Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Въпрос Относно Corsa B 1.0

Silvestar снимка Silvestar 31 март 2011 - 18:38

Здравейте търсих из темите но неможах да открия нищо което точно ме интересува та въпроса ми е какво ви е мнението за три цилиндровите двигатели на Корса Б защото съм се спрял на такава кола за жена ми и не съм запознат с това дали е здрав двигателя и колко бензин харчи ако някой има такава кола нека сподели ще съм благодарен. Предварително благодаря
Отговори

variable intake system снимка variable intake system 31 март 2011 - 19:18

Колега, колкото се може по-надалеч от този мотор! Мотора не е здрав - дебитомери и ЕГР-и дават фира, а те са по 300-400лв всеки. Отделно ангренажните вериги се разтягат и трябва да се сменят, това не се случва често, но никой не ги сменя и обикновенно се сменят от новия собственик. Отделно, че има невероятни вибрации в купето, заради 3-те цилиндъра и отделно, че е мъртвец най-долен.
Отговори

lad_1005 снимка lad_1005 31 март 2011 - 19:55

Аз като собственик на такъв автомобил мога да кажа следното: Двигателя е здрав и непретенциозен, с верига е и не се налага смяна на ремък, ролки и т.н. Веригата се сменя на около 300х.к. и не е скъпа. ЕГР клапана съм го отварял и почти не е замърсен(колата е на около 100х.к.). Разхода градско във Варна е около 7/100. Извън градско с 4 човека и багаж е 5/100. Вярно е че звука на три-цилиндровия двигател е малко странен, но вибрации ще има само ако тампоните на двигателя са повредени или са ментета. Проблем евентуално може да бъде моторчето на празен ход(смяната струва около 100лв за "италианско"), но ако има човек желание може да го ремонтира сам. Другия проблем, който може да възникне е дебитомера, който наистина е скъп, но не знам в момента цената за BOSCH колко е, а със заместители не иска да работи(пробвал съм китайски и Peirburg, ако е бил истински ;) )
Отговори

Silvestar снимка Silvestar 31 март 2011 - 21:21

Някой друг може ли да изкаже мнение
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 31 март 2011 - 22:54

Търсачката на форума... Опитай с "X10XE"
Отговори

lupo13 снимка lupo13 01 април 2011 - 08:08

подкрепям мнението на първия колега ..... това е сигурно най голямото недоразумение на Опел правено някога. Стой много далеч от този двигател.Единствения плюс му е найстина малкия разход и друго няма.
P.S. за колегата където каза че не му е скъпа смяната на веригата .... ако за него около 400лв със части заместители не са много .... като в 90% се налага и подмяна и на маслената помпа и тя е още 350лв. :newsm05_41:
Отговори

dinio84 снимка dinio84 01 април 2011 - 11:41

Привет, тези колеги които са ти писали да бягаш от този мотор са абсолютно прави. Тези страхотно ниски разходи според мен са непостижими особено ако я понастъпиш ще гори като змей, освен това е и по-трудна за газифициране. Като цяло корсите са с много здраво окачвани и не гният като останалите си събратя, но ти препоръчвам да си потърсиш 4-цилиндров мотор
Отговори

chochici снимка chochici 04 април 2011 - 09:35

Абе аз взех на майка ми; За жена е супер нали ще я кара с 60км/ч вие какво го суркате да не е за рали но за подръжката не мога да кажа от както я взехме и подрънква веригата ама баща ми не обича да ремонтира коли и не иска да я пипа иначе 120лв струва веригата комлект. Но всепак аз съм доволен от колата била е италианка не е сменяно масло с години мн нагар има но вече 3-та смяна не пипа(да чукна на дърво че тия екошпеци......). Караме я с 10В40. Абе винаги съм казвал ако си отваряш очите няма значение каква е колата какъв е двг и т.н. Ще караш ако не ще береш ядове като един приятел с роувър дето само хвалеше и накрая пппппппппппппппппп. Та гледай хубаво трябва да е запазена колата. Аз знам +- на тия коли нали от 10г карам опел. видях че двг е зле подържан но за 1500лв!!!!!!!!!!!!!!! Нали викам и ремонт да и сложа 1000лв. за двг пак ще е всичко останало наред. И пак ти казвам ГЛЕДАЙ и си направи сметката дали като цяло си струва!

Иначе може би е по-добре 4 цилиндров няма вибраций , които в купето иначе не се усещат само звука!!!
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 04 април 2011 - 11:06

От година и половина поддържам на приятел Корса Б 1.0 12В Х10ХЕ и доста чесно ми се налага да я карам.Ако си спокоен шофьор или жена,която не иска да кара с повече от 50км/ч не е лоша количката,има дори екземпляри и с климатик.ОБАЧЕ найстина е много ялов мотор.В началото като я взехме беше бонбон,но след 4-5месеца почна да гори масло,да пуши,почна всеки месец да записва различна грешка на двигателя-започна със задължителните ЕГР и дебитомер,от 1-2 седмици е почнала и да забива муцуна като и подаде газ и е записала пак грешка,най-вероятно е ламбда сонда.А цените на тези части не са малко.Моя съвет е щом си се насочил към корса и не те притеснява липсата на мощност търси си 1.2 или 1.4 моно.Те са доста по-опростени двигатели(няма дебитомер,ако е НЗ ЕГР-а е само механичен и може елементарно да се елеминира)единствената скъпа част е ламбда сондата,която за тези мотори е 60-80лв оригинална.И най-важното за някой хора,че тези двигатели много лесно и безпроблемно се газифицират.Единственият минус на тези двигатели спрямо Х10ХЕ-то е че са с ангренажен ремак,т.е. ако си купиш такава кола трябва да отделиш 100-тина лева за смяна на ремък и ролки.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 04 април 2011 - 11:20

.... + още 50-80лв за водна помпа, че и тя е обтяжна :newsm05_41:

Иначе подкрепям на 100% мнението на колегата :thu:
Отговори

chochici снимка chochici 04 април 2011 - 15:13

И аз съм съгласен с колегите за моторите с моноинжекцион, ама те са на поне 15+години ииииии!
Отговори

ГостVeselinovich_* 05 април 2011 - 06:09

Майка ми има такава количка и я карах на "разпоретина" демек педала на газта до ламарината, в продължение на година и половина, не гори масло, бензин в града ми даваше 7, извън града ми даваше 6 с 150км/ч по магистралата! Имах само един яд с нея като я купихме с водна помпа, смених я и до там по двигател нищо не съм правил, освен филтри и свещи, но самата истина е, че е малко тромава което е нормално за това моторче! Когато я взех беше на 60 000км, в момента е на 85 000 и аз и майка ми сме изключително доволни от нея! За това и аз си купих корса, но малко с друго моторче, че това ми е много тромаво! Колата е без климатик и хидравлика, ако си решил да взимаш такава гледай да е на възможно най-малко километри и да е здрав двигателя! Едно приятелче много страда от корса с такъв двигател, даваше му 12/100 в града и в сервизите му казваха, че всичко по колата е наред, общо взето е на късмет!
Отговори

Гостchris_* 10 април 2011 - 21:22

От Януари и аз съм собственик на такава кола. Когато я взех ми казаха, че е на повече от 230 000км и, че 2 пъти е ковала(зашото италианците са хамали и не сменят, и следят нищо по колите си).. след това са оправили колата и ей такива истории. Постегнах я и аз и започнах да кръстосвам пътищата. За месец и половина нормално каране(50-тина км на ден) бях доволен.. нисък разход и всички други плюсове за градска кола. В следващия прекрасен момент се шокирах като видях, че повече от половин литър масло си е заминало.. За същото това време предницата започна да издава зловещи звуци, последвани от още поредица неща, като едно хлопане и придърпване като превключвам скорости или пусна гаста... Отскоро започна да забива муцуната като загрее и подам гас.. като поработи малко мотора волата става твърд, пък в следвашия момент се оправя.. и още, и още...
Та колега помисли си наистина добре за нещо с повече от 3 цилиндъра, и не си мисли, че ще ти гори повече.. таз малка оса като я ръчкаш малко повече, а то си се налага често, гори като v6 :D..
Отговори

variable intake system снимка variable intake system 10 април 2011 - 22:22

Това което казва предният колега за твърдият волан е нещото, което бута столчето под бесеният. Проблемът се състои в това, че това което изпълнява функцията на хидравлика е електро мотор, който стои на кормилната колона и той сдава багажа, ефекта е мн лесно въртене на едната страна и много трудно въртене на другата. Този проблем се оправя с нова кормилна колона, която при официалните дилъри е около 2000лв.
Отговори

evil снимка evil 10 април 2011 - 23:05

Аз имам такава ,взех я на 100 000 сега е на 160 000 и съм си доволен.В града 7 на 100 извън 5 на 100 ако настъпваш като мен става ламя :biggrin: .Досега масло никога не се е налагало да доливам ,сменил съм един накрайник 22лв и казанчето за водата.Още като я взех лампата на компа си светеше и в сервиза ми искаха 70лева че бил повреден датчика на ЕГР но аз не исках и досега така си е карам.В началото често карах Пл-Сф и не и беше проблем да поддържа 170 но сега маи малко омаля но пък като и сипя Шел-ви-палър и стъпя се пооправя :biggrin: .Въобще съм стигнал до извода че колкото повече й се вживяваш и я жалиш се разглезва и..... :pardon: За това повече чанч :drinks:
Отговори

Гостchris_* 10 април 2011 - 23:07

 variable intake system, на 10 април 2011 - 22:22, каза:

Това което казва предният колега за твърдият волан е нещото, което бута столчето под бесеният. Проблемът се състои в това, че това което изпълнява функцията на хидравлика е електро мотор, който стои на кормилната колона и той сдава багажа, ефекта е мн лесно въртене на едната страна и много трудно въртене на другата. Този проблем се оправя с нова кормилна колона, която при официалните дилъри е около 2000лв.


При мен накъдето и да въртиш отначало е лесно, но след няколко завоя волана се втвърдява. Случвало ми се е след като се втвърди да се оправи и пак да направи мизерията, но не се съмнявам, че е от това което каза. И за да не спямя темята щя кажа, че на колегата не му трябва тая Corsa :D.
Отговори

Гостchris_* 10 април 2011 - 23:18

 evil, на 10 април 2011 - 23:05, каза:

Аз имам такава ,взех я на 100 000 сега е на 160 000 и съм си доволен.В града 7 на 100 извън 5 на 100 ако настъпваш като мен става ламя :biggrin: .Досега масло никога не се е налагало да доливам ,сменил съм един накрайник 22лв и казанчето за водата.Още като я взех лампата на компа си светеше и в сервиза ми искаха 70лева че бил повреден датчика на ЕГР но аз не исках и досега така си е карам.В началото често карах Пл-Сф и не и беше проблем да поддържа 170 но сега маи малко омаля но пък като и сипя Шел-ви-палър и стъпя се пооправя :biggrin: .Въобще съм стигнал до извода че колкото повече й се вживяваш и я жалиш се разглезва и..... :pardon: За това повече чанч :drinks:


На тоз мотор му дават заводско максимална скорост от 150км.. просто незнам с какви обороти я караш със 170 и ти гори 5(извиняй, ако съм те разбрал погрешно и това е, когато не я настъпваш).. При мен като дойдат 4000 обороти започвам да чувам как бензина от резервоара се изсмуква :D.
Отговори

evil снимка evil 11 април 2011 - 00:14

 chris, на 10 април 2011 - 23:18, каза:

На тоз мотор му дават заводско максимална скорост от 150км.. просто незнам с какви обороти я караш със 170 и ти гори 5(извиняй, ако съм те разбрал погрешно и това е, когато не я настъпваш).. При мен като дойдат 4000 обороти започвам да чувам как бензина от резервоара се изсмуква :D.


Не знам кои му дава 150 на този мотор но аз съм го поддържал на 170 е не през целия път разбира се.5 на 100 е при 90км/ч при 170 това моторче може и 15 на 100 да стигне а пък за обороти въобще не знам ,ти къде ги гледаш не ми е ясно при положение че модела нямат оборотомери
Отговори

Гостchris_* 11 април 2011 - 13:29

 evil, на 11 април 2011 - 00:14, каза:

Не знам кои му дава 150 на този мотор но аз съм го поддържал на 170 е не през целия път разбира се.5 на 100 е при 90км/ч при 170 това моторче може и 15 на 100 да стигне а пък за обороти въобще не знам ,ти къде ги гледаш не ми е ясно при положение че модела нямат оборотомери


Има и с оборотомери, колега ;).
Отговори

hyosifoff снимка hyosifoff 01 август 2014 - 16:13

Карам такава кола от 2 години. Ползвам я за служебни цели. На месец й навъртам около 1500 км. С обикновена газова е, която прави детонации и въднъж даже счупи кутията над дросела. Като разход - 12 градско газ с много ръчкане и 7 извън градско с каране по ограниченията. Ремонти, които съм правил - много се чупят датчиците, Досега съм сменил всички: датчик на колянов вал - 40 лв., датчик за температурата на радиатора - 22 лв., датчик за налягането на маслото - 9 лв. Смяната на всеки от тези датчици е елементарна, а проблема си излиза при диагностика. Колата е с електро усилвател на волана (EPS). Това прави волана изключително приятен и лек особено в градски условия. Аз толкова лек волан не съм карал досега. Отпада хидравличното масло и т.н. EPS-a обаче се преебава в 90 % от случаите. По-точно му се прецаква един потенциометър (load sensor) и волана започва да тегли наляво (или надясно) при ниски скорости. При висока скорост проблема ПОЧТИ изчезва. Ремонт или резервна част не е предвидена. Дори от Опел не я предлагат. Хубавото е, че проблема не се задълбочава - аз я карам с този проблем вече 2 г. Сменял съм бензинова помпа, но по скоро се прецака по моя вина. Цената й нова е около 50-60 лв. Разход на масло не съм забелязал да има. Хубавото е, че масления филтър е на много удобно място над ДВГ и смяната на масло и филтър са много лесни. Не екапризна откъм масло - сипвам й каквото дойде, но го сменям на 6 месеца. Колата е с уникално окачване. Чупи се много рядко. Не съм сменял нищо по окачването до ден днешен. Друг плюс на колата е, че не гние въобще. Относно ДВГ - вибрациите които се усещат в купето от работата на ДВГ няма как да се избегнат ако ще и 16 тампона да смените. Това гаранция. Друго предимство е, че колата е с верига. По книга се сменя на 160 х.к., но единственото което се случва ако не смените тогава е веригата да се разхлаби. Тогава за почва да се чува леко, едва доловимо дрънчане от ДВГ. Казват, че може да се натегне само веригата и всичко е ок, но това упражнение не съм го правил защото при мен всичко е ок. Веригата е около 120 лв. нова. Колата има само един ремък, който се сменя на около 60 хил. км. Струва около 20 лв. Смяната е сравнително проста, но трябва да си се направи от майстор. НЕ е приятно ако се прецака обтяжната ролка (при мен няма проблем с нея) щото гледам че струва 120 лв. Друг евентуален проблем ми се струва е да се прецака нещо по кабелите за свещите. Такива тук нямаме, а представляват една цяла част - кабели+бонина в едно. Мене лично това ме притеснява, но засега нямам проблеми. Като обобщение: колата си има доста електроника (датчици), които се чупат, но и лесно се сменят и струват малко. Поддръжката е за смешни пари. Разхода на гориво е малък. Не гние. Има много екстри и вози доста меко и комфортно. Има обаче бъгавини характерни за модела - например тази с EPS-а няма никакво приемливо откъм пари решение (поне аз не намерих такова); междинен модел е между корса б и корса ц и това го прави малко екзотичен за поддръжка.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg