Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Чукане на двигател - Мерива 1.6 Z15XEP

slavchon снимка slavchon 02 юни 2018 - 18:45

Здравейте, от известно време се появи едно чукане на двигателя. Има го и на бензин (като че по-силно, и на газ). Чува се най-вече при работа на място, на ниски обороти. Знам, че могат да са един куп неща, но може някой да ме насочи по симптоми какво да очаквам. маслото не е лошо - Bardahl, 5 на 40 e, пък и вече 8000 км карам с него
Отговори

slavchon снимка slavchon 02 юни 2018 - 19:17

 slavchon, на 02 юни 2018 - 18:45, каза:

Здравейте, от известно време се появи едно чукане на двигателя. Има го и на бензин (като че по-силно, и на газ). Чува се най-вече при работа на място, на ниски обороти. Знам, че могат да са един куп неща, но може някой да ме насочи по симптоми какво да очаквам. маслото не е лошо - Bardahl, 5 на 40 e, пък и вече 8000 км карам с него


В добавка: двигателят е по-шумен, по звук прилича на стар дизел :) и работи неравномерно, а на тактове, включително лампичката в купето примигва на тактове. Преди имаше един системен проблем - светваше чек поради пропуснато запалване на цилиндрите (изрежда всички) и така не се установи причината (нормално налягане на цилиндри, не пропуска и т.н.)

Другото, което виждам е, че двигателят отгоре е поолят с масло, явно от капачката
Мнението беше редактирано от slavchon: 02 юни 2018 - 19:40
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 02 юни 2018 - 22:40

Сега системния проблем няма ли го? Почни от там.
Тази мигаща "лампичка в купето" за какво е? За акумулатора ли е?
Отговори

slavchon снимка slavchon 03 юни 2018 - 08:55

 Стаевски, на 02 юни 2018 - 22:40, каза:

Сега системния проблем няма ли го? Почни от там.
Тази мигаща "лампичка в купето" за какво е? За акумулатора ли е?


Системният проблем си го има, чекът си свети,но отдавана не му обръщам внимания както ме посъветваха майсторите :) Имам предвид осветителната лампа за купето - тя примигва в такт с двигателя, а не свети постоянно
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 03 юни 2018 - 10:42

Според мен може да са повдигачите ако са хидравлични в повечето случаи потракват. И при мен го има това. Като позагрее по-малко се чуват. Питал съм много хора не е фрапиращо ако е това.....! :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от FrIsKy_86: 03 юни 2018 - 10:43
Отговори

slavchon снимка slavchon 03 юни 2018 - 11:05

 FrIsKy_86, на 03 юни 2018 - 10:42, каза:

Според мен може да са повдигачите ако са хидравлични в повечето случаи потракват. И при мен го има това. Като позагрее по-малко се чуват. Питал съм много хора не е фрапиращо ако е това.....! :icon_wink2:

Всъщност на загрят двигател се чува по-отчетливо
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 03 юни 2018 - 11:36

 slavchon, на 03 юни 2018 - 11:05, каза:

Всъщност на загрят двигател се чува по-отчетливо



при мен като позагрее малко отихва, пак се чува тракване но по-слабичко

лечението било отваряне на мотора и зачистване на каналчетата където минава маслото за да ги повдига, но ефекта бил краткосрочен поне така ми обясниха и не си заслужава според мен
Мнението беше редактирано от FrIsKy_86: 03 юни 2018 - 11:38
Отговори

slavchon снимка slavchon 03 юни 2018 - 11:54

 FrIsKy_86, на 03 юни 2018 - 11:36, каза:

при мен като позагрее малко отихва, пак се чува тракване но по-слабичко

лечението било отваряне на мотора и зачистване на каналчетата където минава маслото за да ги повдига, но ефекта бил краткосрочен поне така ми обясниха и не си заслужава според мен


Мен ме притеснява това, че не е само чукането, а и двигателят работи по-шумно, и работи неравномерно, а на тактове от известно време. Мирише ми на отваряне и на мен
Отговори

бомбето снимка бомбето 03 юни 2018 - 17:32

Извинявам се.
Мнението беше редактирано от бомбето: 03 юни 2018 - 17:55
Отговори

slavchon снимка slavchon 03 юни 2018 - 17:35

 бомбето, на 03 юни 2018 - 17:32, каза:

Колега, бих започнал с отваряне капака на клапаните, с готовност за подмяна повдигачи.След сваляне капака веднага се вижда веригата разтегната ли е и с шаблон да се провери центровката на диска на датчика за положението на разпределителните валове. Сваляне разпределителни валове и оглед повдигачи -само промивка или смяна. Ремонта може да се разшири и до смяна на верига. При сглобката се центрова диска за положение и леко да се изпъне и веригата.Ако веригата не е за смяна и повдигачите минат само с промивка , ремонта няма да е скъп-само нова гарнитура , 1л. коресилин и труд за майстора.След изчистване на тази част от проблема ,може да се види какво друго да се прави. Струва ми се , че имате наслагване на поне две неизправности.


ами решил съм да я карам на един от форумските майстори да видим - Бижо. Иначе колата е с агренажен ремък, не знам къде има верига ...
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 03 юни 2018 - 17:42

АЗ не мога да разбера защо се дават съвети от хора ,които не са запознати изобщо с въпросния двигател. Първо двигателя си е с ангренажен ремък ,верига никъде няма и второ този двигател не е с хидравлични повдигачи , а с пулове. Карай я на майстор за да си сигурен дано да не са лагери ,но и те се оправят.
Отговори

бомбето снимка бомбето 03 юни 2018 - 17:50

 mistarmi, на 03 юни 2018 - 17:42, каза:

АЗ не мога да разбера защо се дават съвети от хора ,които не са запознати изобщо с въпросния двигател. Първо двигателя си е с ангренажен ремък ,верига никъде няма и второ този двигател не е с хидравлични повдигачи , а с пулове. Карай я на майстор за да си сигурен дано да не са лагери ,но и те се оправят.

Извинявам се, прав сте.
Отговори

МИТАКА1654 снимка МИТАКА1654 06 юни 2018 - 10:51

Звукът идва от вариаторите на разпределителните валове,не е проблем и можеш да си караш така дълги години.Проблема с оборотите е най-вероятно от спукана мембрана на клапана за картерните газове,който се намира във капака на клапаните.За да разбереш дали е така,извади маркуча който влиза отзад в капака,ако се оправи работата на мотора,значи това е проблема.Решението е нов капак или смяна на мембраната,което е по-трудно и не всеки може да се справи.
Мнението беше редактирано от МИТАКА1654: 06 юни 2018 - 10:52
Отговори

Dimov снимка Dimov 06 юни 2018 - 11:22

 МИТАКА1654, на 06 юни 2018 - 10:51, каза:

Звукът идва от вариаторите на разпределителните валове


Този двигател не е с променливо газоразпределение - няма вариатори.
Отговори

МИТАКА1654 снимка МИТАКА1654 06 юни 2018 - 13:56

z16xer е с вариатори.Както и z18xer
Мнението беше редактирано от МИТАКА1654: 06 юни 2018 - 13:57
Отговори

sathv снимка sathv 06 юни 2018 - 14:27

Ти къде видя питащия да е с xer двигател?
Отговори

sdonio снимка sdonio 06 юни 2018 - 14:44

 sathv, на 06 юни 2018 - 14:27, каза:

Ти къде видя питащия да е с xer двигател?

Сигурно от инфото за колата в подписа му...
Отговори

sathv снимка sathv 06 юни 2018 - 17:44

В инфото за колата мотор е XEP. Разликата е голяма.
Отговори

Dimov снимка Dimov 07 юни 2018 - 12:41

XER e с вариатори (променливо газоразпределение), XEP е без вариатори но има вихрови клапи (т. нар. twinport), от които межд другото също може да чука, имаше някъде тема, ама не мога да я намеря. Ето виж това:
https://youtu.be/zjRCrAcv0vU?t=95

в клипа трака самия смукателен колектор - на 3м 20сек като свали колектора се вижда.
Отговори

slavchon снимка slavchon 07 юни 2018 - 18:26

Да, ето до това стигна и последният майстор, на който поверих колата си - вихровите клапи в смукателния колектор. Според него това е проблемът и директно ги изхвърли. По форуми чета, че трябвало и софтуерно да се изключат, но нямам идея трябва ли наистина. Един пише, че клиент, който искал да му свали клапите после сам дошъл да му сложи нови, че двигателят работел лошо на градско при ниски обороти. Ако имате опит - дайте мнение: добре ли е да се изхвърлят клапите (колата е на 10-11 години и доста км). И второ - ако се изхвърлят, налага ли се и някакво манипулиране на софтуера? Благодаря
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg