Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Зафира А работи неравномерно

nedqlkow снимка nedqlkow 01 април 2018 - 08:29

Здравейте колеги. От няколко дни насам имам един проблем, който ме притеснява. Първо да кажа, колата е Зафира А, 1.8, 125 конски сили.

С въпросният проблем се сблъсках и преди около 1 година. Тогава нещата се оправиха и колата заработи нормално след смяна на бобина и почистване на дебитомера със спрей за целта. Забележките се изявяват в неравномерна работа на ниски обороти, непосредствено след запалване. Колата не държи обороти, така както трябва, а стрелката варира от 400 до 1100 без да съм давал газ, като стигайки до 400 почти изгасва, но не се налага да й помагам с газта, успява сама да се задържи. Все пак след няколко минути нещата леко се подобряват, но в общи линии колата не работи така, както трябва. Като позагрее ситуацията става по-поносима, но така беше и миналата година, докато не ме остави на едно кръстовище и влезе в авариен режим.

Общо взето имам 2 основни подозрения:

1.Бобина - хубавото в случая е, че старата бобина е все още в гаранция и от търговецът ми предлагат директно да ми я заменят със същата или да си взема по-добра с доплащане.

2.Дебитомер - проблемът го имаше и през зимата, но в по-лека степен. Вчера го извадих и го изчистих отново и непосредствено след това се прояви по-сериозно. Това ме навежда на мисълта, че този дебитомер просто си е заминал и тоя път само с чистене няма да се мине, а ще трябва в крайна сметка да се купува нов.

Това, което ме притеснява е, че съм доста далече от най-близкото място, на което мога да си направя читава диагностика и не смея да тръгна така, за да не ме остави някъде по пътя. Ако откача дебитомера от буксата и пробвам да запаля, мога ли да разбера въпросният дебитомер дали си е изпял песента? Тоест, ако колата се държи добре при откачена букса, мога ли да заключа, че проблемът е в дебитомера и да не се занимавам с бобината?

И другото, ако се стигне до купуване на нов дебитомер, необходимо ли е нещо повече от това да е съвместим за моята кола. Тоест гледат ли се някакви номера или серии?

Благодаря на всички, които се включат.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 01 април 2018 - 08:33
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 април 2018 - 09:04

Здравей, колега. Имам оригинални, здрави бобина и дебитомер. Останаха ми от моята X18XE1. Може да се пробва и да видим какво се случва.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 01 април 2018 - 09:19

 IvailoM, на 01 април 2018 - 09:04, каза:

Здравей, колега. Имам оригинални, здрави бобина и дебитомер. Останаха ми от моята X18XE1. Може да се пробва и да видим какво се случва.


Здравей. Лошото е, че от 5-6 месеца вече не живея в София, а в едно градче на около 60 километра от София, а именно Правец. За съжаление тук нямам познат, който да кара Зафира, още по-малко такъв, който да е навит да ми даде неговата бобина за проба. Пробвах колата 2-3 пъти из града и се движи сравнително нормално, но не смея да се кача на магистралата с нея, че както е автоматик, ако закъсам става сложно.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 01 април 2018 - 09:21
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 април 2018 - 09:24

Ами тогава става сложно.........Общо взето една диагностика може да подскаже нещо.
Само на студено ли се проявяват? При загряване как е? Колата изфорсира ли се нормално на място и в движение? Има ли газ? Свещи сменявал ли си някога? Опиши с малко повече подробности......
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 01 април 2018 - 09:38

 IvailoM, на 01 април 2018 - 09:24, каза:

Ами тогава става сложно.........Общо взето една диагностика може да подскаже нещо.
Само на студено ли се проявяват? При загряване как е? Колата изфорсира ли се нормално на място и в движение? Има ли газ? Свещи сменявал ли си някога? Опиши с малко повече подробности......


При първоначалното запалване колата се изфорсира сама и достига до около 1400 оборота, без да съм подавал газ. След това пада до около 500-600 и цялата кола започва да се тресе и да работи на тласъци. При подаване на газ от мен, няма абсолютно никакви проблеми, колата си работи съвсем нормално, докато не падне под 1000 оборота, когато пусна газта. Тогава пак започва да претриса. Другото, което ми прави впечатление е, че при първоначалното палене, се усеща миризма на неизгорял бензин. Преди малко пробвах да откача буксата на дебитомера и да запаля и нещата стават още по-зле при откачен дебитомер. Най-синтезирано колата работи перфектно във високите обороти - 2000-3000, но не работи както трябва в ниските - под 1000. Вчера даже нарочно я позасилих повечко, за да проверя дали ще се прояви нещо, но нямаше никакъв проблем.

Свещите са сменени при последната смяна на бобината, септември месец миналата година. Тъй като не съм особено активен шофьор, от тогава до сега едва ли са навъртяни и 10к километра. В движение колата си достига високите обороти без никакъв проблем, както споменах вчера и вдигнах 160 умишлено, за да проверя дали ще изскочи и там нещо. Има си газ, не съм усетил някаква промяна от преди. Както споменах, след като позагрее до 80-85 градуса симптомите леко заглъхват, но пак си се усещат.

В понеделник ще занеса бобината при търговеца, като предполагам, че там ще я измерят. Ако се окаже читава ще я оставя и ще купя само дебитомер, ако не, май и двете ще се наложи...
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 април 2018 - 09:57

Ако има проблем с бобината, то той би се проявил като загрее също и няма да може да набира равномерно, ще прекъсва в определени обороти. Все едно не работи цилиндър. Дебитомерът също би оказвал влияние при високи обороти, когато има нужда от по-голямо количество въздух. Колата няма да може да се изфорсира, а ти не съобщаваш за подобно нещо. Общо взето е доста трудно за даване на диагноза онлайн, без диагностика, за да се провери в реално време как работят тези компоненти. Изчисти си дроселът, ако не си го правил досега. Там има доста мърсотия.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 01 април 2018 - 10:24

 IvailoM, на 01 април 2018 - 09:57, каза:

Ако има проблем с бобината, то той би се проявил като загрее също и няма да може да набира равномерно, ще прекъсва в определени обороти. Все едно не работи цилиндър. Дебитомерът също би оказвал влияние при високи обороти, когато има нужда от по-голямо количество въздух. Колата няма да може да се изфорсира, а ти не съобщаваш за подобно нещо. Общо взето е доста трудно за даване на диагноза онлайн, без диагностика, за да се провери в реално време как работят тези компоненти. Изчисти си дроселът, ако не си го правил досега. Там има доста мърсотия.


Досега никога не е правено. Дали мога да го направя сам или си трябва майстор?
Отговори

sathv снимка sathv 01 април 2018 - 10:47

Я откачи буксата на дебитомера, покарай малко и кажи как се държи колата без него.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 01 април 2018 - 10:51

 sathv, на 01 април 2018 - 10:47, каза:

Я откачи буксата на дебитомера, покарай малко и кажи как се държи колата без него.


Пробвах. Става още по-зле.
Отговори

vladata снимка vladata 01 април 2018 - 15:56

Дроселът се чисти така

https://www.youtube....h?v=f8UY43vTvW8
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 01 април 2018 - 15:58

 vladata, на 01 април 2018 - 15:56, каза:

Дроселът се чисти така

https://www.youtube....h?v=f8UY43vTvW8


Благодаря.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 02 април 2018 - 15:54

А да не би пък колата да смуче въздух отнякъде ?
Мнението беше редактирано от javor_bg: 02 април 2018 - 15:57
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 02 април 2018 - 17:26

 javor_bg, на 02 април 2018 - 15:54, каза:

А да не би пък колата да смуче въздух отнякъде ?


Възможно е, тъй като днес след пореден тест, колата не ми прави абсолютно никакъв проблем при движение. В рамките на 15-20 минути си карам със средна скорост 50-60 км/ч. и колата се държи съвсем нормално. Паднат ли оборотите около 700-800 обаче и започва да работи на тласъци. Запалването също е проблемно. Първото запалване не успява да задържи и изгасва, дори понякога да й помагам с газта.

Миналата година, когато сменяхме бобината, симптомът с гасненето изчезна непосредствено след смяната й, та и в тая посока също мисля.

Утре ще се кара на майстор, да се надяваме, че ще успее да хване от къде идва проблемът. За мен лично се касае за дебитомер, защото определено симптомите станаха по-тежки след като изчистихме именно него, но в крайна сметка не се занимавам с такава дейност, че да бъда напълно сигурен...
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 02 април 2018 - 17:31
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 02 април 2018 - 17:34

Възможно е да е проблемен стъпковия мотор за празен ход. Не съм сигурен, че нещо ще се хване при диагностика, освен ако не е пълна такава.
Провери и ламбда сондата. Не знам дали е една или са две при теб. Обикновено се повреждат след 100-150000км и са цифра.
1400об/мин е нормално при студен старт, но оборотите на празен ход при загрял двигател трябва да са между 800 и 900 (950).
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 02 април 2018 - 18:17

 Gena_bs, на 02 април 2018 - 17:34, каза:

Възможно е да е проблемен стъпковия мотор за празен ход. Не съм сигурен, че нещо ще се хване при диагностика, освен ако не е пълна такава.
Провери и ламбда сондата. Не знам дали е една или са две при теб. Обикновено се повреждат след 100-150000км и са цифра.
1400об/мин е нормално при студен старт, но оборотите на празен ход при загрял двигател трябва да са между 800 и 900 (950).


Проблемът е там, че тя не успява да задържи върху определени обороти. След като първоначално се изфорсира до около 1600, пада до около 800 и започва сама да си форсира и да си пада от 1500 до 500, което е придружено с въпросното тресене и работене на мотора на тласъци. След 30-40 секунди след като колата загрее, нещата леко се пооправят, но все още се усеща. Другото, което ми прави впечатление е, че тъй като говорим за автоматик, след като пусна на директна(D), ниските обороти се постабилизират. Най-вероятно няма общо с картинката, но реших да го отбележа.

Преди почти 1 година, когато смених бобината, свещите и изчистих дебитомера, нещата изглеждаха по абсолютно същия начин. Изключително колебливи обороти при старт, миризма на неизгорял бензин, претрисане. След като сменихме въпросната бобина всичко изчезна и колата направо се прероди. Дано да е пак тя, че директно ми я заменят, доплащам си 100-тина лева за по-добра и решавам проблема.
Отговори

sirloko снимка sirloko 11 април 2018 - 19:27

колеги дайте идея и мнение каква бобина да се купи за зафира 1.8 125 к.с 2003
Отговори

Hevy снимка Hevy 11 април 2018 - 21:05

Валео е баш бобината...
А тези мъки по горе наистина приличат на смучене на неотчетен въздух. ЕГР ако го има, маркуча към клапана за бензиновите пари може да се е извадил, или да не е наденат добре въздуховода на дросела/отзад!/
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg