Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Неволите покрай една годишна винетка

savski снимка savski 29 април 2010 - 22:12

Здравейте колеги!

За тези, на които не им се чете историята, ще кажа накратко какво трябва да направят в случай на смяна на челно стъкло, ако искат да запазят годишния си винетен стикер. В моя случай на служебната кола люспа от камъче се превърна в пукнатина за два дни. Бях уверен, че винетката няма да може да се пренесе на новото стъкло, затова трябва да се обърна към Агенция "Пътна Инфраструктура". Там трябва да се отиде, след като отидеш (цитирам дамата на гишето) "до някое районно и вземеш уверение". Ето и обяснението: Имало промяна за закона, в която се казва, че трябва да отидеш в Районното управление, отговарящо за района където е установена щетата. Влизаш, пишеш обяснения на кой е колата, как е станало пукването на стъклото (явно искат да си измислиш, защото трябва да се напише точно кога, къде и как се е пукнало, нищо, че може да си го видял по-късно пред къщи). В рамките на няколко работни дни ти се издава уверение, струващо 3 лева, че наистина е станало това със стъклото ти и трябва да ти се смени винетката. С него обратно в Агенцията и може би (още не знам със сигурност, но би трябвало) ти дават нова винетка, връщайки двете части на старата.


А сега и малко по-подробно за тези, които нямат какво да правят :)
Става дума за пукнатина на служебното ми Рено. Заведох щетата, получих възлагателното писмо и закарах колата да се прави в оторизиран сервиз на Рено (колата е лизингова). По-скоро за протокола, отколкото заради съмнения попитах приемчика дали ще има някакви проблеми с прехвърлянето на стикерите от предното стъкло. Изненадата ми беше голяма в момента, в който непоколебимо ми заяви, че трябва да се простя с годишната винетка, тъй като била така направена, че да се поврежда баркодът при опит за отлепване и залепяне на друг автомобил. Веднага звъннах на шефа ми, той се порови в нета и каза, че с протоколите за ремонта може да отида в агенция "Пътна Инфраструктура" и да получим нов винетен стикер. Спокоен, оставих колата и се прибрах в офиса. Обадихме се в агенцията и оттам ми казаха, че няма проблем - просто старата винетка не трябва да бъде отлепяна от старото стъкло, а с частта от стъклото, протоколите от сервиза и другата част от винетката, трябва да отида и да ми я подменят. Малко се изненадох, че винетката толкова лесно се поврежда, но реших, че наистина са го направили, за да се предотвратяват отлепянията. Порових се малко, шефовете ми се обадиха на някакъв приятел, който работи в "Кобра" и той потвърди.
Днес отивам да взема колата от сервиза, стъклото сменено, хората ми оставили в багажника парчето стъкло с винетката и барабар с протколите за ремонта се спускам директно към Агенцията да сменя винетката. Няма да споменавам, че отидох в 12:27, мацката на гишето ме отсвири с обяснението, че след малко излиза в почивка 30 минути и дойде в 13:12... :) "Нищо де, няма да се заяждам", рекох си. Въпросната дама бързо бързо ме нахока защо съм отишъл там и че с тия протоколи нищо не може да се направи, че трябвало Уверение от (цитирам) "някое районно". Прибрах се в офиса, звъннахме в 6-то районно и там казаха, че не са чували подобно нещо. Все пак аз реших да проверя на място, отидах, питах и се оказа, че "май има нещо такова". Питаха ме къде било станало, казах, че съм го видял чак на паркинга пред офиса в "Стрелбище". Мацката ме прати в 4-то районно, защото ж.к. "Стрелбище" било към него. Отидох, хората бяха много любезни, говорих с някаква важна клечка от КАТ, който ме вкара в кабинета си, даде ми бланка, писах какво-къде-как. Това обаче чак след като човека въртя един куп телефони да попита наистина ли е така и какво трябва да пише в това Уверение. Беше много любезен и ми каза, че удостоверението ще ми е готово още утре и с него да тичам за нова винетка в Агенцията, която ще получа след предаването на двете части на старата винетка.
Много е важно да не се опитвате да отлепите винетката, защото ще се повреди баркодът и каките от Агенцията няма да ви дадат нова такава.
Цялата процедура от взимането на колата от сервиза до излизането ми от "4-то РПУ" беше от 11:20 до 17:10 часа :))


Така че за тези, на които им предстои да минат по този път, надявам се да съм бил полезен. Вече знаете какво трябва да се направи, къде трябва да се ходи, така че поне вие може да си спестите време.
Поздрави
Мнението беше редактирано от savski: 29 април 2010 - 22:22
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 29 април 2010 - 22:18

Сава, а нямаше ли да е по-лесно младежите от "СервизЪт" просто да изрежат от стъклото едно парче 10*10см, заедно с винетката и да ти напишат едно протоколче кога и по каква причина е сменено стъклото. Към него се прикрепя копие на сервизната поръчка, възлагателното писмо и заведената щета за по-пълна прегледност. Всичко това прибрано в "джобче" в жабката заедно с парчето стъкло и това е... Проблемът се решава за 15мин :icon_wink2:

Докато работех във "Volvo Trucks" така процедирахме и нямахменито един клиент, който да се е оплакал от прблем с властите, а Камионите им не обикалят само в БГ.... :drinkin2:
Отговори

Злобич снимка Злобич 29 април 2010 - 22:23

На мен като ми смениха челното стъкло момчетата ми преместиха всичко. И преглед и гражданка и винетка. Предполагам,че са ги нагяли със сешоар и със шакла са ги разлепили. После на новото стъкло
Отговори

savski снимка savski 29 април 2010 - 22:25

Божо, и аз така си помислих, но пичовете от Рено ми казаха, че имали няколко клиента с акт вече при подобни условия. Иначе парчето 10 на 10 аз си го имам и утре трябва да го предам в Агенцията... ;))

Не съм сигурен, друже, явно законът непрекъснато се мени. Пичът от 4-то РПУ, с който говорих, ми каза, че до преди седмица - две, това с уверението въобще го е нямало. :icon_wink2:
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 29 април 2010 - 22:26

Savski ти си изгорил поне 20-30 лева бензин (дизел) все тая.Щом щетата е покрила стъклото шефати да беше си взел нова и да забравя за случая.Или щом е лизингова не може да си купиш нова сам незнам така ли излиза?
Отговори

savski снимка savski 29 април 2010 - 22:28

 slav9081, на 29 Apr 2010, 23:26, каза:

Savski ти си изгорил поне 20-30 лева бензин (дизел) все тая.Щом щетата е покрила стъклото шефати да беше си взел нова и да забравя за случая.Или щом е лизингова не може да си купиш нова сам незнам така ли излиза?



Хах, Слав, не знам, батка. Шефът ми каза да ходя и да се разправям и аз отидох :)) Той си преценява може ли да даде пари или не може :))) Явно не му се дават :))
Иначе факт - един куп телефони, 30-40 км, изминати в карания между районните и Агенцията, които той плаща :) Определено най-лесно беше да се купи нова, но в крайна сметка, каквото каза той, това направих :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от savski: 29 април 2010 - 22:30
Отговори

Gomes снимка Gomes 29 април 2010 - 22:30

Мой колега, преди 2 седмици смени предно стъкло в Кобра и откровено казано всичко си му падна страшно лесно от старото стъкло. Сега си има и застраховки, и винетка, и е много доволен от Кобра. Защо са ти казали, че не става, мога само да предполагам. Принципно на него му казаха, че ще опитат да я отлепят, но не дават гаранция, но не са му отказали. Миналата година също, мой приятел си смени всичко там, но да кажем, че тогава са били други винетките.
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 30 април 2010 - 07:42

Имам приятел който работи в кобра и номера с винетките е следния. Миналата година са ги отлепяли без проблем и ги прехвърляли на новото стъкло. Но тази година ми вика че много трудно се отлепяли без да остане нищо по стъклото. А именно част от баркода оставал на стъклото и за това не се наемат да я сменят. Защото ако стане нещо и не могат да ти я прехвърлят и са ти обещали са виновни те нали. Ако беше питал " Може ли да ми я прехвърлите на моя отговорност " мисля че няма да има проблем.
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 април 2010 - 07:42

Момчето в "Кобра" взе едно ножче от макетно ножче и просто отдели винетката от джама, все едно я отряза...
Това срещу 5лв, после без проблем се лепна на новото стъкло! - нищо не е нагрявал...

P.S. от тогава аз 2 пъти се опитвам да си махна старата винетка така и нъцки...
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 30 април 2010 - 07:59

Аз си взех една "джиджавка'' , представляваща парче пластмаса с бръснарско ножче от бензиностанция на Петрол. С нея се маха без проблем всичко от стъклото :icon_wink2:
Отговори

bebenka снимка bebenka 30 април 2010 - 08:14

 IvailoM, на 30 Apr 2010, 8:59, каза:

Аз си взех една "джиджавка'' , представляваща парче пластмаса с бръснарско ножче от бензиностанция на Петрол. С нея се маха без проблем всичко от стъклото :mhihi:


Такава джаджа не се ли ползва за почистване на керамични плотове?? Аз пък още имам остатък от винетка (точно бар кода не можах да махна..) Но аз с нокти в бързинатта де.. Някой ми каза, че с топла вода падали хубаво..
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 30 април 2010 - 08:19

Силно се съмнявам, че точно с такъв тип уред можеш да свалиш Винетката и после пак да я залепиш.
Въпросните уредчета, за които Иво говори се ползват и за почистване на керамични плотове. Иначе предназначението им е именно да се чистят стъкла от всякакви лепенки, стикери, дори пръски боя.

Как да сваляме стари Уепенки - пръскаш малко с пулверизатор с препарат за стъкла, чакаш 1мин и жулиш. Забърсваш енергично с мека кърпа и готово :mhihi:
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 30 април 2010 - 08:22

Хм, това с тези уверения не вярвам по някакъв начин да намали злоупотребите. В крайна сметка затъването в бумащина ще доведе до още повече прехвърляния на винетки или изрязани парчета стъкло и т.н. Според твоите думи ако ми се счупи стъклото на личната кола аз трябва да си пусна два дни отпуск за да се занимавам с глупости :mhihi:
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 30 април 2010 - 08:30

 bebenka, на 30 Apr 2010, 9:14, каза:



Не! Това е само за махане на винетки, прегледи и тн. Никакви плотове и тн. :mhihi: Бръснарското ножче е толкова тънко, че не наранява нито стъклото, нито стикерите и става перфектно :mhihi:
Отговори

hudson снимка hudson 30 април 2010 - 09:06

 niggaz_nature, на 30 Apr 2010, 8:42, каза:

Миналата година са ги отлепяли без проблем и ги прехвърляли на новото стъкло. Но тази година ми вика че много трудно се отлепяли без да остане нищо по стъклото. А именно част от баркода оставал на стъклото

И миналогодишните и тазгодишните си ги свалям цели и ги лепя на друго стъкло само с макетно ножче и малко вода.
Бъркода въобще не е проблемен. Проблема е в холограмата в средата на стикера.
Отговори

vladata снимка vladata 30 април 2010 - 09:40

Колеги най-лесно тези стикери(винетки, гражданска и тн) се махат така:
1.Прави се малко пяна от веро в една кофичка от кисело мляко да кажем
2.С обикновена гъбка за съдове се нанася цаст от пяната по винетката да кажем
3.Оставя се 10-12мин. да престои и след това само като я докоснеш с пръст тя започва да се движи по стъклото и е отлепена, само се хваща леко за единия край и се маха. После след като изсъхме мъничко лепилото пак започва да действа и си я лепиш на новия джам. Това е... И повярвайте ми не остават никакви следи по стъклото или по винетката
Отговори

Kevin_rs снимка Kevin_rs 30 април 2010 - 09:41

Колеги,
Да споделя и аз своя опит по темата. Тази година си бракувах предната кола и съответно исках да си подменя винетката с нова и да си я ползвам за другата кола. Отивам и аз в Агенция "Пътна Инфраструктура", нося парче от предното стъкло с винетка и големия талон на вече бракувания автомобил. Мъжът на гишето ми вика „Да беше дошъл първо при нас преди да отидеш до КАТ. Винетката е на автомобила, не е на собственика!”.
Съгласиш се, тъй като има логика, но ставаше въпрос за няколко часа при мен... Бях бракувал колата преди 2 часа.
Взех си стъклото в нас и много внимателно при постоянно нагряване със сешоар и помощта на една много малка отвертка, си я смъкнах сам. Както споменаха някои колеги, на баркода се получиха леки прекъсвания – поправих ги с тънкописец.

Сега си карам с тази винетка без проблеми засега :)
Отговори

Mery81 снимка Mery81 30 април 2010 - 10:09

Сава, мой приятел миналата седмица сменя предното стъкло и то в неоторизиран сервиз, и си му пренесоха всички стиреки заедно с винетката без никакъв проблем...така че али бали портокали е всичко, което си описал и си си загубил времето и част от парите (но това е ако при положение, че не успеят да пренесат винетката)!
Мнението беше редактирано от Mery81: 30 април 2010 - 10:14
Отговори

savski снимка savski 30 април 2010 - 11:02

Както се казваше в "Досиетата Х" - истината е някъде там :))
И аз доста четох по темата вчера и снощи и срещнах много противоречиви мнения. Едни казват, че няма никаква драма, други казват, че се нарушават винетките и не се признават нито от пътни полицаи при проверка, нито от Агенция "Пътна Инфраструктура" ако искаш в последствие да я подмениш.
Факт обаче, както каза Тонката, е че ако ти се наложи да минеш през тази процедура с личния си автомобил, определено ти трябва един ден отпуска. Вчера, обикаляйки по районните, забелязах, че хората, които чакаха за подаване на заявления за лични документи, минаваха и заминаваха, а аз стоях и чаках някой да ми обясни за това удостоверение.

И отново адмирации за хората в 4-то РПУ. Много професионално и културно поведение!
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 30 април 2010 - 11:28

Как са те връткали брат...В Кобра директно всичко ми прехвърлиха и никакви ядове...важното е да има екшън, щом имаш нерви. :mhihi:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg