Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

ЗАГУБИ НА МОЩНОСТ ОТ ТРАНСМИСИЯ-Dyno

set16v снимка set16v 12 октомври 2008 - 13:36

Мда една интересна тема за много хора....Аз понеже се срамувам да напиша това дето знам питам,КАК БИХТЕ СМЕТНАЛИ ЗАГУБИТЕ ОТ МОТОР ДО КОЛЕЛА........нека обсъдим и дино стендовете и техните процентни загуби.

давам пример: кола която е измерена 100кс..на колела и приемем че процентната загуба от колела до колянов вал е 15%...колко конски сили е в действителност ДВГ.на този автомобил...
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 12 октомври 2008 - 13:49

Х - 15%Х = 100 к.с.
Х - 0,15Х = 100
0,85Х = 100
Х = 100/0,85
Х= 117,65
Отговори

SpaceWalker снимка SpaceWalker 12 октомври 2008 - 13:56

Цитат

Peshotiger Публикувано на Днес, 02:49 PM
Х - 15%Х = 100 к.с.
Х - 0,15Х = 100
0,85Х = 100
Х = 100/0,85
Х= 117,65


Поне този колега е на ТИ с математиката.
Вярна е формулата.
Има логика, има и малко математика, за да се стигне до вярното решение.
<_<
Отговори

ГостBubi_* 12 октомври 2008 - 13:59

Добре а защо са 15%???
Обяснете ми - нали трябва да доидат тея 15% от някъде
Отговори

set16v снимка set16v 12 октомври 2008 - 14:07

 Bubi, на Oct 12 2008, 01:59 PM, каза:

Добре а защо са 15%???
Обяснете ми - нали трябва да доидат тея 15% от някъде



http://www.tuning.bg...hp?f=39&t=14060
Отговори

SpaceWalker снимка SpaceWalker 12 октомври 2008 - 14:10

http://www.dyno-powe.../dynocalc.shtml
Ето ти малко за размишление.
При 100 коня на предно на колелата ти е 122.22 на вала.
Мнението беше редактирано от SpaceWalker: 12 октомври 2008 - 14:12
Отговори

blagoslav снимка blagoslav 12 октомври 2008 - 14:17

Нека има по-меродавни сайтове за физика от тунинг.бг, моля ви!

Мощност на автомобилни двигатели в к. с. и KW

Данните за мощността на двигатели (специално при автомобили), не винаги могат да се сравнят, когато се дават в конски сили. Причината е, че условията за определяне на тази мощност са различни в различните страни. Така например в Германия мощността се определя в конски сили по DIN (т. е. DIN-PS), като двигателят е във „готово за вграждане” или „окомплектовано“ състояние в дадения автомобил или механизъм. Това значи, че двигателят се изпитва заедно с горивоподаващата помпа, водната помпа, маслената помпа, вентилатора, генератора, въздушния филтър, ауспуха и т. н. Тоест - по DIN двигателят е във вида, в който се качва в автомобила. В САЩ обаче мощността се определя за „гол” двигател, т. е. без да е натоварен с необходимите за работата му агрегати, както e по DIN. Изпитва се специално приготвен двигател, на когото всички изброени агрегати се задвижват от външни източници на енергия, а не от самия двигател. В този случай единицата се нарича конска сила по SAE ("SAE-PH"). В Италия пък в употреба е единицата Cuna-PS. Разликите не могат точно да се дефинират, като на практика разминаването е от 5 до 15 %. Такива разлики възникват също и при измерването в kW, тъй като не единицата, а условията на измерване са различни.
Отговори

set16v снимка set16v 12 октомври 2008 - 14:27

 Peshotiger, на Oct 12 2008, 01:49 PM, каза:

Х - 15%Х = 100 к.с.
Х - 0,15Х = 100
0,85Х = 100
Х = 100/0,85
Х= 117,65


мдаа така е <_< още снощи се усетих че сбърках в едни мой разсъждения но както и да е...тва беше в друга тема.



Нека има по-меродавни сайтове за физика от тунинг.бг, моля ви!

там е коментирано до -сега за Dyno-та и тн...това в препратка,не е 100% меродавно мнение,никой не го твърди,просто тука няма такава тема и нека си я обсъждаме...
кой каквото знае и е видял нека да пише тук,аз мога да кажа за себе си че Дино стендовете са били и винаги ще останат инструмент за тунинг а не за 100% остановяване на кн.сили,но според фирмите пройзводители и % загуби са различни,за това и създадох темата да поръсаждаваме на глас.........


ако мерим една и съща кола на Роулинг-роуд Дино със стари и нови гуми,КАКВО БИ ДАЛА КАТО +/- кн.сили,или ако променим диаметъра на гумите..пр..15ц..-17ц..при положение че не знаем предавателното цисло на ск..кутия а Диното
го пресмята..
Мнението беше редактирано от set16v: 12 октомври 2008 - 14:39
Отговори

set16v снимка set16v 12 октомври 2008 - 14:47

 SpaceWalker, на Oct 12 2008, 02:10 PM, каза:

http://www.dyno-powe.../dynocalc.shtml
Ето ти малко за размишление.
При 100 коня на предно на колелата ти е 122.22 на вала.


точно защото никога не вярвам на калкулатори /никога няма 2 -еднакви/създадох темата,защото смятам че не е имало такава и ще е интересна,точно за това и не дадох пример с твоята кола....ок

ето още малко интересни обяснения за работата на Дино-та,мен ми е било винаги интерсно и за това искам да видя кой какво мисли по-темата..
http://www.tuning.bg...hp?f=84&t=80763
Мнението беше редактирано от set16v: 12 октомври 2008 - 14:59
Отговори

SpaceWalker снимка SpaceWalker 12 октомври 2008 - 15:45

Браво!
Като говориш вече нормално и без нападки е друга работа.
Така и няма да има спорове за нищо и излишно напрежение.
Дано така продължат нещата.
За мен като неразбиращ диното е показател за проблемите на колата, а не за мощността, аз затова я качих.
Но някой дават загубите при предно 18 други 23% и е много относително.
Все пак хидравлика, климатици и прочие и те смучат от мощността, демек по-малко отиват на колелата!
<_<
Отговори

set16v снимка set16v 12 октомври 2008 - 17:03

 SpaceWalker, на Oct 12 2008, 03:45 PM, каза:

Браво!
Като говориш вече нормално и без нападки е друга работа.
Така и няма да има спорове за нищо и излишно напрежение.
Дано така продължат нещата.
За мен като неразбиращ диното е показател за проблемите на колата, а не за мощността, аз затова я качих.
Но някой дават загубите при предно 18 други 23% и е много относително.
Все пак хидравлика, климатици и прочие и те смучат от мощността, демек по-малко отиват на колелата!
<_<


глей ся пак ти казвам че няаам нищо лично спрямо тебе а ми е смешно кат се пишат глупости....
никога ама никога на коли на предно със ръчна кутия кат наште, загубите не могат да надхвърлят 13% ок.. :beer:
и пак ти казвам че проблемите се решават не на диното,на диното се настройва кола ..
и 12,4 АФР е добър..
Отговори

SpaceWalker снимка SpaceWalker 12 октомври 2008 - 21:01

Възможно е и 13% да са, но тогава другите коли които уж по каталог са павече коне що вървят бая по-малко от моето НЕ? Първият пример е Бимберица 323 - 170 магарета, е направо и стъжних живота. Фиат ХГТ 155коня и с това същия резултат. Затова казах че за мен конете не играят, харесва ми колата как е на пътя.
А относно АФРа, 12.4 мисля че ми е бая или се лъжа?
Отговори

Manta2005 снимка Manta2005 12 октомври 2008 - 22:18

я имало интерсесна темичак тука...
а аз задавам един друг въпрос (съжалявам ако е засегнат в линковете нямам време сега да ги чета.)

Една и съща кутия (примерно Ф28) на двигател C20XE(150 катъра) какви са загубите в нея и какви ще бъдат ако на нея е сложен мотор C20LET(204) катъра?

прроцентното смятане е супер само за прибложение и нищо друго....
според мен загубите в едан трснсмисия са величина ЕДИНСТВЕНО И САМО отнасяща се за конкретна трансмисия напълнена с конкретно масло и немогат да се влият ЗАНЧИТЕЛНО от натоварването което пренасят (изключвам момента с повишеното триене защото той може да се приеме за много малка част)

така че според мен верния отговор за загубите не е в "%" а в киловати за съответната трансмисия (въпреки че и киловатите не са вчрната единица)



 SpaceWalker, на Oct 12 2008, 10:01 PM, каза:

Възможно е и 13% да са, но тогава другите коли които уж по каталог са павече коне що вървят бая по-малко от моето НЕ? Първият пример е Бимберица 323 - 170 магарета, е направо и стъжних живота. Фиат ХГТ 155коня и с това същия резултат. Затова казах че за мен конете не играят, харесва ми колата как е на пътя.
А относно АФРа, 12.4 мисля че ми е бая или се лъжа?



това няма нищо общо с измерената мощност на диното има една гора други фактори, които влияят на представянето на една кола в дисциплната която визираш. всеки средно статистически съвременен дизел е по мощен от едно ХЕ това означавали е ще го бие? <_< <_<



 set16v, на Oct 12 2008, 06:03 PM, каза:

глей ся пак ти казвам че няаам нищо лично спрямо тебе а ми е смешно кат се пишат глупости....
никога ама никога на коли на предно със ръчна кутия кат наште, загубите не могат да надхвърлят 13% ок.. :beer:
и пак ти казвам че проблемите се решават не на диното,на диното се настройва кола ..
и 12,4 АФР е добър..


дори смятам че на мощностите на които си мерил на коли с предно си дал твърде големи проценти..


П.С. защо по дяволите няма една гора мнения нищо не мога да схавана от спора?

 set16v, на Oct 12 2008, 02:36 PM, каза:

Мда една интересна тема за много хора....Аз понеже се срамувам да напиша това дето знам питам,КАК БИХТЕ СМЕТНАЛИ ЗАГУБИТЕ ОТ МОТОР ДО КОЛЕЛА........нека обсъдим и дино стендовете и техните процентни загуби.

давам пример: кола която е измерена 100кс..на колела и приемем че процентната загуба от колела до колянов вал е 15%...колко конски сили е в действителност ДВГ.на този автомобил...


а като си тръгнал да задаваш диви въпроси поне ги разнообрази малко :) каот например колко са загубите от водната помпа и те влизат ли в сметките а колкоотиват за генератора (и ако колата е инж. това означавали че ще е с по ниска мощност от кола с карбове защото втората няма електроника :) ) и ред други такива като кола с виско перка повече ли губи от кола с ел. перка? мога и повече но стига толкова.

не е ли редно като ще се дава мощност да се дава мощноста на колелата (говоря ако ще се сравняват два автомобила) а не мщноста на вала или маховика.
Мнението беше редактирано от Manta2005: 12 октомври 2008 - 22:19
Отговори

Stoil снимка Stoil 12 октомври 2008 - 22:18

това за различните кутии на един мотор е удачна дискусия
предполагам и там загубите са различни

в същност винаги се оказва, че конете "по калкулатор" и тези на диното са различни

и всеки тунер трябва да знае, че коне МНОГО трудно се покачват след определен момент


за това за дизелите - ами да, ше ги бие - при еднакви кила бъди сигурен просто... в това съм се убедил отдавна Ники
Отговори

Manta2005 снимка Manta2005 12 октомври 2008 - 22:24

 Stoil, на Oct 12 2008, 11:18 PM, каза:

това за различните кутии на един мотор е удачна дискусия
предполагам и там загубите са различни

в същност винаги се оказва, че конете "по калкулатор" и тези на диното са различни

и всеки тунер трябва да знае, че коне МНОГО трудно се покачват след определен момент
за това за дизелите - ами да, ше ги бие - при еднакви кила бъди сигурен просто... в това съм се убедил отдавна Ники


Нямах предвид различни кутии а една и съща кутия на различни ДВГ-та
а относно новите дизели.... и въобще дизелите и бензините.. темата е дълга и широка.. не смятам че в момента и е мястото тука. (моето мнение че на новото дизел му липсва оборотен диапазон иначе на момент направо кърти.)
Отговори

Prilo снимка Prilo 13 октомври 2008 - 08:08

Загубите на мощност в трансмисията, определени в киловати (респ. конски сили) се изчисляват на база КПД на лагери и зъбни предавки.
За едноредови търкалящи съчмени лагери КПД беше около ~99.3% (карам по спомени). За ролковите идваше по-малко, което е логично понеже имат по-голямо петно на контакт. Триещите пък бяха с хептен ниско КПД.
КПД на зъбни предваки съм го забравил как беше :beer: Тряа отварям учебници, а ме мързи.Сещам се само, че еволвентните имаха най-високо КПД.
Та......средностатистически можеш чат-пат, горе-долу да си сметнеш сам КПД-то на трансмисията, като си преброиш лагерите, класифицираш ги по вид и същото и за зъбните ти предавки.Умножаваш им КПД-тата на всичките и получаваш общото КПД на трансмисията.
Примерно имаш:
4бр търкалящи ролкови лагери х 0.99
2бр зъбни двоици х 0.97 =>
0.99х0.99х0.99х0.99 х 0.97х0.97 = 0.90 (90%) КПД.
От там ако мотора ти е с чисто 110кВ х 0.90 => имаш 99.4кВ след трансмисията.
Всичко това е само ориентировъчно и неточно, което предполагам не интересува set16v.

Манта2005 е прав, че загубите в една трансмисия се отнасят само за нея и при еди какви си условия (вид масло, степен на износване, качество и група на сглобката на двоиците и т.н.). Например: две на пръв поглед абсолютно еднакви кутии Ф20, с различни масла и различна степен на износване, ще дадат коренно различни загуби. Що ли? -> Щото триенето в тях ще е различно.
Също така, една и съща кутия поставена на два различни мотора ще даде ЕДНАКВИ ПРОЦЕНТНИ, НО РАЗЛИЧНИ КИЛОВАТНИ ЗАГУБИ. Защото загубите в киловати (конски сили) са в зависимост от КПД-то на трансмисията. А то е в проценти и е едно и също за конкретната кутия, без значение на каквъв матор я туряш.

А aко искаш да разбереш чисто какво имаш на изхода на коляновия вал, тогава =>Публикувано изображение

P.S. Ако си сложиш C20LET, на мястото на ХЕ-то едва ли ще те бъркат загубите в трансмисията <_<
Мнението беше редактирано от Prilo: 13 октомври 2008 - 08:11
Отговори

Manta2005 снимка Manta2005 13 октомври 2008 - 09:55

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение


като сме почнали на високо ниво....:)
Отговори

set16v снимка set16v 13 октомври 2008 - 11:02

Prilo 100% е така <_< съгласен съм и с Манта2005..
така мерил съм коли с почти еднакви сетъпи и малки разлики по гуми и тн..и разлики винаги е имало в конете но са толкова смешни почти като да сметнеш по 0.85 :knee: точно са това от години си смятам загуби 10% и толкоз..
да според мен загубите хич не са константни и винаги има според зависи.......масло,зглобки,износване,гуми цолаж и тн..както и преплъзване разбира се,точно за това има хора дет се кефят на Шаси-динанмометъра,щото са 100% че ръновете са еднакви,което не може да се каже за Роулинг-Ролд диното,тука съм забелязал че и стягането е от супер значение :beer: баш Диното е Енджийн-стенда/ама тва е една разправия си ебало макята,пък и дали ще дочакаме токава в БГ.. <_<
според мен загубите от Ф20 до Ф28 би се свело до максимум 0,5% и то е изцяло само заради 3-ят вал в кутията и респективно задвижването на железарията му.Аз лично за мен и за колегата РС-Мад винаги сме слагали колите на предно със 5ск..кутий /било то Опел или Ауди и тн../ 10-11%губи и макс 21% 4х4 пааак мноого ларш разбира се.
6ск..кутий на предно съм ги смятал макс 12% и то ако е с ми 17цола и по голями...
но все пак Prilo e прав че загубите са толкова относителни че си ебало мамата,и малко е било стъкмистика за определяне на загуби.....обаче за всички които ще кажат баси как стъкмистика,аз ще кажа ми да така е диното никога не е 100% вярно от дино до дино винаги има разлика в рамките на около 10% и това не бива да очудва никого <_<
Отговори

Stoil снимка Stoil 13 октомври 2008 - 11:05

аз чакам Тони да докара дино
там поне знам че и като подход го е докар и ше може да се мери мн по - точно.

п.с. не знам защо ама Ицо вика, че широкото имало 35 до 30% загуби...
Отговори

Manta2005 снимка Manta2005 13 октомври 2008 - 11:13

добре аз пак ще попитам след като мериш цял автомобил (който е съвкупност от една гора агрегати) за чий ти е да смяташ мощност на мотора? ако искаш на мотора разглабяш вадиш маторя и на моторно дино (в бг има отдаван въпроса е в какво състояние са и въобще работят ли още?) и толкова.

И без това диното е ИНСТРУМЕНТ ЗА НАСТРОЙКА не за мерене на пишки. ако имаш 10 километра чиста байр 10% и пълна липса на движение "почти" (с мнооого условности) е излишно диното.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg