Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Отново въпрос за правилния размер гуми

пешо-жоро снимка пешо-жоро 24 февруари 2020 - 21:41

 Dimiter, на 24 февруари 2020 - 09:14, каза:

Здравейте, колеги!
Току-що се сдобих с Астра G 2005 година, седан, двигател Z16XEP. Колата е с летни гуми и с джанти 15".

Искам да ѝ сложа зимни гуми, макар че до края на зимата остава малко, и зимата е топла.
Рових, търсих, в описанието на български, което намерих е даден само един размер за зимни гуми, и то 14 инчов: 175/70 R 14. Доколкото разбрах от ръководството, което изтеглих от тук, след като рових да намеря по VIN (колата я получих без такова) означението на зимните гуми в ръководството е M+S, без да ми е ясно какво точно означават тези букви. Има и още един размер T175/70 R 14 като не ми е ясно значението на буквата T в началото, както и че вкрая има само M.

Въпросът ми е следния - не мога ли да си сложа зимни гуми на 15-ките или трябва да купувам 14 инчови джанти?
И по-точно то е ясно, че мога да го направя, но какво бихте ми препоръчали вие в този случай?

От една страна е добре човек да има отделни джанти за зимните и смяната пролет и есен е много по-лесна, но все пак.
Ако ще купувам джанти, дайте съвет откъде.

Благодаря


Колега, карам същата кола от 8 години. ПРАВИЛНИЯТ размер гуми е 195/60/15 ако си с джанти 15 цола. На колата спокойно стават 14 цола , а за зимни моето мнение е като твоето - стоманени 14 цола! Но гумите, КОИТО СТАВАТ 1:1 по диаметър ,за да заменят летните 15-ки са 185/70/14 - справка калкулатор гуми . С тях няма да имаш никаква разлика в километража и т.н. Аз съм с този размер зимата и проблем нямам-и в дупка да влезеш- височина имаш бол!А джанти 14-ки стоманени в ОЛХ има и не са скъпи.Толкова от мен. Изборът си е твой.Успех!
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 22:53

 пешо-жоро, на 24 февруари 2020 - 21:41, каза:

Колега, карам същата кола от 8 години. ПРАВИЛНИЯТ размер гуми е 195/60/15 ако си с джанти 15 цола. На колата спокойно стават 14 цола , а за зимни моето мнение е като твоето - стоманени 14 цола! Но гумите, КОИТО СТАВАТ 1:1 по диаметър ,за да заменят летните 15-ки са 185/70/14 - справка калкулатор гуми . С тях няма да имаш никаква разлика в километража и т.н. Аз съм с този размер зимата и проблем нямам-и в дупка да влезеш- височина имаш бол!А джанти 14-ки стоманени в ОЛХ има и не са скъпи.Толкова от мен. Изборът си е твой.Успех!

Мерси, колега за мнението. Беше ми полезно. Само не разбрах пешо ли си или жоро :)
Чудно ми е само защо от производителя са посочили за зимни гуми 175/70/14 при положение, че дава разлика според един калкулатор 13 мм или 2%. Друг калкулатор дава разлика 14 мм или 2.28%. А то човек може и сам да си го сметне.
Може би го считат за пренебрежимо малко, по-точно допустимо малко при това километража няма да показва по-малко от реалната скорост и човек да се лъже с камерите и радарите.

Успех и на теб с Астричката.
Мнението беше редактирано от Dimiter: 24 февруари 2020 - 22:58
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 25 февруари 2020 - 07:58

Вектрата ми Б, беше на оригинални 14 с ЕТ39 с зимни гуми 185/70/14. Возията по-лунният пейзаж където шофираме е много по-добра спрямо летните ми 195/65/15, имам предвид,че дупките и неравностите почти не се усещат. Имай едно наум, че това е по-екзотичен размер гума и цената и е по-висока от 195/65/15. Ако колата ми не беше дошла с тези джанти надали щях да инвистирам да я свалям от 15 на 14. Размера който споменаваш 175/70/14 според мен е крайно неудачен и сигурно производителят е допуснал печатна грешка :)
Както каза колегата по-горе: Избора е твой, ти решаваш!
Поздрави и успех :icon_wink2:
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 25 февруари 2020 - 08:49

 Rosen Popov, на 25 февруари 2020 - 07:58, каза:

Вектрата ми Б, беше на оригинални 14 с ЕТ39 с зимни гуми 185/70/14. Возията по-лунният пейзаж където шофираме е много по-добра спрямо летните ми 195/65/15, имам предвид,че дупките и неравностите почти не се усещат. Имай едно наум, че това е по-екзотичен размер гума и цената и е по-висока от 195/65/15. Ако колата ми не беше дошла с тези джанти надали щях да инвистирам да я свалям от 15 на 14. Размера който споменаваш 175/70/14 според мен е крайно неудачен и сигурно производителят е допуснал печатна грешка :)
Както каза колегата по-горе: Избора е твой, ти решаваш!
Поздрави и успех :icon_wink2:

Е ти съвсем ме гръмна с тази печатна грешка. И на мен ми изглежда леко странно, поради разликата в размерите, затова се учудих, че в ръководството за експлоатация е написан такъв размер.
Само не разбрах тези оригинални джанти 14-ки с оригинални гуми ли са били, т.е. фабрично поставени, или след това предишен собственик ги е слагал на фабричните джанти.
Освен това не ми е ясно какво е ET39. При търсене в гугъл излизат разни джанти, но не става ясно точно какво е.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 25 февруари 2020 - 10:13

ET е офсета на джантата. Иначе казано това дали седи по-навътре към колата или изнася гумата навън. Колкото по-малък е офсета - примерно 20 - толкова по навън седи гумата. Примерно 40 седи по прибрана и двете гуми са по-близо. На астрата за 195/65/15 и трябва по-олям офсет, за да не опира в калниците. Примерно мойте зимни гуми са на джанти с малък офсет (от омега) и като натоваря колата опира отзад в дупките. Колата не се кара натоварена и за това не ми пречи. По тая причина е с нови пружини и амортисьори отзад, а старите бяха перфектни, защото бяха набедени.
Отговори

benzy снимка benzy 25 февруари 2020 - 13:10

По-лесно казано офсета е "дълбочината" на джантата. 35-37 май беше препоръчителното за Астра Г
Отговори

Sim снимка Sim 25 февруари 2020 - 20:26

 Dimiter, на 24 февруари 2020 - 09:14, каза:

Здравейте, колеги!
Току-що се сдобих с Астра G 2005 година, седан, двигател Z16XEP. Колата е с летни гуми и с джанти 15".


Здравей,
Споделям личен опит.
Имам Астра G със същия двигател, но 2007г. Летните гуми 195/60/15 са на лети джанти 7J15 ET37. Зимните са 185/65/15 с джанти 5,5J15 ET 49. Двата размера гуми се препоръчват от производителя.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 26 февруари 2020 - 08:02

Колата оригинално бе оборудвана с този размер гуми и джанти. ЕТ 39-то го удебелих защото така е заводски при Вектра Б(предполагам и Астра Г) и разстоянието между спирачният апарат 256мм и джантата е доста малко. При мен лично оригиналните лети джанти на Кадета който имах не ставаха за Вектрата защото опираха в спирачният апарат защото при Астра Ф, Кадет Е предполагам и други модели заводският размер на джантата е 14 ЕТ 49. Когата слизаш на минималният цолаж за автомобила внимаваш с ЕТ-то защото както писах горе може да има драма с контакта между апарата и джантата. Ето ти пример: На Вектрата ми оригиналните лети джанти бяха 15 ЕТ49 при което заради разликата в диаметъра между 15 и 14 цола/инча от 25,4мм няма драма с опиране на джантата в апарата. Размера на джантите който съм написал важи за Вектра Б преди фейслифта, след фейса спирачният им диск става 288мм и не съм сигурен дали ЕТ49 се запазва при 15".
Успех :love_opel:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 26 февруари 2020 - 08:04
Отговори

Sim снимка Sim 26 февруари 2020 - 18:58

5.5J15 ET49 е оригиналния размер метална джанта за Астра Г 2007г.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg