Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Размери гуми, обиколки, заменяемост

mrsch66 снимка mrsch66 21 септември 2017 - 07:11

Става има разлика от диаметъра на останалите гуми но все пак е само за да отидеш с нея до сервиз за гуми и патерица винаги се монтира само задна и от там идва гимнастиката като спукаш предна гума сваляш задна слагаш я отпред а патерицата отзад.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 21 септември 2017 - 08:19

 mrsch66, на 21 септември 2017 - 07:11, каза:

Става има разлика от диаметъра на останалите гуми но все пак е само за да отидеш с нея до сервиз за гуми и патерица винаги се монтира само задна и от там идва гимнастиката като спукаш предна гума сваляш задна слагаш я отпред а патерицата отзад.


Точно така. Патерица отпред е предпоставка да се пребиеш. Гледам супер много хора не им дреме. И проблема не е в разликата на диаметъра, а че колата не спира с нея.
Отговори

Svarog снимка Svarog 16 април 2018 - 13:21

Колеги, Вектра Ц, с оригиналните железни 5 спицови джанти - 6 1/2J, X16 H2, ET39. В момента е "обута" с гуми 215/55/16.

Въпросът е, какви по-малки гуми бих могъл да сложа на тези джанти, 205/55/16 дали ще станат и кой е най-малкия размер гуми, който бих могъл да сложа на тези джанти?

Причината е прозаична, а именно, от чисто финансово естество, а, бих искал да сложа 4 нови гуми, а не да правя компромиси.
Мнението беше редактирано от Svarog: 16 април 2018 - 13:23
Отговори

pr_00f снимка pr_00f 18 април 2018 - 15:20

Здравейте Колеги,
Поразрових се из форума, но не можах да намеря подобна информация.

Взех за сестра ми една Корса Д която в момента е със гуми 195/60/15 ( диаметър в милиметри 615) - това си е размер по книжка.

Понеже имам почти нови зимни гуми 195/65/15 ( диаметъра нараства на 634.50мм), възможно ли с да се сложат без да опират? Все пак диаметъра нарества с почти 2 см.
Визуално има много свободно място и би следвало да не опира, та въпроса ми е по скоро за хора които са го тествали.

Видях във форума че има хора които са правили подобна замяна при Астра:

Цитат

Искам да Ви попитам.. колата Астра Г, оригиналния размер, който дават - 195/60 R15, аз я търкалям със 195/65 15-ки и съм доволен и от визията и от возията. Предполагам малката разлика не е голям проблем ..?!??



Отклонения в километража не ме притесняват, единственото което ме притеснява е дали ще опира някъде?

Предварително благодаря за отговорите.
Отговори

molder снимка molder 19 юли 2018 - 16:31

Здравейте, знае ли някой колко е размера на джантите на Opel Astra G 1.6 75 к.с. 1998 год. комби?
Болтовете са 4, интересуваме разстояние, отвор и офсет?
Благодаря!
Мнението беше редактирано от molder: 19 юли 2018 - 16:32
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 19 юли 2018 - 17:36

https://www.opelclub...showtopic=50976 Иска се четене.
Отговори

Вескич снимка Вескич 15 ноември 2018 - 14:55

Аз имам един въпрос по темата. Побират ли се 175/70/14 на корса ц. Фабрично я дават с 175/65/14, но аз имам едни джанти 2 от които оборудвани с 2 годишни гуми 175/70/14 и искам само за отпред да си купя 2 нови. Сложих ги отзад не опират, но се притеснявам за отпред. Да не стане да си купя нови 175/70/14 и да се чудя после къде да си ги слагам. Пробвах ги за малко отпред и уж не опираха ама ... де да знам дали да рискувам, че хич не ми се кара с различни гуми.
Отговори

Вескич снимка Вескич 15 ноември 2018 - 15:00

Аз имам един въпрос по темата. Побират ли се 175/70/14 на корса ц. Фабрично я дават с 175/65/14, но аз имам едни джанти 2 от които оборудвани с 2 годишни гуми 175/70/14 и искам само за отпред да си купя 2 нови. Сложих ги отзад не опират, но се притеснявам за отпред. Да не стане да си купя нови 175/70/14 и да се чудя после къде да си ги слагам. Пробвах ги за малко отпред и уж не опираха ама ... де да знам дали да рискувам, че хич не ми се кара с различни гуми.
Отговори

indi снимка indi 15 ноември 2018 - 18:37

 Вескич, на 15 ноември 2018 - 15:00, каза:

Аз имам един въпрос по темата. Побират ли се 175/70/14 на корса ц. Фабрично я дават с 175/65/14, но аз имам едни джанти 2 от които оборудвани с 2 годишни гуми 175/70/14 и искам само за отпред да си купя 2 нови. Сложих ги отзад не опират, но се притеснявам за отпред. Да не стане да си купя нови 175/70/14 и да се чудя после къде да си ги слагам. Пробвах ги за малко отпред и уж не опираха ама ... де да знам дали да рискувам, че хич не ми се кара с различни гуми.

Колега,да ти имам "притесненията" само.Ако това са ти страховете ,имай в предвид,че риска да опрат е по-голям отзад,отколкото отпред,понеже сядайки 2-3 човека отзад,колата сляга.А отпред както е с 2-ма,така и с 5 човека.Слягането е почти незабележимо. Аз лично бих сложил този размер и отпред и отзад,но дилемата е твоя,не моя.
Отговори

pr_00f снимка pr_00f 26 ноември 2018 - 16:26

Здравейте,
Относно въпроса ми за монтаж на гуми 195/65/15 на Корса Д - отговорът е стават без проблеми.
Имам и снимки, но нещо не мога да качвам, но място има предостатъчно.
Отговори

Tetimov снимка Tetimov 05 април 2019 - 21:17

 RadioDJ, на 31 януари 2006 - 09:51, каза:

Слагам този файл за всички, които искат да сменят гуми с по -широки/по тесни/ с друг цолаж и тн. В първата графа ще видите обиколката на гумите, така 4е да се запази показанието на километража ако сте избрали друг размер. :)
Публикувано изображение


[quote name='RadioDJ' timestamp='1138693899' post='91281']
Слагам този файл за всички, които искат да сменят гуми с по -широки/по тесни/ с друг цолаж и тн. В първата графа ще видите обиколката на гумите, така 4е да се запази показанието на километража ако сте избрали друг размер. :)
М
Отговори

Sim снимка Sim 17 септември 2020 - 14:32

Здравейте.
Да "събудя" темата.
Питането е за Астра К, 1.6cdti, 110кс. Колата е с летни гуми 205/55/16. Тъй като предстои закупуването на зимни гуми, събират ли се (ще опират ли в калника) 205/60/16? Разликата в диаметъра/височината е 2см. Ако някой е слагал, моля да сподели.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 септември 2020 - 17:16

Отваряш тук и си отговаряш на въпроса

https://www.gumi7.co...ASAAEgJz-vD_BwE

Принципно пише че не са допустими, но аз смятам че няма да опират, освен ако не минаваш през канали без шахти.

2 санта в диаметър, означава че в радиус ще е само 1 сант. Тоест в пространството към калника нагоре ще имаш повдигане само 1 сант.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 септември 2020 - 17:18
Отговори

benzy снимка benzy 17 септември 2020 - 17:18

Колега, разликата в гумата е 2 см, но разликата от главината мерено е половината - всъщност борда ти нараства с 10 мм и не би трябвало да имаш никакви проблеми. Още повече, ти не слагаш по-широка гума, за да опира, а за височината ако натовариш колата на макс ще клекне с много повече от този 1 см.
Да кажат и другите, но за 1 размер разлика не трябва да имаш никаква промяна освен нищожна в километража...
Мнението беше редактирано от benzy: 17 септември 2020 - 17:31
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 18 септември 2020 - 06:17

Моята Астра J комби е заводски оборудвана с 215/60/16, предполагам и при Астра К няма да е проблем да се съберат. Та според мен няма да имаш проблем с размера който си харесал.
Отговори

ufer снимка ufer 18 септември 2020 - 08:23

Колеги, всяка гума, джанта, амортисьор, пружина и автомобил са конкретни. Тези калкулатори са полезни, аз също ги ползвам, но са ориентировъчни и не дават гаранция на 100%. Затова най-доброто нещо е проба на място: било поне с 2 гуми (джанти) със същите размери от приятели, било с договорка в сервиза първо за проба и после купуване. Няколко пъти съм писал как в немския ТЮФ дават разрешение при смяна на размера, дори и в АБЕ-то (на джантите) да е нанесен конкретният автомобил. Години наред съм участвал в пробите, които немците правят на практика - сядат двама души на задната седалка или на ръба на багажника и майсторът върти колата на паркинга няколко кръга с пълен ляв и после с пълен десен волан с малко повече газ и ако сурне някъде, няма нанасяне на новия размер в талона, докато собственикът не избере друг размер или пък раздуе калниците. А това струва пари! По-големият проблем обаче се оказва друг: ако някой шофира с гуми и джанти, които не са допуснати от производителя или от ТЮФ и стане катастрофа, тогава застрахователят те оставя в нищото и вината е напълно твоя. Затова и там изискванията са толкова строги. Макар и пресилени, немците ги спазват, защото иначе следва дяволски кръг. А тези закони вече полека-лека идват и при нас... Всеки да си прави изводите! :good:
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 18 септември 2020 - 13:21

На моята астра J са ми спестили тези чудения, като са посочили само един размер гуми и той е 215/50/17, зимно лятно с куфари или без все е този размер според табелката отстрани на шофьорската врата.
Отговори

sathv снимка sathv 18 септември 2020 - 15:09

 ufer, на 18 септември 2020 - 08:23, каза:

По-големият проблем обаче се оказва друг: ако някой шофира с гуми и джанти, които не са допуснати от производителя или от ТЮФ и стане катастрофа, тогава застрахователят те оставя в нищото и вината е напълно твоя. :good:

Ето това е най-важното в случая. И това не е само при гумите. Стане ли по-сериозно ПТП при което застрахователя трябва да се бръкне дълбоко, той всякак се опитва това да не стане. Най-лесния начин е да докаже ,че колата в момента на ПТП е била технически неизправна. Тогава разни размери гуми не препоръчани от производителя, китайски ксенони и една камара цигании излизат солено. Пък недай си боже да има смъртен случай, защото на всеки може да се случи. Цял живот ще си останеш длъжник и ще има да плащаш заради една простотия. Щото застраховката не покрива щети причинени от неизправно МПС и това е мощен коз на застрахователя, което и в България вече се използва от няколко години. Един познат от техническия университет точно с това се занимава като експерт към една застрахователна компания.
Отговори

benzy снимка benzy 18 септември 2020 - 16:22

Извинявайте, но влязохте вече в едни филми...
Ще чакам някой да докаже, че разликата между 55 и 60 в борда и еднакви други показатели при гумата е причина за ПТП.
Още повече, че на един и същ мотор още заводски се слагат различни размери гуми, като това зависи от нивото на оборудване. На 1.6 цдти слагат 195/65/R15, 205/55/R16 и 225/45/R17. Та в тоя ред на мисли 205/60/16 ще има по-добро пътно поведение отколкото 195/65/15 която също е заводска гума.

Ако искате да слагаме и гуми с каквито излизат от завода? Вероятно не мога да си сложа Пирели П-зироу ако съм достатъчно луд да сложа такава гума на такава кола, щото се променя поведението и е почнала да спира по-бързо...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 септември 2020 - 20:22

 benzy, на 18 септември 2020 - 16:22, каза:

Ще чакам някой да докаже, че разликата между 55 и 60 в борда и еднакви други показатели при гумата е причина за ПТП.

Не е нужно изобщо. Доказвам, че автомобила има изменения спрямо хомологирания от производителя (одобрения тип), респективно е бил неизправен в момента на възникване на птп и си сготвен.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg