Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Документи за Газова уредба

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 февруари 2020 - 08:59

Аха, признавам си не съм ги чел условията, просто логично стигнах до този извод.

Значи дори и да не си виновен ти при произшествие(да кажем блъскат те, смачква се така че и бутилката се пука, запали се и изгори колата) пак си с пръст в устата ?
Отговори

benzy снимка benzy 18 февруари 2020 - 09:38

 Д-и-м-о-в, на 18 февруари 2020 - 08:59, каза:


НАРЕДБА № I-45
1. Промяната на данните за вида на горивото се заявява от собственика при извършване на първата промяна в регистрацията, настъпила след монтирането на уредба в ПС, но не по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата./чл.3,ал.5/.

Помня че имаше 3 години за нещо и изискванията бяха лабави.
Собствениците минаваха с някакво тъпо обяснение, че ей сега са я сложили, защото задължението им за легализиране възника по-късно при преминаване на редовния ГТП, а от там пък питаха обикновено ще я регистрираш ли и я оставяха да "отлежава".

И точно това казвам, че и в КАТ са идиоти. Няма лошо да се вкарат нещата в ред, ама цялата дандания е пак за едни кинти. Има коли в наистина ужасяващо техническо състояние на пътя, говоря за очевадни неизправности в спирачна и кормила уредба и окачване, те се заяждат за 150 лева. Тия глупости с изменението на конструкцията само в свръх регулирана Европа ги има. Американците режат и кълцат и никой нищо не им казва.
Отговори

Коцето снимка Коцето 18 февруари 2020 - 09:43

Реда е следния, монтира се газовото и от монтажника се издава паспорт, след това в срок преди следващия преглед на колата се отива във оторизирана фирма която узаконява монтажа (не знам точно как го водят но е един вид инспекция на монтажа) срещу 30лв (в Бургас). След монтажа има 3 годишен срок в който да смениш талона, т.е. да се впише вътре, не знам колко струва защото не съм го направил все още, не знам и дали се минава отново на каналите или само на гише е процедурата.
Отговори

shotgun600 снимка shotgun600 20 февруари 2020 - 13:19

Здравейте, а някой знае ли какво се прави в случай, че съм купил кола с газова уредба, която е монтирана около 2014-2015г от предишния собственик?
Нямам никакви документи за нея. Сега как да си извадя този скапан протокол за монтаж, който ще ми трябва, за да ида в "специализирания" пункт, в който да ми направят "първоначална проверка на АГУ", за да ми дадат другия документ, с който вече
да ида в КАТ, за да ми впишат в талона, че колата е и на газ?

До оня ден търчах по представителства, за да си изкарам поредното удостоверение, което им щукна да искат, за да ми впишат ЕВро4, сега пък това....
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 20 февруари 2020 - 13:43

 shotgun600, на 20 февруари 2020 - 13:19, каза:

Здравейте, а някой знае ли какво се прави в случай, че съм купил кола с газова уредба, която е монтирана около 2014-2015г от предишния собственик?

Отиваш при някой газаджия и се пазарите.
Кога точно е монтирана уредбата и вписана ли е в големия талон за ГТП?
Отговори

shotgun600 снимка shotgun600 20 февруари 2020 - 13:48

 ivan_pop, на 20 февруари 2020 - 13:43, каза:

Отиваш при някой газаджия и се пазарите.
Кога точно е монтирана уредбата и вписана ли е в големия талон за ГТП?


Нямам представа кога точно е монтирана...
Да, на големия талон за ГТП пише при "забележки при проведения преглед":

"Монтираната на ППС уребда за работа на двигателя с ВНГ/СПГ отговаря на изискванията.
Данни за резервоара: Марка:СТЕП, № на одобрение на типа: Е20 67P 010657
Сериен №054 Година на производство:2014г"
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 20 февруари 2020 - 14:09

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
към Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-32 от 2011 г. за периодичните
прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства
(ДВ, бр. 73 от 2014 г., в сила от 1.09.2014 г.)
§ 23. Не подлежат на първоначална проверка ППС с допълнително монтирани уредби,
които позволяват работата на двигателя с ВНГ или СПГ, за които преди влизането в сила
на тази наредба:
.......................................
3. има издадено удостоверение за техническа изправност на ППС, част І, буква А по реда
на Наредба № Н-32 от 2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата
изправност на пътните превозни средства, в което е отразено, че ППС е с монтирана
уредба на ВНГ/СПГ или водород


Ако уредбата е монтирана преди Септември 2014г. и е вписана в талона за ГТП,няма нужда да се прави нищо.Няма нужда нито да се ходи на първоначален преглед на газовата, нито трябва да се сменя талона на колата.
Аз съм така и си свиркам! :newsm05_41:
Отговори

shotgun600 снимка shotgun600 20 февруари 2020 - 14:20

Не знам, не знам как точно се тълкува това.

Най-малкото, останах с впечатление, че е задължително да се впише в талоните на колата, че е на два вида гориво...

Това ми написаха от представителя на Романо за България:

⚠️⚠️⚠️Във връзка на появилата се в медиите информация във връзка с акция на КАТ за газовите уредби, даваме следната информация:
❗️Всеки автомобил, на който е монтирана газова система след септември 2014(тогава влиза в сила новата наредба Н32) трябва да мине първоначална проверка в специализиран пункт
❗️Срокът за първоначална проверка е ПРЕДИ следващия годишен технически преглед. Давам пример-Новозакупен НОВ автомобил, на който му е монтирана веднага газова система- автомобилът трябва да мине през първоначална проверка до 3 години след дата на монтажа, тъй като тогава му е следващия ГТП.
❗️Ако автомобилът е минал ГТП ноември и автомобилът минава всяка година ГТП, а газовата система е монтирана сега, февруари- срокът за преминаване на първоначална проверка е ноември 2020.
❗️За автомобили, с монтирани газови ситеми ПРЕДИ септември 2014 И ВПИСАНИ в удостоверението за годишен технически преглед, ПЪРВОНАЧАЛНА проверка НЕ се први.
❗️За тях обаче НЯМА срок за смяна на талона.❗️
❗️Смяната на талона в КАТ на автомобил с монтирана АГУ след 2014 год трябва да се извърши до 3 години СЛЕД първоначална проверка.
❗️Първоначалната проверка представлява именно идентификацията и установяването на съответствия по отношение на евростандарти и изисквания.
❗️КАТ НЯМАТ тези правомощия и техническа компетентност.
❗️Първоначалната проверка е процедурата, при която официално се вписва в регисъра на Автомобилна регистрация чрез системата на Демакс всеки един автомобил, конвертиран на газ. Проверката се извършва от двама специалсти –инженери, оторизирани за тази дейност.
❌Терминът ПАСПОРТ на АГУ не съществува от 2014 година.
✅Има протокол за монтаж по образец, издаван от сервиза, извършил монтажа.
КАТ само регистрират събитие , като го вписват в талона .
❗️За тях е необходимо единствено копие от документа за първоначална проверка. (За автомобилите преди 2014 – удостоверение от ГТП с вписани данни за АГУ)



Това от последния ред - "За автомобилите преди 2014 – удостоверение от ГТП с вписани данни за АГУ" - това удостоверение е големия талон от ГТП ли?
Мнението беше редактирано от shotgun600: 20 февруари 2020 - 14:27
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 20 февруари 2020 - 14:46

 shotgun600, на 20 февруари 2020 - 14:20, каза:


❗️За автомобили, с монтирани газови ситеми ПРЕДИ септември 2014 И ВПИСАНИ в удостоверението за годишен технически преглед, ПЪРВОНАЧАЛНА проверка НЕ се први.
❗️За тях обаче НЯМА срок за смяна на талона.❗️
.......................................
Това от последния ред - "За автомобилите преди 2014 – удостоверение от ГТП с вписани данни за АГУ" - това удостоверение е големия талон от ГТП ли?

Да.ГТП-то е!И няма нужда да сменяш талона!
Аз малко по-нагоре какво написах?
Отговори

shotgun600 снимка shotgun600 20 февруари 2020 - 14:55

 ivan_pop, на 20 февруари 2020 - 14:46, каза:

Да.ГТП-то е!И няма нужда да сменяш талона!
Аз малко по-нагоре какво написах?


А дано излезеш прав.
В твоят талон за ГТП какво пише горе в дясно с/у "Вид/Тип на двигателя:" При мен пише само БЕНЗИН, въпреки че долу в забележки от проведения преглед пише:

"Монтираната на ППС уребда за работа на двигателя с ВНГ/СПГ отговаря на изискванията.
Данни за резервоара: Марка:СТЕП, № на одобрение на типа: Е20 67P 010657
Сериен №054 Година на производство:2014г"

При теб по същия начин ли е написано в талона за ГТП?
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 20 февруари 2020 - 17:44

Да!
Отговори

shotgun600 снимка shotgun600 20 февруари 2020 - 18:09

 ivan_pop, на 20 февруари 2020 - 17:44, каза:

Да!


https://www.economic...8VCGyLoFZPvkqIg

Днес доста четох и стигнах до извода, че всеки трябва да ходи до КАТ, за да се въведе в талона, че колата е на ГАЗ, освен ако можеш да докажеш, че ГУ е монтирана преди септември 2014г (в статията пише преди 1 март 2013 г.)
Във всички останали случаи, глобата е 150лв.

В моя случай, аз не мога да докажа кога е монтирана. Това, че в големия талон от ГТП е написано, че колата е с ГУ, доколкото разбирам ме освобождава от задължението да търся сервиз, който монтира ГУ, който да ми издаде фиктивен протокол за монтаж на ГУ,
с който пък да ида до специализиран пункт за ГТП, в който да ми издадат удостоверение за първоначална проверка на ГУ, с които пък документи вече да ида в КАТ.

Доколкото разбирам, щом имаме вписано в големия талон от ГТП, че има монтирана уредба, която отговаря на изискванията, директно трябва да се иде в КАТ и да се представи актуалния талон от ГТП, за да се сменят талоните на колата.
Мнението беше редактирано от shotgun600: 20 февруари 2020 - 18:10
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 20 февруари 2020 - 18:58

 shotgun600, на 20 февруари 2020 - 18:09, каза:

https://www.economic...8VCGyLoFZPvkqIg

Днес доста четох и стигнах до извода,

Ами по-принцип по-голямата част от Българите сте о**е!Т.е. едно животно дето дава вълна и докато дава го стрижат!
Чети жълта преса, чети жълти сайтове, слушай кой какво казал и прави каквото искаш!
Тези неща са написани в следните нормативни документи.Ако искаш чети!

НАРЕДБА Н-3 от 2013г. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства
и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите-членки на Европейския съюз,
или друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство /публикувана в ДВ брой 31 от 04.04.2014г./

НАРЕДБА № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни
средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства
/публикувана в ДВ брой 45 от 30.05.2014г./

НАРЕДБА № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства
/публикувана в ДВ брой 73 от 02.09.2014г./
Отговори

shotgun600 снимка shotgun600 20 февруари 2020 - 20:09

 ivan_pop, на 20 февруари 2020 - 18:58, каза:

Ами по-принцип по-голямата част от Българите сте о**е!Т.е. едно животно дето дава вълна и докато дава го стрижат!
Чети жълта преса, чети жълти сайтове, слушай кой какво казал и прави каквото искаш!
Тези неща са написани в следните нормативни документи.Ако искаш чети!

НАРЕДБА Н-3 от 2013г. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства
и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите-членки на Европейския съюз,
или друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство /публикувана в ДВ брой 31 от 04.04.2014г./

НАРЕДБА № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни
средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства
/публикувана в ДВ брой 45 от 30.05.2014г./

НАРЕДБА № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства
/публикувана в ДВ брой 73 от 02.09.2014г./


Малко излишно беше това определение към човек, който не познаваш, ама айде.

Прочетох частите от тези наредби, които касаят газовите уредби - да, щом имам вече минати няколко ГТП-та с уредбата, и там е отбелязано, че отговаря на изискванията, не тярбва да ходя по сервизи и да се моля за фиктивен протокол и после да ходя на "нов "първоначален" преглед на ГУ в специализиран за това пункт. Мога директно с големия талон от ГТП да ида в КАТ и да сменя талоните.

Обаче и никъде не видях случай, при който да можеш да отървеш глобата, ако не ти е вписано в талоните на колата, че си с ГУ. Общо взето е задължително да се иде в КАТ.
Все пак, мерси за помощта.
Мнението беше редактирано от shotgun600: 20 февруари 2020 - 20:10
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 20 февруари 2020 - 21:33

Поредната идиотска акция на ченгетата, за да смъкнат някой лев от народа. Това е "всяко чудо за три дни". Изобщо нямам намерение да ходя някъде, да вадя документи и т.н. Като /и ако/ ме спрат, да ме глобяват, майната им.
Отговори

sau-152 снимка sau-152 20 февруари 2020 - 21:37

Носите си в колата големия отрязък от талона за ГТП, на който е отбелязано, че колата е с монтирана газова преди 2014. И това представяте при проверка на "органа".
Само да отбележа, че за бутилките има 10-годишен срок за експлоатация, след което подлежат на проверка и хидротест. Там вече всеки си решава как да действа.

Поздрави и успех!
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 21 февруари 2020 - 08:12

 shotgun600, на 20 февруари 2020 - 20:09, каза:

Малко излишно беше това определение към човек, който не познаваш, ама айде.

Прочетох частите от тези наредби, които касаят газовите уредби - да, щом имам вече минати няколко ГТП-та с уредбата, и там е отбелязано, че отговаря на изискванията, не тярбва да ходя по сервизи и да се моля за фиктивен протокол и после да ходя на "нов "първоначален" преглед на ГУ в специализиран за това пункт. Мога директно с големия талон от ГТП да ида в КАТ и да сменя талоните.

Обаче и никъде не видях случай, при който да можеш да отървеш глобата, ако не ти е вписано в талоните на колата, че си с ГУ. Общо взето е задължително да се иде в КАТ.
Все пак, мерси за помощта.

Аз теб никъде не съм те споменал.Или не си ги чел достатъчно наредбите които споменах, или не си мислил!

Цитат

Наредба № I-45 чл.3 ал.5

(5) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Разпоредбата на ал. 4 не се
прилага при промяна на данните за вида на горивото в свидетелството за регистрация. Промяната
на данните за вида на горивото се заявява от собственика на превозното средство при извършване
на първата промяна в регистрацията по чл. 14, настъпила след монтирането на уредба в ПС,
позволяваща работата на двигателя с втечнен нефтен газ или сгъстен природен газ, но не
по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата
по реда на наредбата по чл. 148, ал.
1 от Закона за движението по пътищата

След като не си преминал през първоначална проверка, от кога започва да тече този 3 годишен срок?
Не ми отговаряй!
Отговори

ufer снимка ufer 21 февруари 2020 - 09:42

Някой спомена, че за вписване на газова в талона при КАТ се минават канали. Преди 2 години вписах газова по новите изисквания и се минаваше само на гише, без канали - поне в Бургас...
Отговори

shotgun600 снимка shotgun600 21 февруари 2020 - 10:29

 ufer, на 21 февруари 2020 - 09:42, каза:

Някой спомена, че за вписване на газова в талона при КАТ се минават канали. Преди 2 години вписах газова по новите изисквания и се минаваше само на гише, без канали - поне в Бургас...

 sau-152, на 20 февруари 2020 - 21:37, каза:

Носите си в колата големия отрязък от талона за ГТП, на който е отбелязано, че колата е с монтирана газова преди 2014. И това представяте при проверка на "органа".
Само да отбележа, че за бутилките има 10-годишен срок за експлоатация, след което подлежат на проверка и хидротест. Там вече всеки си решава как да действа.

Поздрави и успех!


Как точно е отбелязано в големия талон от ГТП, че колата е с монтирана газова преди 2014г? При мен е отбелязано, че има уредба и тя отговаря на изискванията, но не е вписано кога е монтирана...



ufer, не се минават канали за вписване на газова в КАТ. Канали се минават за вписване на еко категория, ако не ти е вписана...
Мнението беше редактирано от shotgun600: 21 февруари 2020 - 11:29
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 21 февруари 2020 - 20:15

 shotgun600, на 20 февруари 2020 - 14:55, каза:

"Монтираната на ППС уребда за работа на двигателя с ВНГ/СПГ отговаря на изискванията.
Данни за резервоара: Марка:СТЕП, № на одобрение на типа: Е20 67P 010657
Сериен №054 Година на производство:2014г"

При теб по същия начин ли е написано в талона за ГТП?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg