Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Цял ден карах над 95 градуса

Тази тема е заключена « Prev

torbo снимка torbo 29 август 2007 - 18:10

Значи днес имах много работа с колата и цял ден ми се наложи в най- големите задръствания да карам и по едно време се усетих че стрелката почти не се отделя от чертичката над 90те градуса- всмисъл на ВСЕКИ светофар пускаше перка за да падне малко над 90те градуса! В червеното не е влизала както и над 100 градуса! на финал като вдигнах капака видях че течността е до капачката и като се опитах да развия извря като чайник! каква е вероятността да съм посчупил нещо- я сегментче я други приятни нещица по колата и от какво за бога се получи тоя усер?
Отговори

borro снимка borro 29 август 2007 - 18:17

Друг път пак отваряй, да се залееш с кипяща течност :icon_biggrin:
Преди следващо каране си долей антифриз.
Служебната 1.4 работи в същите граници - дали е нормално незнам.
Все пак зависи от датчика за включване на перката.
Отговори

opel vectra x18xe снимка opel vectra x18xe 29 август 2007 - 18:30

нямаш грижи карай и не се безпокой.само на студен мотор си долей антифриз и не отваряй капачката при горещ двигател.когато системата е под налягане водата не може да заври.

п.с. моята вектра варви на тези градуси че и отгоре....
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 29 август 2007 - 19:14

Така ли се чупят сегменти, колега? :icon_biggrin: То ако беше толкова лесно, всички щяхме да сме с изпочупени сегменти. Относно температурата- нямаш грижи. Щом перката ти включва и изключва и стрелката тръгва надолу, щом се включи- карай смело. Ако си бил много надвесен над казанчето е можело да се поизгориш малко :mhihi: , но друг път ще знаеш.
Отговори

torbo снимка torbo 29 август 2007 - 19:58

не знам как да отворя казанче дори не ме парна, но пак казвам не се държа нормално колата! Може би защоо вчера след каране отворих казанчето та е направила въздушен балон :(
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 29 август 2007 - 20:38

 torbo, на Aug 29 2007, 08:58 PM, каза:

не знам как да отворя казанче дори не ме парна, но пак казвам не се държа нормално колата! Може би защоо вчера след каране отворих казанчето та е направила въздушен балон :(

Хем не знаеш как да отвориш казанчето, хем си го отворил! :love_opel:
Отговори

torbo снимка torbo 29 август 2007 - 21:02

така е като пропускам запетайки имах предвид- Не, знам как да отворя...
Отговори

lorda снимка lorda 29 август 2007 - 21:08

Сменяй буталата ....на 95 градуса цял ден като нищо са почнали да се топят, и сега ти прави проблеми щото са размекнати!
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 29 август 2007 - 21:41

 RemiXman, на Aug 29 2007, 10:08 PM, каза:

Сменяй буталата ....на 95 градуса цял ден като нищо са почнали да се топят, и сега ти прави проблеми щото са размекнати!


Еееее смях голям :jumpers:

Сега се замислям, че и моите може да са се размекнали ... дори излизат през аспуха... понякога... щото нямам катализатор да ги улавя и вкарва обратно. Ужас :ole:
Отговори

bugatti снимка bugatti 29 август 2007 - 21:49

:icon_twisted:
П.П алиминият както знаем сички се топи на 63 градуса....хаххахах уиде истекаха буталата през ауспуха :love_opel:
Отговори

georgiam снимка georgiam 29 август 2007 - 21:55

еее бива ли лятно време да караш колата в града и то в задръстванията!!!!
:love_opel:
:)))
прочети малко нещо преди да правиш и пишеш глупости колега :)
Отговори

bugatti снимка bugatti 29 август 2007 - 22:12

Тва за градусите на топене на всички ни е ясно че не е така....
Отговори

f1webberfan снимка f1webberfan 30 август 2007 - 07:48

Засрамихте човека! :love_opel:
torbo, не се притеснявай. И аз като я взех Астрата и погледа ми все беше в темперетурата. После се оказа, че просто си включва перката на 97-98 градуса. Просто верно гледай да имаш антифриз и все пак следи стрелката от време на време. Ако перката си се включва и сваля температурата не бери грижа! :icon_twisted:
Отговори

owchy снимка owchy 30 август 2007 - 13:28

 f1webberfan, на Aug 30 2007, 08:48 AM, каза:

Засрамихте човека! :icon_twisted:
torbo, не се притеснявай. И аз като я взех Астрата и погледа ми все беше в темперетурата. После се оказа, че просто си включва перката на 97-98 градуса. Просто верно гледай да имаш антифриз и все пак следи стрелката от време на време. Ако перката си се включва и сваля температурата не бери грижа! :love_opel:



Колегата е прав да пита(сега се сещам,че и аз като си купих печка мислех да попитам точно това във форума)
След като по принцип водата завира на 100 'С е нормално човек да се притеснява,особено след като преди това е карал бензин...а там такива градуси в повечето случаи са фатални...
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 30 август 2007 - 13:51

Добре де, вярно за мезе го взехме колегата, ама след това с разтапянето не можах да се сдържа...

Сега torbo нивото го гледай само на студен двигател - обикновенно рано сутрин преди да запалиш. За да е ефективно охлаждането и да не завира на 100 градуса водата системата работи под налягане - сега не знам дали е 1,5 бара или по ниско но при всички случаи е над 1. Ако си направиш експеримет и оставиш капачката отворена и загрее колата и се вклкючи вентилатора - то най вероятно ще кипне течността (особенно ако си с по малко антифриз спрямо вода). Когато си карал много и водата е загряла и загасиш двигателя температурата продължава оше малко да се покачва - можеш да се убедиш ако оставиш на контакт и гледаш температурата просто водата не се върти и са малко инерционни процесите докато топлината се разсея. За това на самата капачка има 2 клапанчета - едното за навънка(високо налягане) а другото за навътре(ниско налягане). В този случай клапанчето за високо налягане ще изпусне въздуха над антифриза в преливника - водата се разширява (и е близко да кипне) и нивото се покачва - след 60 минути като се охлади ще се върне на обичайното си ниво и ще влезне необходимия въздух през другото клапанче на капачката. Ако обаче в този момент махнеш капачката налягането ще падне и водата буквално ще кипне в ръцете ти.
С развиване на капачката не може да направиш балон. Осен това системата има маркучета за автоматично обезвъздушаване и въздуха се изкарва обратно в преливника като покараш малко.
Като караш е най важното да ти се включва перката (в града без перка не може!!) и да не ти влиза в червената зона. На повечето опели термостата отваря на 91 градуса а перката включва на 95-96. Така че температурата трябва да се движи в тези граници. Като запалиш загрява до 90. Задържа се на 90 защото тогава термостата отваря и влиза студената вода от радиатора. след като и тази вода се загрее, температурата се покачва до 95-96 и се включва перката. Температурата бавно пада и на 92 се изключва перката. След това пак покачване до 95 и така нататъка. В редки случаи може да видиш и покачване над 95 - големи жеги, климатик, рязко намаляне на скороста по време на изкачване, но изправната охладителна система бързо ще охлади.
Ако се притесняваш за избила гарнитура си наблюдавай нивото на антифриза (както се разбрахме на студен двигател) ако ти се налага да доливаш литри между смените на маслото то опасенията ти ще се окажат основателни (ако няма теч някъде другаде).
За булатала и сегментите го оставям без коментар защото считам че е несериозно.
Успех! Лека и безаварийна!
Отговори

ndlsport снимка ndlsport 30 август 2007 - 13:57

torbo приятелю карай си астричката спокйно само си пускай климата че е доста горещо тези дни и си свиркай ! :love_opel:
Отговори

torbo снимка torbo 30 август 2007 - 15:11

благодаря за обясненията колега :) за сегментите питам, защото предишния ми майсотр (ситроенист) бая ме наплаши че 1.6 чупели буталата при сегментите защото прегрявали. и оттам идва цялата работа
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 30 август 2007 - 16:03

 torbo, на Aug 30 2007, 04:11 PM, каза:

благодаря за обясненията колега :) за сегментите питам, защото предишния ми майсотр (ситроенист) бая ме наплаши че 1.6 чупели буталата при сегментите защото прегрявали. и оттам идва цялата работа


Кажи му на тоя майстор да си скъса дипломата :love_opel:

Карай и си свиркай :icon_twisted:
Отговори

i_p снимка i_p 30 август 2007 - 16:07

 dj_simo_boy, на Aug 30 2007, 02:51 PM, каза:

Добре де, вярно за мезе го взехме колегата, ама след това с разтапянето не можах да се сдържа...

Сега torbo нивото го гледай само на студен двигател - обикновенно рано сутрин преди да запалиш. За да е ефективно охлаждането и да не завира на 100 градуса водата системата работи под налягане - сега не знам дали е 1,5 бара или по ниско но при всички случаи е над 1. Ако си направиш експеримет и оставиш капачката отворена и загрее колата и се вклкючи вентилатора - то най вероятно ще кипне течността (особенно ако си с по малко антифриз спрямо вода). Когато си карал много и водата е загряла и загасиш двигателя температурата продължава оше малко да се покачва - можеш да се убедиш ако оставиш на контакт и гледаш температурата просто водата не се върти и са малко инерционни процесите докато топлината се разсея. За това на самата капачка има 2 клапанчета - едното за навънка(високо налягане) а другото за навътре(ниско налягане). В този случай клапанчето за високо налягане ще изпусне въздуха над антифриза в преливника - водата се разширява (и е близко да кипне) и нивото се покачва - след 60 минути като се охлади ще се върне на обичайното си ниво и ще влезне необходимия въздух през другото клапанче на капачката. Ако обаче в този момент махнеш капачката налягането ще падне и водата буквално ще кипне в ръцете ти.
С развиване на капачката не може да направиш балон. Осен това системата има маркучета за автоматично обезвъздушаване и въздуха се изкарва обратно в преливника като покараш малко.
Като караш е най важното да ти се включва перката (в града без перка не може!!) и да не ти влиза в червената зона. На повечето опели термостата отваря на 91 градуса а перката включва на 95-96. Така че температурата трябва да се движи в тези граници. Като запалиш загрява до 90. Задържа се на 90 защото тогава термостата отваря и влиза студената вода от радиатора. след като и тази вода се загрее, температурата се покачва до 95-96 и се включва перката. Температурата бавно пада и на 92 се изключва перката. След това пак покачване до 95 и така нататъка. В редки случаи може да видиш и покачване над 95 - големи жеги, климатик, рязко намаляне на скороста по време на изкачване, но изправната охладителна система бързо ще охлади.
Ако се притесняваш за избила гарнитура си наблюдавай нивото на антифриза (както се разбрахме на студен двигател) ако ти се налага да доливаш литри между смените на маслото то опасенията ти ще се окажат основателни (ако няма теч някъде другаде).
За булатала и сегментите го оставям без коментар защото считам че е несериозно.
Успех! Лека и безаварийна!


Браво колега :love_opel:
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 30 август 2007 - 17:14

 DanZKi, на Aug 30 2007, 05:03 PM, каза:

 torbo, на Aug 30 2007, 04:11 PM, каза:

благодаря за обясненията колега :) за сегментите питам, защото предишния ми майсотр (ситроенист) бая ме наплаши че 1.6 чупели буталата при сегментите защото прегрявали. и оттам идва цялата работа


Кажи му на тоя майстор да си скъса дипломата :love_opel:

Карай и си свиркай :icon_twisted:

Ти вярваш ли, че този "майстор" има диплома?
Отговори
Тази тема е заключена « Prev
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg