Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

X16SZR проблеми

Chapai снимка Chapai 20 май 2019 - 21:28

Привет, колеги!

Взех Astra G с въпросния двигател(няма газ) и след кратко време се появи следният проблем: тръгвам и след 2-3 мин. святка check engine, ако двигателя се изфорсира на място или на скорост(до към 4000 об.) лампата изгасва и след като се премине на нормално каране пак светва. Заведох я на майстор, направи диагностика, каза че търси и дава грешка в EGR клапана, но "този двигател нямал EGR". Koeто ми се стори странно, но и двамата гледахме - не намерихме. Впрочем колата палеше и вървеше без никакви проблеми, работеше като часовник.
След няколко дни обаче се появи едно колебание на празен ход с амплитуда от 100-200 оборота(падат все едно ще гасне и веднага компенсира) и колата на няколко пъти прекъсваше/придърпваше на 1ва и 2ра скорост на ниска скорост в ниските обороти, след което при рязко натискане на педала проблемът се преодоляваше.Това го прави както на студен така и на загрял двигател. Освен това при работещ двигател чувам едно свистене в областта на моноинжекциона - може ли от там да дърпа въздух и как да разбера от къде точно?

Впрочем EGR филтъра не е ли между инжекцията и двигателя, вижда се след като се махне пласмасата, в което влиза въздухопровода от въздушния филтър?

П.С. Тази букса стои откачена и олепена, за какво служи според вас и има ли отношение към проблема?
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Chapai: 20 май 2019 - 21:30
Отговори

Chapai снимка Chapai 21 май 2019 - 09:09

Малко развитие по темата: свалих EGR, оказа се заял в затворено положение, след чистене, "съветване" и разбутване се освободи. Монтирах го, покарах check engine-a не се включва.
Обаче колебанието в оборотите на празен хог и най-вече прекъсването в ниски обороти (до към 2200) стана дори по осезаемо. След като мине тези обороти няма проблеми.
Може ли да е от моторчето за празен ход? Какви са симптомите при проблем с МПХ? А бобина(при положение, че пали от раз и няма прекъсвания при високи обороти) ?
Майсторът препоръча нов бензин(още е с бензина от автокъщата) с добавка на Liqui Moly за чистене на инжектори? Вашето мнение от там да идва проблема и за добавката?

Благодаря, предварително!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 май 2019 - 10:14

След като си я взел, не пишеш да си сменял свещи, бобини и т.н.. Обслужване прави ли ?

Така и така от нови свещи няма какво толкова да загубиш, поне тях смени. Бобина няма как, но ако имаш от къде да вземеш за проба - направи го.
Но първо след сваляне на свещите, мерене на налагане в цилиндрите. От там се тръгва.

За горивото, не знам - те така или иначе са го налели пак тук. Зависи вече колко е седяла така в тая автокъща. Добавка ми е съмнително защо е слагана. Ще го правят самолет ли тоя мотор така или иначе без много душа?
Моят съвет е да си прочистиш първо резервоара(сонди монди там всичко, горивни пътища), след това да забравиш за всякакви глупости освен гориво да наливаш вътре.
След това може да си прочистиш и инжекторите, всмукателен колектор там тръби всякакви до входа на двигателя, за да си сигурен че е чисто там.
Всичко това го казвам, защото ще бъде като един "refresh" за двигателя.

След това може да ни кажеш какво си измерил като налягане в цилиндрите.
Отговори

Chapai снимка Chapai 21 май 2019 - 15:39

Колега, след закупуването се смениха ремъци,масла,филтри и свещи. Добавката на liqui moly не са я слагали те, съветваха ме аз да си сложа.


Малко развитие по темата: човъркайки около инжекцията, като тръгнах да вадя маркуча който идва от МАP сензора се скъса и от вътрешния край се видя, че целият е напукан и с доста изтаняла стена(не е изключено да е бил пукнат). Отрязах го по-нагоре, където беше с добър вид и пак го сложих. Колата на момента се оправи, спря да мени оборотите на празен ход и прекъсването изчезна. Освен това се появи един нискочестотен звук при рязко ускорение от двигателния отсек.

И както си бях щастлив, след 2-3 км. пак се появи проблемът с прекъсването/придърпването, което много ме озадачи...
Махнах буксата на MAP-a: пак се оправиха нещата(което също ме озадачи).
Реших да напръскам буксата със специален спрей, да не би да дава лош контакт. Включвам МАP-a: проблемът си появява.
След това пак го изключих, но прекъсването не изчезна както след първото изключване(което ме озадачи за трети път).
И най-странното е, че окончателно като я свързах буксата...проблемът пак изчезна(10км. проба в града).

Може ли да е от MAP-a или лош контакт с буксата му? При свързана букса не свети чек лампата.

П.С. не изключвам да има проблемите, които спомена колега, както и подхода, който препоръча. Съсредоточил съм се върху MAP просто защото има явна промяна...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 май 2019 - 18:03

Ако имаш ОП-ком, вържи го и гледай дали показва налягане този сензор. И така ще се разбере.
Само да ти кажа че от такива добавки(само че за масло) дето поправяли метала и разни такива врели-недоизкипели, после правят двигатели. Та внимавай и ти да не правиш горивна система след всякакви налети боклуци. Както се казва дори една дюза да ти прецака, това е разход, освен парите дето си дал за боклуците.

Правилният начин е сваляне почистване - сега ултразвук ли ще е, с течност ли, зависи каква е дюзата, с помощ от ток за отварянето ли... въпрос на метод.

Но коли на 100 години е хубаво да бъдат поне един път почистени горивната система и въздушните пътища. Това поне гарантира че от там проблеми няма да има.

Но закачи му една диагностика и виж, Аз така хванах моя МАП че не показва нищо и нямах турбо. Но това беше моя грешка, защото при ваденето да го чистя - съм го счупил. Каза леко "кръц" и добре че се сетих че това стана, иначе щях да се чудя от къде е.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 май 2019 - 18:04
Отговори

Chapai снимка Chapai 22 май 2019 - 10:18

Нямам оп-ком :unsure:

Малко развитие по темата: проверих МАП-а с мултицет. На контакт между А и C e 5.1V. При работещ загрял двигател, без да вадя буксата от МАП-а, между B и C е 1.2V.
Стойности, които са нормални според хора писали в форума.

Изразходвах стария бензин. Сложих 100 октана с добавка на Liqui Moly (за бензнинова инжекция) с концентрация 4.5мл на литър бензин. Четох някъде, че 300мл трябвало да се сложат на 70л и за да не предобря нещата... както казваш да не разяде нещо.
Проблемите с прекъсването при ускорение изчезнаха с излизането от бензиностанцията. 100км градско целенасочен тест - веднъж не е прекъснала. :3:

Обаче проблемът с играенето на оборотите на свободна остава. Не се появява винаги, а ако се появи не е веднага след изключване от скорост, трябва да изчакам от 30сек до 2мин,за да се появи. Между 950 и 850об и като пада надолу колата двигателя/колата притриса за кратко. Да пробвам ли да чистя стъпково моторче или вече прекалено се втелясвам? :kuku:
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 22 май 2019 - 12:25

 Chapai, на 22 май 2019 - 10:18, каза:

Да пробвам ли да чистя стъпково моторче?

Определено да.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 22 май 2019 - 17:05

1000 пъти е писано във форума и не само тук: преди да се сменя каквото и да е читава диагностика!
Въпреки, че едва ли вече има "майстори", които помнят какви трябва да са параметрите на работа на този двг.
Моторчето за празен ход е около 30лв. и почти няма смисъл от чистенето му. Личен опит.
Играенето на оборотите може да е от напукани въздушни шлангове и от техните накрайници. Последните са от някаква гума, която за почти половин век е сдала багажа. Сменя се с читава от морга. Или смуче въздух от друго място.
Огледай всичко в двигателния отсек, особено под защитната пластмасова кора под предното стъкло. При мен накрайникът на входящото маркуче о на вакуумния резервоар беше станало на ивици. Но го видях чак на 4-я оглед, след като леко го натиснах. Там, където е и филтърът на купето, не тази на самото стъкло.
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 22 май 2019 - 17:06
Отговори

Chapai снимка Chapai 23 май 2019 - 19:33

А добре има ли начин да се провери дали от някъде смуче въздух с подръчни средства? (затапване с ръка на трабата след въздушния филтър и да видим дали гасне?...или това не е много полезно за колата?)

Иначе имаше проблем с маркуча от МАП-а,както бях описал, но е сменен. Също така беше скъсано на едно тънко маркучле Г-образния гумен преходник към моноинжекцията(не знам как по-добре да го обясня) и не успях да намеря никъде такъв и заместих преходника с парче по-дебел маркуч с подходящия диаметър. Колкото и да гледам другаде никъде проблем не виждам.

Относно стъпковото моторче ако ще се купува ново, не виждам проблем да се посъветва и старото преди това :smile3560: .

А може ли празния ход да е вследствие на остатък от тази гняс която е имала преди това в резервоара и проблема да се оправи след 3-4 наливане на нов бензин?
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 26 май 2019 - 17:32

Зареди два пълни резервоара 98 или 100 октана и ще разбереш.
Кой знае какво е имало вътре, но за всеки случай смени и горивния филтър.
Отговори

miro_rz снимка miro_rz 26 май 2019 - 17:57

Имах тук в Англия същата Астра и имах този проблем с оборотите . Смених си свещите , кабелите и два различни стъпквои мотора и колата все така си държеше оборотите високи. При мен се оказа проблема в дроселовата клапа , но така си я карах и не я смених .
Колата вървеше на гръм и ми даваше смесено до 8 на 100 !
Отговори

Chapai снимка Chapai 26 май 2019 - 21:32

Под проблем в дроселовата клапа за TPS ли говориш?

Да попитам има ли начин да се провери дали работи МПХ преди да тръгна да го чистя, за да не прецакам работещо оригинално моторче?

OP-COM може ли да каже със сигурност дали проблемът е в:
1.МПХ
2.Смуче въздух
3.ТPS
?

П.С. TPS-то доколкото знам може да се замерим с мултицет..
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 26 май 2019 - 21:55

Нито един диагностичен софт и хард не може да каже нищо. На база на това, което се вижда от въпросния софт и хард, човека прави заключения къде е проблема.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 27 май 2019 - 17:36

Смуче въздух отнякъде или не затваря плътно дроселовата клапа. Причини - нагар, неправилно почистване, износване и осова хлабина (масов проблем).
Възможно е и TPS да дава грешни данни, но за това си трябва диагностика. Може и с мултимер да се изамери съпротивлението му, но не е 1005 сигурно.
На диагностиката се виждат доста параметри. Не като на сегашните компютри, но достатъчно за този двигател. Тя показва % отваряне на дроселната клапа, работата на MAP и lambda, обороти и т.н.
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 27 май 2019 - 17:37
Отговори

Chapai снимка Chapai 02 юни 2019 - 17:26

Малко развитие и молба за помощ.

Свалих и изчистих МПХ и камерката в която лежи буталцето му с бензин и парцал доста обстойно. Свалих буталцето с метода букса-контакт-махаме буксата-изключваме контакт-пак. И вътре изчистих доколкото мога и сложих две-три капки масло с цел да се смаже малко ако има нужда. Монтирах го и нямаше никаква промяна. Оборотите на празен ход отново играеха и притрисаше все едно да гасне.

Сега молбата ми за помощ:
Измерих стойностите на TPS-то, обаче никъде не мога да намеря нормалните стойности(в мен е проблема).
Ако може да ми каже някой дали следните стойности са нормални:

Напълно затворен дросел:
1 и 2: 5,96 килоома
1 и 3: 1,82
2 и 3: 5,2

Напълно отворен дросел

1 и 2: 1,96
1 и 3: 5,92
2 и 3: 5,2

Номерирал съм ги така, защото не успях да разбера, кое е A, B и C...
Измерени са на изгасен двигател

Снимка за ориентация кое е 1,2 и 3.
Публикувано изображение
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 02 юни 2019 - 18:45

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

Chapai снимка Chapai 02 юни 2019 - 19:26

Мерси много колега! Като гледам моя TPS e в норма. Въпреки това утре ще отида да пробвам някой от моргата, да видя има ли разлика.

Друг въпрос имам. Докато колата е в движвние на свободна оборотите са заковани на 950об. Няма проблем. Само когато спра и колата поседи няколко секуди се появява проблема и то оборотите се въртят около 800об.

Какво според вас води до тази разлика? Какво дава информация на колата, че е в движение и проблема изчезва?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 02 юни 2019 - 19:37

Абс-а. Датчика в предна лява главина.
Отговори

Chapai снимка Chapai 05 юни 2019 - 17:24

Смених TPS-a с нов, промяна няма.

Утре ще я водя на диагностика да видим какво ще покаже..
То МПХ-то свети от чистота, ама дали работи като хората е друг въпрос. Да се види той, както и другите сензори. МАP-a е замерван с мултицет: в нормални стойности. Сто пъти е гледано дали някой маркуч не изтърва. Свещи, бобина, горивна помпа и горивен филтър - колата пали от раз и върви безпроблемно. EGR-a е чистен също. Ламбда сондата даваше добри показание при първата диагностика(като се копуваше колата)

Ако някой има идея от какво друго може да е нека даде акъл. :helpsmilie:

(нестабилни обороти с притрисане в спряно положение, при движение на свободна проблем няма)

П.С: има ли възможност при движение нещо да се обдухва(охлажда) или да се засмуква повече въздух(знам ли) и затова проблемът да го няма?
Мнението беше редактирано от Chapai: 05 юни 2019 - 17:25
Отговори

Chapai снимка Chapai 07 юни 2019 - 16:54

Проблемът се разреши.

За интересуващите се: малка дупчица в лулата на 1ви цилиндър(личеше също как са прехвърчали искри около нея). Нови кабели и се оправиха нещата.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg