Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Зафира А загуба на вакуум

alexx снимка alexx 01 септември 2017 - 14:18

Здравейте,

Проблема е с аварийния режим и загубата на мощност (турбината не работи) като влезе в режима и почти не излиза, ако не се кара дълго поработи малко и пак влезе. Закарах я при познат майстор, който е по скоро по ходовата част, но иначе ме е страх по други майстори, прочел я и каза че му дава грешка свързана с изпускане на вакуума. Каза че е проверил маркучета и тем подобни странични неща и се съмнява в ЕГР клапана и то по точно в ел. частта, защото механичната част била добре смазана. Та ел. частта, някаква бобина ли какво ли, добре работела но от време на време задържала(запецвала), но може би това не е съществено. Фаворит му е ел. вакуум клапана, но тъй като не е сигурен не иска да ме набутва. Има ли начин да се разбере кое е проблема или да ми кажете майстор в София, който няма да ме прецака ?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 септември 2017 - 14:54

Смени всички маркучи по вакуумите. И да са здрави няма да ти е излишно време им е. Има 3 соленоида дето могат да те бъркат (най-вероятно). Трябва да видиш кой е. И трите са еднакви. Ако не са счупени се чистят със обезмаслител за спирачки, ако са счупени виж кой е - за ЕГР или за Турбина и го размени с този на вихровите. Ако колата тръгне ще знаеш кой е виновника и просто трябва да го почистиш или смениш с друг работещ. Не е голям проблема, просто трябва да поровиш малко под капака. Ако майстора ти е наясно му кажи да завърти съмнителния соленоид с този на вихровите. Ще разбере, но на първо място прегледайте маркучите на вакуума да не изпускат.
Отговори

alexx снимка alexx 01 септември 2017 - 15:42

 Ne6to Smisleno, на 01 септември 2017 - 14:54, каза:

Смени всички маркучи по вакуумите. И да са здрави няма да ти е излишно време им е. Има 3 соленоида дето могат да те бъркат (най-вероятно). Трябва да видиш кой е. И трите са еднакви. Ако не са счупени се чистят със обезмаслител за спирачки, ако са счупени виж кой е - за ЕГР или за Турбина и го размени с този на вихровите. Ако колата тръгне ще знаеш кой е виновника и просто трябва да го почистиш или смениш с друг работещ. Не е голям проблема, просто трябва да поровиш малко под капака. Ако майстора ти е наясно му кажи да завърти съмнителния соленоид с този на вихровите. Ще разбере, но на първо място прегледайте маркучите на вакуума да не изпускат.



Майстора си е поиграл и е достигнал до извода, че ЕГР клапана е за смяна, проблема е цената от 600 до 800лв в зависимост от отстъпките... предложи и вариант за елиминиране на тоя клапан, механично и софтуерно щял да поразпита, но не е сигурен. Та тук идва въпроса може ли, кой го може, колко струва и къде в София? Колата е 12.2004г. и вихровите не съвпадат със егр клапана има и ел. управление и не знам дали може на тази модификация ??
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 септември 2017 - 19:14

Има два варианта там. До акумулатора колко соленоида имаш? Има поне един. Смени го с тоя дето е на турбината и виж има ли разлика и грешката сменя ли се.. Имам един соленоид дето на теория работи. Ако искаш да ти го дам да пробваш. Ако е самия клапан, често подлежи на чистене.
Отговори

alexx снимка alexx 01 септември 2017 - 21:15

С това соленоид тотално ме объркваш (не знам какво е), но майстора каза че е пробвал да го елиминира със свинска опашка за да направи проба и като запалил и турбината работела като подавал газ във високите обороти, като е пуснал педала на газта и двигателя е работил на празни обороти и е влезнал пак в авариен режим, нещо такова ми обясняваше... та искам да го елиминирам тоя егр клапан веднъж завинаги и сега съм оптимистично настроен след като изчетох темата с 30 страници че вече има решение за електрическия егр, от ботевград един от форума ги правил... верно няма отзиви, но мисля да пробвам.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 септември 2017 - 22:08

Имам няколко клапана и лесно можем да пробваме. Освен това имам опком и вакууммер. Така че ако искаш- л.с.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 01 септември 2017 - 22:28
Отговори

alexx снимка alexx 01 септември 2017 - 22:41

 tisho.74, на 01 септември 2017 - 22:08, каза:

Имам няколко клапана и лесно можем да пробваме. Освен това имам опком и вакууммер. Така че ако искаш- л.с.


Писах
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 02 септември 2017 - 17:21

Видях зафирата и проблемите са два: P1590 - Vacuum Solenoid Valve Circuit High Voltage (04) и 0400. ЕГР-а е електрическия и проблема е в обратната връзка, или поне в описанието на грешката пише това и грешката е постоянно активна. Другата- 1590 е малко странна работа. Хем е за вакуумен соленоид без да е ясно кой от всичките, хем разкачах всичките четири соленоида под капака и за всеки пишеше друга грешка, а тази си стои отделно активна. Всичките четири клапана под капака са мерени и бобините им са си здрави.Затова и се съмнявам в описанието на грешките, които опкома дава. Въпреки това пробвах и с друг соленоид на турбото, няма разлика.
За спорта пробвах и с моя дебитомер, който работи добре. Същата работа- записа си онази за обратната връзка от ЕГР-а. Всъщност това е нормално.
Вакуум има почти колкото мойта, което значи около -0,8 бара.
Какво мислите, 1590 дали изобщо е за някой соленоид по вакуумите? Щото аз вече се съмнявам да е така.
Иначе тази за обратната връзка от ЕГР-а ще се оправи с емулатор например, ама колегата си го решава, обяснил съм на колегата предимствата и недостатъците както на емулатора, така и на ремапа...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 08 септември 2017 - 20:34
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 03 септември 2017 - 09:40

Ако поради механичен проблем EGR-a забавя да отвори - също набива грешка 1590. Ако има набит нагар между стержена на клапана и водача (ако видимо клапана е чист, но въпреки това прави проблеми - обикновено е това)- трябва чистене в ултразвукова вана, и пак не 100% гаранция че ще тръгне :(
Но може (и по вероятно) е да има проблем по ел.връзките..
Мнението беше редактирано от Hotblooded: 03 септември 2017 - 09:44
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 03 септември 2017 - 21:25

Така, опкома от преди малко отново е в джаза, оправих си виртуалната машина на лаптопа под ХР-то. Та след като днес е работено по ЕГР-а, тия дни може да видим и какво е станало до тук.
Отговори

k opel e снимка k opel e 04 септември 2017 - 08:16

След колегата Тишо се намесих и аз за тази Зафира. Много е добра. Има дребни забележки, но на мен ми хареса много. "Смазания" ЕГР клапан се оказа наплякан с медна грес на спрей върху супер мръсотията. Ролката на механичната част блокирала. Вместо да се търкаля, тя се е пързаляла и е изтъркала котвата. ЕГР беше блокирал механично. Имах чувството, че няма да стане нищо от него. Ама, може би стана. Ползвах всички химии на спрей и яко духане на 8 атмосфери. Другото, което видях е, че след вакум помпата няма възвратен клапан. На мястото на пластмасовата тръба с клапан е сложен маркуч със скоби. Намерих клапан и ще го поставя. Може, при натискане на спирачката да пада вакума в соленоидите и оттам да набива 1590.
Не видях и лепенката с вин номера и цвета на боята. При пазажерската колонка я няма. На някои Опели е при макферсона, но и там няма. Боята е сигурно Z163. Някой, ако знае къде трябва да е лепенката да каже.
Маркучите за обратна нафта са някакви измислени, зелени на цвят и яко нацепени. Чудно, как не смуче въздух. Пали с чукане от четвърт. Ще се сменят разбира се. Още малко работа има и пак при Доктор Тишо на опкома.
Резултата след мача.
Мнението беше редактирано от k opel e: 04 септември 2017 - 08:22
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 септември 2017 - 17:10

След последния съдийски сигнал резултата е следния:
1. Демонтиран клапан за вакуумен резервоар и вързан резервоар директно към системата. Бобината на тоя клапан е прекъснала.
2. Проблема с егр- беше явен и аварийния режим е оттам. Та, монтиран е емулатор на егр-а.
3. Монтиран е обратен клапан с допълнителен извод и вакуума за управлението е взет оттам.
В резултат колата работи.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 06 септември 2017 - 17:12
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 септември 2017 - 17:35

....Да зная кого да търся ако закъсам из "софийско равно поле" :20ashley_results:

А този клапан, един от четирите проверени отпреди ли е?
Като е прекъснала бобината му сега какво има на буксата му? Компа не хваща ли липсата му?

....дано няма продължение на мача... :icon_wink2:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 септември 2017 - 18:33

Този е един от тях и най сетне окончателно е прекъснал. Компа е хващал най- вероятно него. Грешката беше понякога активна, понякога не. Но авариен режим от нея не е предизвикван.
На буксата на тоя клапан има безкрайно голямо съпротивление, най- сетне. Така го и хванах окончателно.
П.с. кофти ми е да пиша от телефона, ма... му стара...
А за продължението на мача- искрено се надявам да няма заради колегата, щото по едно време така се беше отчаял, та зле ми стана. Но истината е че и да има ще го решим...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 07 септември 2017 - 21:22
Отговори

alexx снимка alexx 08 септември 2017 - 08:14

 tisho.74, на 06 септември 2017 - 18:33, каза:

Този е един от тях и най сетне окончателно е прекъснал. Компа е хващал най- вероятно него. Грешката беше понякога активна, понякога не. Но авариен режим от нея не е предизвикван.
На буксата на тоя клапан има безкрайно голямо съпротивление, най- сетне. Така го и хванах окончателно.
П.с. кофти ми е да пиша от телефона, ма... му стара...
А за продължението на мача- искрено се надявам да няма заради колегата, щото по едно време така се беше отчаял, та зле ми стана. Но истината е че и да има ще го решим...



tisho.74, не че се бях отчаял, а дигнах температура (като се прибрах я премерих 37.1), ама стиснах зъби в името на колата, дано се отплати. Благодарности на Тишо и Оги, че взеха проблема присърце. За сега все още няма проблем :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 септември 2017 - 08:21

 alexx, на 08 септември 2017 - 08:14, каза:

tisho.74, не че се бях отчаял, а дигнах температура (като се прибрах я премерих 37.1), ама стиснах зъби в името на колата, дано се отплати. Благодарности на Тишо и Оги, че взеха проблема присърце. За сега все още няма проблем :)

Дано да си оздравял вече :icon_wink2:
За ключа, за който си говорихме- има един колега във форума- Помагащ. Сържи се с него за дистанционното и евентуално ако искаш да си направиш още един ключ. Ще свърши работа със сигурност.
Отговори

vdoykov снимка vdoykov 08 януари 2019 - 18:55

Здравейте, моля за малко помощ!
Имам подобен проблем - P1590 - Vacuum Solenoid Valve Circuit High Voltage
Колата ми е Опел Зефира 2.2DTI, 125hp, Y22DTR, 2004 - само тази грешка записва, осезаемо нямам никакви проблеми с колата - върви си добре, не влиза в сервизен режим, въобще нищо.
Изключвах всички букси на EGR, вихрови клапи, контрол на гъста и този дето управлява турбото, и съответно изписва отворена верига на съответния клапан и тази 1590 винаги.
В тази тема пише за някакъв "резервоар" и че е вързан директно и проблема бил решен, само дето не ми е ясно какво да правя, моля малко на по-прост език да ми обясните !

Да уточня още нещо - този клапан преди вакуумния клапан на турбото преди около година съм го сменял, понеже тогава беше се повредил и даваше високо налягане и след 2500 оборота влизаше в сервизен режим без сегашната грешка
Клапана е от моргата, понеже новия струваше над 200лв.


Благодаря ви предварително!
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 януари 2019 - 19:19

Премери с вакумер във вакум пътищата.Провери съпротивлението на клапаните.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 януари 2019 - 19:22

Ако идваш по София ми драсни ЛС да я видя с Оги и да я направим както трябва.

А ако можеш сам вземи да премериш съпротивлението на бобината на клапана на вакуумния резервоар. На база на това, което си писал, най- вероятно ще видиш безкрайност. Тоя клапан се намира при опората на десния макферсон, близо до този за турбото, под кората на предното стъкло. Значително по- малък е обаче от този на турбото и останалите от вида, по това ще го познаеш. Та, като видиш безкрайността си купуваш нов/друг, слагаш и си ти.

П.П. Какъв вакуум бе, Оги, човека има 1590...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 08 януари 2019 - 19:23
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 януари 2019 - 19:35

 tisho.74, на 02 септември 2017 - 17:21, каза:

Видях зафирата и проблемите са два: P1590 - Vacuum Solenoid Valve Circuit High Voltage (04) и 0400. ЕГР-а е електрическия и проблема е в обратната връзка, или поне в описанието на грешката пише това и грешката е постоянно активна. Другата- 1590 е малко странна работа. Хем е за вакуумен соленоид без да е ясно кой от всичките, хем разкачах всичките четири соленоида под капака и за всеки пишеше друга грешка, а тази си стои отделно активна. Всичките четири клапана под капака са мерени и бобините им са си здрави.Затова и се съмнявам в описанието на грешките, които опкома дава. Въпреки това пробвах и с друг соленоид на турбото, няма разлика.
За спорта пробвах и с моя дебитомер, който работи добре. Същата работа- записа си онази за обратната връзка от ЕГР-а. Всъщност това е нормално.
Вакуум има почти колкото мойта, което значи около -0,8 бара.
Какво мислите, 1590 дали изобщо е за някой соленоид по вакуумите? Щото аз вече се съмнявам да е така.
Иначе тази за обратната връзка от ЕГР-а ще се оправи с емулатор например, ама колегата си го решава, обяснил съм на колегата предимствата и недостатъците както на емулатора, така и на ремапа...

Това е твой коментар Тишо!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg