Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Почистване на дебитомер(MAF)

nedqlkow снимка nedqlkow 13 септември 2017 - 15:12

Здравейте колеги,
утре ми предстои да си направя едно почистване на дебитомера. Снабдил съм се с подходящо препаратче CRC Air Sensor Cleaner. Ще сваля дебитомера и ще напръскам хубаво, ще оставя да изсъхне и тогава ще го сложа обратно. Въпросът ми е да пръскам ли в самата букса, понеже по клипчета гледам, че пръскат? Или просто да напръскам тялото на самия дебитомер?

Също има ли нещо по-специфично, което е хубаво да знам преди да започна?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 септември 2017 - 18:56

Пръска се не тялото на дебитомера, а сензора вътре в тръбата на самия дебитомер.
Пръскането на буксата с този спрей е само разхищение на и без това скъпия материал, който си купил. Там можеш да пръскаш с контактен спрей или такъв за почистване на спирачки. Но може и да не пръскаш.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 13 септември 2017 - 18:57
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 13 септември 2017 - 20:55

 tisho.74, на 13 септември 2017 - 18:56, каза:

Пръска се не тялото на дебитомера, а сензора вътре в тръбата на самия дебитомер.
Пръскането на буксата с този спрей е само разхищение на и без това скъпия материал, който си купил. Там можеш да пръскаш с контактен спрей или такъв за почистване на спирачки. Но може и да не пръскаш.


Спрейчето ми излезе около 15 лева с доставката, та ако ме спаси от покупката на нов дебитомер за поне 200, определено бих казал, че си струват парите. Иначе намерих уж в интернет клипче, на което се вижда горе долу какво представлява. Една тръба, 2 двата края на която има ''мрежи'', а в средата се намира това сензорче. Пише да се напръска хубаво вътрешността(сензорчето + където има замърсявания) и задължително да се остави много хубаво да изсъхне, преди да се слага обратно в колата.

Да използвам темата да питам, за да не отварям нова. Имаше ли вариант за нулиране на грешките на Зафира А, без да е необходима диагностична техника? Искам след като изчистя дебитомера и сменя бобината и свещите, да проверя дали отново ще се покажат грешките за богатата смес, проблемно запалване 4ти цилиндър, ламбда сонда и другите, които бяха провокирани от бобината и лошото й състояние.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 14 септември 2017 - 00:11

Моят опит показва, че каквото и да правиш грешките си ги помни докато не ги изтриеш с някаква апаратура. Някои казват, че след n на брой стартирания на двигателя без дадена грешка да се е появила тя се изтрива сама, но на мен това не ми се е случвало.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 14 септември 2017 - 07:16

 tisho.74, на 14 септември 2017 - 00:11, каза:

Моят опит показва, че каквото и да правиш грешките си ги помни докато не ги изтриеш с някаква апаратура. Някои казват, че след n на брой стартирания на двигателя без дадена грешка да се е появила тя се изтрива сама, но на мен това не ми се е случвало.


Ясно, значи ще обмисля вариантът със закупуването на Оп Ком директно, за да не се занимавам всеки път да ходя по сервизи.
Иначе тая сутрин се опитах да сваля дебитомера, но се оказа, че скобите не могат да се развият с отвертка, а си трябва ключе 7-ца или 8-ца, което аз в момента нямам. Та, явно ще трябва да отложа за идните дни :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 14 септември 2017 - 14:40

 nedqlkow, на 14 септември 2017 - 07:16, каза:

Ясно, значи ще обмисля вариантът със закупуването на Оп Ком директно, за да не се занимавам всеки път да ходя по сервизи.
Иначе тая сутрин се опитах да сваля дебитомера, но се оказа, че скобите не могат да се развият с отвертка, а си трябва ключе 7-ца или 8-ца, което аз в момента нямам. Та, явно ще трябва да отложа за идните дни :)

Гледам си от София, та в събота сутринта ще съм в сервиза при колегата k opel e, ще идва и друг колега. Ще правим някакви неща, опкома ще е в мен също. Така че драсни ми ЛС ако искаш.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 14 септември 2017 - 14:41
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 14 септември 2017 - 18:13

 tisho.74, на 14 септември 2017 - 14:40, каза:

Гледам си от София, та в събота сутринта ще съм в сервиза при колегата k opel e, ще идва и друг колега. Ще правим някакви неща, опкома ще е в мен също. Така че драсни ми ЛС ако искаш.


Лощото е, че до неделя включително съм плътно на работа. По принцип съм планирал в понеделник да се смени бобината, да се изчисти дебитомера, да се сменят свещите с нови и след това да изчистя грешките, за да проверя дали ще се появят пак. Свързах се с един колега от форума, който продава OpCOM и предлага посещение и тест в София, ще се разбера с него за понеделник след процедурите и ще видим. Ако работи на Windows 10-ка Creators Update, направо ще си купя един и да се знае, че си имам като потрябва :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg