Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Монтаж - реле за дневни светлини

bojo06 снимка bojo06 17 септември 2012 - 11:31

Покрай тия дневни светлини и големите пари за някой голям спор ще падне.
Оргиналното реле е производство на WEHRLE Германия и срещу 39лв. може да го получите от ФУГО
http://www.fugo.bg/b..._value=13101741

Ако някой иска да си направи такова реле и да си го включи в оргиналната букса ето схема реализирана от мен с помощта на полски сайт.
Реле 1 осигурява елиминиране на схемата при включване на светлините от ключа. Реле 3 е за задните светлини и може да не се монтира.
http://imageshack.us.../autolight2.png

Може някой да я произвежда серийно!
Мнението беше редактирано от bojo06: 19 септември 2012 - 22:12
Отговори

Krasy_SZ снимка Krasy_SZ 17 септември 2012 - 14:02

Здравейте колеи, направих си схема за дневни свртлини като използвах оригиналната букса, 2 релета и времезакъснителна схема, обаче не ми светят левите габарити. Та възможно ли е да съм объркал нещо в оригиналната букса? Ако някой се е сблъсквал с този проблем... нека обменним малко опит относно свързването, тъй като ги свързвах по моя схема на свързване ( сам се опитвах да разбера кой проводник къде отива)
Мнението беше редактирано от Krasy_SZ: 17 септември 2012 - 14:02
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 септември 2012 - 14:39

 Krasy_SZ, на 17 септември 2012 - 14:02, каза:

Здравейте колеи, направих си схема за дневни свртлини като използвах оригиналната букса, 2 релета и времезакъснителна схема, обаче не ми светят левите габарити. Та възможно ли е да съм объркал нещо в оригиналната букса?........


:biggrin: При VectraB левите и десните габарити са разделени в 2 вериги (2 и 7 клема на конектора), тоест конектора е пълен. За разлика от AstraG и ZafiraA.
Така е защото има паркинг сетлини (не съм сигурен че се наричат така), от ключа на пътепоказателите.

За габаритите изполвай реле с 2 комутируеми вериги. Или 1 реле, но раздели веригите с 2 диода например 1N5400GLX (3A) и си готов.

Публикувано изображение

p.s. Преди време Колега я беше публикувал, но сега не го намирам, затова я пускам отново.
Схемата е от TIS2000, но файла не съм го сгллобявал аз. Да не ме обвини някой, че плагиатствам :pardon:

Може да публикуваш и схемата, която си реализирал. Така може и да се приключи със Спама в темата. :kinggrin:
Че станаха излишни спекулации за свободни схеми, кой какво си бил направил, интелектуална собственост и т.н. ...
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 септември 2012 - 15:41

Още малко по горната схема.

Конектор и номерация :
Публикувано изображение

Описание на Клемите :
1. 12V постоянни от акумулатор.
2. Габарити (изход 12V)(VectraB ляв/десен)
3. 12V от Ключ фарове (положение 1/габарити)
4. Къси светлини (изход 12V)
5. Маса/шаси
6. 12V през контактен ключ и предпазител(вход).
7. Габарит десен/ляв VectraB (изход 12V)
8. Датчик за налягане на маслото(вход)- Маса при неработещ двигател(или ниско налягане на маслото).

.
Отговори

Krasy_SZ снимка Krasy_SZ 17 септември 2012 - 18:18

А номер 8 защо е на тази букса? Аз благодарение на теб намерих грешката си. Понеже 8 при изгасен двигател е "-" аз помислих че това е кръгът на габаритите и съм подал там "+" при сработване на релетата които трябва да включат фаровете. при това положение лампата за маслото светеше до момента на включване на фаровете и след това изгасваше. Сега всичко с фаровете е натед, но забелязах, че при изгасен двигател не ми светв лампата за маслото, имаш ли идея защо?

А схемата ще обясня утре, че сега не мога.
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 септември 2012 - 18:29

Клема 8 е за да сработва релето само при запален двигател.
Не знам каква схема си ползвал, нито как си я свързал. Няма да гадая и не мога да ти отговоря на въпроса.

Публикувай точно схема и свързване към куплунга и ще се разбере ...
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 17 септември 2012 - 18:51

Аз си направих PWM регулатор,който включих на въпросната букса.Този регулатор ми включва само късите на намалена мощтност без каквито и да е габарити.В закона за габаритите нищо не е казано.Когато светна габаритите от ключа за всетлините този PWM регулатор се изключва.

Ами схемата я сътворих докато държах поялника.
Схмата на регулатора я взех от тук:
http://www.sentex.ca...irc/pwm555.html
От тази схема взех MOS ключа:
http://forum.gogobg....d=344&mode=view
На втората схема има малка грешка,че са разменени сорса и дрейна на крайните транзистори.
Мнението беше редактирано от VectraB: 19 септември 2012 - 01:36
Отговори

kcvetkov снимка kcvetkov 18 септември 2012 - 07:43

 virtualnia2, на 12 септември 2012 - 20:15, каза:

Да търсене има,само да се намери кой да ги прави и продава.Така че като има такъв казвайте колеги да поръчваме!!!

Отдавна ги правят и продават
http://www.tpetrov.c...9E%D0%92%D0%95#
Аз си купих такова реле и го монтирах на Вектра Б, т.е. монтира ми го колегата от форума Krasy_SZ :icon_razz2:
Работи перфектно!! Сега само паля колата и ... :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от kcvetkov: 18 септември 2012 - 07:47
Отговори

skype68 снимка skype68 18 септември 2012 - 08:12

http://alsys.info/Av...a-Farovete.html

поставих това и нямам грижи...
Отговори

Krasy_SZ снимка Krasy_SZ 18 септември 2012 - 09:26

Публикувано изображение
Ето така аз свързах релетата, за сега схемата работи. До няколко дни ще я подобря и ще покажа подобрението.

 Burn_0ut, на 18 септември 2012 - 08:50, каза:

Четох, четох, четох и установих, че всичкото това изписано в две страници е само за спестяване на едно завъртане на копчето за фаровете. И в крайна сметка никой не помага на хората които си търсят такова нещо.

Колега помагаме, поискай за да ти бъде дадено. Ако не можеш сам бих ти помогнал да го направиш, нали за това сме тук.
Отговори

dam_sh снимка dam_sh 18 септември 2012 - 14:03

Колеги едно питане. Ако извадя кабела с постоянен плюс от ключа за фаровете, прекарам го през реле например 40А на което управлението взема плюс от оригиналната клема за дневни светлини /доколкото разбрах там се появява + след като лампата на маслото угасне/ какво ще стане? Не би ли трябвало ефекта да е следния: оставяш ключа на включени фарове и при запалване фаровете светват, като имаш и дълги и къси. По този начин забравяш за ключа на фаровете завинаги.Управлението на релето може да става и от тънкия кабел на генератора.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 18 септември 2012 - 15:29

 dam_sh, на 18 септември 2012 - 14:03, каза:


Скоро го правих по този начин на едно Галакси.Наложи се да сложа две релета,че там има и постоянен + и + след контакт.Управлението взех от кабела за лампата на генератора.Недостатъка в този случай е че когато автомобила не работи не може да се включат никакви светлини.
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 18 септември 2012 - 23:53

Здравейте,

Това е схемата на релето което аз си направих:
Публикувано изображение

Поздрави!

.
Мнението беше редактирано от VectraB: 19 септември 2012 - 18:50
Причина за редактиране:: Браво !
Отговори

mupkoc снимка mupkoc 19 септември 2012 - 09:54

 bojo06, на 17 септември 2012 - 11:31, каза:

Покрай тия дневни светлини и големите пари за някой голям спор ще падне.
Оргиналното реле е производство на WEHRLE Германия и срещу 39лв. може да го получите от ФУГО
http://www.fugo.bg/b..._value=13101741

Ако някой иска да си направи такова реле и да си го включи в оргиналната букса ето схема реализирана от мен с помощта на полски сайт.
Второто реле за задните светлини може и да не се монтира.
http://imageshack.us.../autolight2.png

Може някой да я произвежда серийно!

Kолега
Можеш ли да дадеш снимка с по-визока резолюция на реализираната от теб схема.
Благодаря!
Отговори

dam_sh снимка dam_sh 19 септември 2012 - 10:03

А ако се монтира ключ който да подава 12В-та? Тогава ако се наложи да ползваш светлините просто го включваш.
Отговори

koceku снимка koceku 19 септември 2012 - 16:43

 Diyan Hristev, на 18 септември 2012 - 23:53, каза:

Здравейте,

Това е схемата на релето което аз си направих:
Публикувано изображение

Поздрави!

.

Лично аз не виждам какъв е смисъла на Реле 3.
Колега можеш ли да обясниш как точно се изключва схемата след включване на фаровете от ключа? Нали това трябва да е идеята на това реле, или не съм разбрал нещо?
Отговори

mupkoc снимка mupkoc 19 септември 2012 - 17:08

koceku, обяснил е човека, но ти не си прочел първа страница от темата
http://www.opelclub....dpost&p=1068748

На мен ми направи впечатление, че колегата Diyan Hristev не използва пин 6 (+12V при контакт) от буксата на оригиналното реле.
Отговори

stannn снимка stannn 19 септември 2012 - 18:48

Релето на Wehrle обезсмисля побългаряването. Цената му е повече от приемлива. 39 лева е перфектна цена за нещо което просто се поставя в буксата без всякакви побългарявания. За Варна цената е 48 лева. И най -важното няма сърдити. Иначе подкрепям колегата Shmortz. И аз мразя тарикатите. Щом разбираш толкова, че да сглобиш такова нещо значи спокойно може да помислиш и да си направиш схемата сам.
Мнението беше редактирано от stannn: 19 септември 2012 - 18:49
Отговори

deas снимка deas 19 септември 2012 - 19:08

 Meydger, на 19 септември 2012 - 17:08, каза:

... колегата Diyan Hristev не използва пин 6 (+12V при контакт) от буксата на оригиналното реле.


При оригиналното реле габаритите се включват при контакт,
а тук след запалване. Може да се преправи леко и ще се използва пин 6
Отговори

bojo06 снимка bojo06 19 септември 2012 - 20:34

 Meydger, на 19 септември 2012 - 09:54, каза:

Kолега
Можеш ли да дадеш снимка с по-визока резолюция на реализираната от теб схема.
Благодаря!

С десен бутон на мишката си я записваш като картина ,,Save picture as" и след това си я разглеждаш като картинка!
Мнението беше редактирано от bojo06: 19 септември 2012 - 20:43
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg