Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Зафира Б тесе волана при над 120

hORb снимка hORb 05 август 2020 - 15:30

Колеги,
Аз също имах такава болка. При мен тресеше около 130-140 км/ч. Оказа се лош баланс на четирите колела и една леко крива джанта.

Моята препоръка е да се проверят и втулките на амортисьорите. Със сигурност проблема е в ходовата част, дори и да идва от скоростната кутия, то тя самата не е виновна, а полуоската или главината.
Отговори

NoobSaibot снимка NoobSaibot 06 август 2020 - 07:25

ОК. Ще почна отначало... Ще направя отново баланс на всички комплекти джанти и проверка на гумите и джнтите в по-голям реномиран и похвален сервиз. Ще съблюдавам това да става по правила, които един колега ми сподели на лично съобщение. Ако там всичко е ОК и не изкочи зайчето...ще търся майстор да пробваме трика с подемника. Пак казвам за мене беше доста важно да уточним, че тресене подобно на моето не е чест проблем свързан с М32 скоростни кутии ( както твърдеше продавача на вътрени карета). Ще ви държа в течение на нещата, между временно ако има нови предложения къде да търсим проблема с радост ще ги прегърна. Мерси!
Отговори

NoobSaibot снимка NoobSaibot 22 август 2020 - 18:37

)Така да напиша да къде съм стигнал.... с две думи...до никъде...отново. Намерих сервиз, за който се твърди, че са опитни...и аз останах с такова впечатление. Момчетата ми отделиха 6 часа, в които направихме следното... Занесох двакомплекта гуми и джанти и след като разказах цялата история гледахме "под лупа" за дефекти в джантите и гумите. Първо ги завуртяхме по всякакъв възможен начин по позиция и по джанти. След тов се опитахме да намерим две по две еднакви гуми, за които да нямаме никаква забележка (нямаше такива). Сложихме две техни гуми(използвани), за които се знае, че са ОК, за да докараме пълем комплект с хубави гуми. Без ефект отново. След това, за да изключим като вероятност и по-големия луфт на централния отвор, спрямо главината - престъргахме отвора и направихме втулки...отново без резултат.... Най-доброто което постигнахме беше с железните джанти и тиксо на глвината, зада оберем съвсем минимален луфт и на железните джанти....Определено каквото и да се прави с летите джанти тресенето е по-рано( започва при около 100км/ч)
Забелязах и следните неща докато птобвах:
- Тресенето намалява и изчезва дори при лек ляв или десен завой.
- Тресенето е по-слабо определено при набиране и подаване на газ. При отнемане на предала се засилва.
- Тресенето е налично и на 4,5 и 6-та предавка, на неутрална също и не се влияе от натискане на саединителя.
- Спирачните дискове може би са за смяна, но при спиране не тресе изобщо.
Ида поясня, че под тресене имам предвид клатене на волана на ляво - дясно и никакво друго усещане в купето или педалите...

Мисля да заключа, че проблема не е в гуми и джанти.... Вие как мислите? На къде да се насоча? Ужас......
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 август 2020 - 18:40

Баси, крива главина ли да е?
Отговори

Aleksii79 снимка Aleksii79 22 август 2020 - 19:50

Така като го обяснявате, може да е и проблем в сходимостта на гумите.
Или поне това, че изчезва при лек завой подсказва такова нещо, но не е гаранция.
А гайките на главините проверявали ли сте дали са натегнати, че ми се е случвал подобен проблем при недозатегната гайка.
Отговори

NoobSaibot снимка NoobSaibot 22 август 2020 - 20:07

И аз не знам...от какво се изкривяват главини....нямам удари или влизане в някакви големи дупки...и защо се влияе от подаването на газ и отнемането й....
Реглаж на предниц съм минал, всичко е ОК там. Болтовете на главините ще ги проверя.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 22 август 2020 - 20:11

А нещо за историята на проблема?
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 22 август 2020 - 21:35

Подобен проблем съм имал вследствие на подбити отвори на джанти и износен конус на гайки.
Никой колега да ти отстъпи 4 колела + гайки за проба, като преди това провери ходовата част, и особено лагери за луфтове...
Отговори

ufer снимка ufer 23 август 2020 - 18:23

Аз говорих с колегата по телефона и виждам, че е направил почти всичко около джантите и гумите. Остава му само да опита динамично балансиране и чак тогава да премине към по-сложните и по-скъпи проверки... При някои модели и марки има доста чувствителни оси, повечето предни, и те се влияят от луфтовете, особено когато имат тенденция на наслагване. Такива коли изискват идеални гуми, джанти, шарнири и т.н.
Отговори

titan22 снимка titan22 30 август 2020 - 10:14

Възможно ли е от разбито вътрешно каре да тресе така автомобила?
Мнението беше редактирано от titan22: 30 август 2020 - 10:14
Отговори

NoobSaibot снимка NoobSaibot 30 август 2020 - 11:03

Възможно е но уш тогава тресе повече при подаване на газ, а при мен е обратно при отнемане на газта е по-изразено. За подбити отвори и болтове също съм го отметнал вс е ок там.
Говорих по телефона с двама колеги с подобен до сходен проблем. При тях проблема се е решил с подмяна на скоростната кутия.Единия така и не е разбрал къде е проблема, правили са му 2 пъти ла героите, накрая като е сменил кутията с др се е оправило. Др колега е намерил луфт откъм лявата полуоска, където влиза в дефиренцяла...Посъветваха ме и те да проверя главини, тампони реактивна щанга, карета...
Имайки предвид, че тресенето се влияе от подаването на газ, си мисля, че към скоростите вървете работите... Да припомня, че ми бяха объркали маслото на скоростната кутия с такова за автоматична...но пък др проблеми по кутията (виене, хъркане, изключение) нямам....нз...
Мнението беше редактирано от NoobSaibot: 30 август 2020 - 11:03
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 30 август 2020 - 12:03

Аз с Инсигния А брах ядове, гумджия (с добро реноме) сподели че наблюдава подобни вибрации и при BMWта (те са също на 5х120) при 17 и 18" джанти, при мен баланс оправяше нещата, но за кратко, като със зимните 17" изкарваше около 2000 км преди да загуби баланс, със летните - балансирам в София, отивам до Бургас и на връщане пак... Като на изкачване на нагорнище се усещаше по силно.
Друг колега с Инсигния, набеди полуоска, след като уплътни шлиците между двете части на полусоката и вибрациите спряха. Купи нова полуоска и..
пак вибрации...
Отговори

NoobSaibot снимка NoobSaibot 02 октомври 2020 - 11:31

Здравейте колеги! Смених и двете части на дясната полуоска с карета и никаква промяна...Не знам какво да сменя вече...Ужасна кола...
Отговори

ufer снимка ufer 02 октомври 2020 - 12:23

Направи за всеки случай едно динамично балансиране. Предлагам ти го 3-ти път! Ако не знаеш, какво е, да ти обясня... Във всеки случай не е да завъртиш колелото на балансиращата машина, а има специална такава и тя балансира на място при монтирани колела. Това е при положение, че и джантите, и гумите са на 200%... :good:
Отговори

NoobSaibot снимка NoobSaibot 02 октомври 2020 - 13:55

Ще търся къде могат да го направят.
Отговори

ufer снимка ufer 02 октомври 2020 - 14:46

Гледай и машината да е свястна, както и механикът. Много внимателно трябва да се сложат подходящите подпори под носачите. Те са различни видове за различните коли и предницата се повдига, за да се пусне върху тях. Това балансиране не се прилага при автоматични кутии, но ти си с механична, доколкото разбрах. Ако случайно това помогне, значи има вероятност някой елемент (полуоска, каре, лагер, главина) да е с гранично износване (усукване) и да прави тези номера. А този вид балансиране отчита точно подобни влияния... :good: А колата не е ужасна, ами има много дупки у нас, че дори и танковете биха получили проблеми с баланса... :sad:
Мнението беше редактирано от ufer: 02 октомври 2020 - 14:48
Отговори

hudson снимка hudson 03 октомври 2020 - 16:58

Динамично балансиране се прави и със свалена джанта. Просто баланс машината си има и вал върху който търкаля гумата. Вуднага "лъсват" проблеми като криви гуми и джанти.
На моята зафира имах такъв проблем с нови мишелини от медина мед. Докато стигна до този баланс обаче изтече гаранцията на гумите. От 4 гуми - 3 криви. Пробутват отпадъците на заводите за гуми при нас.
Отговори

NoobSaibot снимка NoobSaibot 02 ноември 2020 - 15:43

Колеги пасват ли полуоска и скоростна кутия(ако е М32) от Вектра Ц 1.9 150к.с. на зафира Б 1.9 150к.с ? Това с динамичното балансиране не можах да го намеря никъде около мен. А и ддз от 3 комплекта гуми и джанти не може всички да са калпави пък и чак толкова да е чувствителна тая кола не ми се вярва. Попадна ми горната вектра и се чудя дали пасват нещата и дали да поспортувам малко? Мога и нейните джанти да взема за пробата...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg