Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Z13DT - 1.3CDTI Проблеми.....решения

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 07 юни 2010 - 20:02

Здравей те, колеги :icon_wink2:
След като днес се сблъсках с въпросния мотор отново, виждам неща който някой от нас трябва да знаят. Въпросното двигателче е разработено изцяло от Фиат. За Опел се предлага само с един вариант като мощност(за Фиат има няколко варианта). Мотора е 4 цилиндров с работен обем 1300см2. с 16 клапана два разпределителни вала. Мотора е с ангренажна верига, валовете се завъртат един спрямо друг с помоща на зъбни колела. Комън рейла е изграден от най-употребяваните дюзи и ГНП ползвани в последно време от БОШ. Като самите те май няма да се окажат най-проблемните звена в мотора. Тялото(кутията) на горивния филтър е недоизмислена(поне при Корса Ц). Независимо от сумата пари която ще дадем за горивен филтър значение няма, почти винаги тече нафта. Теча на нафта сам по себе си не е много, но е дразнещ. Ако не му обърнем внимание известно време нафтата като върху вод.съединения който с течение на времето се разлагат. Те сами по себе си са трудоемки, за сменяване. Термостата на колата също си е изцяло италиански. Струваше нещо от порядъка на 130лв+. Той също е проблемен, не с функцията си!!! Той създава проблем след като двата, или трите пластмасови извода се опечът от топлината. От вибрациите се пукат, след което следва смяната на целия термостат. Моторчето при Опел също е с демферен маховик. Комплекта съединител струва нещо от порядъка на 1500лв. С това аз мога да се примиря, понеже повечето нови автомобили вече ползват такива маховици!!! Не се съгласявам обаче защото идентично същия мотор в "Гранде Пунто" е без демферен маховик, и там съединителя "комплект" марка Валео струва 250-300лв. Да напиша и нещо наистина хубаво. Турбината за въпросното моторче е с байпасен клапан(уест гейт) НОВА в официално представителство струваше 500лв(преди година). Понеже тази ми информация в момента не е проверена нека някой се включи с цена в момента на турбина. Преди година за 2 месеца купихме 5-6 турбини за този мотор, уловката не я разбрахме. Дали бяха остатачни бройки, и за това да са на тази цена така и не разбрахме.

Това всичко отгоре го написах за информация(ориентировъчна) на хората оглеждащи се за автомобил с този двигател. Може да бъда полезен и на някой собственик на такъв :icon_wink2: . Ако някъде съм сбъркал за нещо поправете ме!!! Всичко го пиша за ориентир.


Сега моя първи въпрос :icon_wink2: . В работата съм го закъсал МНОГО с една Корса Ц(с въпросния мотор). След като се е появи пукнатина на "тунела" в който се намират двата вала се заех да сменя тунела. Всичко вървеше чудесно, докато в един момент прозрях много голяма инженерна глупост. Разпределителните валове се законтрят посредством специализиран инс. Това го реших веднага, един болт, малко пилене и хоп пазп.валове вече са на място. Тръгвайки да търся белега на колановия вал, ударих на камък!!! След близо един ден оглеждане АЗ и някой от колегите ми белег на кол.вал не виждаме. Моля ако някой е РЕМОНТИРАЛ този мотор, нека ми сподели къде се законтря коляновия вал. Да споделя само че картинката в аутодата не ми помага особено.

Поздрави :icon_razz2:
Отговори

gujo78 снимка gujo78 07 юни 2010 - 20:12

Ванка, а разгледа ли блока добре :icon_wink2: би трябвало да се заключва като при Рендетата, търси болт :icon_razz2:
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 07 юни 2010 - 20:26

А бе видех че дават "някакъв" щифт, ама дупка за него няма. Като задам инфото за Фиат(в аутодатата), и щифт няма!!! МОЛЯ ако някой го е правил нека изплюе камъчето как става?
Забравих за да се свали тунела с разп.валове е необходимо да се махне първо турбото комплект с катализатора!!! След като се махне катализатора, вече по-малко неща пречат да извадим картера и това става вече възможно. След като сме махнали и картера вече може да махнем страничния капак затварящ веригата(ако не махнем картера може да повредим смукателя на маслената помпа намиращ се в капака). След като сме махнали страничния капак, и левия тампон на мотора "вече" може да свалим "тунела" :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 07 юни 2010 - 20:28
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 13 юни 2010 - 21:12

Хм прозорец по кутията ?В наи лошия случаи ще сваляш агренажния капак и зацепване .Лошо новите автомобили са пьлни с безумия,недомислици и по скоро тьрговски решения от колкото инжинерни.
Успех колега,ще следя темата,не мога да дам мнение ,не сьм свалял валове на такьв мотор
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 13 юни 2010 - 23:49

хаха и ти пожелавам да не пипаш :mhihi:

Въпросната кола с въпросния мотор вече бяга из републиката!!! Понеже белег за мен лично няма, се наложи да импровизираме. Направих ме си белег и готово. Само да се знае че мотора се зацепва когато буталата са равни!!! И двете ангренажни колела са раздвижни, раздвижни са и разп. валовете един спрямо друг!!!

ЕРГ-а на този мотор, създава проблеми по някога(нов около 400лв). Сваля се ел. клапана, разглабя се ЕГР-а докато остане само тялото с механичния ЕГР клапан. Радвижва се с ВД40 или масло, монтиране и газ!!!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 27 юни 2010 - 14:56

Здравей те колеги :newsm05_41:
Случайно намерих информация за това как се поставя на белег коляновия вал. Работата става като се свалят скоростите на колата и се махне маховика. Като се върти мотора в дупките за болтовете на маховика се виждали три отвора и тогава мотора бил на място, дори и дупчица за някакъв щифт имало.
Веднага щом сваля скорости на кола с този мотор ще обясня точно процедурата, и ще кача снимки.
Поне за сега мисля че добре изясних що за произведение на изкуството е този агрегат. Другото което не съм споделил е че мотора се сваля сравнително лесно с подемник, след като се махне и магарето.
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 27 юни 2010 - 14:57
Отговори

ГостMotkata_* 18 април 2011 - 20:41

Братле даи малко повече инфо за тоя двигател, как си го зацепил без да сваляш скоростите и дали всичко е било ок! Варвеше ли както трябва?! Пиши че ште го нося на скрап вече! Хахххх!!!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 18 април 2011 - 23:24

Малко ъп на темата.

Оказва се че 1.3ЦДТИ-то има нужда от смяна на верига на всеки около 160 000км. Та за всички вас ще кажа следното. Официлно се сваля двигателя, демонтират се скоростите, демонтира се маховика, и тогава ви трябва специализирания инструмент за веригата... СУПЕР НАЛИ??? Е има и по лесен начин, за сега мой начин! Купувате си гарнитури, веериги, и гарн. картер. После отивате при колата. И зацепвате мотора на белези. А това става много лесно. Разпределителните валове имат капачки. Защивтовате ги и двата. После махате стартера, на маховика си правите един хубав белег с който сте сигурни че знаете точното положение на коляновия вал. После махате предния капак на веригата, и картера. Сменявате всичко дето сте купили и сглобявате по обратния ред.

ПП - От предния ми пост в тая тема поне 5 мотора минаха със скъсани вериги при нас. След като се скъса веригата положението става сложно. Тогава начина е само оригиналния с мотора долу. Ако искате сменявай те, колите са си ваши.
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 18 април 2011 - 23:25
Отговори

kat снимка kat 19 април 2011 - 09:43

Много благодаря за инфото колега, защото за този мотор почти нищо не намирам като информация относно техническата част. Ще следя темата с интерес и направо ми настръхват косите като чета какво си писал. И да попитам относно горивния филтър замислям се за смяна заедно с основата от някаква друга кола защото цената е направи безумна става дума за корса Д не знам как е при предишния модел, но дали ще стане от някаква друга кола защото един майстор ми обясно да не се занимавам имало някави щуротии в този филтър и нямало да стне.
Мнението беше редактирано от kat: 19 април 2011 - 09:45
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 20 април 2011 - 21:15

То за ставане ще стане, но дали има смисъл? На Пежо 1.6 16 ХДИ горивния е 90лв колко е този та се притесняваш? Сменяй го по-рядко. Пък и системата действа на налягане, и то не безобидно.
Отговори

nicko75 снимка nicko75 26 април 2011 - 20:54

Лоша работа с тая верига. А преди да се скъса има ли някакви симптоми, някакъв шум, жужене, променено газоразпределение? Колко излиза горе долу смяната преди да се скъса? А ако се скъса колко страшно е положението и за какви пари говорим приблизително?
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 26 април 2011 - 21:15

здравей колега въпросното зацепване на валовете става със специален дорник при някой модели като 1,9 е 8мм,а при 1,3,е 8 или 6 мм,дорника може да бъде заместен и от бургия на същия размер само че от гладката част,а относно коляновия вал,има специялен инструмент ,който оригинално струва около 350лв предлага се за фиат,алфа ,ланчия и опел,този инаструмент реално преставлява една метална планка от 3 мм ламарина с две дупки и две шпилки,всеки един фрезист може да ти я изработи,и аз така се чудех как да заключа вала но едно приятелче ми даде оригиналния дорник , като точно след 10 минути вече бях готов с неговото копие при най близкия фрезист....
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 26 април 2011 - 21:49

Колега дай снимка къде се поставя? Аз ще им кажа на пичовете за 8мм бургия :devil-smiley-019: . Просто при мен не е идвала Корса да я разгледам, но ще дойде няма страшно.
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 26 април 2011 - 21:59

кое къде се поставя ,ако питаш за заключването на разпред.валове има пластмасова или гумена тапа намира се близо до дюзата на 1 цилиндър,а коляновия вал е по различно сваля се демпферната шайба на пистовия ремък и долу на зъбното колело има два отвора в който се пъхат двете шпилки за да го заключат ,при 1,9 е също само че там няма верига а ремък,супер елементарно е няма как да го объркаш,въпроса е някой който има ориг.дорник да ти покаже как став и ти да си изкараш дубликат,а снимки няма как да ти кача сега че е много тъмно,и реално мога да ти снимам само заключването на валовете,защото до колян вал е голямо разкачване на пластмаси и шайби.....
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 26 април 2011 - 22:10

Само заключването на колянов вал имах предвид. Тука на повечето им е ясно за разп.валове.

ПП - на 1.3 Ако развиеш демферната шайба от централния болт ще събереш мотора на лютеца. ангренажното колело е на челен натяг и е раздвижно. Аз съм чул метод за "щивтоване" на коляновия вал отзад на маховика, с шпилка 8мм, БЕЗ махане на скоростите. Инструмента за центровка на коляновия вал на свален мотор го имам в работата.
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 26 април 2011 - 22:18

ако имаш познат с такъв инструмент нека ти го покаже да се увериш че става аз не съм си го измислил,и при мен бе загадка,но след съвет от динекспрес пловдив нещата се оправиха...
Отговори

Гостjoker_* 08 април 2012 - 11:03

Направо ме разобедихте да купя 1.3 CDTI
Отговори

combo CDTI снимка combo CDTI 11 октомври 2012 - 16:22

Здравейте колеги.

Вчера моето комбо ме застреля с един много странен дефект. Колата беше загряла (нормална работна температура), наложи ми се да спра някъде и да я загася. След около 15 минути, когато трябваше да продължа със задачите се опитах да запаля, но успях едва от 3я път, като заедно със запалването двигателя започна да трака доста осезателно и загуби мощност. Днес ходих в сервиз и ми казаха, че веригата се била разтеглила и съответно трябва да се смени заедно с всички консумативи около нея и всичко това за скромните 1500 лева.

Комбото е на 140 000 и до последно си вървеше без никакви признаци за такъв проблем. Единствената особеност която беше в случая, че имах съвсем малко нафта (лампата светеше и се бях запътил към бензиностанцията) дали не е засмукало някакви бози от дъното, въпреки че карам с добавка и винаги пълня до горе и после консумирам докато светне лампата. Колата се кара ежедневно и нямам логично обяснение на твърдението на сервиза.
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 11 октомври 2012 - 16:57

На тия километри се сменя веригата ,но 1500 лв са доста.Последния път при мен със скъсана верига нещата излязоха около 900 ,с гарнитура и пълна ревизия на главата.
Това го казвам с цел да си свериш часовника,не като реклама.
Отговори

combo CDTI снимка combo CDTI 11 октомври 2012 - 18:36

Не ми е толкова за цената, а как така в рамките на едно палене веригата ще се разтегли толкова, че колата едва да крета до 2-2500 оборота и да трака като стар мерцедес. Това не мога да си обясня аз ...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg