Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

лоша миризма от климатроника

ibm_66 снимка ibm_66 23 август 2012 - 14:42

при пускане на климатроника започва да мирише лошо.чувал съм за спрей който се пръска във вентилационните отвори.коъто се е сблъсквал с този проблем нека да сподели как го е отстрнил.как точно става пръскането и на кои места
Мнението беше редактирано от ibm_66: 23 август 2012 - 14:55
Отговори

danymish снимка danymish 23 август 2012 - 14:49

Здравей,първо бих те посъветвал ако не си сменял филтъра който е в купето да го смениш,тъй като сигурно е доста замърсен,а относно спрея за почистване аз ползвах един който купих от МЕТРО и съм доволен от него.Предполагам че какъвто и да вземеш ще ти свърши работа.
Отговори

ibm_66 снимка ibm_66 23 август 2012 - 14:54

 danymish, на 23 август 2012 - 14:49, каза:

Здравей,първо бих те посъветвал ако не си сменял филтъра който е в купето да го смениш,тъй като сигурно е доста замърсен,а относно спрея за почистване аз ползвах един който купих от МЕТРО и съм доволен от него.Предполагам че какъвто и да вземеш ще ти свърши работа.

филтъра го смених преди две седмици.не беше много зацапан
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 23 август 2012 - 15:03

Тогава ползвай спрейче, на самия флакон е описано как и къде се пръска :icon_wink2:
Отговори

ibm_66 снимка ibm_66 23 август 2012 - 15:06

благодарско
Отговори

Dimas снимка Dimas 24 август 2012 - 11:36

Има един спрей на Valeo, който се води безвреден. В никакъв случай не купувай от него. Първата седмица беше супер и после... В Практикер има такива препарати, който хвалят по сайтовете.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 24 август 2012 - 12:26

Имаше някакъв пиниз, но не помня точно как беше преди да изгасиш колата май се оставяше една минута да върти без климатик за да не оставя конденз.
Отговори

hudson снимка hudson 24 август 2012 - 17:31

Този пиниз действа само ако си караш колата веднъж дневно максимум. Ако трябва преди всяко слизане от колата да я оставяш минута-две да върти вентилатора на макс с изключен компресор, излиза че аз служа на климатика, а не той на мен.
На коли при които е лесен достъпа до питата на климатика в купето, всеки почистващ спрей/пяна е подходящ.
А за тези със труден достъп ето това е решението:

На работещ двигател включваш A/C-то, затваряш клапата за циркулация да върти само въздуха в купето, вентилатора на макс, слагаш спрея да пръска срещу мястото от където вентилатора взима въздух (обикновено е в краката на пасажера) и затваряш вратата. След 5 до 10 минути, изхвърляш празната опаковка и си решил проблема с лошата миризма за целия сезон.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 24 август 2012 - 17:52

Ако и това не помогне, значи случаят е тежък.. като на един познат, който заради подобни неприятни миризми.. смени радиатора на климатика! Обясниха му, че.. вътре се образувал някакъв вид гъбички, които дори и промивка да се направи, след това отново почват "да си вършат работата" и отново вътре не се диша от досадна миризма.. :surrender:
Отговори

Mitko ASTRA G снимка Mitko ASTRA G 28 август 2012 - 18:49

Колега и аз имах подобен проблем и направих нещо импровизирано, извадих филтъра и го напръсках с ароматизиращ спреи и като включвам климатика или вентилатора мирише супер! Само гледай да не прекалиш с пръсканото че ще те удря право в носа миризмата :D !!!
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 28 август 2012 - 19:12

 Mitko ASTRA G, на 28 август 2012 - 18:49, каза:



-Това не е решение, по-скоро отлагане на решението. :nea:
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 28 август 2012 - 19:58

Когато мирише климатика, се маха филтъра, и през отвора се вкарва надолу към охладителя, или казано по друг начин, в посока парното, маркучето на спрея за почистване на климатик, изпразва се толкова, че да излезе пяна над вентилатора, към филтъра на климатика. При мен, половин спрей стигна. Това се прави вечер. Затваряш колата, и сутринта си караш, без миризма.
Отговори

hudson снимка hudson 28 август 2012 - 20:06

При вектра Б е доста лесен достъпа, но при астра Г/зафира А, твоята схема е почти неприложима.
Отговори

darkyp снимка darkyp 27 май 2013 - 15:53

(Колата е Зафира А, 2001)

Здравейте,

След като имах проблем с миризма след като климатика е работил, изпръсках един флакон спрей, стоя 30 минути и както си пишеше, пяната се втечнява... и трябва да изтече от съответното приспособление за изтичане на конденза от изпарителя. Да, ама нищо не изтече при мен... всъщност изтече в пасажерското място при 90 градуса ляв завой :) За това реших да разглобявам и да търся проблема. Отстраних го и споделям снимки по операцията. Ще опиша по-подробно процедурата, но за сега ето снимките и кратко описание: http://92.247.92.99/zafiraaircon/

Препоръчвам да се махне кората под мотора (00), защото дава по-удобен достъп до изпускателната тръбичка за конденза (01, 02, 03, 04), особено когато ремонтът се извършва пред входа. Ще махаме долната част на корубата за вентилацията. За целта махаме щипките (05, 06). Отвиваме гайка 07.3 (не се вижда на снимката, но е там), откачаме водача на кабелен сноп 07.4 и 08, махаме въздуховода за пода към задните седалки (07.1, 07.2). Откачаме жилата на скоростите (10) - може да се използва swiss army knife, отвертка и т.н. в означените места. Издърпваме легенчето на въздухоразпределителя (11 - вече е издърпано, 13 - самото легенче). Отвор от 12 - при мен си беше чист и нямаше боклуци. Същия този отвор отива в 14, което при мен беше затапено. Не само от боклуци, а и мисля заводски затапено (дефект) и непрорязано докрай - 15 е парчето, което изпадна след работата на отвертката в отвора - беше само започнат за прорязване. 16 - вижда се, че отворът е ОК, ако има вода под радиатора за парното. 17, 18 - прочистване на отвора за изпарителя.

Надявам се да е от полза за други колеги.

Поздрави!
Мнението беше редактирано от darkyp: 27 май 2013 - 15:54
Отговори

Miro снимка Miro 27 май 2013 - 16:47

Салицилов спирт от аптека и пулвелизатор му е майката! Изпробвано и ефикасно, не само за 1 сезон.
Отговори

ДаНе снимка ДаНе 27 май 2013 - 20:51

 Miro, на 27 май 2013 - 16:47, каза:

Салицилов спирт от аптека и пулвелизатор му е майката! Изпробвано и ефикасно, не само за 1 сезон.

Можеш ли подробно да напишеш как става работата?
Отговори

nikinikolov снимка nikinikolov 01 юни 2013 - 09:32

За спавяне с лошите миризми съм си взел йонизатор - хем убива лошите бактерии, миризмите и т.н. Пуша в колата и няма мирис на цигари. Отделно смяната на филтъра на купето когато трява.
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 01 юни 2013 - 10:37

Аз съм пробвал с ароматизатор от тея в дървените шишенца. изсипваш внимателно цялото шише по филтъра и мирише приятно поне 10 дни.
Но като цяло проблем с миризма от АС-то нямам. то като чистиш колата редовно и си мирише я на мляко за табло, я на някакъв друг препарат и така.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 01 юни 2013 - 10:40
Отговори

nikinikolov снимка nikinikolov 02 юни 2013 - 10:13

Добре е да мирише на някакви препарари, смърдялки и т.н.; Но не и като по времето на Хитлер. Един приятел е извадил цели 7 мишока станали на мумии от вентилатора на парното и около него, марката на колата е без значение.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg