Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Зафира А Y20DTH

djedaq снимка djedaq 10 септември 2021 - 17:38

Трудна работа. Ходил съм поне на 10 майстора, и никой не успя да установи проблема от къде идва. Продължавам с опитите де. :)
Успех с търсенето и ако намериш решение, моля да споделиш. :)
Поздрави и безаварийна!
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 13 януари 2022 - 11:16

Здравейте.Темата е стара, но да споделя нещо. И аз имах подобен проблем миналата година. На празен ход двигатела претрисаше от време на време. Направих ремонт на дюзите и се оправи.Имаше разлика в момента на впръскване на една от тях.Двигатела тресе в ниските обороти поради една причина обикновено.Някоя дюза впръсква гориво не когато трябва.И това става като и падне налягането на отваряне, на разпръсквача.Тогава отваря по рано.Друга причина може също, да е в електрониката на помпата.Подава се импулс от датчика в нея, не когата трябва ,и се получава неравномерна работа на двигатела.Ващия проблем най- вероятно е в дюзите.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 13 януари 2022 - 13:46

Това е стара тема, все пак моя опит показва, че най-чето като се амортизира авансаторното бутало почва да ги прави тия работи, може и самата електрониака, както си казал, но с оглед на най-честото решение е самото бутало. С доста колегите сме стигнали до извода, че най-лесното рещение е двутактово масло и газ за горене по литър на резервоар. И повече държи, ама скъпо. И да не е това проблема, не и пречи. Според мен зимата си е задължително да си мешаш малко смеска.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 13 януари 2022 - 13:47
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 14 януари 2022 - 21:40

Колеги, имам въпрос тясно свързан с темата.
По време на на установен режим на двигателя - примерно празен ход.
Просто запален и хлопащ на място.
Положението на авансаторното бутало и управляващия го клапан променя ли се?
В смисъл електрониката управлява управляващия клапан по ШИМ. Това е с голяма честота.
Въпроса ми е - на всяко впръскване на гориво ли имаме местене на авансаторното бутало, или буталото си стои на определена позиция и се мести само при изменение на работния режим на двигателя.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 януари 2022 - 21:43

Аз мисля, че авансаторното се задейства само при много резки промени в натоварването. Например при мен ако съм подал газ и оборотите падат надолу и точно преди празния ход, някъде към 1000-1200 натисна до ламарината, се чува отчетливо как авансаторното се задейства и тракоти по-силно. Това е няколко цикъла и спира. Ако пак го направя, пак така.

Няма да ти казвам какво показва борд компа когато "затракоти". Ако е нормално 2 литра на час при подаване на газ, то ако зачатка, става 4.5-5
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 януари 2022 - 21:47
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 15 януари 2022 - 20:16

 Стаевски, на 14 януари 2022 - 21:40, каза:

Колеги, имам въпрос тясно свързан с темата.
По време на на установен режим на двигателя - примерно празен ход.
Просто запален и хлопащ на място.
Положението на авансаторното бутало и управляващия го клапан променя ли се?
В смисъл електрониката управлява управляващия клапан по ШИМ. Това е с голяма честота.
Въпроса ми е - на всяко впръскване на гориво ли имаме местене на авансаторното бутало, или буталото си стои на определена позиция и се мести само при изменение на работния режим на двигателя.

Постоянно изменя положението си, вижда се на живи данни.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 20 януари 2022 - 07:43

Имах в предвид ако няма промяна в параметрите на работа на двигателя /по датчици/ и аванса трябва да е в някакво положение...
Авансатора стои ли на едно място или се връща в някаква изходна позиция и пак отива пак на зададената.
Може би много дълбая въпроса. Това е от чисто любопитство, нямам претенции за познания.
Ясно ми е, че компа постоянно следи и управлява по параметри...
Както и да е.
Благодаря.
Отговори

steve b снимка steve b 20 януари 2022 - 09:02

Помпата е изпълнителен "механизъм". Тя получава задание от основния компютър - дай ми толкова гориво и толкова аванс. Аванса се изпълнява от електрониката/авансовия клапан като се следи датчика за обороти в помпата(който се движи заедно с буталото) и сигнала от коляновия вал. Ако заданието за аванс от компютъра е постояно то трябва и буталото да стои на позицията за искания аванс.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 20 януари 2022 - 15:46

 steve b, на 20 януари 2022 - 09:02, каза:

Ако заданието за аванс от компютъра е постояно то трябва и буталото да стои на позицията за искания аванс.

Е това ме интересуваше!
Благодаря ти за nти път!
Отговори

djedaq снимка djedaq 31 януари 2022 - 18:21

Здравейте, колеги!

Радвам се, че има все пак ъпдейт по темата. :)
Ако проблемът е в някоя дюза, не трябва ли още със запалването да има притрисане и да пуши бяло?
Както съм писал по рано тук в комуникацията, при мен след като я запаля си работи идеално. Когато поработи 5-10 мин. на оборот да отвърне малко температурата и моторът влезе в нормалните 800 оборота, започва това притрисане и белия пушек отзад. Ако подам газ да вдигна малко оборотите , го няма това нещо, работи си равномерно. След като поработи така на оборот около 5 -10 мин. още, и стопли още малко, всичко се изчиства и няма нито притрисане , нито бял пушек.
Затова и всички майстори ми казват , че не може да се хване проблема, защото бил за кратко време и не се записвала грешка в компа.
Колега Ванко1 , може ли да споделиш, моля, колко ти излезе смяната на дюзите?
Поздрави и безаварийна!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 31 януари 2022 - 18:57

Когато я изгасиш в момента, в който оборотите паднат до онези 800 как пали след това?
Отговори

djedaq снимка djedaq 01 февруари 2022 - 19:57

Пробвах я одеве, когато паднат на 800 и започне да тресе я загасих . Веднага след това завъртях и си запали от раз, без проблеми, но пак така си притеисаше.
Направи ми впечаталение, че все едно нещо товари могора, защото като по загрее и мине това притеисане , изведнъж заработва чисто и гладко мотора-.
Все едно се отпушва нещо и мотора заработва перфектно.
Мисля си, дали пъкк не е свързано с температурата нещо.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 февруари 2022 - 21:29

Най-вероятно заяжда леко авансаторното бутало.
Отговори

djedaq снимка djedaq 01 февруари 2022 - 21:46

Друго което забравих да допълня е, че когато започне това притрисане когато е на оборот, ако и подам леко газ и задържа да се вдигнат оборотите, притрисането го няма, изчезва. Като пусна пак на оборот пак започва. След като отмине тоя период, и позагрее колата, колкото и да я гася и паля, го няма това тресене и на оборот.
Всичко това е съпроводено и от клякане на осветлението когато подам газ и отпусна. При връщането на газта има едно моментно падане на осветлението на всичко що свети ( фарове, плафони в купето...). Все едно премигва за миг, но не изгасва напълно.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 01 февруари 2022 - 22:14

Това с премигването сме го хванали откъде е.
Подадеш ли газ и пуснеш, се активират подгревните свещи за момент докато не стигне 70 градуса на охладителната течност. Лично съм го хванал това.

Аз ще попитам : Това тресене изчезва със спирането на това "премигване" или? Заедно ли изчезват? Доколкото разбирам да, но все пак за потвърждение.

И друго, май не стана въпрос кой точно мотор е: преди или след 2003-та? Защото нещата са различни.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 01 февруари 2022 - 22:24
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 февруари 2022 - 22:14

И аз залагам на авансаторно бутало. Масло и газ, после много газ и ще кара още.
Отговори

djedaq снимка djedaq 02 февруари 2022 - 07:25

Димов ,
Колата е 2004г. 2.0 DTI - 101 к.с
Мотоът е Y20DTH
Доколкото съм забелязъл, премигването се появява и изчезва с тресенето в синхрон.
Когато я запаля на студен мотор ги няма тия неща. Като стигне тия 800 оборота, тогава се появяват и двете.
Това премигване на всички Зафири ли така докато стигнат 70 градуса на охладителната течност?

Tisho74 , каква е рецептата за масло и газ и после много газ? :)
Как да направя това упражнение?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 02 февруари 2022 - 08:23

Наливаш литър двутактово масло и литър газ за горене на пълен резервоар и после газ по магистралата да минеш едни 300 километра и това е. Ако има резултат е авансаторното бутало.
Отговори

djedaq снимка djedaq 02 февруари 2022 - 16:57

Мерси! Ще пробвам и ще пиша какъв е резултата.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 02 февруари 2022 - 23:10

И виж дали работи подгрева на капачката на горивния филтър. С пръст като пипнеш, почти пари.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg