Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Повдигачи - кой от всички

Astra78 снимка Astra78 05 ноември 2010 - 21:09

Здравейте колеги, моля някой запознат да ми подскаже как да разбера кой/кои повдигач е сдал, т.к имам проблем с един или няколко, а нямам възможност да сменя всички. Порових из форума, но не намерих инфо по въпроса.
Проблема всъщност е че когато изгася ДВГ добре загрял, при следващия студен старт /9-10градуса/ на 3-4 сек. започва да чука въпросния повдигач /не цъка а чука/, и ДВГ започва да прекъсва - от ауспуха се чува: ...................пуф...............пуф...................пуф...............

Благодаря предварително
Мнението беше редактирано от Astra78: 05 ноември 2010 - 23:26
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 05 ноември 2010 - 22:15

Проверката на повдигачите се прави на загрял мотор до работна температура. Ако все още се чуват тракащи повдигачи сваляш капака на клапаните и с пластмасов клин натискаш повдигачите един по един, ако усетиш някъде луфт-там е проблема. Между другото можеш да пробваш с едно прочистване, дали няма да се оправят нещата, сваляш повдигачите, разглобяваш ги и накисваш в препарат меглио, амб, нафта и т.н.
Успех!
Отговори

Kondo снимка Kondo 05 ноември 2010 - 23:02

Да ползвам темата понеже с тия повдигачи съм на вие-трябва ли да се сваля главатан или разпределителния вал за смяна на повдигач? За същия мотор става въпрос.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 05 ноември 2010 - 23:10

Главата не се сваля, махаш кобилиците като натискаш клапаните със скоба за сгъване на клапанните пружини. Ако искаш да смениш и гумичките, след като си махнал всичките кобилчки, сваляш колелото за агренажния ремък на разпределителния вал, сваляш делкото и издърпваш вала от него. Процедурата натам е ясна :kinggrin:
Успех!
Отговори

Astra78 снимка Astra78 05 ноември 2010 - 23:24

 Rosen Popov, на 05 Nov 2010, 22:15, каза:

сваляш капака на клапаните и с пластмасов клин натискаш повдигачите един по един, ако усетиш някъде луфт-там е проблема.


Ако можеш да опишеш малко по-подробно това с клина - къде и как се натиска, какво се гледа, клина купешки ли е или самоделка.
Къде тр. да търся луфт - м/у вала и кобилицата, или самия повдигач да потдава /се свива/.
Мнението беше редактирано от Astra78: 05 ноември 2010 - 23:25
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 06 ноември 2010 - 10:10

Може да натискаш с каквото имаш под ръка, натиска се повдигача. В твоя случай ще натискаш кобилицата от към повдигача, аз лично ти препоръчвам да свалиш повдигачите и да ги промиеш всичките. Процедурата е трудоемка и най-добре смени и гумичките, те са по-лев бройката, а повдигачите на Феби са по 10лв бройката.
Между другото имам 6 кобилици за твоя мотор, които са в добро състояние. Когато си сменях вала в комплекта имаше и нови кобилици и сложих тях, тези ги подарявам на който има нужда от тях.
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Успех :kinggrin:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 06 ноември 2010 - 10:11
Отговори

Astra78 снимка Astra78 07 ноември 2010 - 12:49

Благодаря Росене,

направих ремонта вчера и мотора заработи добре, но времето ще покаже. Оказа се че два повдигача са омекнали /на 7 и 2 клапан/ - смених ги с нови SWAG-12лв/бр. нова гарнитура за капака и :kinggrin: :mhihi: <_< . Мисля по нататък при възможност да сменя и останалите но засега ще е така. Иначе метода се оказа показателен. :pardon:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg