Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Забравен плафон

PepeBianto снимка PepeBianto 23 юли 2020 - 11:14

Снощи преглеждах документи в колата и явно съм забравил централния плафон да свети и се прибрах към 20:00ч вечерта. Днес отивам по обяд и гледам, наистина съм го забравил да свети. За мое учудване колата запали, и понеже имах малко работа покарах колата малко градско около 10-15км.

Та въпроса ми е трябва ли да вадя и закачам акумулатора на зарядно да се зареди напълно или динамото ще го дозареди (тъй като не разполагам със зарядно у-во) а колата се кара почти всеки ден на къси разстояния. Крушката е led с диоди - тип C10W, тъй като знам че ги водят енергоспестяващи предполагам, че е около 5 вата или нещо такова, акумулатора е 80ah, колата е астра Г дизелак.

Как мога да пресметна колко ток е дръпнала крушката на плафона за около 15-16ч. и дали е повлияло зле на акумулатора, понеже я карам през два-три дена и то само на къси разстояния...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 23 юли 2020 - 11:36

30 минути работа на празен ход без никакви консуматори, ама никакви, и си готов. Въпреки че тия диоди повече от 1 ват надали са, освен ако нямат т.нар. канбус тъпня. Та 1 ват делено на 12 волта прави 0.08 ампера. Оттам 0.08 ампера по 16 часа прави 1.28 амперчаса. Та в крайна сметка какво ще се занимаваш:-)
Мнението беше редактирано от tisho.74: 23 юли 2020 - 11:37
Отговори

PepeBianto снимка PepeBianto 23 юли 2020 - 13:35

То точно това ме притеснява, че не динамото не смогва да възстановява акумулатора. Честото палене и гасене на колата и предимно градското каране на къси разстояния, и някой друг забравен консуматор, дори не очаквах че ще запали. Оставих я половин час да поработи на място без консуматори. Тия дни ще имам едно пътуване около 150км предполагам ще се зареди напълно. :)
Отговори

Коцето снимка Коцето 23 юли 2020 - 17:08

Ако искаш да е всичко точно, утре преди да запалиш колата отвори капака и с един мултицет измери какво напрежение ще ти покаже на клемите на акумулатора. Измерената стойност я напиши тук и ще ти кажа тези 150км които ще пътуваш след няколко дни за колко часа да ги пропътуваш за да се зареди акумулатора "до горе"
Ако не се срамуваш можеш да споделиш в кой град пътуваш градското кормуване, защото ако не е поне 25 минути след запалване, а зимата поне 35 значи акумулатора ти е вечно недозареден.
В действителност крушката/лампата която си споменал не може да изтощи акумулатор 80Аh за времето което си споменал, правилния отговор обаче много зависи от това в какво състояние е бил преди това.
Мнението беше редактирано от Коцето: 23 юли 2020 - 17:13
Отговори

пешо-жоро снимка пешо-жоро 23 юли 2020 - 22:45

 PepeBianto, на 23 юли 2020 - 11:14, каза:

Снощи преглеждах документи в колата и явно съм забравил централния плафон да свети и се прибрах към 20:00ч вечерта. Днес отивам по обяд и гледам, наистина съм го забравил да свети. За мое учудване колата запали, и понеже имах малко работа покарах колата малко градско около 10-15км.

Та въпроса ми е трябва ли да вадя и закачам акумулатора на зарядно да се зареди напълно или динамото ще го дозареди (тъй като не разполагам със зарядно у-во) а колата се кара почти всеки ден на къси разстояния. Крушката е led с диоди - тип C10W, тъй като знам че ги водят енергоспестяващи предполагам, че е около 5 вата или нещо такова, акумулатора е 80ah, колата е астра Г дизелак.

Как мога да пресметна колко ток е дръпнала крушката на плафона за около 15-16ч. и дали е повлияло зле на акумулатора, понеже я карам през два-три дена и то само на къси разстояния...
Сметката е проста: Волт по ампер дава ват.Или мощността е произведение на тока по напрежението. P= U.I Ако знаеш мощността на крушката във ватове,можеш да сметнеш при 12 волта колко ампера дърпа, и умножени по времето в часове - колко амперчаса е "източила" от акумулатора.Успех!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg