Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем със сутрешно палене

neopolitan снимка neopolitan 22 февруари 2018 - 12:30

Колеги, трудното палене се проявява само когато е студено, т.е. предните 3 дни беше над 4 градуса и колата палеше от 1/4 оборот на стартера.
Днес запали от 3/4 оборот, явно не е само от помпата /смукателя - клапанче/. А има и друго ... Сега въпроса е какво може да е.
Някаква ел. схема на релетата има ли някой , че откривам във форума само на бушоните на които така и не ми трябва защото си има легенда на капака и се оправям с нея.
Отговори

Коцето снимка Коцето 22 февруари 2018 - 13:09

Кои релета? имаш едно реле което включва помпата и дюзите, намира се в голямата кутия над сервото на спирачките. Други релета имащи връзка с работата на мотора няма освен тези за охлаждането.
Проблема вероятно е от падане на налягането в горивната рейка, причините за което са изредени по-горе от колегите.
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 22 февруари 2018 - 14:04

 Коцето, на 22 февруари 2018 - 13:09, каза:

Кои релета? имаш едно реле което включва помпата и дюзите, намира се в голямата кутия над сервото на спирачките. Други релета имащи връзка с работата на мотора няма освен тези за охлаждането.
Проблема вероятно е от падане на налягането в горивната рейка, причините за което са изредени по-горе от колегите.


Да, видях ги. И искам да проверя релето, но незнам къде е нали това питам. Благодаря за отговора.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 23 февруари 2018 - 12:21

Ако е падане на налягането то като даде няколко пъти на контакт и развърти помпата ще запали лесно след това.
Отговори

Коцето снимка Коцето 23 февруари 2018 - 13:41

Не става само на контакт, помпата върти само когато датчика на колянов вал дава импулси, демек когато двигателя върти. На моноинжекциите беше така, включваш на контакт и помпата върти 2-3 секунди и спира, но тук не е така.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 23 февруари 2018 - 18:42

Разбрах, моя грешка.
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 23 февруари 2018 - 20:27

Пичове не е само от помпата, има и нещо друго и по - скоро даже бих казал , че помпата /смукателя/ си е наред макар да няма налягане пали тествах го днес на студено 2 пъти ... имах излизане в 5 и в 6 часа сутринта ... Намирисва ми или на това реле за което питах или на изпарител или пък на клапан на газта ...
Защото последните 4 дни карам на бенз. никакъв проблем с паленето от раз и вече е ток и жица. Вчера вечер и днес съм на газ за да направя разликата е брато ... върти 3 4 пъти стартера и тогава пали ... Малко ще ме намразят колегите ама намерих във форума на Разкрачените крачета :) ... WV ... една много интересна тема ... Е симптомите са същите като техните ... болна е от газ и бензин едновремено. Интересно , че днес бях пак при газаджията и май ще го сменям ... за толкова време не ми е дигал нервите е днес успя ... нестига че му намерих симптомите нестига , че съм близо до истината, а той ми рече на колата нищо и няма ... хахахах ... Ще откача ... трябва да започна и от газово да разбирам за да се оправя ... е ся и автосервиз да си отворя и не ми трябва никой ...
Отговори

Hevy снимка Hevy 23 февруари 2018 - 21:38

Яворе не си в грешка, Х16 и Х14 помпата тръгва със стартера, демек неговия мотор - на Коцето. Х18 е друго управление на инжекцията и помпата тръгва като дадеш контакт/като на старите моноинжекции/.
Мнението беше редактирано от Hevy: 24 февруари 2018 - 20:02
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 24 февруари 2018 - 10:04

Нали ти писах как да провериш дали газовите инжектори не изпускат газта в колектора-откачаш маркуча от рейката на газовите инжекторите и в него трябва да има налягане да изсъска стабилно-ако това не се случи значи инжекторите не задържат и газта се излива в смукателният колектор, от което колата се дави и не иска да запали. Моята рейка "rail-о" подобна свърши курса за 12 000 км. след демонтажа и изпускаше налягане дори при надуване с уста. Клапаните на изпарителя и бутилката в случая не са виновни. Ето я моята тема Цък
Успех :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 24 февруари 2018 - 10:05
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 24 февруари 2018 - 10:37

 Rosen Popov, на 24 февруари 2018 - 10:04, каза:

Нали ти писах как да провериш дали газовите инжектори не изпускат газта в колектора-откачаш маркуча от рейката на газовите инжекторите и в него трябва да има налягане да изсъска стабилно-ако това не се случи значи инжекторите не задържат и газта се излива в смукателният колектор, от което колата се дави и не иска да запали. Моята рейка "rail-о" подобна свърши курса за 12 000 км. след демонтажа и изпускаше налягане дори при надуване с уста. Клапаните на изпарителя и бутилката в случая не са виновни. Ето я моята тема Цък
Успех :icon_wink2:


Е точно така направих, и колата си палеше от раз, изсъска стабилно. На следващия ден вечерта я оставих и изгасих на гас, сутринта го направих отново т.е. престоя след спиране и тогава откачих маркуча и нямаше изсъскване. Та си мисля, че са клапанчета/дюзи на газовото.
Мнението беше редактирано от neopolitan: 26 февруари 2018 - 09:16
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 28 февруари 2018 - 08:15

Така, Колеги.

Извода от цялата история е:
Мембрана на изпарител, сменихме я и всичко се оправи.
Бенз. помпа си работи правилно, налягането идва със завъртането на клуча и стартиране. Благодаря за насоките на всички.
Колата отново е на път :) ...
Отговори

danko_69 снимка danko_69 04 март 2018 - 18:19

Здравейте колеги! От една седмица се задомих с Опел Мерива 2003 г. двигател Z 1,6 SE 87 к.с. Като цяло съм доволен от автомобила. Като всяка по-стара кола си има своите кусури. Сутринта трябва да въртя на стартера по 3-4 секунди, най-малко два пъти, за да запали. Същото е и през деня ако престои 3-4 часа на едно място. Другото, което се опитах е да стигна до бензиновата помпа. Свалих средната седалка, свалих капачката над резервоара, махнах маркучите и дотук има един голям бял капак на който пише Бош и голяма скоба, която го обикаля. Този капак нито излиза нагоре, нито се развива. Дайте съвет! Благодаря предварително!
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 15 март 2018 - 12:12

Колега, предполагам, че капака би трябвало да е на резба. Поне при мене се отвиваше трудно. Опитвах се да го отвивам с нещо не много остро , почуквайки по него.

Големи адмирации на колегата Росен Попов за информацията и на колегата Неополитан , че е успял да се пребори с проблема !

По въпроса за запушване на дюзи и горивна система все повече се убеждавам , че с добавки за почистване на горивната система трябва много да се внимава. Това важи и за газта за горене. На моята кола единствено цедката на бензиновата помпа й е горивния филтър. Освен това горивния регулатор й е в кошницата на помпата и оттам връща обратното гориво. Заради това към бензиновата рейка съответно отива само един маркуч(извод за обратно гориво няма в нея). Когато сложа добавка всички боклуци се набиват по единствения маркуч към дюзите - това е крайния резултат.
Отговори

hari2005 снимка hari2005 22 януари 2019 - 15:43

 AlexMav, на 26 август 2009 - 15:48, каза:

Ето го електромагнитния клапан, част от системата за вентилация на резервоара, който се задръства с активен въглен

Публикувано изображение
Отговори

ufer снимка ufer 23 януари 2019 - 08:57

Аз сложих едно обикновено филтърче за бензин (от прозрачните) на маркучето между канистъра (за активен въглен при Астра Ф - C14NZ) и дросела. Вече втора година е без проблеми. Един път в годината леко го продухвам.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 12 април 2019 - 16:11

Значи не съм прав за моята кола. Има си горивен филтър в кошницата на помпата и се сменя на около 50 000км. Смених го миналата година. Заради трудното палене след 2-3 часа престой се наложи да сменя изпарителя на газта миналата година. Оказа се спукана мембрана на вакуумния клапан на изпарителя. Установих го с метода с балона. Пълнеше ми колекторите с газ и съответно маркуча от рейката на газта след 2 часа като го освободя не изсъскваше.

Другото което е че на старата ми кола имаше едни О-пръстени на смукателния колектор, които се бяха напукали с течение на времето и колата направо гаснеше при подаване на газ сутрин , когато не е загряла. Трудно палене нямаше. Когато двигателя загрее О-пръстените се пораздуват и колата спира да забива при подаване на газ. След смяната им проблема изчезна.

Последно преди няколко дни ми беше свършил бензина и бях сипал някакъв кофти бензин тогава и проблемите с паленето от 2-3 път започнаха. Първо сложих не много концентрирано добавка и минах 200 км на бензин. Направи ми впечатление , че колата НЕ палеше и НЕ палеше по-добре след даване на контакт 5-6 пъти. Подобрение в паленето имаше след като дадох плюс на помпата преди палене и тя тръгна за 10 секунди. Какво направих. Ами първо изчистих контактите на релето й . Разглобих я в работилницата във фирмата ми под вентилатора. Имаше ситни боклуци. Колкото можах измих всички части с WD40, включително и цедката й и една мембрана на гумен клапан, който влиза в кошницата й. Самата помпа я пълних през дупките й с WD40 няколко пъти и я тръсках. Не видях кой знае какви боклуци да излязат. Също така и горивния регулатор го промих с WD40 няколко пъти. Накрая след сглабянето бях обърнал гумения клапан на цедката и стана страшно.... Помпата взе да шуми страшно. На другия ден след като не можах да спя и се сетих за 30 мин оправих грешката и сега колата пали много добре. Сега ще я пазя горивната система и ще наливам по малко бензин всяка седмица(100 октана).
Мнението беше редактирано от javor_bg: 12 април 2019 - 16:20
Отговори

nachev68 снимка nachev68 25 юли 2021 - 19:41

 AlexMav, на 26 август 2009 - 15:48, каза:

Ето го електромагнитния клапан, част от системата за вентилация на резервоара, който се задръства с активен въглен

Публикувано изображение
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg