Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с оборотомер

ГостRado1768_* 19 август 2011 - 15:36

Здравейте колеги, от три месеца и аз се присъединих към клуба на гордите собственици на ОПЕЛ.
Значи без много приказки, проблема ми е , че оборотомера на Вектрата не работи. Така купих колата и стария собственик нищо не сподели от къде е проблема Поразрових се из Форума и прочетох доста неща,разбрах , че този модел с мотор 1,7 ТД - Исузу, сигнала за оборотомера се получава от алтернатора и по- точно от някаква "зелена " жица от клема W. За съжаление аз не откривам такава жица на моя алтернатор. Оглеждал съм колата на канал и това което се вижда са една червена сравнително дебела жица и две по-тънки с еднакъв цвят "синьо- бяло". Естествено след като закупих колата и започнах да я вкарвам в пътя, ходих и на диагностика, Закачиха я на компютър за да чистят някаква грешка / светеше лампата за аербега / , та от диагностиката ми казаха, че алтернатора подава нормални токове, но в таблото не отивал сигнал за оборотомера, но не ми казаха че ми липсва кабел и в този сервиз нищо не можаха повече да направят за оборотомера. Моля за акъл на къде да се насоча. Съжалявам ако съм досадил с нещо или повтарям стари теми, но наистина по моя въпрос не можах да намеря коментари.
Мнението беше редактирано от Rado1768: 19 август 2011 - 15:41
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 21 август 2011 - 18:36

синьо-бял цвят е за лампата, ако можеш да ги откачаш един по един пробвай следното, ако откачиш този за лампата като подадеш на контакт тя няма да светне, така ще разбереш кой от двата е за оборотомера, след това вече ще се наложи да провериш дали имаш верига от другия кабел до таблото, както вече знаеш там кабела е единствения зелен, извод 3 на буксата на таблото, ако ти се губи връзката до там трябва да откриеш къде е проблема или просто да си прекараш един нов кабел и да решиш проблема...
Отговори

ico79 снимка ico79 22 август 2011 - 07:45

Колега преди време имах същия проблем.Два пъти генератора ми ходи на ремонт и накрая реших сам да си оправя проблема.От лутане и главоблъеканици рекох да си проследя кабелите и познаи.Точно над шаибите на ремаците във гофрето кабелите са се протъркали (някога) след това са се окислили в резолтат на това единият се прекъснал а другите се стопили и са се събрали на едно.Та така че при теб проблема или е прекъснат кабел или е в самия уред което е по вероятно според мен
Отговори

ГостRado1768_* 22 август 2011 - 16:17

Благодаря на колегите за мненията. ТО си е направо ценни съвети на къде да се насоча. В допълнение към проблама ми, мога да споделя, че наистина вероятността кабелите които се виждат , че след като излязат ог алтернатора - и трите , вилзат в едно "гофре" и от там нататък няма проследяване къде отиват и какво става, но ми е направило впечатление, че когато вали или минавам през локви, а пък той хайвана нали е дизел не го щадя в това отношение, та винаги явно когато се понамокри около алтернатора ми светва червената лампа на "акумулатор" на таблото. Светва ярко, известно време "промижава" и после гасне, та и аз съм си мислил да не би нещо в гофрето да оскъсяват пустите жици , та и сигнала за оборотомера да се губи. Явно ще трябва да се търси читав майстор жичкаджия. НЕ знам как бих могъл да проследя двата синьо-бели кабела за да установя кой е за лампата , кой за оборотомера, а и самия алтернатор е на такова шибаон място, че трудно бих ги разкачил една по една от самия него. Аз до някъде се успокоявам, че все пак алтернатора дава нормални токове, пъй оборотомера в крайна сметка - майната му, много важно че още една стрелка на таблото не играе нагоре надолу, макар че все си мисля, че ако може да се оправи е хубаво човек да има повече инфо.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg