Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Сигнал при навлизане в кръгово.

Анкета: Как влизате в кръгово?

Гласуване Гостите не могат да гласуват

sume снимка sume 06 юли 2010 - 23:37

Направих забележка на една приятелка,че не си пуска левия мигач докато се гласи да влезе в кръговото, тя ми каза, че не се пуска мигач като се влиза в кръгово.Глупости ,хванахме се на бас, обаче в правилника никъде не е споменато нищо, камо ли изрично, кво мислите вие, и дали има информация някъде която ще ми помогне да спечеля баса.Тенк ю.
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 06 юли 2010 - 23:40

Колега как ще влизаш в кръгово с ляв мигач ? Вече ако си вътре и въртиш да трябва да си с ляв мигач. Аз ли не те разбрах не знам ?
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 06 юли 2010 - 23:44

Ако продължаваш направо няма мигач обаче ако влизаш да въртиш в кръга се дава ляв мигач.
Отговори

sume снимка sume 06 юли 2010 - 23:45

Мда влизам с ляв, логиката е следната-десния не се вижда :) Смисъл за мен тва е супер мормално и ще се изненадам ако само аз го правя :20ashley_results: Обаче пък и да не си пуснеш мигача не би трябвал ода е проблем, щото пък щом си до кръговото нма каде да ходиш, влизаш в него.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 06 юли 2010 - 23:45

Аз мисля, че не трябва да пускаш мигач като се редиш да влезеш в кръговото. То реално погледнато.. ти на ляво неможеш да завиеш. Ако ти си с предимство - влизаш и след това вече даваш мигач в зависимост от посоката към която ше поемеш. Пък ако тия вътре са с предимство, чакаш си реда и влизаш без мигач, след това пак сигнал в зависимост от посоката. :20ashley_results:
Отговори

Riskov снимка Riskov 07 юли 2010 - 00:21

Мен инструктурът ме е учил, че трябва, ама от както се помня никога не съм давал мигач при влизане(защото се подразбира) а при излизане вече е нужно.
Отговори

Debeliya снимка Debeliya 07 юли 2010 - 06:00

Влиза се без мигачи, излиза се с десен, независимо кой ръкав ще хванете. Ако се замислите в кръговото се движите по пътя с предимство и не се прави ляв завой, като на обикновенно кръстовище, "завивайки на ляво" всъщност се движите направо, докато не решите да излезете от кръговото. При излизане се подава десен мигач, за да покажете кой ръкав искате да хванете, нещо което всъщност не се прави мислейки си че като подадете ляв мигач и сте показали посоката си на движение, ами ако в кръговото се включват повече от 4 пътя? Това подаване на ляв мигач обърква страшно много чужденците, които идват за първи път в България. И не знам на какво учат днешните инструктори, но моят ме учи точно на това - влизане без мигач, излизане с десен.
Мнението беше редактирано от Debeliya: 07 юли 2010 - 06:07
Отговори

ruci снимка ruci 07 юли 2010 - 07:03

Напълно поткрепям колегата.Влизаики в кръговото,продължаваш по главния път.Трябва само да подадеш десен на излизане за да е ясно на къде ще поемеш.
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 07 юли 2010 - 07:52

Moже и да сте прави всички,но аз лично подавам мигач почти винаги няма значение дали съм надясно или наляво.Защото специално за София аз лично се радвам някой като даде мигач и така се орентирам да мина по бързо.
Отговори

bgfrayman снимка bgfrayman 07 юли 2010 - 07:57

 ruci, на 07 Jul 2010, 8:03, каза:

Напълно поткрепям колегата.Влизаики в кръговото,продължаваш по главния път.Трябва само да подадеш десен на излизане за да е ясно на къде ще поемеш.

абе не е точно така че на кръговото си винаги с предимство, жив пример е кръговото на "Руски паметник" там влизащите по Борис от към Пирогов и от към площад Македония са с предимство без значение че си влязъл от към "Скобелев" и си в кръговото трябва да изчакаш. Иначе по темата при влизане мигач не е необходим, при излизане сигнализираш защото реално правиш маневра (при напускането му).
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 07 юли 2010 - 08:00

Като знам че в Българиа половината кръстовища са с различни правила на движение не знам как точно може да докажеш за твоя бас кой крив кой прав. Вземете се почерпете по една бира и двамата и готово.

Иначе за въпроса и аз съм на мнение че се влиза без мигач (в някой кръгови ) и се излиза с десен на която отбивка ще поемаш.
Отговори

Inspo снимка Inspo 07 юли 2010 - 08:28

Това с левия мигач е безсмислица . Първо няма да ходиш на ляво ,второ ако тръгнеш да влизаш в кръговото с ляв мигач , тези зад теб какво ще си помислят ? А и тези които идват по кръговото ? Може някой да помисли .че ще тръгваш срещу него :20ashley_results:
Дори и да трябва да се даде някакъв мигач , то той трябва да е десен , но и той е ненужен , защото няма накъде другаде да ходиш освен надясно .
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 07 юли 2010 - 09:04

Закон за движение по пътищата:

Раздел VI

Сигнали, подавани от участниците в движението
Забележка към параграф Практика по алинеи
Чл. 28. (1) За предупреждаване на останалите участници в движението за намерението си да извърши маневра водачът на пътно превозно средство подава следните сигнали:

1. ляв пътепоказател или лява ръка, изпъната хоризонтално встрани - за завиване наляво или за отклонение наляво;

2. десен пътепоказател, дясна ръка, изпъната хоризонтално встрани, или лява ръка, сгъната в лакътя и насочена нагоре - за завиване надясно или за отклонение надясно.

(2) Като допълнителен сигнал при маневра водачът може да използва превключването на светлините, а извън населените места - и звуков сигнал.

Раздел VII

Завиване надясно или наляво
Забележка към параграф Практика по алинеи
Чл. 35. (1) Завиването надясно се извършва от най-дясната пътна лента по посока на движението, а когато лентите са обозначени за движение в съответна посока - от лента, предназначена за завиване надясно.

(2) Когато радиусът на завиване на пътното превозно средство е по-голям от радиуса на завоя, завиването може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, преминаващи от дясната му страна.

(3) При завиване надясно за навлизане в път с двупосочно движение водачът на пътното превозно средство завива така, че да навлезе по възможно най-краткия път в дясната част на пътното платно по посока на движението.

(4) Завой надясно е позволен при червена светлина на светофара само при наличие на съответен пътен знак или светлинен сигнал, като водачът е длъжен да пропусне пешеходците, да не пречи на движението и да завие, когато се е уверил, че пътят е свободен за преминаване.
Забележка към параграф
Чл. 36. (1) Завиването наляво се извършва от най-лявата пътна лента по посока на движението, а когато лентите са обозначени за движение в съответна посока - от лента, предназначена за завиване наляво.

(2) При завиване наляво за навлизане в път с двупосочно движение водачът на пътното превозно средство завива така, че да навлезе по възможно най-краткия път в дясната част на платното за движение.

Наистина няма текст да задължава или не да подаваш сигнал при навлизане в кръгово днижение. Аз мисля че кръговото днижение е продължение на пътя с преминаването му към кръстовище, и е кръгово за избягване на конфликтни ситуации, както е при обикновенното кръстовище. Десен мигач не може да се подаде преди кръговото защото не е дадена такава възможност, да завиваш надясно преди кръговото, защото щеш не щеш трябва да влезеш задължително в кръговото. След като си задължен по пътните правила да влезеш в кръговото, то не е нужно да подаваш сигнал - все едно се движиш по път със завои и съответно трябва ли да подаваш сигнал при всеки завой.

Ето и извадка от Правилника за прилагане на ЗДвП:
Чл. 78. (1) Сигналите, подавани от водачите при маневри, са:

1. ляв пътепоказател или лява ръка, изпъната хоризонтално встрани - сигнализира потегляне от крайната дясна част на пътното платно, преминаване в съседна лява пътна лента, завой наляво, завиване в обратна посока или спиране за престой или паркиране в крайната лява част на пътното платно;

2. десен пътепоказател, дясна ръка, изпъната хоризонтално встрани, или лява ръка, сгъната в лакътя и насочена нагоре - сигнализира потегляне от крайната лява част на пътното платно, преминаване в съседна дясна пътна лента, завой надясно или спиране за престой или паркиране в крайната дясна част на пътното платно;

3. лява или дясна ръка, изпъната нагоре сигнализира спиране.

(2) Сигналът, подаван от водача със светлинен пътепоказател, се прекратява непосредствено след приключване на маневрата. Сигналът, подаван с ръка, може да бъде прекратен непосредствено преди започване на маневрата.
Забележка към параграф Практика по алинеи
Чл. 79. Подаденият от водача сигнал за маневра не му предоставя предимство и не го освобождава от задължението да предприеме всички необходими мерки за безопасност, преди да започне нейното изпълнение.


Знак № А29 "Кръстовище с кръгово движение" от чл. 42, ал.2 от ППЗДвП е от групата на предупредителните занаци, което означава, че ви предупреждават за навлизане в кръгово кръстовище и е необходимо да преминете през него. Затова не е необходимо, задължително и регламентирано да подадете сигнал.


Мисля че това е достатъчно и за двете страни, за което може да почерпите. За мен е без значение кой печели.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 07 юли 2010 - 09:15

 bgfrayman, на 07 Jul 2010, 8:57, каза:

абе не е точно така че на кръговото си винаги с предимство, жив пример е кръговото на "Руски паметник" там влизащите по Борис от към Пирогов и от към площад Македония са с предимство без значение че си влязъл от към "Скобелев" и си в кръговото трябва да изчакаш. Иначе по темата при влизане мигач не е необходим, при излизане сигнализираш защото реално правиш маневра (при напускането му).

А нали се сещаш, че това там е направено така заради Трамвая, защото все пак в закона си пише, че движещите се по релсов път транспортни средства са ВИНАГИ с предимство :20ashley_results:
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 07 юли 2010 - 18:29

Аз пък си давам мигачи при всяка промяна на посоката на движение, независимо дали преди, във и след кръговото.
Пояснявам защо с конкретни примери:
1.Кръговото на "Мираж" (второто по ред откъм София). Движа се откъм Центъра посока София, лентите са три. Дясната е за кръговото, като преди него има отклонение на дясно - двулентов път за "Изгрев". След него в колелото става лента посока София. Средната става за София и за завой в кръговото, а лявата - само за кръговото. В 90% от случаите точно от тази лява лента малоумниците не завиват наляво, а без десен мигач секат пътя на тези от средната лента. Ако не дам ляв мигач са ме отнесли...
2.Първото кръгово до "Метро" - Идвам отдясно на пътя от София, от"Славейков". Също 3 ленти, същата ситуация. Ако не дам ляв мигач и съм в средната лента директно ме отнася малоумника, решил да се прави на мъж и продължаващ към "Изгрев" - посока Панорамен път за Варна. Нищо, че съм в кръговото вече. Ако пък идвам откъм Варна и не дам от средната лента ляв мигач, джигитите от най-лявата лента с десен мигач ми влизат в лентата, без да излизат от кръговото. Резултатът е пак същият.
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 07 юли 2010 - 18:46

За какво да даваш мигач когато знаеш къде отиваш? :20ashley_results:
Отговори

ValentinoV снимка ValentinoV 07 юли 2010 - 18:57

Аз влезна ли в кръгло и завивам ли на някъде давам мигач , но не и преди да влезна вътре ! направих лек "чертеж" за да няма неразбрали - в случая давам ляв мигач независимо дали завивам на ляво или правя обратен завой така наречения U turn , и тук е логиката , ако не дам мигач ,кола номер 2 ще знае че си продължавам пътя направо и няма да ме чака , а като дам мигач ще ме изчака ..

Публикувано изображение

малко се поолях с обясненията и не знам дали е правилно така но си карам по тоя начин ,че в нашия град си е малко анархия , всеки завива когато му скимне , повечето пъти без мигач .. как да не се нерви човек после ..
Отговори

Gomes снимка Gomes 07 юли 2010 - 19:08

левият мигач не пречи, но ми се вижда безмислен...даже като се замисля може някой да се заблуди, ако кара зад теб и почнеш да мигаш първо на ляво, после на дясно...трудно вярно, ма хора всякакви :)
Отговори

ValentinoV снимка ValentinoV 07 юли 2010 - 19:12

така е колега , аз не съм казал че ще дам и десен след това, просто да знаят че ще "заемам" тази част от кръглото
може би е някаква проява на колегиалност на пътя знам ли :20ashley_results:
Отговори

borro снимка borro 07 юли 2010 - 19:15

Когато МПС е в кръгов участък от пътя и се движи в самото кръгово, сигнал с ляв мигач не трябва да се подава. По подразбиране движението е само и единствено в самото кръгово. Улеснение е обаче е подаването на ляв мигач за другите участници, които изчакват въпросното МПС, за да се включат в кръговия участък от пътя.
Има кръгови участъци, при които достъпа до тях е чрез две ленти - в София пример е кръговото на 4-ти км. Там задължително всеки разумен шофьор от лявата лента трябва да подава ляв мигач за влизане в кръговия участък от пътя.
Друг е въпроса при навлизане в даден кръгов участък кой е с предимство - случаи бол.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg