, на 26 януари 2013 - 17:33, каза:

Аз залагам на това че го изхвърля.

И губиш.Оставих го защото именно тои фиксира гуменото уплатнение между блока и тялото в което стои термостата.Ако го няма това уплътнение ще текне като леика.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 26 януари 2013 - 17:57

Според мен е добре да се остави патрона, както аз направих и термостата от Рено 5 да се монтира непосредствено след тялото на нашите термостати.
Отговори

astrolin снимка astrolin 27 януари 2013 - 15:40

Честно казано и аз преди 2 месеца го смених с един за 12 лв на ВЕРНЕТ. В кутийката имах специалното уплътнение и едно със същия диаметър по дебело и без канал за нахлузване върху тялото на термостата. Сигурно е за вариант да си сложиш капака без самия термостат ако запече на затворено. Но аз имам въпросче. Та като го смених вече загрява нормално, но въпроса ми е за термостата на рено 5 като е там при маркуча не мислите ли че може да е проблем факта, че водата не циркулира около ампулата, която контролира колко да се отвори и се разчита само на топлопроводността на водата. Мисълта ми е лятото не мислите ли че има опасност от прегряване заради бавна реакция по тази причина която споменах.
Освен това за един термостат не е важно само да отваря на предписаната температура. Трябва и да реагира бързо при малко спадане на температурата веднага да затвря. На стария ми термостата проблема не му беше че не затваря или не отваря, а именно че като отвори, после за да затвори му требваше да спадне чак към 50 градуса температурата за да се сети да затвори(проверено с варене на котлона и живачен термотър до 400 градуса). Е нали се сещате като отвори на 92 градуса и температурата спадне на около 80 кога ще затвори-след 1 час....или никога.
Мнението беше редактирано от astrolin: 27 януари 2013 - 15:54
Отговори

Коцето снимка Коцето 28 януари 2013 - 08:10

За да има постоянен поток на антифриз около ампулата се прави една малка дупчица примерно 1 мм. в корпуса на термостата на такова място че да пуска постоянно . Изпробвано на други коли и работи , ако дупчицата при монтажа остане отгоре обезвъздушаването се получава перфектно .
Мнението беше редактирано от Коцето: 28 януари 2013 - 10:39
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg