Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Капачка разширителен съд

teo2 снимка teo2 25 април 2016 - 09:44

Здравейте,

Omega B с двигател 2.0/16 X20XEV
Смених гарнитура на главата понеже ме съмняваше че има пробив, симптомите бяха че маркучите се втвърдяваха повече от нормалното, при отвиване на капачката на загрял мотор има голямо налягане и изхвърля много вода. От маркуча идващ от главата се виждаха балончета въздух.. също така при отвита капачка и постепенно загряване на двигателя при достигане на температура над 92 градуса отново започва да блика вода от разширителния съд.

След шлайв на главата и смяна на гарнитура отново забелязвам подобни проблеми. При отвита капачка и постепенно загряване на двигателя при достигане на температура над 92 градуса отново започва да блика вода от разширителния съд. При отвиване на капачката на загрял мотор има голямо налягане и отново изхвърля много вода.

При колите който съм имал досега при отваряне на капачката на разширителния съд се чува само изпускане на налягането леко покачване на нивото на охладителната течност но не и преливане.. Също така никога не е бликала вода от разрешителното казанче при достигане на работна температура..

Въпроса ми е към хората който карат коли оборудвани с този мотор какво е положението при тях.. могат ли да отворя капачката на казанчето при загрял двигател и започва ли да блика вода при отворен разширителен съд и достигане на работна температура 90 - 95 градуса.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 25 април 2016 - 10:05

имаш проблем с охладителната ти система. изкарай термостата в една тенджера с вода и на котлона виж дали ще отвори преди да е завряла напълно,ако не сменяй ако отвори не знам този ако този двг е с един температурен датчик като върви двигателя и изкараш куплунга му трябва да се пуснат перките на вентилатора ако не се пуснат значи имаш проблем там (може да е мотора на перките или някой кабел да не дава контакт)!

пък ако има датчик и на радиатора изкарай му куплунга и замости двата кабела да видиш дали ще завъртят перките
пък за капачката няма смисъл да я тестваш по-скъпо ще ти излезе направо вземаш една нова за да пробваш
Мнението беше редактирано от Hristo Mutafov: 25 април 2016 - 12:24
Отговори

teo2 снимка teo2 27 април 2016 - 09:53

Капачката я смених с друга - изключвам я като възможност. Термостата е нов според стрелката и маркучите отваря напълно на около 96-98 градуса.
Перките се включват на 1ва степен на 96- 98 градуса, втора степен трябва да се включва на 105, но не съм я чувал.. не съм вдигал такива градуси.


P.S Никой ли няма автомобил с този двигател да сподели какво е положението при него на изправен двигател?
можете ли да отворите капачката на казанчето при загрял двигател и започва ли да блика вода при отворен разширителен съд и достигане на работна температура 90 - 95 градуса.
Мнението беше редактирано от teo2: 28 април 2016 - 07:31
Отговори

vektra1 снимка vektra1 27 април 2016 - 17:09

Колега системата е под налягане,на 95 градуса ако отвориш капачката. И си с вода вместо антифриз,е нормално да избие.Колата има ли газова?
Мнението беше редактирано от vektra1: 27 април 2016 - 17:12
Отговори

teo2 снимка teo2 28 април 2016 - 07:25

 vektra1, на 27 април 2016 - 17:09, каза:

Колега системата е под налягане,на 95 градуса ако отвориш капачката. И си с вода вместо антифриз,е нормално да избие.Колата има ли газова?


Антифриз, вода винаги си избива при достигане на работна температура дори капачката да я няма и да няма налягане в системата.
Има газ, но при пробите изключвам газовия клапан и карам на бензин - изключвам възможността да влиза газ в охладителната система.
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 28 април 2016 - 18:48

Със същия мотор като твоя съм. Нормално е, да започне да излиза охл. течност при загрял мотор при отвиване на капачката. При мен е така, но няма балончета. При отвита капачка, със загряването на мотора започва да се покачва нивото и ааа да изхвърли и гася мотора, което според мен е нормално, защото системата работи под налягане 1.4 бар-а, ако не се лъжа. Ако е читава капачката, над 1.4 бар-а ще изхвърли охл. течност. Дано да си ме разбрал, какво искам да кажа. :)
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 29 април 2016 - 20:18

за да провериш дали имаш проблем с гарнитурата на главата наливаш до дупка с антифриз разширителното казанче да прилее даже,после махаш дюзите или бобината за да не може да запали двигателя караш някой да завърти стартера и ти гледаш дали ще излизат балончета докато стартера върти ако излизат значи гарнитурата не уплътнява както трябва!
Отговори

teo2 снимка teo2 30 април 2016 - 15:06

freeqwerty, благодаря за инфото, значи така трябва да е... :)

Ще направя теста който сподели колегата Hristo Mutafov, и ще видим дали духа..
Отговори

k opel e снимка k opel e 30 април 2016 - 19:12

И на запален мотор на студено и на празен ход може да го направиш.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 май 2016 - 08:31

Абе то ако духа, ще пръска маркучите :) ако ти се е случвало е ясна работата.
Отговори

bat van снимка bat van 01 май 2016 - 16:25

Колега как мериш температурата на мотора.Сигурни ли са тия 90-95 градуса.
Оставял съм(бензиновата кола) да работи на място без капачка на разширителния съд. С повишаване на градусите течността в казана се надига и аха да заври се включва перката и нивото бързо пада.Имам принудително пускане на перката. Като е включена да върти постоянно не е такъв ефекта.Може да не ти е обезвъздушена добре системата или да има подпушване някъде.
Като се скапе гарнитурата на главата първо парното почва да духа ту топло - ту студено.
Отговори

teo2 снимка teo2 01 май 2016 - 20:55

Направих тест с откачена букса на бобината и на запален студен мотор няма балончета, вижда се само движението на водата от маркуча който идва от главата, това ме успокоява до някъде.

bat van, гледам температурата по табло, смятам че данните са верни понеже сменях този датчик поради това че си мислех че показва грешни данни, но новия показва същите стойности.
Когато двигателя достигне температура по показания на таблото над първата стрелка над 90 градуса ( според мен 93 градуса) започва да блика вода и продължава доста но не съм чакал да видя дали ще спре :) При затворена капачка маркучите стават доста твърди, повече от това което съм виждал на други коли и това което пипам на колите на приятели, но не чак толкова твърди че да не могат да се стиснат. Радиатора на парното е запушен на повече от 50% и трудно бих го хванал.
Ще смятам че за сега всичко е нормално пък да видим..
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 май 2016 - 10:31

90 градуса по таблото не е реалната температура. Сложи я на оп-ком и ще видиш че ситга и повече. При мен пир 90 градуса на вектрата реално са 100 и това е нормално.
Отговори

blagom снимка blagom 11 май 2016 - 18:51

От около 200К км.я дундуркам моята и винаги съм мислел че са адски твърди маркучите, а 10г. по-късно още не се предава гадината. Имаше едно мнение във форума за това дали е заминала гарнитурата - ако на сутринта при студен мотор са твърди и от ауспуха излизат доста водни пари значи е за смяна. Сменял съм и капачката - същата работа.
От тогава спрях да се вглеждам толкова. Много ясно че като е 100гр. водата ще са твърди маркучите, а като отвориш капачката нали налягането пада и от там какво се случва с темп на кипене...
Отговори

indi снимка indi 11 май 2016 - 19:24

 blagom, на 11 май 2016 - 18:51, каза:

... Имаше едно мнение във форума за това дали е заминала гарнитурата - ако на сутринта при студен мотор са твърди и от ауспуха излизат доста водни пари значи е за смяна....

Според мен това не е признак.Вечер,когато колата се гаси, в ауспуха остават остатъчни изгорели газове,които до сутринта кондензират, и се преобразуват във вода.Ако най-задното гърне е пробито по някаква причина,то тази вода се изтича,но ако гърнето е здраво то на другата сутрин след запалването на мотора,скоростта на изгорелите газове увлича кондензираната вода и я "изхвърля" навън.Това е водата която сутрин, на студен двигател виждаме да "тече" най-отзад от тръбата. Това всъщност/парата и водата сутрин/ е показател за състоянието на ДВГ-то.Колкото повече пара , или вода "издухва" сутрин мотора-толкова е по-добро изгарянето в цилиндрите,т.е. след конденза се е получил въглероден двуокис /преобразуващ се и във вода/, а не въглероден окис,който е изключително отровен. Що се отнася до гарнитурата.Ако смесва отделните газове и течности-за смяна.Както и ако прегрява /при изправен термостат и изправен изпарител на газовото/-за смяна.Написаното до тук,се отнася за бензиновите мотори.При дизела е друга бира. :rulez:
Мнението беше редактирано от indi: 11 май 2016 - 19:26
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 12 май 2016 - 17:22

 bat van, на 01 май 2016 - 16:25, каза:

Колега как мериш температурата на мотора.Сигурни ли са тия 90-95 градуса.
Оставял съм(бензиновата кола) да работи на място без капачка на разширителния съд. С повишаване на градусите течността в казана се надига и аха да заври се включва перката и нивото бързо пада.Имам принудително пускане на перката. Като е включена да върти постоянно не е такъв ефекта.Може да не ти е обезвъздушена добре системата или да има подпушване някъде.
Като се скапе гарнитурата на главата първо парното почва да духа ту топло - ту студено.


Между другото преди време карах Форд Мондео 1.8 дизел ( Не, че го хваля :) ) и започна да капе от радиатора. Слагх му добавки, само намали теча. Реших да си направя експеримент да му разхлабя капачката на казанчето, защото налягането води до изхвърлянето на водата/антифриза. 3 години го карах така без да капне и капка.
Отговори

vektra1 снимка vektra1 12 май 2016 - 18:06

Водната помпа ако е с пластмасовите перки,може да не прави достатъчна циркулация.
Отговори

teo2 снимка teo2 15 юни 2016 - 17:18

Колеги тази кола започва да ме побърква...
Смених няколко маркуча който ми се виждаха раздути, позатегнах скобите на други и сега като че ли не ми се губи вода, но положението е следното:

Паля студена., термостата отваря за около 2-3 км.(доста бързо според мен) виждам как стрелката на таблото от 92 градуса пада малко под 90 градуса карам още малко (1-2км) да завърти хубаво големия кръг.. слизам пипам маркучите, твърди повече от нормалното..(трудно мога да ги стисна до средата) отвивам по лека капачката да изпусне налягането като внимавам да не изхвърли водата тъй като нивото се вдига доста.. След това завивам хубаво капачката и карам по 50 - 100км без да втвърдява толкова много маркучите. Като спра и я оставя температурата на водата да падне под 70 - 80 градуса пак се появява налягане.. като го изпусна след това няма..

Какво мислите по този въпрос... от къде да идва това налягане? Мисля си ако е пробив на глава, блок, гарнитура то трябва да надува постоянно не само когато е студена пък и логиката е да започне да надува като топла понеже метала се разширява..

Давайте предположения че луднах вече...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 15 юни 2016 - 17:44

Ето малко сумирано:

Когато колата ти показва 91 градуса работна температура е към 101/102. Отвориш ли капачката завира. Иначе е под известно налягане, което е нормално. Охладителната система работи под налягане. Как обезвъздушавам аз мойта кола. След като отвори термостата и я покарам, я гася и отвивам капачката. На сутринта отварям капака, наливам течност до знака колд, демек долния показател на казанчето и завивам капачката.

Нормално е да има някакво налягане. Мисля клапана на капачкта го освобождава около един бар някъде.

Парно имаш ли когато са твърди маркучите?

Колата някога прегрявала ли е (да иде в червеното)?

Може да имаш запушване по системата. Някой от радиаторите или друго. Има шанс да е водната помпа, но тогава ще загрява със сигурност. Ако се притесняваш за пропуск в главата, отиди когато е надула маркучите в някой сервиз и направи химически тест за газове в охладителната система. Някой път клапаните на парното (тези които спират топлата вода) правят мизерия. Може да имаш някъде малък пробив също. Като цяло много възможности. Дори самата капачка може да ти прави проблемите ако не и работи клапана. Струва 6 лв чисто нова.

Подчертавам - колата загряла работи над 100 градуса и когато отвориш капачката пада налягането и водата ври. Това не е признак на проблем. Нормално е да изблика вода тогава.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 15 юни 2016 - 17:51
Отговори

Tsuri снимка Tsuri 15 юни 2016 - 20:38

Ще споделя моя проблем със "бликащата вода" от разширителният съд, дано да ти помогна.
След като дойде колата от Германия цвета на антифриза беше неясен, но карах така лятото и дойде есента и реших да го сменям(до този момент нямах проблеми със охлаждането и бликащата вода) Закарах колата във един "сервиз" и им казах сменете антифриза и разпределителния маркуч(голям маркуч със излизащи от него малки маркучета) Питах ги нали знаете как отговор:Ти нас не ни учи, ходи си върши работата и немай грижи! Съгласих се! Взех си колата паркирах я във цеха и не съм я карал много. Затопли се и се почна едно доливане 100км и ми светне че нямам антифриз, аз изпадам във паника и почвам да си мисля гарнитура и -300 350лв назад. Купих нова капачка никав резултат, мине ли колата 100км и улее целия кош със антифриз или ако загрее над 82 и пак го върне, а маркучите на камък. Реших да сменя антифриза и ако няма промяна да зънкам на Бижо кога да я карам. Четох из форума как се сменя антифриза на Vectra B преди това имах Astra G а там си има пробка чиста работа. Разглобих половин кола като свалих и термостата(така четох че било правилно на вектра Б) да е изтекло 3л и до там. Сглобих колата и отвих на термостата датчика за темп. и почнах да наливам до де не изблика антифриз налях казанчето се напълни а вода от датчика няма надух(със уста излезна въздух и потече) завих датчика и продължих със наливането. После запалих заграях колата до включване на перка изстина долях и проблема изчезна. На няколко пъти я загрявах на 95градуса (неможе повече перката се включва и охлажда веднага) и няма това голямо налягане.
Дано да съм ти помогнал.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg