Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Що е то биалетката ?

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 30 август 2005 - 17:59

Някой може ли да ме просветли каде на тази схема се намира биалетката и какви опасности ме грозят, ако тя е тръгнала да си заминава ?

Прикачен(и) файл(ове)

  • Прикачен файл  HPIM0482.jpg (122,36K)
    Брой изтегляния: 234
Отговори

astra17DTL снимка astra17DTL 30 август 2005 - 18:55

Ако не се лъжа това е шарнирното съединение, който съвързва носача 1 със стабилизиращата щанга 9. На този чертеж не виждам номер на "биалетката".
Иначе ако се скъса, се чува чукане, когато се получи хоризонтално разминаване на двете предни колела. Влошава се стабилността при завои, особено при високи скорости.
Отговори

peponio снимка peponio 30 август 2005 - 20:05

точно както каза колегата,това дето свързва 1и9,не е много скъпа,около 7-8 лева е,представлява дълъг болт който минава през тръбичка и от двата края има по 2 тампончета. най често като се сменя не може да се развие и се налага намесата на ножовка или флексче :D а определено ако се скъса ще се появи нестабилност в движение и евентуално чукане :( сменя се на място,само требе да свалиш гумата и да имаш гидориика под ръка ;)
Отговори

Auto снимка Auto 30 август 2005 - 20:14

На тази схема наистина не е отбелязана биалетката, най-добре се вижда, като свалиш колелото на колата. Представлява нещо като втулка, която се нанизва на стабилизиращата щанга, а отдолу има болт 8мм, закрепва се за носача посредством 2 тампончета, шайба и гайка 13мм. Самата биалетка е от светложълта пластмаса, в нея е вкаран гумен тампон, а в него метална втулка с ръбести страни. По дупките биалетките често се чупят и собствениците на Опел са запознати с това. На мен ми се е случвало пластмасата да е здрава, а да се е скъсал болта. Относно смяната - най големия зор е да се извади старата метална втулка от щангата. Има ги в два размера - по-малък за 1.4 и 1.6 и по голям за 1.8 и 2.0 двигателите, тъй като и щангите са по-дебели. Не е фатално ако се счупи, а пък и не са скъпи - 5лв. турските и 6.50 лв. италианските. :loll:

П.С. Какво ще рече "ако е тръгнала да си заминава"? Има две положения - или е здрава, или не е.
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 30 август 2005 - 21:17

Auto, на Aug 30 2005, 06:14 PM, каза:

П.С. Какво ще рече "ако е тръгнала да си заминава"? Има две положения - или е здрава, или не е.


Благодаря за изчерпателните отговори!
Проблема е че който ги е слагал преди не ги е стегнал добре и тампоните са се изяли бързо. Сега седят хлабаво и потропват.
Иначе след днешната диагностика мога да се похваля че всички останали компоненти по предницата не са мръднали вече 260000км (всичко е оригинално)!!! => :loll:
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 30 август 2005 - 21:56

На това ли му се вика биалетка :) :) аз съм го сменял това сам и не съм знаел даже как са го нарекли нашите пишман майстори :)
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 30 август 2005 - 23:05

Добър приятел сменя биалетка 4 пъти в продължение на 800 км на Астра Ф. Съвет от него (към мен, но реших да споделя): вземете си оригинална GM. 3 Пъти взе турска и три пъти се къса. С оригиналната GM няма след това никакви грижи много километри.
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 30 август 2005 - 23:31

Това значи ли да си ги язда докът не се скъсат ?
Отговори

peponio снимка peponio 31 август 2005 - 00:33

Auto, на Aug 30 2005, 09:14 PM, каза:

На тази схема наистина не е отбелязана биалетката, най-добре се вижда, като свалиш колелото на колата. Представлява нещо като втулка, която се нанизва на стабилизиращата щанга, а отдолу има болт 8мм, закрепва се за носача посредством 2 тампончета, шайба и гайка 13мм. Самата биалетка е от светложълта пластмаса, в нея е вкаран гумен тампон, а в него метална втулка с ръбести страни. По дупките биалетките често се чупят и собствениците на Опел са запознати с това. На мен ми се е случвало пластмасата да е здрава, а да се е скъсал болта. Относно смяната - най големия зор е да се извади старата метална втулка от щангата. Има ги в два размера - по-малък за 1.4 и 1.6 и по голям за 1.8 и 2.0 двигателите, тъй като и щангите са по-дебели. Не е фатално ако се счупи, а пък и не са скъпи - 5лв. турските и 6.50 лв. италианските. :loll:

П.С. Какво ще рече "ако е тръгнала да си заминава"? Има две положения - или е здрава, или не е.

ники има кадет така че биелетката му въобще не е такава за каквато говориш,неговата е метална и въобще не изглежда като на астрите и на вектрите и на снимката си е показана много ясно :evil:
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 31 август 2005 - 01:15

Като се видя в пари ще взема да метна един AS-Metal. :D
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 02 септември 2005 - 12:32

THE_BUTCHER, на Aug 30 2005, 11:31 PM, каза:

Това значи ли да си ги язда докът не се скъсат ?

Аз вече няколко месеца карам със скъсана. За сега само ме дразни потропването, но идва и нейния ред...
Отговори

Жоро снимка Жоро 02 септември 2005 - 12:58

THE_BUTCHER, на Aug 30 2005, 11:15 PM, каза:

Като се видя в пари ще взема да метна един AS-Metal.  :D

Aз съм с такава вече 12 000км. мойта е 12лв ама е с шарнир, а твойта е по-евтна и проста!!! Сменя се за 10мин

DJ IMC, на Sep 2 2005, 10:32 AM, каза:

Аз вече няколко месеца карам със скъсана. За сега само ме дразни потропването, но идва и нейния ред...

Хубаво е да я смениш! Смешни пари е, а както каза astra17DTL

Цитат

Влошава се стабилността при завои, особено при високи скорости.

Защото тогава щангата не е стабилизираща а ....., и колелото което остава от вътрешната страна на завоя не е с нормално сцепление, защото се повдига при накланяне на колата
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 02 септември 2005 - 13:24

Zhoro, на Sep 2 2005, 12:58 PM, каза:

DJ IMC, на Sep 2 2005, 10:32 AM, каза:

Аз вече няколко месеца карам със скъсана. За сега само ме дразни потропването, но идва и нейния ред...

Хубаво е да я смениш! Смешни пари е, а както каза astra17DTL

Знам...тя е купена и си почива вгаража...само че чакам бащата да се накани...
Отговори

ГостAmbarev_* 02 септември 2005 - 17:53

А възможно ли е ако проблема е в биалетката при завой да се усеща вибриране и леко тресене на предницата като преплъзгване на гумите !!! А и като караш да се чува удряне на метал в метал както когато си скъсал пружина и партченцето си стои там и си тропа ?
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 02 септември 2005 - 18:00

Ambarev, на Sep 2 2005, 05:53 PM, каза:

А и като караш да се чува удряне на метал в метал както когато си скъсал пружина и партченцето си стои там и си тропа ?

При мен въпросното "удряне на метал в метал" се чува единствено при неравност, било то дупка, легнал полицай, като се качвам на бордюр и т.н. Нямам вибрации и паразитни шумове,освен този за който споменах.
Отговори

ГостAmbarev_* 02 септември 2005 - 18:05

DJ IMC, на Sep 2 2005, 06:00 PM, каза:

Ambarev, на Sep 2 2005, 05:53 PM, каза:

А и като караш да се чува удряне на метал в метал както когато си скъсал пружина и партченцето си стои там и си тропа ?

При мен въпросното "удряне на метал в метал" се чува единствено при неравност, било то дупка, легнал полицай, като се качвам на бордюр и т.н. Нямам вибрации и паразитни шумове,освен този за който споменах.

Вибрацийте идват при по голяма скорост и на завой само ! а това чукане и при мене се усеща от скоро като минавам неравностите но скоро смянах късия накрайник и не видях нищо по таз "биалетка" !!!
Отговори

astra18nz снимка astra18nz 02 септември 2005 - 19:32

Не сте ли се замисляли защо се чупят тия "биалетки" или там както им викате? :loll:

Когато се движи по неравности щангата се опитва до някаде да изравни движенията на носачите тоест ако от едната страта окачването се свие носача надига биалетката и а от другата страна биалетката се опитва да повдигне носача но надали има някой който би си помислил че биалетката ще успее да свие отсрещната пружина и се получава претоварване и се чупи... просто разликите в носачите идват прекалено големи за да издържи. Тук идва въпроса защо се получават разлики получават се защото са ви зле амортисьорите и се свива прожуната и разпъва много рязко и повече, там е проблема в амортизираните амортисьори.
Отговори

ГостAlpine_* 02 септември 2005 - 19:54

или пък като се мине бързо през голяма дупка...
Отговори

Kiko-Calibra снимка Kiko-Calibra 02 септември 2005 - 21:54

И аз съм чупил биалетка, при това с доста висока скорост. Чу се силно почукване метал в метал и на един завои усетих големи вибрации в купето, а това си е доста опасно! Старата я свалих с помаща на малък флекс, щото нещо не се даваше! :loll: :nau:
Отговори

Жоро снимка Жоро 03 септември 2005 - 08:44

Ambarev, на Sep 2 2005, 03:53 PM, каза:

А възможно ли е ако проблема е в биалетката при завой да се усеща вибриране и леко тресене на предницата като преплъзгване на гумите !!! А и като караш да се чува удряне на метал в метал ...

Значи чувства се едно като полюшкване /все едно си в кораб/ най вече при спиране и завой. А чукането идва от удрянето на стабилизиращата щанга в да речем носача.

astra18nz, на Sep 2 2005, 05:32 PM, каза:

Когато се движи по неравности щангата се опитва до някаде да изравни движенията на носачите тоест ако от едната страта окачването се свие носача надига биалетката и а от другата страна биалетката се опитва да повдигне носача но надали има някой който би си помислил че биалетката ще успее да свие отсрещната пружина и се получава претоварване и се чупи... просто разликите в носачите идват прекалено големи за да издържи.

Не мисля че е баш така защото в завой целта на стабилизиращата е да СВАЛИ колелото което е с по-малък радиус на завой /т.е. вътрешното/!
При мен са малко по-нестандартни от по-старите астри. Представлява шарнир със заварена /капсулована/ шпилка М6 и с годините и водата в тампоните шпилката просто си беше изгнила и за това се скъса....
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg