Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Как се шунтира ABS

geniy снимка geniy 05 юни 2007 - 09:12

Здравейте!Интересува ме как се шунтира ABS?Ходих при майстор и ми каза,че проблема е в преден ляв датчик,който обаче се сменя заедно с лагер-главина.Днес имах час при същия,но когато му казах,че искам да присъствам на операцията с шунтирането не се съгласи,а аз искам да гледам какво щеше да ми рови по колата.Беше ми казал и за проблемен EGR клапан,който го изчистих,но сега не знам дали работи.Искаше и клапана той да ми сменява и всичко ми замириса на една лакомия за пари и реших,че няма да пълня гушата на печалбари.Та не може ли да се излъже този датчик и да се види дали наистина проблема е от него?Благодаря за отговорите!
Отговори

Оги снимка Оги 05 юни 2007 - 10:14

 geniy, на Jun 5 2007, 10:12 AM, каза:

но когато му казах,че искам да присъствам на операцията с шунтирането не се съгласи


<_< :icon_wink:

Предната лява лагер главина е капсулована ... според мен не може да се поправя. Ся ако майстора говори за някво грубо побългаряване на въпросния чарк незнам, ама много ме съмнява АКО има резултат той да е траен. Главината струва около 270 лв, а в представителство на Опел към 450 ... ама там е с 2 години гаранция. За ЕГР нищо не мога да ти кажа, трябва да се погледне.

П.С. Какво е "шунтиране" <_<
Отговори

geniy снимка geniy 05 юни 2007 - 18:26

 Оги, на Jun 5 2007, 11:14 AM, каза:

<_< :icon_wink:

Предната лява лагер главина е капсулована ... според мен не може да се поправя. Ся ако майстора говори за някво грубо побългаряване на въпросния чарк незнам, ама много ме съмнява АКО има резултат той да е траен. Главината струва около 270 лв, а в представителство на Опел към 450 ... ама там е с 2 години гаранция. За ЕГР нищо не мога да ти кажа, трябва да се погледне.

П.С. Какво е "шунтиране" <_<

Майстора искаше да симулира този датчик,но ми каза,че ще го шунтира.А шунтира е "премахва" според мен.Но това само за 1 ден,за да е сигурен,че е от датчика,защото когато не свети лампата и натисна клаксона светка ABS-a.Та това го заинтригова и реши да направи този експеримент,но за съжаление се провали работата.В софия ауто ми искаха 528 лева за тази главина.А ЕГР беше целия в нагар,макар че имаше чиста ивица около 2мм която се е прилепвала към леглото му.Изчистих го с коресилин,но сега няма как да разбера дали работи/ макар че един колега на изваден клапан,като е давал газ се е виждало,че прибира стъблото,но така не се знае дали работи коректно според мен / .
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 05 юни 2007 - 19:01

 geniy, на Jun 5 2007, 07:26 PM, каза:

Майстора искаше да симулира този датчик,но ми каза,че ще го шунтира.А шунтира е "премахва" според мен.Но това само за 1 ден,за да е сигурен,че е от датчика,защото когато не свети лампата и натисна клаксона светка ABS-a.Та това го заинтригова и реши да направи този експеримент,но за съжаление се провали работата.В софия ауто ми искаха 528 лева за тази главина.А ЕГР беше целия в нагар,макар че имаше чиста ивица около 2мм която се е прилепвала към леглото му.Изчистих го с коресилин,но сега няма как да разбера дали работи/ макар че един колега на изваден клапан,като е давал газ се е виждало,че прибира стъблото,но така не се знае дали работи коректно според мен / .

Вдигни си колата на крик. Откачи буксата на датчика за АБС. Сложи мултицета на обхват 2кОма. Върти гумата и ще видиш дали датчика работи. За по-сигурно може да отвориш капака на ктията на АБС-а. Там всичките 4 датчика пристигат на един куплунг. По-добре е да мериш оттам.

При леко движение на гумата съпротивлението трябва да е около 1,5-1,8кОма. При бързо движение (т.е. на ръка да я завъртиш бързо) съпротивлението пада на 100-200ома.

Датчика може да се "шунтира" ако сложиш резистор вместо датчика. Но всичко зависи колко ти е "интелигентен" процесора на АБС модула.

ПП: Предполагам знаеш ако успееш да щунтираш датчика и АБС си мисли че всичко е наред и натиснеш спирачката рязко какво ще се случи с теб и околните коли на улицата...
Отговори

geniy снимка geniy 05 юни 2007 - 19:11

 PeteRHR, на Jun 5 2007, 08:01 PM, каза:

Вдигни си колата на крик. Откачи буксата на датчика за АБС. Сложи мултицета на обхват 2кОма. Върти гумата и ще видиш дали датчика работи. За по-сигурно може да отвориш капака на ктията на АБС-а. Там всичките 4 датчика пристигат на един куплунг. По-добре е да мериш оттам.

При леко движение на гумата съпротивлението трябва да е около 1,5-1,8кОма. При бързо движение (т.е. на ръка да я завъртиш бързо) съпротивлението пада на 100-200ома.

Датчика може да се "шунтира" ако сложиш резистор вместо датчика. Но всичко зависи колко ти е "интелигентен" процесора на АБС модула.

ПП: Предполагам знаеш ако успееш да щунтираш датчика и АБС си мисли че всичко е наред и натиснеш спирачката рязко какво ще се случи с теб и околните коли на улицата...

Знам,че може да стане проблем при рязко спиране и затова искам и аз да покарам само 1 ден/ даже и 10 минути ще стигнат / и ще си покаже дали проблема е от този датчик.След това веднага в магазина /SKF / -звъннах им имат я главината-200 лева е.Кутията на ABS-a къде се намира-в двигателния отсек или вътре в купето?А всякакъв резистор ли ще стане или с определена стойност?Колата е от първите от този модел и предполагам,че не е от интелигентните <_< Благодаря за бързия и компетентен отговор.
Отговори

Swing снимка Swing 05 юни 2007 - 19:34

 geniy, на Jun 5 2007, 08:11 PM, каза:

Знам,че може да стане проблем при рязко спиране и затова искам и аз да покарам само 1 ден/ даже и 10 минути ще стигнат / и ще си покаже дали проблема е от този датчик.

Никакъв проблем няма да стане. Лампата за ABS ще светне преди да си помислил за рязко спиране <_< Съответно ABS няма да работи, а грешката която ще запише в паметта вероятно ще бъде за лош сигнал от датчика. И какъв е проблема да прочетете каква грешка дава ABS-а, вместо да се занимавате с такива тестове?
Отговори

geniy снимка geniy 05 юни 2007 - 19:40

 Swing, на Jun 5 2007, 08:34 PM, каза:

Никакъв проблем няма да стане. Лампата за ABS ще светне преди да си помислил за рязко спиране <_< Съответно ABS няма да работи, а грешката която ще запише в паметта вероятно ще бъде за лош сигнал от датчика. И какъв е проблема да прочетете каква грешка дава ABS-а, вместо да се занимавате с такива тестове?

Ами когато не свети ABS-a като натисна клаксона и светва.На какво се дължи това.А на лаптопа си изписа предна лява главина неизправна.В софия ауто казаха същото,но тогава не знаех за този проблем с клаксона.
Отговори

Swing снимка Swing 06 юни 2007 - 11:46

Честно казано изобщо не ми идва на ум каква е връзката между ABS и клаксона, така че не мога да ти кажа какъв е проблема. Но ако замените датчика на ABS с резистор ще може да правите тестове само на неподвижна запалена кола. Тръгнеш ли да караш лампата ще светне веднага, независимо колко умен или глупав е ABS-a на твоята кола. Това е така, защото датчиците му са индуктивни и в движение генерират определен сигнал. А резистора нищо не генерира. Той просто симулира съпротивлението на намотката на датчика и в неподвижно състояние лъже електронния блок, че датчика не е прекъснат. Като стойност ти трябва резистор със съпротивление около 1000 - 1500 Ома.
Отговори

geniy снимка geniy 06 юни 2007 - 12:01

 Swing, на Jun 6 2007, 12:46 PM, каза:

Честно казано изобщо не ми идва на ум каква е връзката между ABS и клаксона, така че не мога да ти кажа какъв е проблема. Но ако замените датчика на ABS с резистор ще може да правите тестове само на неподвижна запалена кола. Тръгнеш ли да караш лампата ще светне веднага, независимо колко умен или глупав е ABS-a на твоята кола. Това е така, защото датчиците му са индуктивни и в движение генерират определен сигнал. А резистора нищо не генерира. Той просто симулира съпротивлението на намотката на датчика и в неподвижно състояние лъже електронния блок, че датчика не е прекъснат. Като стойност ти трябва резистор със съпротивление около 1000 - 1500 Ома.

И това е решение на проблема,нищо,че колата ще е на едно място.Важното е със сигурност да си покаже,че е от главината.При първа възможност ще го направя това нещо,а и виждам,че доста колеги са със същия проблем,та поне ще разберем причината.Благодаря за отговора.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 06 юни 2007 - 16:33

Има и друг вариант, да свържеш кабелите на левия направо към десния датчик, така ще се получват импулси и ако проблеяма наистина е бил в датчика няма да се появи, но наистина трябва да внимаваш със спирането щото не се зане какво ще се получи в тази ситуация при опит за рязко спиране.
Отговори

geniy снимка geniy 06 юни 2007 - 17:40

 Shmortz, на Jun 6 2007, 05:33 PM, каза:

Има и друг вариант, да свържеш кабелите на левия направо към десния датчик, така ще се получват импулси и ако проблеяма наистина е бил в датчика няма да се появи, но наистина трябва да внимаваш със спирането щото не се зане какво ще се получи в тази ситуация при опит за рязко спиране.

Аз искам само да съм 100% сигурен,че е главината,а не да купя и да се окаже друго.Така че и това е идея,за което много благодаря.Ако не се справя с резистора ще пусна една жица/ че не знам къде се намира тази кутия с 4-те кабела от датчиците / и то веднага ще си покаже като свирна с клаксона.Даже няма да и слагам и гумите. <_< Благодаря за съвета!
Отговори

geniy снимка geniy 09 юни 2007 - 14:42

 Swing, на Jun 6 2007, 12:46 PM, каза:

Честно казано изобщо не ми идва на ум каква е връзката между ABS и клаксона, така че не мога да ти кажа какъв е проблема. Но ако замените датчика на ABS с резистор ще може да правите тестове само на неподвижна запалена кола. Тръгнеш ли да караш лампата ще светне веднага, независимо колко умен или глупав е ABS-a на твоята кола. Това е така, защото датчиците му са индуктивни и в движение генерират определен сигнал. А резистора нищо не генерира. Той просто симулира съпротивлението на намотката на датчика и в неподвижно състояние лъже електронния блок, че датчика не е прекъснат. Като стойност ти трябва резистор със съпротивление около 1000 - 1500 Ома.

:icon_rolleyes: Днес сложих резистора и лампата изгасна.Значи 100% е датчика в предна лява лагер-главина.Другата седмица купувам това нещо и ще сменявам.Много благодаря колега за съвета.Още веднъж :opel_forever:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg