Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Оптяжна ролка на С20ХЕ 2,8

FEAR_BG снимка FEAR_BG 25 август 2008 - 12:03

Здравейте Колеги,
Имам следният проблем.

Имам Астра ГСИ С20ХЕ мортроник 2,8 с двете паразитни ролки и една обтяжна.
Преди извесно време си сменях ангренажният ремак и ролките. След това отидох при един майстор и той ги погледна и видяхме че белега на обтяжната ролка беше изместен в крайно натегнато положение (беше опрял в ограничителя), и той започна да ми обяснява колко било опасно това как щели да ми се целунат клапаните и буталата и че проблема бил превъртял болт на ролката ( тя се хваща с един болт към маслената помпа която е алумниева) Че взе ми 50 лева да ми я оправи и уш няма проблеми сменил болта всичко ток. След известно време махам аз капака случайно и гледам ролката пак чукнала ограничителя при запален двигател. Отивам аз пак при този "майстор" и той почва да ми обяснява как това се казвало автоматична обтяжна ролка и как като запалиш колата се опъвала (и удря в ограничителя) а като загасиш се връща обратно на маркер (което наистена си е така).

Въпроса ми е има ли истина в цялата работа защото силно ме съмнява.

Моля Ви помогнете ми.
Поздрави
Отговори

doolettle снимка doolettle 25 август 2008 - 17:08

истината е "никога вече да не ходиш при въпросния майстор" :beer:
Относно ролките - колегите ще кажат.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 26 август 2008 - 10:45

Автоматично натягащите ролки се настройват при сглобяване на новия ремък на определена позиция, но при работещ двигател си променят положението. Устроени са така, че дори при евентуален отказ да не позволят ремъка да прескочи зъб. Въпреки това не мисля, че е нормално да е в крайно положение. Най вероятно или ролката има някакъв проблем, или не е центрована правилно при монтажа, зъответно не обтяга правилно ремъка.
Отговори

berba4a снимка berba4a 26 август 2008 - 11:02

Колега по това което ми обясняваш ми прилича на обтяжната ролка на х16хе тя се наглася на "кантар" с един шестограм има два маркера които трябва да съвпаднат малко е сложно за обяснение трябва да се види....а що се отнася до болта който затяга ролката именно от него идват тези проблеми защото леглото му е алуминиево и ако прекалиш със затягането си заминават резбите а ако не натегнеш отпуска ролката.Решение на проблема:ако ти са се прецакали резбите навиваш нови и на тях навиваш една шпилка и затягаш ролката с гайка така избягваш проблемите със превъртането на резбите но при всички положения от шпилката ще стърчат малко резби който по късно ако не ги отрежеш точно на равно с болта ще стържат в шайбата на коляновия вал(поне при мен беше така мотор-х16хе).Та горе долу така се избягва проблема със затягането а за поставяне ролката на кантар.....дано да се досетиш как става като погледнеш самата ролка защото това си е проблем при не правилно поставена ролка, ако не ти прескочи ремъка(става при добре затегната ролка но не точно поставена на кантар)ролката почва да върти с елипсовидни движения и в зависимост от това колко неточно е поставена се чупи след няколко километра та до няколко хиляди(случи се на един приятел на 15 000-ния километър).Дано да съм успял да помогна,ако има нещо с което да помогна питай пак!Успех!
Отговори

FEAR_BG снимка FEAR_BG 26 август 2008 - 19:48

Благодаря за отговорите.
За неправилен монтаж не мисля че става дума защото ролките си ги слагах аз и бях много внимателен. Те и трите ролки си имаха луфт който при затягането гледах да е в средата ( в смисъл че отворите на ролките са по големи от болтовете) За ролки както и за всички части който сменях съм търсил НАЙ-ДОБРОТО.
Публикувано изображение

А сега пак погледнах значи стрелката не се отклонява точно до ограничителя а малко преди него (съжалявам че нямам снимки).
Може ли някой да ми каже какво точно да правя при положение че колата ще се натиска :beer: :beer:
А за шпилката не знам дали при отвиването няма да почне да се развива от основата на резбата пак а не от гайката.
Благодаря отново
Поздрави
Отговори

doolettle снимка doolettle 26 август 2008 - 20:22

 FEAR_BG, на Aug 26 2008, 08:48 PM, каза:

какво точно да правя при положение че колата ще се натиска :beer: :beer:
А за шпилката не знам дали при отвиването няма да почне да се развива от основата на резбата пак а не от гайката.
Благодаря отново
Поздрави

има лепила за резби на SUN FIX дето като хванат и няма развиване вече
Отговори

berba4a снимка berba4a 27 август 2008 - 08:59

Колега доколкото си спомням когато подменях моя ангренаж на мен си ми пасваха точно отворите на ролките с рамера на болтовете,за паразитните ролки не се притеснявай няма какво да има стане(е разбира се ако не ги оставиш съвсем хлабави ;) ),проблема е в обтяжната ролка да се постави точно на кантар,но за съжаление не си спомням точно къде трябваше да сочи маркера като се поставя :beer:
Отговори

FEAR_BG снимка FEAR_BG 27 август 2008 - 21:08

 berba4a, на Aug 27 2008, 09:59 AM, каза:

Колега доколкото си спомням когато подменях моя ангренаж на мен си ми пасваха точно отворите на ролките с рамера на болтовете,за паразитните ролки не се притеснявай няма какво да има стане(е разбира се ако не ги оставиш съвсем хлабави ;) ),проблема е в обтяжната ролка да се постави точно на кантар,но за съжаление не си спомням точно къде трябваше да сочи маркера като се поставя <_<


Отворите са поне с 1 мм по-големи. Факт. А обтяжната ролка си има две маркерчета едното за първоначално натягане другото за повторно.
А че моята ролка се мърда като се запали колата направо ме притеснява.
Поздрави
Отговори

berba4a снимка berba4a 28 август 2008 - 10:48

 FEAR_BG, на Aug 27 2008, 10:08 PM, каза:

Отворите са поне с 1 мм по-големи. Факт. А обтяжната ролка си има две маркерчета едното за първоначално натягане другото за повторно.
А че моята ролка се мърда като се запали колата направо ме притеснява.
Поздрави


За това че ти се мърда не се притеснявай то нали това и е работата да обтяга ремъка нали ролката е на кантар и когато се вдигат оборотите на двигателя се напряга ремъка именно това движение на ролката компенсира отхлабване и притягане на ремъка,важното е да е затегната достатъчно за да не ти изтърве ролката.Предполагам че принципа на действие на ролката ти е същия като на ролката на Х16ХЕ.Макар че това с първоначалното натягане и повторното не си спомням да го е имало при мен , при моята ролка имаше един отвор за шестограм на рамото на самия маркер и чрез този отвор си нагласих маркера до другия и така нагласен задържах и затегнах и това е-вече 25-30 000 км.никакви проблеми нямам.Надявам се да ти помагам а не да те обърквам повече <_<
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg