Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Уникалната история на една тигра

Joro-Tigra снимка Joro-Tigra 30 октомври 2009 - 12:17

Здравейте,

нов съм във форума и реших да ви споделя историята на моята кола.

Купих е септември 2008г. 1995г.(1.6) климатик ел огледала стъкла,подгряване общо взето мисля,че всички екстри за въпросният модел.Много бях доволен,запазена никакви проблеми,никаква ръжда,направо кукла.Общо взето лятото работя на морето и реших да си взема точно тигра,понеже всеки ден минавах покрай една,и направо се влюбих,ходих на работа с мисълта да изкарам пари за да си я купя.Това лято пак заминах,естествено с колата и се започна.Като начало на магистралата пълна с багаж и един колега до мен,200 ги държеше без проблем и т.н...след около две седмици загуби внезапно обороти и започна да работи,като трактор(3 цилиндъра).Едвам стигнах на 1 и 2ра скорост до един сервиз(понеже в Слънчев бряг сервизи бол..)и ми казаха че си е заминала бобината..смених е,смених и свещите общо 300 лева.Качих се направо летеше...но за час,после всичко пак по старому.Обадих се,казаха ми че е друга причината,теглих им една путка майна и си я карах така..И така стигна се до въпросната нощ,в която с приятелката ми се прибирахме от работа.Валеше страшно много и имаше едно място със страшно дълбока локва(както разбрах в последствие),но все пак колите си минаваха.Решихме и ние да минем бавничко и посредата колата угасна.Опитваме да запалим само се чува туп..издърпаха ме и ми казаха,че се е намокрила,ок изчаках ден,два(бях е оставил пред един хотел,и бях разкачорил работите,за да изсъхне)пробвам пак същото туп...Един приятел ми каза да е включа на 4та и да бутна,за да превърти буталото и да изхвърли водата..е направих го и се чу само храс прас и спрях..бях хванала двама цигани да бутат единия ми вика бате бате погледни надолу..гледам надолу всичко в масло,бензин и т.н...хванах се за главата,викам кво стана,в този момент пък изкочи охраната вика сега ще чистиш..той си е прав човека ама в този момент бях малко агресивен та си го изкарах на него,дойде управителя,оказа се човек та се разбрахме,защото изтече адски мн течност..както и да е.Ходих по сервизи и никаде не искаха да се занимават.Най-накрая с връзки е закарахме в Ахелой,където ми свалиха двигателя и се показа просто нещо наподобяващо реликва от втората световна.Горе на блока имаше дупка,точно колкото кутия цигари(мерихме я) а долу картера беше разцепен по цялата дължина.Оказа се аски лош воден удар.Обичам си колата и си реших да е правя.Намерих двигател във Варна докара ми го човека(моя е х16хе 1995г,докараха ми х16хе 1999г.)много запазаен прегледа го маистора,вика имаш голям късмет.Смениха го,отивам да е взема радостен паля...и отново тракторския звук и вибрация.На въпроса "какво става?" ми се отговори,че бобината е за смяна..ок ще я сменя.Смених я но,колата пак не вървеше,както трябва..нормално,защото никой неможеше да ми смени компютъра заради имобилайзера...разхода ми беше около 25л/100км градско.Смених кабелите и се пооправи работата,но все пак куцаше,и прекъсвача удряше на 4900 оборота.Прибрах се в Пловдив,и на табелата Пловдив взе да пуши(остана без вода,как стана незнам и аз)налях си и си продължих.Скоро ми прегря до панайра и както разбрах по мокрото купе се беше спукал вътрешния радиатор на парното.Варианта беше да го сменя,или да си сложа разни дивотий в казанчето,както и направих заради ограничените ми вече финансий.Запуши се тръбата под казанчето.Отпушихме я,оказа се после че долу се е пукнала,айде пак оправиха я,и отново ми казаха,че бобината си е заминала.И сега си карам така понеже вече нямам никакви пари за ремонти.Звънях във Стефанов и ми казаха,че могат да сменят компютрите и при първа възможност ще отида да го орпавя,но и те не ми казаха причина за изгаряне на бобината.Обиколил съм поне 10тина сервиза и навсякъде ми дигат рамене за явна причина.В Слънчев бряг им се молих да ми кажат цифра,само и само да е оправят и всеки път уж беше готова и накрая пак същия ...И така..това е историята,казаха ми че това е воден удар,който може да се случи 1/1000,смисъл толкова лош.Ако някой има някаква идея за бобината нека ми отговори. :ci:

ПОЗДРАВИ
Отговори

breakboy снимка breakboy 30 октомври 2009 - 12:35

Много лошо наистина... Да ти кажа така е при тиргрите, изведнъж изкачат една камара проблеми. И при мен беше така - проблем след проблем ! Моя двигател е X14XE. И на мен ми прави проблеми тая бубина. Преди 5-6 месеца двигателя започна да прекъсва. Оказа се, че е от нея. Смених я, обаче сега проблема пак е на лице иии... кофти. Успех дано я оправиш твоята :)
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 30 октомври 2009 - 12:57

Аз пък за пръв път чувам за хроничен проблем с бобините. Същата я слагат на една камара Астри Ф и не зная да са проблемни. На мен за едно дразнещ опридърпване също ми сложиха диагноза бобина, купих, смених и същото. Продадох я на едно момче, на което също му бяха казали, че е за смяна, не мисля, че и неговия проблем се оправи. Просто като не знаят какво и е на колата- бобина.
Странно как е станал водния удар от локва- на Тиграта въздух се взема над радиатора. По- вероятно е да е била вече духнала гарнитурата и от там да е пропуснала.
Отговори

Joro-Tigra снимка Joro-Tigra 30 октомври 2009 - 13:01

 breakboy, на 30 Oct 2009, 8:35, каза:

Много лошо наистина... Да ти кажа така е при тиргрите, изведнъж изкачат една камара проблеми. И при мен беше така - проблем след проблем ! Моя двигател е X14XE. И на мен ми прави проблеми тая бубина. Преди 5-6 месеца двигателя започна да прекъсва. Оказа се, че е от нея. Смених я, обаче сега проблема пак е на лице иии... кофти. Успех дано я оправиш твоята :)


Съветвам те да смениш кабели и свещи,защото това е единственото разумно обяснение,което съм получил досега,и никой друг няма различно.Свещи и кабели,това са причините (които са ми известни до момента).При мен първият път смених свещи,но не и кабели,след смяната на кабелите сегашната ми бобина си беше заминала вече.Съветвам те да го направиш,като предпазна мярка за да не береш мойте ядове.Успех  :ci:

 AlexMav, на 30 Oct 2009, 8:57, каза:

Аз пък за пръв път чувам за хроничен проблем с бобините. Същата я слагат на една камара Астри Ф и не зная да са проблемни. На мен за едно дразнещ опридърпване също ми сложиха диагноза бобина, купих, смених и същото. Продадох я на едно момче, на което също му бяха казали, че е за смяна, не мисля, че и неговия проблем се оправи. Просто като не знаят какво и е на колата- бобина.
Странно как е станал водния удар от локва- на Тиграта въздух се взема над радиатора. По- вероятно е да е била вече духнала гарнитурата и от там да е пропуснала.



Доколкото ми е известно не беше духнала гарнитурата...Както и майстора ми обясни,просто адски гаден късмет.На мен дори баща ми се хвана за главата,барабар с  толкова майстори и всеки направо като треснат.Много рядко се случва,и все пак не е невъзможно.Просто когато има много дълбока локва,минаваите много бавно,а ако е до фаровете спрете.Изгасне ли ви,не я пипайте-само с пътна помощ.Да се намокри делко е невъзможно,защото тиграта има диоден моноблок вместо делко.Просто съвет към всички екотек абонати...особено на тигрите(понеже са ниски)ВНИМАВАЙТЕЕЕЕЕЕ  :3: :ci: :3: :3:
Отговори

breakboy снимка breakboy 30 октомври 2009 - 13:09

Е след тоя воден удар кфо стаа.. тряа се изхвърля двигателя :( ? Аз съм сменял всичко без кабели и май ще трябва да пробвам вече и с тях...
Отговори

Joro-Tigra снимка Joro-Tigra 30 октомври 2009 - 13:24

Ами ако е лек,е възможен ремонта..отваря се долу пробката на картера сменят се някои сегменти,но все пак 500 лева не ти мърдат.Колкото до това,какво представлява,ами двигателя всмуква вода през въздушния филтър и вече нататък не съм много вещ...общо взето ад е,и в повечето случай не си заслужава ремонта.Давам ти моя пример-Купих колата за 3200лв (нов внос без платени еко такси и т.н.)смених ремъци масла(във Стефанов) и т.н.и все пак колата ми излезна около 4000.До това лято не съм пипнал нищо, а си признавам цедях е.До тук ремонта ми струва около 2000лв грубо :ci:
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 30 октомври 2009 - 13:55

 Joro-Tigra, на 30 Oct 2009, 13:01, каза:

понеже са ниски)ВНИМАВАЙТЕЕЕЕЕЕ :ci: :ci: :3: :3:


Толкова много глупости напоследък не бях чел. Минал в локва колата угаснала компетентността ни стига до там да дадем на 4-та и после що воден удар ами какъв чуков ли? Да се беше убадил на компетентен колека който да ти каже да отвиеш свещи и да завъртиш а не... После тиграта била ниска, да ама не е да не сме виждали тигри. Прегряла налял си вода и си продължил затлачил я. Колега научи се да си поддържаш колата и тогава и тя ще те слуша и на вече се намери майстор човек на който да разчиташ.
Отговори

imitev снимка imitev 30 октомври 2009 - 14:34

Аз искам да видя как ще стане да се извадят буталата през картера и после как ще натикаш новите бутала и сегменти през картера без да сваляш главата... :ci:
Отговори

Joro-Tigra снимка Joro-Tigra 30 октомври 2009 - 14:41

 Nedqlkov, на 30 Oct 2009, 9:55, каза:

Толкова много глупости напоследък не бях чел. Минал в локва колата угаснала компетентността ни стига до там да дадем на 4-та и после що воден удар ами какъв чуков ли? Да се беше убадил на компетентен колека който да ти каже да отвиеш свещи и да завъртиш а не... После тиграта била ниска, да ама не е да не сме виждали тигри. Прегряла налял си вода и си продължил затлачил я. Колега научи се да си поддържаш колата и тогава и тя ще те слуша и на вече се намери майстор човек на който да разчиташ.

Прегря ми новия мотор а не стария(точно тогава се е спукал радиатора)като при мойта хората са измислили спортно окачване.Ставаше въпрос,че локвата беше прекалено дълбока,понеже не само мойта кола си замина тогава.След мен имаше 2 таксита и още някаква но не разбрах каква,който се прецакаха.Хората от сервиза ми казаха,че точно за тази вечер е имало още 2 случая подобни на моя,на същото място...да съм е затлачил..е не не съм!!!Смятам,че около 15 мнения,обединяващи се около това което казах са достатъчна причина да знам какво се получи при мен

 imitev, на 30 Oct 2009, 10:34, каза:

Аз искам да видя как ще стане да се извадят буталата през картера и после как ще натикаш новите бутала и сегменти през картера без да сваляш главата... :ci:


Колега сложих нов мотор от друга кола
Отговори

froluti снимка froluti 30 октомври 2009 - 16:02

 AlexMav, на 30 Oct 2009, 12:57, каза:

Аз пък за пръв път чувам за хроничен проблем с бобините.


До колкото чета във форума съществува такъв проблем с блок бобината на Векрта Б, Астрга Г (в това число и аз) и Зафира А...
Отговори

Joro-Tigra снимка Joro-Tigra 31 октомври 2009 - 00:16

Общо взето проблемите идват от кабелите и свещите...те са причината бобините да горят :newsm05_41:
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 31 октомври 2009 - 01:05

Вярно е ! Ако ви са читави кабелите и свещите няма да имате проблеми с бобината! Е все някога може да изгори ... ама не е като да ги с меняш през месец :newsm05_41:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 31 октомври 2009 - 09:48

 stefan_suny, на 31 Oct 2009, 1:05, каза:

Вярно е ! Ако ви са читави кабелите и свещите няма да имате проблеми с бобината! Е все някога може да изгори ... ама не е като да ги с меняш през месец :newsm05_41:


Я сега вземи обесни на всички, така от физична гледна точка как кабелите и особенно свещите могат да прецакат бобината :newsm05_41:
Говоря сериозно
Отговори

Joro-Tigra снимка Joro-Tigra 31 октомври 2009 - 09:53

И аз имам интерес,ако някой може да обясни,защото до тук съм дал 550 лева за бобини и диагностика(за 3 месеца съм сменил общо 3 бобини,като първата ми беше оригинална,не знам дали съм го написал в първия ми пост  :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от Joro-Tigra: 31 октомври 2009 - 09:55
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 31 октомври 2009 - 10:04

Веднага се сещам за случай от практиката ми - Не добри кабели - не добър контакт в областите на свързване с бобината и свещите.
Появява се искрене, с което се повишава и преходното съпротивление на кабелите. Повишеното преходно съпротивление, както и появилото се искрене в областта на свързване на кабелите с бобината и действат изцяло негативно - заради искренето контактите почерняват, пластмасата се напуква, а като резултат контактът с кабелите става още по-лош, а съпротивлението още по-голямо. Крайният резултат е некоректно работеща и прегряваща бобина. От прегряването се прекъсват спойки и т.н.
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 01 ноември 2009 - 20:04

Относно кабелите и свещите:
Износени/некачествени/неподходящи свещи - резултата е по трудното образуване на искрата. Било в следствие на нагар, омасляване, фабрично неподходящо разстояние между електродите или стопен електрод (следствие от предишна прецакана бобина примерно или бедна смес или каквото друго се сетите) всичко това затруднява образуването на искрата. Тук е мястото да отбележа че теста с развита свещ опряна на корпуса не е 100% показателен, защото в цилиндъра работи при 10-12 бара налягане, което внася допълнително съпротивление.
Стари/прегорели кабели - нови технологии със графитно-силиконови сърцевини и какви ли не щуротии - да ама като мине някоя годинка + "благоприятното" въздействие на 100градусовата жега и всичко се опича и нацепва. Кабелите стареят. Като се добавят евентуалните атмосферни влиания водещи до окисление на контакти, нагар и тн (нови кабели трудно се овлажняват щото са им меки и хубави изолациите, ама за 10+годишни се сещайте сами) се получава едно хуууубаво съпротивление на пътя на искрата.
Всички тези съпротивления, които пречат на искрата да си прескочи нормално, в крайна сметка водят до увеличаване на напрежението на изхода на бобината. Просто при протичане на ток в първичната й намотка напрежението във вторичната се увеличава докато не настъпи пробив - да се запали искрата на свещта след което съпротивлението доста пада и започва да тече повечко ток при по ниско напрежение (някои му викат волтова дъга, има много сходно с електрожените)
Всичко това е мнооого хубаво ама сега да попитам какво става когато това пробивното напрежнение необходимо да се запали искрата на свещта се окаже стабилно по голямо от нормалното работно??
Ми отговора е елементарен - пробива се там където може!!!!! Може да се пробие през кабела към корпуса, ама мооже и по неприятно да е като се пробие вътре в самата бобина!
Еми честито -вие сте за нова бобина! :mhihi:

Имайте в предвид че тези бобини са от типа "излишна искра" и появата на дисбаланс във всяка от двойките също може да причини коварен номер с липса на запалване. Този дисбаланс есествено пак ще е следствие от кабелите и свещите.


П.П. Лично аз не смятам че температурата пречи на тези бобини да работят(все пак са залепени за блока на двигателя където си е работно 90и градуса) защото:
1 полупроводниците(вградения комутатор) издържат до около 200градуса
2 кабелните изолации издържат поне 150градуса и то сравнително обикновените, в бобината какви са незнам
3 ако е запоявано с тинол извътре - този стандартния (60/40) започва да се топи някъде на 250градуса
4 вярно че бобината е залепена за блока който работно е 90градуса, ама е залепена с една хубава алуминиева плочка все пак! което гарантира хубаво топлоотдаване от бобината към блока ако се наложи, и поради това ме съмнява в самата бобина да става повече от 120 градуса , което си е напълно в работните температури на елементите извътре
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg