Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Шарките на летните гуми

Gena_bs снимка Gena_bs 02 май 2010 - 21:56

Днес се загледах в шарките на летните гуми. Те са асиметрични, като каналите за отвеждане на водата са наклонени в една посока.
Въпросът ми е имат ли посока на въртене, както е при зимните? Трябва ли левите и десните гуми да са огледално монтирани спрямо оста на колата?
Примерно зимните се монтират така: /\ - /\, като по този начин водата се изтласква навън от колата.
На 5 коли, включително моята каналите на летните гуми леви и десни бяха с една и съща посока на наклона: / - /
По този начин левите гуми изтласват водата навън, а десните - под колата.
Не трябва ли да са така: / - \ ?
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 03 май 2010 - 06:28
Отговори

Гено снимка Гено 02 май 2010 - 22:04

когато гумата има посока на въртене, тя е указана със стрелка и надпис. Ако няма,значи няма и посока.
Плюс това за този тип гуми, за който говориш, трябва да има различни - леви и десни за да може да се изпълни, това за което говориш.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 02 май 2010 - 22:07

Въпросът е твърде общ. Както при летните, така и при зимните може да има и с посока, и асиметрични. А също така има и леви и десни- общо взето са добре обозначени. Принципно на гумата и е все едно дали изтласква водата под или встрани от колата- стига да не е под гумата.... :newsm05_41:
Ако се интересуваш за конкретен модел, напиши кой.
Отговори

blagom снимка blagom 02 май 2010 - 22:14

на асиметричните и на тези на които пише outside наистина се получава точно това гумата е точно на обратно на другата, която е от другата страна на колата.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 02 май 2010 - 22:35

Извинете ме, не съм се изразил правилно!
Под асиметрично нямам предвид гумите, които са с канали за вода и за суха настилка едновременно. Просто шарките на левия и десния ръб на гумата са изместени така, че да образуват наклонен канал в една посока.
Въпросът ми е за Sava Perfecta и TOYO Vario-V1 (всесезонна). На тях няма означения нито за посока, нито лява и дясна.
Какво би трябвало да пише в последния случай? Left / Right или ?
Отговори

Debeliya снимка Debeliya 02 май 2010 - 22:41

Няма значение стига да спазиш посоката, съответно надписа outside. Обърни внимание, че на гумите на които има значение коя страна ще е отвън, дали ще я сложиш отляво или отдясно все outside си е отвън. Ако няма посока или страна която да е отвън е все едно за гумата дали ще е лява или дясна!
Отговори

Valx снимка Valx 02 май 2010 - 22:42

 Gena_bs, на 02 May 2010, 21:56, каза:

Днес се загледах в шарките на летните гуми. Те са асиметрични, като каналите за отвеждане на водата са наклонени в една посока.
Въпросът ми е имат ли посока на въртене, както е при зимните? Трябва ли лявите и десните гуми да са огледално монтирани спрямо оста на колата?
Примерно зимните се монтират така: /\ - /\, като по този начин водата се изтласква навън от колата.
На 5 коли, включително моята каналите на летните гуми леви и десни бяха с една и съща посока на наклона: / - /
По този начин левите гуми изтласват водата навън, а десните - под колата.
Не трябва ли да са така: / - \ ?

/-/ Toчно и затова се казват А-симетрични т.е. НЕ-симетрични ,че когато се монтират изглеждат неправилно
единственото правило е да гледаш Outside-а при монтажа,и когато липсва такъв стандарт е да гледаш DOT с датата да бъде винаги от външната страна
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 02 май 2010 - 23:00

Благодаря! Така са монтирани.
А каква е причината точно тази страна на гумата да е навън?
Ако може някакъв линк да почета повече информация, че ми стана интересно!
Отговори

ValentinoV снимка ValentinoV 02 май 2010 - 23:01

добре , но на мишелин енерджи каналите са така разположени , че като се сложат на колата , десните не са огледални на левите , и някък си се губи смисъла , а надписите outside са спазени :newsm05_41:

Публикувано изображение
Отговори

Valx снимка Valx 02 май 2010 - 23:26

 Gena_bs, на 02 May 2010, 23:00, каза:

Благодаря! Така са монтирани.
А каква е причината точно тази страна на гумата да е навън?
Ако може някакъв линк да почета повече информация, че ми стана интересно!

Причината е самия дизайн на протектора
водят се още комбинирани за дъжд,суха настилка и намаление на шума
Най-общо казано А-симетриците се водят най-ново поколение протектори,защото при въртене на симетрична в права посока или в завой стените на радиалната гума са толкова гъвкави,че се получава забавена реакция между протектора на гумата и джантата и тази нежелана сила се предава от предното движение към задното за което се получава не достатъчно чуствително управление точно във волана докато при А-симетриците се донася постепенна промяна в страничното изместване на протектора оттам на джантата и цялото управление на посоката и точно тази постепенна промяна в изместването на протектора дава по добър отговор на волана от настилката
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg