Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ретро парада

Кога един автомобил става ретро?

BOJKATA снимка BOJKATA 11 февруари 2010 - 20:07

Колеги, поразрових се в раздела, но не открих нищо по този въпрос! Ако пък има,се извинявам, но факт е ,че не намерих!
Нека запознатите с тази материя, да обяснят:
1.Кога един автомобил става ретро?
2.Какви са плюсовете и минусите от този факт?
3.Трябва ли да се извадят някакви документи,за да е узаконена "титлата РЕТРО"?
4.Има ли някакви облаги или негативи за собственика, като: по-ниски или по високи данъци,застраховки: гражданска и каско.
Отговори

GT 51 снимка GT 51 11 февруари 2010 - 22:56

Ми колега...... :mhihi: ...ако се поразровиш,ще видиш, но:
Няма конкретно определение за ретро :rofl: Колата ти трябва да е поне 30 години по дърта от последния модел :mhihi: :idiot:

Плюсове нямаш....имаш само минуси и доста изваждане....като пари или финикийски знаци....твоя работа.... :wave:

Трябва....има комисия която оценява реставрацията на автомибила по условията на FIVA....всичко трябва да е на шест.... :mhihi: :mhihi:

Има Положителни и Отрицателни неща....но те не се коментират тук :mhihi: :wave: :idiot:
Отговори

fanatic снимка fanatic 11 февруари 2010 - 23:42

Аз съм търпелив. :mhihi: Знам, че реставрирането се прави с оригинални части. Владо кажи някакви основни принципи при оценка на такива автомобили.
Отговори

GT 51 снимка GT 51 12 февруари 2010 - 00:02

 fanatic, на 11 Feb 2010, 23:42, каза:

Аз съм търпелив. :mhihi: Знам, че реставрирането се прави с оригинални части. Владо кажи някакви основни принципи при оценка на такива автомобили.

Ами освен че трябва да си ентусиаст,желателно е да си член на някой ретро клуб.....има комисисия която се състои от няколко човека оторизирани от FIVA,които ти оценяват колата,мотоциклета, камиона....или каквото и да било, издава ти се сертификат....валиден във всички страни членки на FIVA, а те са около 153 в целия свят......така че е редно колата ти ...или каквото реставрираш....да е оригинал.... :idiot: :mhihi: ако обаче решиш да правиш HOT-ROD......ограничения няма....така , че можеш да твориш на воля.......Поздрави :mhihi: :mhihi:
Отговори

30e снимка 30e 12 февруари 2010 - 10:46

 BOJKATA, на 11 Feb 2010, 20:07, каза:

Колеги, поразрових се в раздела, но не открих нищо по този въпрос! Ако пък има,се извинявам, но факт е ,че не намерих!
Нека запознатите с тази материя, да обяснят:


1 - години 35+
2 - Плюсове няма :mhihi: Освен ако си член на БАК Ретро и има неква преференциална цена на Гражданска безотговорност
3 - НЕ, а това което Адаша обяснява е че FIVA могат да ти издадът сертификат че МПС-то е сглобено с оригинални части..
4 - Отговорил съм в т.2, и освен това ако МПС-то е произведено преди 01.01.1960 година не е задължително да минава ГТП :mhihi:



Адаш аз лично знам само 2-3 ХотРод-а в БГ та за какви ХотРоди навсякъде пишеш :mhihi: Това са Американски коли произведени от 30-те до началото на 50-те каквито тук я има 5 я няма :mhihi: Всичко останало е Ретро, Къстъм, Янгтаймер и т.н. ...
Отговори

dido1903 снимка dido1903 12 февруари 2010 - 14:22

 BOJKATA, на 11 Feb 2010, 20:07, каза:

Колеги, поразрових се в раздела, но не открих нищо по този въпрос!

Ето един казус ,който е бил разискван в ЕС.

Относно: Петиция 0469/2008, внесена от Adam Rainer, с австрийско гражданство, от името на Сдружение за стари и по-нови модели японски ретро автомобили (www.japan-oldies.at), относно признаване на чуждестранни ретро автомобили в Германия.

1. Резюме на петицията
Вносителят на петицията отправя критика, че Германия не признава австрийското определение за ретро автомобили като такова, а само за автомобили, които са по-стари от 30 години, като по този начин не допуска използване на по-нови модели автомобили в т. нар. екологични зони. Както изглежда обаче, в Германия също има автомобили, които са по-нови, но въпреки това могат да се управляват със специална регистрационна табела 07. Вносителят счита, че това е неравностойно третиране.

Отговор от Комисията, получен на 25 ноември 2008 г.
I. Петицията
Вносителят на петицията възразява срещу ограниченията за движение на ретро автомобили в екологичните зони, въведени в няколко германски града. За да бъдат допуснати до такива екологични зони, автомобилите трябва да отговарят на определени емисионни норми. Германия освобождава ретро автомобилите от ограничението и позволява достъпа им до екологични зони, но това освобождаване се базира на германското определение за ретро автомобил, според което автомобилът трябва да е над 30-годишен. Тъй като в други държави-членки съществува различно определение за ретро автомобили, според което и по-нови модели от определените в Германия могат да се класифицират като ретро, германската практика създава затруднения за ретро автомобили, регистрирани в чужбина. Освен това, според вносителя на петицията, има и ретро автомобили, регистрирани в Германия със специална регистрационна табела 07, които са по-нови от 30 години, но въпреки това се допускат до екологичните зони. Според вносителя това е неравностойно третиране.

II. Забележки на Комисията
Няколко града в Европейския съюз прилагат вътрешни ограничения на движението за пътнически превозни средства и тежкотоварни превозни средства.
Според съответните нормативни разпоредби в Германия („Verordnung zur Kennzeichnung der Kraftfahrzeuge mit geringem Beitrag zur Schadstoffbelastung”), по-специално раздел 2, точка 3, във връзка с приложение 3, ретро автомобилите са освободени от задължението да бъдат класифицирани според клас емисии и в резултат от това — от ограниченията за движение, отнасящи се до екологичните зони. В наредбата ясно се заявява, че ретро автомобилите, регистрирани в други държави- членки също се възползват от общото освобождаване, стига тяхната класификация да отговаря на германската, т. е. те трябва да са по-стари от 30 години. Тъй като освобождаването се прилага по същия начин както за автомобили, регистрирани в Германия, така и за автомобили, регистрирани в други държави-членки, то не представлява дискриминация въз основа на произхода на автомобила.
Регистрационната табела 07, която вносителят на петицията споменава, не е стандартната регистрационна табела за ретро автомобили. Тя е табела, която може да се сменя, и позволява на колекционери да използват една регистрационна табела за няколко автомобила. Употребата й е ограничена до управление при демонстрации, тестове и ремонти, както и за събития, предназначени за ретро автомобили. От 2007 г. насам, вследствие на общо преразглеждане на германските правила, приложими за ретро автомобили, новите регистрационни табели 07 могат да се използват единствено за автомобили, които са по-стари от 30 години. Преди 2007 г. тези регистрационни табели са могли да се използват за по-нови автомобили. За да бъде преходът от старите към новите правила по-плавен, Германия е решила, че колекционерите, които вече притежават разрешителното 07, могат да продължат да го ползват за автомобилите, които притежават, дори ако последните са по-нови от 30 години.
Мнението беше редактирано от dido1903: 12 февруари 2010 - 14:27
Отговори

GT 51 снимка GT 51 12 февруари 2010 - 22:20

Адаш....лично мога да те запозная с поне 6-7 човека или майсторетки дето имат поне по две такива коли....сети се...гения Хаджикостов....лично ти ме заведе в гаража му :doh: Киро Брадата от Хасково, Кольо Бижуто от Варна , Румен Георгиев от хасково, Антон Костадинов -Перник, Андро от Благоевград....да ги изреждам ли още..... :doh: Това за БАК Ретро ....мани я гражданската.....затворено общество сме....с комисия по етика....в която участвам и аз....нама лошо....нали :mhihi: :nau: :ah:

и да допълня...не чашата.....Единствено БАК Ретро има право като оторизиран представител на FIVA....да издав сеификати за ORIGINAL Тук не става въпрос в кой клуб някой членува ...а как си е направил колата....в оригиналн вид....има комисия която оценява колите, до най- малкия детайл, снимки се правят , от ...до...няма мърдане....Поздрави :cf: :doh:
Отговори

prujinca снимка prujinca 15 февруари 2010 - 09:55

И аз да кажа нещо по въпроса.
Ако не се лъжа всеки един автомобил се смята за ретро когато е произведен до 1980-81 година, (производството на моделат му епиключил тогава) като се има предвит че тои маже и да има ниакои мадификации след това Пример Манта Б тя се произвежда от 1974-75 до 1986-87 е тези до 81-ва са ретро, а останалите са янгтаймери. Ако не се бъркам нещо. Колкото до превилегиите ами НЯМА такива. Каското ти е на минимум 10% от застрахователната сума, ниамаш облаги от гражданската, и винетка си копуваш( само дето ако си без такава е почти сигорно че ниама да те глобята ако те спрът) или поне мен за сега не са ме глобявали а те доста ме спират с мантата. Други плюсове са Стаха някой идеот да не те чукне и одере, страха че някой завислив идеот може да се пробва да ти направи някоя селения по колата. А колкото до оценяването ами аз не съм много съгласен че ги оценяват детайлно колите. И какво значи оригинални части???? Пример на мантата рефлекторите на фаровите са въщите като на москвич 408-412 разликата е в 3 мм от шираната им, забните спирачни цилиндърчета са същите, е на мойте (оригиналните имаше надпие опела манта) не те са вече история, да не говорим за частите по окачването, че там може да си направиш такъв збирщайн че и самия ти след време няма да се сетиш кое от къде е и кое е оригинално....! А аз какво да кажа за моята манта че досега не съм е намирал в нито един каталог (не че е збирщайн но си неква лимитирана серия с тия простотии по предния ми мост ) За сега това на което се набляга е колата да ти е в оригинален или възможно най близак то този вид Да нямаш своеволни решения по визият като джанти, спойлери и разните му там допулнения различни от тези които са се предлагали когато е прозвеждана колата. Много ми е чудно как се оценяват озвучаването и газовите уредби?С+ или - Да ме извиняват всички но аз разбирам под ретро колата да е в това състояние както е била като е излязла от завода! И аз към това се стремя но едвали ще успея някога. Така че ме съмнява да има такива коли или да има те са единици!

П.С.
Извинявайте за критиката, да ме прощават тези който съм обидил
Отговори

GT 51 снимка GT 51 16 февруари 2010 - 21:01

Има такива коли и те не са единици. В твоя град Варна работи един от най-добрите реставратори в БГ инж.Маринов.По голяма част от колите на Николай Колев той ги е правил, да не казвам ,че лично съм го виждал да работи и в София...Той е по компетентен от мен точно как се издава сертификат за изцяло реставрирана кола....можеш лично да го питаш...що се касае до газовите уредби, никой не ги одобрява, но много хора ги използват....вклюкително и аз....когато се оценява колата радиото или касетофона трябва да са ти оригинални, това го знам със сигурност...пък после ако искаш в жабката си монтирай плейър....Има и още нещо което хич не е маловажно....ако колата ти е на 6 волта имаш право да си я преправиш на 12 волта , което при евентуална оценка от комисия не се взема като недостатък..От FIVA има писмо в което на запитване от наши клубове дойде този отговор....щото нали се сещаш на онова шест волтовото динамо като му пуснеш парното, фаровете ,радиото и чистачките на куп недай си Боже какво става...Доколкото знам също имаш право да твориш с тапицерийте....и още куп дреболийки...Поздрави :mhihi:
Отговори

Debeliya снимка Debeliya 16 февруари 2010 - 21:53

Много интересна тема! Това което аз знам е следното. Ретро колите се делят на два класа: Youngtimer и Oldtimer. Youngtimer са модели, които са спряни от производство от 25 години, като се правят изключения за някои модели, например Манта. Модела е от 76 година а е спрян едва 87г. Oldtimer са модели спряни над тази дата. За да бъде колата призната за ретро трябва всичко по нея да е оригинално, включително и касетофони и прочее, както каза GT 51. Специално за Германия знам, че се издават различни регистрационни табели. Тези за youngtimer са стандартни но с червени букви. Могат да се карат ежегодно, като условията са колата да покрива нормативите за TUV. При тях застраховката е доста висока. За oldtimer - a се издават напълно различни табели, като колата може да се кара 1 месец в годината. Данъците и застраховката са с големи облекчения. Идеята е да могат да се показват на различни мероприятия в тази насока.
Мнението беше редактирано от Debeliya: 16 февруари 2010 - 21:54
Отговори

prujinca снимка prujinca 18 февруари 2010 - 13:45

Добре съгласен съм с повечето раноти , но как ще ми оценят колата дали е с оригинални части след като разглеждат външно??? примерно спирачни апарати, дискове, окачване..... ?
Отговори

Vendetta снимка Vendetta 28 февруари 2010 - 21:18

ретро ли съм, или да я прибирам верно за още 10год. в гаража?
Отговори

30e снимка 30e 01 март 2010 - 10:38

 Vendetta, на 28 Feb 2010, 21:18, каза:

ретро ли съм, или да я прибирам верно за още 10год. в гаража?


След 10-тка за твойта... Все още ги има и то доста - все пак са правени до 87/88 а и не е "Класика" за да спадне към Янгтаймер...
Отговори

30e снимка 30e 02 март 2010 - 14:15

 GT 51, на 12 Feb 2010, 22:20, каза:

Адаш....лично мога да те запозная с поне 6-7 човека


:mhihi: :mhihi: :mhihi: Сега го прочитам това - не ме карай да се смея...
Освен ако си мислиш че някакъв кораб майка с мотор от БМВ или някакво подобие на Бенц са родове...

Незнам как изобщо можеш да свързваш понятието Rod което идва от Roadster, V8 мотори, рязани тавани и липсващи калници, капаци, покриви, стъкларий и прочие с БГ произведенията на изкуството ???

Моля те попрочети това онова за Hot Rod, Street Rod, Rat Rod, Custom Car и после ще си говорим за БГ реалност :mhihi:
Отговори

Vendetta снимка Vendetta 02 март 2010 - 18:04

Аз не съм засичал кат мойто гюбре никъде..? поне не в бг
Отговори

hed снимка hed 22 март 2010 - 13:43

 Vendetta, на 02 Mar 2010, 18:04, каза:

Аз не съм засичал кат мойто гюбре никъде..? поне не в бг

Има един лъснат Рекорд като твоя, на ъгъла на Раковска и Сливница, вечер често седи паркиран зад будките на спирката в посока сточна гара.
Отговори

__HO__ снимка __HO__ 01 юни 2010 - 01:24

е добре де за рекорд-чето разбрахме още 10-на години ... ами за моя комодор ?? модела е спрян '82г. ? тои към кой спада ??? и ако му кача 30е от дъртия сенатор(те са набори) какво ще стане ? няма да ми признят че е правен с оригинални части ли ?
Отговори

GT 51 снимка GT 51 04 юни 2010 - 22:34

Ми те се броят за Йънгтаймери....ретро е общо понятие...нещо старо запазено, направено оригинално, наще коли , даже камарото ми е йънгтаймер...по скоро Рекорда ми е ретро... :mhihi:
Отговори

ALEX снимка ALEX 22 юни 2010 - 01:13

А има ли някоде написано черно на бяло какви са изискванията и до каква степен имаме право да подменяме неща по колата(тапицерия, боя и т.н.)? Също така ме интересува ако въпросният модел има 2 версии ранна и късна.Конкретния ми автомобил е късната версия, а аз го реставрирам като ранната...?
Отговори

dido1903 снимка dido1903 22 юни 2010 - 09:58

А какъв ти е конкретният автомобил ,колега?
Ако не е конкретна тайна, де .
:mhihi:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg