Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

AGM акумулатори и Старт - стоп системи

Mario.Kamenov снимка Mario.Kamenov 12 март 2019 - 14:20

Здравейте, колеги. Колата е Опел Инсигниа 2.0 CDTI ECOflex 2012. Причината да пиша е, че от известно време имам пролем с старт - стоп системата. Цяла зима не работеше, съответно си помислих, че акумулатора е пътник и само го чаках да си замине, но уви акумулатора (оригинален GM VARTA) с неизвестен живот (с него е закупен автомобила) си работи без никакви проблеми. Сега когато се постопли колата взе пак да гасне, но след това веднага пали.
Та въпроса е това от акумулатора ли е или има някакъв проблем със ситемата за спиране и палене. Нямам идея при АГМ акумулаторите как става процеса на умиране, дали е постепенно или днес за утре. Колата няма записани грешки, както и видими проблеми.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 12 март 2019 - 14:25

Отиди да ти тестват акумулатора.
Гледам че си от София. Мога да кажа къде да отидеш да ти го замерят.
Мога и да кажа как става само с мултицет номера.
За да не правим реклама само на лични подобна информация.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 12 март 2019 - 14:31
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 12 март 2019 - 15:20

То умирането е по един начин. Технологията на изработка се различава малко от стандартния акумулатор. Говоря за сепараторните плочи. И по голям стартов ток. Това е най общото. Проверка с ТОВАРНА ВИЛКА САМО.
Отговори

Mario.Kamenov снимка Mario.Kamenov 12 март 2019 - 15:26

Въпроса е, че има доста фактори според които Старт - стоп системата не работи, а при мен гасне колата и след секунда пали. Т.е. или акумулатора за момент е достатъчен и като изгасне веднага пада под допустимото напрежение и пали или някой фактор не се покрива, но ако не се покрава даден фактор то изобщо няма да изгасне. И аз нз.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 12 март 2019 - 15:38

 Mario.Kamenov, на 12 март 2019 - 15:26, каза:

Въпроса е, че има доста фактори според които Старт - стоп системата не работи, а при мен гасне колата и след секунда пали. Т.е. или акумулатора за момент е достатъчен и като изгасне веднага пада под допустимото напрежение и пали или някой фактор не се покрива, но ако не се покрава даден фактор то изобщо няма да изгасне. И аз нз.

Няма такава версия. Когато ДВГ стартира напрежението пада в момента на въртене след което отново се връща в почти същите стойности. Тоест в момента преди завъртането на стартераАБ е с показател примерно 12,5-13 волта нормално е когато завъртиш да падне на 10,8-11-11,5 волта и след като запали ДВГ да се върне пак на стойности 12,5-13 волта. Разликата обаче е в ампеража. Затова и след известна работа на ДВГ и ампеража се възстановява. Затова и написах най добрия тест е с ТОВАРНА ВИЛКА. Може и с мултицет но трябват двама души. Единия върти на стартер а другия гледа с мултицета на акумулатора. В момента на палене стойностите трябва да са горе-долу такива.
Отговори

kiki снимка kiki 12 март 2019 - 18:23

при старт стоп системата по мой наблюдения се следи и моментната консумация затова зимата не винаги гасне и след това пак следи консумаията и пали при определено ниво,видял съмм го при нови автомобили на който всичко им е наред затова мисля ,че трябва да изчакаш да се задържи времето по-топло и да видиш има значение и какви консуматори работят
Отговори

bobs снимка bobs 23 март 2019 - 18:03

 Mario.Kamenov, на 12 март 2019 - 14:20, каза:

Здравейте, колеги. Колата е Опел Инсигниа 2.0 CDTI ECOflex 2012. Причината да пиша е, че от известно време имам пролем с старт - стоп системата. Цяла зима не работеше, съответно си помислих, че акумулатора е пътник и само го чаках да си замине, но уви акумулатора (оригинален GM VARTA) с неизвестен живот (с него е закупен автомобила) си работи без никакви проблеми. Сега когато се постопли колата взе пак да гасне, но след това веднага пали.
Та въпроса е това от акумулатора ли е или има някакъв проблем със ситемата за спиране и палене. Нямам идея при АГМ акумулаторите как става процеса на умиране, дали е постепенно или днес за утре. Колата няма записани грешки, както и видими проблеми.


Здравей, минах през същия проблем със старт-стоп системата.... освен всичките неща, които се следят, за да работи, важен е момента и с капацитета на акумулатора - когато падне под 82%, старт-стопа престава да работи, това ми го дадоха като информация от София Ауто, за съжаление обаче и цената на нов е солена, меко казано. Колата е Инсигния 2.0 Ecoflex, 2014-та.
Отговори

ГостGworan_* 16 април 2019 - 06:32

Здравейте, попаднах на тази тема, търсейки каква може да е причината да не ми се включва стоп старт системата. Колата ми е Опел Астра J 2012, няма никакви грешки, и в сервиз я провериха на диагностика, не показва никакви проблеми. Всичко работи по колата, освен това, че стоп старт системата никога не се е включвала (аз имам колата от съвсем скоро). Замериха ми с мултицед акумулатора, и показва 12.1v в покой, и 14.7 при запален мотор с включени фарове. Предполагам, че това ще е причината, тъй като видях, че трябва да е 12.6 или повече, и може би акумулатора ми е стар. Реших да попитам и тук, какво мислите вие?

Edit: Тази сутрин трябваше да изляза за малко и стоп старта започна да си работи вече, без да правя нищо. Сега предполагам, че преди не се включваше защото колата не беше карана много време...
Мнението беше редактирано от Gworan: 16 април 2019 - 07:54
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 16 април 2019 - 08:39

Определено акумулатора е паднал. На 12,1v е леко разреден. За нормална кола/без старт-стоп система/ би запалил но с такава система не става.
Отговори

Mario.Kamenov снимка Mario.Kamenov 16 април 2019 - 09:45

При мен, системата заработи когато температурите се покачат около 20тина градуса. Започва да си гасне и се задържа продължително на светофара. Явно е, че проблема е в акумулатора, но както сподели и колегата в София Ауто ми искат 400 лв за нов...така че ще почака още малко.
Отговори

medyn снимка medyn 16 април 2019 - 10:29

колеги според мен и товарната вилка не е критерии защо не опиташ първо да го дозаредиш а наи добре е зарядния ток да е под един ампер а ако почистите и клеимите още по добре
Мнението беше редактирано от medyn: 16 април 2019 - 10:34
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 16 април 2019 - 11:51

 medyn, на 16 април 2019 - 10:29, каза:

колеги според мен и товарната вилка не е критерии защо не опиташ първо да го дозаредиш а наи добре е зарядния ток да е под един ампер а ако почистите и клеимите още по добре

Да ти кажа че е ГОЛЯМ критерий, стига да знаеш как да прецениш показанията и. Ако я гледаш като мултицет да може и нищо да не ти говори.
Зареждането и почистването на клемите ще реши един малък проблем. С товарната вилка мога да ти кажа дали този акумулатор е разреден или е за смяна. Относно силата и големината на подавания заряден ток почти си прав но не съвсем. Малко крайни заключения даваш колега без да познаваш материята.
И за да не спорим, предварително ще ти кажа че имам стаж в тая сфера и не чета в нета за да те опонирам в момента.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 16 април 2019 - 11:55
Отговори

medyn снимка medyn 16 април 2019 - 12:06

Един акумулатор зареден е 12.8 волта изтощен е на 12.2 волта ако е 12.3 волта вилката показва че е добре но акумулатора е разреден това е
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 16 април 2019 - 12:14

Почти. Въпроса е на товар как се държи акумулатора. Дори и разреден здравият акумулатор се държи по един начин под товар за разлика/огромна/ от прецакан акумулатор под товар. Може само с товарна вилка да се прецени дали акумулатора е САМО разреден, прецакан и разреден или пък зареден и прецакан.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 16 април 2019 - 13:30

А така, вярно е. Друг сигурен начин няма. Понеже нямам товарна вилка я имитирам с товар и меря напрежението и гледам как се променя. Заключенията са на тая основа.

А по темата- тая система следи няколко неща, не е само състоянието на акумулатора. Следи и температурата на антифриза- когато не си е достигнала работната температура пак не работи.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 16 април 2019 - 13:32
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 16 април 2019 - 14:25

За да се спести 1-2 лв от проверка с товарна вилка става и само с мултицет и двама човека. НО тоя дето гледа трябва да знае кво да гледа. Самата система на AGM акумулатора е малко по различна от обикновения стартов акумулатор. Мога да оприлича AGM технологията като смес от тягов и стартов акумулатор. Не е буквален хибрид между двата типа но е нещо подобно. Понеже системата "старт-стоп" изисква голям ампераж, който да се поддържа такъв за по продължително време без да има големи спадове, затова и се използва подобно на тяговите акумулатори система на изработка. Системата не е толкова сложна и различна от стандартната изработка на стартовия акумулатор. Разликата е в това че сепараторните плочи са направени така че да издържат голямо натоварване и са отделени по друг начин една от друга. И понеже технологията е "нова" затова и цените са от 400+ лв. Подобни са акумулаторите на инвалидните колички.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg