Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

ESP TC?

eesti снимка eesti 19 март 2009 - 01:48

колеги възможно ли е да имам TC или ESP???щото един приятел и направи диагностика и на лаптопа излезе че си ги има като системи и функционират...софтуера кабела и всичко си ни е както трябва за опел...нз много се изненадах.Дали просто щото го няма си го пише че бачка?
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 19 март 2009 - 22:28

По принцип опциите на автомобила се записват в EEProm-а на компютъра. Ако при диагностика излиза че ги има означава че:
- Компютъра е сменен с такъв от друга кола със същия мотор, но с други екстри.
- EEProm-а е презаписан някога някъде (с цел тунинг примерно).

По принцип нито едното не е страшно ако е направено от човек който си знае работата. Според мен по вероятен е първия вариант. Препоръчвам ти да си намериш ЕКУ-то и да си запишеш всички букви и цифри по него и да разровиш в нета, предполагам ще излезе нещо за колата към която принадлежи. Моята старата астра беше със сменен комп от същата кола но по-нова година. Като цяло нямаше никакъв проблем с изключение на това че при точно определена температура на мотора се получаваше играене на оборотите. Но вече повече от 40 000км се кара така (и сегашния собственик си я кара и няма проблеми, приятел ми е :)) ).

Естествено възможно да ги има но да не работят. За целта някой джамбазин е разкарал копчетата, лепнал едно черно тиксо на лампите и от екстрите няма и следа. За целта можеш примерно да предгледаш таблото с релетата и бушоните и да видиш дали са там съответните бушони и релета, както и дали на мястото на буксата се виждат ламаринките където да контактува бушона. Идеята е че ако колата няма тая функция, най верояно няма да го има окабеляването, макар че има и изключения. Не съм сигурен, но мисля че бутона за TC стои между скоростния лост и пепелника. Измъкни пластмаската и кожата на лоста и виж дали има хварчащи кабели.

Вярвам че след тея процедури ще можеш да си отговориш на въпросите :)

Успех!
Отговори

eesti снимка eesti 21 март 2009 - 01:26

мерси много за изчерпателният отговор :mhihi: :mhihi: :mhihi: утре ще проверя :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg