Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Ръчната на едното колело хваща по слабо.

IvailoM снимка IvailoM 13 април 2021 - 14:13

На кое? Има апарат, палче и връщаща пружина. " Главното" жило върви до задния мост и се захваща за задното жило. Гледане трябва и мислене. Колкото и да пишем няма да открием топлата вода!
Отговори

djedaq снимка djedaq 13 април 2021 - 16:48

Благодаря отново за съветите, колеги!
Само да добавя, че когато слагах новите дискове и накладки, със скобата върнах буталата в крайно положение. След като приключих с всичко, запалих и натиснах спирачката. Пробвах на черен път, и двете оставиха едни и същи следи. Когато пробвах само ръчната, тогава лявото колело почти нямаше следа , а на дясното следата беше както при крачната.
Ще пробвам пак това няколко пъти да прибера и изкарам буталото на ръка с палеца на ръчната, ще огледам пак жилата и кантара и ще пиша.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 14 април 2021 - 08:41

Ами и без да мисля, само като гледам...
На Зафира А ръчната има три жила:
Късо - около педя. От лоста на ръчната до "кантара"
Две дълги - от "кантара" до двете петлета на спирачните апарати.
"Кантара" е между купето и тръбата на генерацията.
"Кантара" изкантарва-напасва-компенсира и т.н. дължината на дългите жила. Рамената са му прекалено къси за да компенсира хода на палците.
Това, че е застанал на една страна е от - /джедая/ да каже. При дръпната ръчна ли само е на една страна или и при отпусната.
Проблема е апарата. Моя не съм го отварял, но и забравих кой от двата беше...Има клипове за отварянето. Кофти работа е.
Ако не се оправи, търси друг.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 14 април 2021 - 13:25

,,,
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 декември 2022 - 20:34
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 14 април 2021 - 22:25

Добре де, каква е врътката с ръчната?
Тази иска повече ход на петлето, че да хване.
Щом си отварял, значи си наясно с това.
Ама ти рядко споделяш знания :icon_wink2: Да-а-а...
Около цялата тема, сега ще купувам петостен 14 и ша разкажа играта на едната резерва дето ми е със същия проблем /май.../
Поне да видя как работи.

Хм, да не проблема да е в другия апарат. В смисъл неговия ход да е по-малък?
Мнението беше редактирано от Стаевски: 14 април 2021 - 22:30
Отговори

djedaq снимка djedaq 15 април 2021 - 16:52

Тия апарати с вградена ръчна ли се водят? Какво значи “”с вградена ръчна” ?
Мисля, да купя два нови апарата без държачите, да ги сменя и да не се занимавам повече. :)
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 16 април 2021 - 09:50

Викат им "с вградена ръчна", щото апарата е един и за ръчната и за крачната спирачки.
Там петлето избутва буталото и после се връща от пружината. Разглабял съм моите апарати отзад но не помня как ставаше номера да се върне буталото. То буталото си има определен ход, който не може да се промени. Проблема е в механизма на петлето.
Стаевски, петлето с малкия ход си е наред. То не се движи по малко, щото има проблем. За мен проблема е в механизма на петлето и то по точно или в пластината/петлето, или в "оста" към която е закрепено и която в другия си край движи буталото.
Колегата трее да изравни кантара и жилата от кантара до колелата да стоят еднакво опънати. Тогава може да се види де е проблема.
И още нещо. Колегата да измери жилата дали са еднакви.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 16 април 2021 - 09:51
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 21 април 2021 - 21:21

Разглобих стария ми спирачен апарат.
Разбрах принципа на действие на ръчната.
Петлето върти оста.
Тя завърта кръгъл детайл с три челни канала със сачми.
Сачмите се движат в каналите, като излизат и пак влизат /аксиално/. Каналите в единия край са плитки и постепенно стават дълбоки.
Сачмите избутват друг кръгъл детайл със същите канали.
Тази съвкупност прави движението от въртеливо на възвратно-постъпателно.

Втория кръгъл детайл притиска аксиално една втулка с вътрешна резба /едра/ Май е четириходова.
Във втулката се навива буталото.

При натиск на буталото от крачната спирачка, то си ходи навън. Няма как да се завърти, щото има уши.
С износване на накладките буталото остава все по-навън. Тука врътката е, че се завърта втулката с вътрешната резба. Върти я излизащото бутало посредством винта си и заради това, че буталото не може да се върти.
Ръчната действа аксиално на втулката посредством сачмите и т.н.
И се получава компенсиране на износването на накладките с това, че втулката се отвива от винта на буталото.
Просто е.

Увеличения ход на петлето може да е само от луфтове, в следствие на износване на резбата и втория кръгъл детай от страна на втулката, както и нейната страна към детайла.
Това е според мен.

И още нещо.
Ако двата апарата са с еднакво износване, проблема ще е само в по-големия ход на лоста на ръчната. Но ръчната ще лови и на двете колела...

Това също е според мен.
Мнението беше редактирано от Стаевски: 21 април 2021 - 21:22
Отговори

Saladin6 снимка Saladin6 02 май 2021 - 10:25

А при мен леко задържа, особено ако не е карана повече време колата. Миналата пролет за последно и правиха профилактика в сервиза-разглобяване на дисковете с барабаните и почистване, но майстора е преценил че накладките на ръчната не са за смяна. Но пак си задържа леко на моменти и ме дразни. От техническият преглед ми казаха да давам малко на задна преди да тръгвам, но пак не се оправя напълно. Жилата са сменяни. Не знам защо ръчната не може да се изключи на макс, и този от сервиза не ми обясни добре.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 02 май 2021 - 12:49

Дисковете с барабани ли са ти?
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 02 май 2021 - 14:06

Апаратите са за ревизия. Бутала, абе всичко.
Отговори

Saladin6 снимка Saladin6 03 май 2021 - 07:29

 JorkataG, на 02 май 2021 - 14:06, каза:

Апаратите са за ревизия. Бутала, абе всичко.


Ами той ги отваря майстора миналата пролет, чистил ги със спрей. Хем за няколко дена му я бях оставил колата за това. Сега не е както преди това, но пак леко задържа.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 03 май 2021 - 09:11

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 декември 2022 - 20:35
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 03 май 2021 - 18:09

Отзад с барабани ли си?
Щото споменаваш и дискове!
Отговори

Saladin6 снимка Saladin6 04 май 2021 - 07:51

 Стаевски, на 03 май 2021 - 18:09, каза:

Отзад с барабани ли си?
Щото споменаваш и дискове!

с дискови е отзад. Но има отделни накладки за ръчната-барабанни. Както е на Мерцедесите и БМВ. Дори за БМВта ми казаха че имат някакъв таралеж на барабона от който се регулират накладките, без да смъкваш и отваряш апарата. Но Опела не знам да има такова нещо. Майстора щом ги е отварял миналата пролет значи наай вероятно нямат.
Отговори

hudson снимка hudson 04 май 2021 - 09:33

Дискове с барабани за ръчната при астра Г/зафира А - НЯМА.
Като на мерцедес са при омегите и вектрите.
Или сваляш апаратите и ги рециклираш или от някоя морга взимаш читави.
А има и трети вариант - караш си така без да ти пука.
Отговори

Saladin6 снимка Saladin6 05 май 2021 - 07:16

 hudson, на 04 май 2021 - 09:33, каза:

Дискове с барабани за ръчната при астра Г/зафира А - НЯМА.
Като на мерцедес са при омегите и вектрите.
Или сваляш апаратите и ги рециклираш или от някоя морга взимаш читави.
А има и трети вариант - караш си така без да ти пука.


Аз съм с Вектра.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 май 2021 - 07:39

Цялата тема е за зафира/астра! Вектрата ти е съвсем друга бира!
Мнението беше редактирано от tisho.74: 05 май 2021 - 07:39
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 05 май 2021 - 11:54

 Saladin6, на 04 май 2021 - 07:51, каза:

Дори за БМВта ми казаха че имат някакъв таралеж на барабона от който се регулират накладките, без да смъкваш и отваряш апарата.

На БМВ махаш единия болт на колелото. Завърташ отвора да дойде 10 градуса горе напред и с отверТка мърдаш една рошава гайка съответно нагоре или надолу.
Това е за да се разтворят челюстите след вкарване на барабана.
Трябва да го видиш вътре как е...
Но дори и там си има автоматично напасване. Ако работи де :-)
Отговори

kalin09 снимка kalin09 05 май 2021 - 12:58

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 декември 2022 - 20:35
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg