Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Загряват ли ви моторите зимата?

Данчо93 снимка Данчо93 25 януари 2017 - 23:10

 dimitarmark, на 25 януари 2017 - 07:01, каза:

Вземаш комплект за Ц20НЕ и вадиш патрона само.


Астра ли трябва да е това каква му е цената
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 25 януари 2017 - 23:36

Данчо много си инат не разбра ли че едни и същи мотори се качват на различните модели на Опел и за да те улесня от ерата на Кадета Опел ползват един работен елемент термостат монтиран в различни корпуси за различните мотори колегата ти е дал вариант за най евтин комплект работен елемент с корпус +- 20лв взимаш само елемента слагащ го на твоя корпус и се надяваш да не е наранен за да не пропуска.
Отговори

Данчо93 снимка Данчо93 06 февруари 2017 - 17:38

 mrsch66, на 25 януари 2017 - 23:36, каза:

Данчо много си инат не разбра ли че едни и същи мотори се качват на различните модели на Опел и за да те улесня от ерата на Кадета Опел ползват един работен елемент термостат монтиран в различни корпуси за различните мотори колегата ти е дал вариант за най евтин комплект работен елемент с корпус +- 20лв взимаш само елемента слагащ го на твоя корпус и се надяваш да не е наранен за да не пропуска.


Ясно,Благодаря
Отговори

pondzi75 снимка pondzi75 08 февруари 2017 - 00:02

Аз съм със термостат на рено 5 във маркуча и нищо и половина.Видял съм се в чудо...
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 08 февруари 2017 - 07:48

А загрява ли маркуча след термостата преди да е отворил?
Отговори

pondzi75 снимка pondzi75 11 февруари 2017 - 20:09

Да загрява.Днес спусках един байр,който е около 2км.Изстина напълно.Нямам думи вече...
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 11 февруари 2017 - 20:19

Поредното менте вадиш го и нов.
Мнението беше редактирано от mrsch66: 11 февруари 2017 - 20:20
Отговори

pondzi75 снимка pondzi75 11 февруари 2017 - 23:24

Не си разбрал.Аз съм със моя си и със на рено 5 в маркуча.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 12 февруари 2017 - 11:28

Ти не си разбрал щом е топъл маркуча след термостата в маркуча преди да е отворил значи че и двата са за изхвърляне пропускащи термостати можеш да наредиш и 10 един след друг ефекта е нулев.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 февруари 2017 - 15:02

Като понаредите по два- три термостата един след друг да не хвърлите двигатели лятото?
Вземете и си направете колите както трябва. Вече сме поне няколко човека, които явно за без пари сме успяли да си решем проблема дълготрайно и доста прилично. Писано е как. А аз нямам нищо против да споделя за n-ти път как съм го направил. Като с това не искам да се изтъквам пред който и да било. Пробвайте и новите термостати преди да ги монтирате, иначе не разбирам за какво изобщо го правите, наистина. Ако е само за да се изцапате и после да пишете, че не сте доволни, лично аз смятам, че не си струва.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 12 февруари 2017 - 15:02
Отговори

pondzi75 снимка pondzi75 12 февруари 2017 - 15:45

Кажи как сте си ги направили да го направя и аз...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 февруари 2017 - 16:36

Не можах да си открия старите писания за термостата от рено 5, затова пиша тук отново.
1. Намирате си термостат от рено 5, може и два- три, по възможност на 89 градуса, щото има и с много по- ниски температури. Или отивате в магазина с маркуч с подходящ диаметър. Вкарвате новия термостат в маркуча и надувате с уста. Термостата не трябва да пропуска!!! Ако пуска- искате още един- два или повече (докато ви търпят в магазина) и купувате този, който пропуска най- малко.
2. Разкачате тръбите от тялото на стария термостат, разкачате дебелата тръба към радиатора от другия край и сте готови за монтажа на новия термостат.
3. Демонтирате тялото на стария термостат от главата. Сваляте патрона на стария термостат от вътре.
4. Тази точка аз лично горещо я препоръчвам на тези, които искат да си свършат работата по- добре. Това го правя по две причини: Първата е за да осигуря по- лесна циркулация на течността, защото и без това отворите на новия термостат не са особено широки и наличието на тия прегради на пътя на течността на това място не е полезно лятото. Втората причина за това е, че така се освобождава повече място за цилиндърчето на новия термостат, което при сглобяването ще установите, че също е важно. Та, на въпроса: След като патрона е демонтиран изстъргвате с нещо като дремел и съответните накрайници, борчета и тем подобни основата, в която влиза долната част на оригиналния патрон на термостата колкото може повече. Аз премахнах почти цялата основа заедно с реброто по този начин. Никак не беше лесно. За по- напреднали това може да се направи лесно и бързо на почти всякаква фреза.
5. Набутвате новия термостат в маркуча с цилиндърчето (това, което задвижва механизма) към главата на двигателя. Това е вярната посока, за да може това цилиндърче да е в горещата течност при главата, разбира се. А не обратно. За набутването ще ви трябват три неща: тръба от прахосмукачка, грес и много майки. Последното ще разберете защо е необходимо след като започнете :icon_wink2: . Тръбата трябва да е такава, че да опира само по периферията на тялото (големия диаметър) на термостата без да има контакт с други части. Пазете много внимателно да не натискате цилиндърчето, защото и малко изкривяване там ще доведе до неотваряне или незатваряне или друг проблем. За тази операция аз ползвах вряща тенджера на котлона- така нагрявах маркуча за да се поотпусне гумата и термостата да влезе по- лесно. И не слагайте твърде много грес.
Трябва да се вкара докато цилиндърчето застане наравно с ръба на маркуча, или на не повече от няколко милиметра над него. И тук ще отбележа, че ако сте изстъргали добре онова ребро от тялото на стария термостат това ще ви бъде много полезно. След като сте вкарали термостата правите едно пробно сглобяване, за да се уверите, че маркуча влиза на щуцера на тялото на термостата до където е бил, а цилиндърчето не опира никъде в тялото на стария термостат.
6. Пробвате на стайна температура да надуете с уста от другия край на маркуча- ако все още не пропуска- вероятността да сте доволни от крайния резултат нараства.
7. Слагате края на маркуча с термостата в достатъчно голяма тенджера с вода на котлона. В същата тая тенджера топвате и термосондата на мултицета, който може да мери температура, или някакъв подходящ термометър. Включвате смело котлона на шестица и следите температурата, като междувременно надувате отвреме навреме с уста от другия край на маркуча, за да проверите да не е започнал да отваря. Докато водата не достигне поне 80 и нещо градуса не трябва да отваря и да пропуска. Допускам, че вашия термостат не е пропуснал до 85 градуса. Малко след това трябва да започне да отваря и да пропуска. Като надувате ще го разберете и при каква температура започва да отваря. Така след като сте установили, че работи коректно, отваря когато трябва и т.н. може да монтирате всичко на колата.

Като цяло основните проблеми са два:
1. Да намерите термостат, който да е плътно затворен на студено. Ако трябва пробвайте няколко докато намерите такъв, важно е за вас;
2. Новия термостат започва да отваря доста по- рано от маркираната температура. Това за съжаление не можете да проверите в магазина, а на котлона в кухнята. Случи ми се и да извадя току- що вкаран в маркуча термостат заради това- гадния термостат започна да отваря още на 50 градуса!

Та мойта кочинка на -5 градуса на петия километър правеше 70 градуса и това в продължение на три зими. Тази зима нещо пак не беше като хората, процедурата беше повторена и пак на петия километър имам към 70 градуса.

Принципно не е зле да си проверявате периодично и показанията на стрелката на таблото спрямо действителната температура на антифриза, че и там има изненади понякога.

Понеже нямах нито времето, нито силите да правя снимки докато го правих на мойта през далечната 2017-та година, тези дни колегата Ceko е направил тези три снимки:
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от tisho.74: 08 февруари 2020 - 22:05
Отговори

pondzi75 снимка pondzi75 12 февруари 2017 - 22:48

Много благодаря за подробното описание...Като го направя ще пиша за резултата...
Мнението беше редактирано от pondzi75: 12 февруари 2017 - 22:49
Отговори

esil2 снимка esil2 09 март 2020 - 17:57

Предложете марка читав термостат за Astra G X20DTL и евентуално от къде може да се закупи. Не знам точно какви видове има но бих предпочел да не работи на повече от 90гр за да няма проблем лятото.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 март 2020 - 18:18

 esil2, на 09 март 2020 - 17:57, каза:

Предложете марка читав термостат за Astra G X20DTL и евентуално от къде може да се закупи. Не знам точно какви видове има но бих предпочел да не работи на повече от 90гр за да няма проблем лятото.


Аз май съм единствения в тоя форум дето си е купил читав термостат за тоя мотор. Марката е валер, но Оги си купи 3/4 от същото място и марка и карат по макс 2 години преди да почнат да опускат. Цената е 65/75 лв някъде. Ако не ти се рискува много хора го кормят и слагат в маркуча от рено 5 турбо.

Относно работната температура това дето го гледаш на стрелката че е 90 градуса, всъщност е 102 градуса мисля. На 105 пуска перката на втора ако не се лъжа.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 09 март 2020 - 18:19
Отговори

esil2 снимка esil2 09 март 2020 - 18:26

Не ми се занимава да преправям нищо а и 102гр мисля че са много, лятото често ми се случва да карам по баири
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 март 2020 - 18:29

 esil2, на 09 март 2020 - 18:26, каза:

Не ми се занимава да преправям нищо а и 102гр мисля че са много, лятото често ми се случва да карам по баири


ГМ мислят, че са тамън. Пак казвам това е реално, на таблото седи малко под 90 градуса когато е 102 (89) и малко над 90 когато е 105 (91) условно.
Отговори

esil2 снимка esil2 09 март 2020 - 18:53

Къде ги има тези термостати GM, в смисъл магазина и частите да не са менте и евентуално имаш ли представа какво пише на термостата да знам да гледам
Мнението беше редактирано от esil2: 09 март 2020 - 18:55
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 10 март 2020 - 09:30

 esil2, на 09 март 2020 - 17:57, каза:

Предложете марка читав термостат за Astra G X20DTL и евентуално от къде може да се закупи. Не знам точно какви видове има но бих предпочел да не работи на повече от 90гр за да няма проблем лятото.

С термостат от Рено съм.
Не съм махал изобщо стария термостат поради мои разбирания...
Лятото нямам проблем с баирите /двама + две деца и куфари/
Термостата отваря една идея над 90 по табло, после пада една идея под 90 по табло и заковава там.
При спускане надолнище и при по-ниски външни температури и включено парно, температурата на двигателя спада под "закованата", но термостата е затворил. Просто няма достатъчно излишна топлина. Пък и съм без кора отдолу.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 март 2020 - 10:46

От автофар съм го купил моя валер. Вече 4/5 години си работи перфектно. Може и повече да са станали, но истината е, че само аз съм случил май. Оги мисля два пъти купува същия от същото място и на вид изглежда същия, но казва повече от две години не кара. Почва да седи леко отворен.

Мога да кажа същото на малката астра. Не помня бер ли беше или валер, но беше същия като оригиналния дето изкара 18 годин. 1:1 на вид. Работи няколко месеца и остана отворен. Купих пак същия от същото място и той вече мисля към година работи перфектно. Та май е квото дойде.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 10 март 2020 - 10:47
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg