Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблем с температурата на Вектра Б

Opel_rules снимка Opel_rules 28 февруари 2010 - 17:21

Здравейте. Колата е Вектра Б 2.0 DTI 16v. Онзи ден ходих до една местност с продължително изкачване и баири. Нямаше никакви проблеми, колата си държеше съвсем нормална температура и всичко беше наред докато изкачвах. След като стигнах я изгасих и след 4-5 часа я запалих и започнах да спускам изкаченото от преди (някъде към 7-8 км) и забелязах, че колата НЕ ЗАГРЯВА. Температурата през цялото време беше в синьото и най-много да се качи до второто синьо деление. Спрях, изгасих двигателя и я запалих пак. След това минах още 15 км. извънградско - пак не преминаваше синьото деление. На следващия ден я карах и всичко си беше наред - загря си постепенно и както обикновено до стандартната температура, все едно нищо не е станало. Този номер го прави само след като не се дава никаква газ - палиш и започваш да спускаш продължително наклони на скорост, но без никаква газ. Иначе ако след запалване си се кара градско и по равно или по баир, всичко си е нормално и не прави проблеми. Но ако след запалването, веднага започне да се спуска - или изстива напълно (ако е загряла) или пък ако е студена, просто не може да излезне от синьото, дори след това да минеш и 20 км. Къде е проблемът?
Отговори

hudson снимка hudson 28 февруари 2010 - 17:43

Проблемът е, че ти си мислиш че има такъв. :icon1_mrgreen:
При ненатиснат педал на газта и обороти на двигателя над 1500-2000, ЕКУто прекъсва горивото.
Няма гориво - няма горене - мотора не загрява.
Отговори

Opel_rules снимка Opel_rules 28 февруари 2010 - 18:44

Да, но тя не загрява по нанадолно, а и по равно след това също. При поддържане на 100-110, при изпревране - също. Щом един път изстине двигателя до синьото, после почти не може да се качи, освен ако не се кара само градско. Преди пак ми е изстивала като съм спускал, но после като излезна на равно и започна да поддържам около 100, си загрява пак.
Отговори

hudson снимка hudson 28 февруари 2010 - 18:48

Ами тогава първия заподозрян е термостата. И прегледай клупунга на термодатчика за стрелката на таблото - намира се на самия термостат.
Отговори

ceko снимка ceko 28 февруари 2010 - 18:48

http://www.opelclub-...showtopic=38373

За мен това си е термостат!Същото беше и при мен , след смяната с BEHR срещу стотачка всичко се оправи!Просто конструкцията на тоя тремостат е такава че се износва тялото и постоянно минава течност през радиятора!
Отговори

borisbebo снимка borisbebo 01 март 2010 - 00:52

Колега ако ти работи парното както трябва не се занимавай с глупости и не обръщай внимание на стрелката
Аз като я взех мойта и ми казаха непбръщай внимание на стрелката ако парното ти работи както трябва не пипай каквото и да смениш ще е така като изхождаха от дизеловото изпълнение ама дали е същия двг кто твоя незнам
успех и драсни ако измайсториш нещо
Поздрави
Отговори

ceko снимка ceko 01 март 2010 - 20:33

Колега работната температура не един двигател не е глупост.Разлика дори от 5 6 градуса в температурата на мотора оказва влияние на триенето между отделните елементи на двигателя!Той е проектиран да има минимални износвания при дадена температура и всяко едно отклонение не е добре!Това че колата изтива показва че термостата пропуска постоянно,а относно парното то ще работи и на 60 градуса на антифриза и пак ще духа топло!И тея майстори дат са ти казали да не гледаш стрелката не са никакви майстори.От тях може да очакваш и да ти кажат "ми то е нормално да изтива колата,сложи си картон отпред"И после защо мотора ми се износил бързо!
Отговори

borisbebo снимка borisbebo 01 март 2010 - 21:43

 ceko, на 01 Mar 2010, 20:33, каза:

Колега работната температура не един двигател не е глупост.Разлика дори от 5 6 градуса в температурата на мотора оказва влияние на триенето между отделните елементи на двигателя!Той е проектиран да има минимални износвания при дадена температура и всяко едно отклонение не е добре!Това че колата изтива показва че термостата пропуска постоянно,а относно парното то ще работи и на 60 градуса на антифриза и пак ще духа топло!И тея майстори дат са ти казали да не гледаш стрелката не са никакви майстори.От тях може да очакваш и да ти кажат "ми то е нормално да изтива колата,сложи си картон отпред"И после защо мотора ми се износил бързо!

Колега аз не съм казал че работната температура е глупост прочети хубаво.
мисълта ми е съвсем друга колега че двигателя може да си работи както трябва на мен на дигностиката ми показва че всичко е в норми но показанията на стрелката са по различни тя е на отделен датчик и доколкото съм запознат електронна и вече на какъв принцип е дали е със стъпково моторче или някоя пластина незнам но има разлика а това с картончето ако го мислиш за правилно си го използвай
сори за речта но колегата нека да отиде на диагностика и компа ще излязат работните градуси на двг докато работи колата и да са направи сръвнение
Поздрави
Отговори

ceko снимка ceko 01 март 2010 - 23:11

Но проблемо :mhihi: !!В такъв случай най добре върши работа добрия стар метод с пипането на тръбите след термостата и радиятора!Ако те са топли преди достигане на работната температура диагнозата е 100 потвърдена!При мен беше така радиятора беше постоянно топъл дори преди да се отлепи стрелката!Просто проблема е в тъпия термостат на нашите двигатели!!Успех
Отговори

borisbebo снимка borisbebo 02 март 2010 - 18:13

термостата може да е добре проблема може да е само в гърнитурите на термостата аз имах такъв проблем с голфа дизелов но смених всичко въпреки че термостата беше добре но той беше 15лв а тука май нещата са с по различни цифри
Отговори

ceko снимка ceko 02 март 2010 - 20:19

Тука самото клапанче на термостата се движи в едно тяло,и там където клапата затваря се удря в метала на тялото и се получава износване,и започва да си минава течност от там.Пак казвам колегата да види как се загрява радиятора и да прецени,ако той е топъл още отначало на работата на мотора преди достигане на работна темп. значи е за смяна!
Отговори

overkill снимка overkill 13 март 2010 - 16:48

За да не пускам безмислени теми ще питам в темата на колегата
За какво служат двата датчика на термостата,кой за какво е или по точно кой е за стрелката на таблото за температурата ???

Публикувано изображение

Kолата е от профила!!!
Мнението беше редактирано от overkill: 13 март 2010 - 18:29
Отговори

KRISS снимка KRISS 13 март 2010 - 20:36

Първия е с един извод и е за таблото задния е с два и е за компютъра (обикновенно е син/зелен).
Отговори

overkill снимка overkill 07 април 2010 - 14:25

Така отново се налага да питам !!!
Та след предния ми пост реших да сменя датчика за температурата на таблото който си отчиташе когато му падне ,но когато си работеше отчиташе че при загрял автомобил температурата седи малко под 90- градуса може би около 87-88
След като го смених с идентичен вече всеки път стрелката си отчиташе не ми се е случвало да не мръдва като преди но за сметка на това температурата която отчиташе при загряла кола беше малко над 80 ,може би 82-83 градуса !!!
Но днес имах път на дълго и забелязах че температурата играе стои на 80 падне на 75 някъде след тва се качи на 83 някъде пак стане за ивестно време на 80 и така нагоре надолу !!!
Та колеги от кво ще тая мизерийка???
Като се прибрах пипнах радиатора отгоре -беше горещ тръбата над него също, тая дето излиза надолу беше по хладна ???
Отговори

overkill снимка overkill 08 април 2010 - 14:18

Колеги никой ли не е имал подобен проблем???
Отговори

gangsta17 снимка gangsta17 12 януари 2013 - 12:17

Имам въпрос.Аз карам Астра Ф Исузу 97г. Значи когато остане отворен термостата отворен колата не може да загрее колкото трябва, а възможно ли е при мен термостата да не отваря колкото трябва и да загрява повече? При 20 градуса навън Октомври пусках отвреме навреме перка на 97 градуса, а сега след каране градско качвам 95 до 96 гр. , което е ок но сега температурата е около 0 гр. , а лятото не ми се мисли. Кажете какво може да е аз мисля да сменям термостата по нататък, четох че датчик може да е. Пишете какви може да са причините.
Отговори

gangsta17 снимка gangsta17 12 януари 2013 - 12:24

А температурите на термостата и датчика за вентилатора някой знае ли какви трябва да са?
Отговори

Hybrid снимка Hybrid 12 януари 2013 - 12:33

Добре и аз имам едно въпросче относно показанията на таблото.
Значи лятото колата извънградско с нормално каране държи към 85 градуса. В града 90 град. Сега зимата забелязвам че стрелката извънградско стой към 78-80 град. а в града вдига максимум 85 градуса. Нормални ли са тези показания, парното си духа нормално. Аз стигнах до извода че понеже карам 3 пъти по леко (по плавно натискам газта) от начина ми на каране през лятото.
Колата е Зафира А х18хе1
Отговори

Лудия снимка Лудия 12 януари 2013 - 13:11

 Hybrid, на 12 януари 2013 - 12:33, каза:

Добре и аз имам едно въпросче относно показанията на таблото.
Значи лятото колата извънградско с нормално каране държи към 85 градуса. В града 90 град. Сега зимата забелязвам че стрелката извънградско стой към 78-80 град. а в града вдига максимум 85 градуса. Нормални ли са тези показания, парното си духа нормално. Аз стигнах до извода че понеже карам 3 пъти по леко (по плавно натискам газта) от начина ми на каране през лятото.
Колата е Зафира А х18хе1

И при мене е така споко газ и тва е :biggrin:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg