Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Ecotec - харч на масло на бензин

masimo снимка masimo 02 септември 2013 - 16:15

Здравейте колеги,
Моля за обоснован отговор от по опитните и патилите относно харча на масло на бензиновите екотеци.

За 1.6 16V 101к.с. е пределно ясно, поне до 2001год. Има много теми.
За 2.0 16V 136к.с. намирам също теми за висок разход на масло.
За 1.8 16V 115к.с. пак има теми за харч от сорта 1л за 4-5000км.
За 1.4 16V 90к.с. може би най-малко писано и сравнително добре.

Някой да потвърди написаното. Всичко що е екотек харчи масло? или просто да бягаме от 1.6 преди 2001.

p.s. Теми има много, но не и комбиниран отговор, мисля че ще е от помощ.

Мерси
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 02 септември 2013 - 16:23

Казват, че няма кола, която да не харчи масло. Принципно е така. Трябва да ти е пределно ясно, че двигател 2-3-4-5 употреба няма как да бъде запазен. Следователно ще харчи и масло, освен, ако автоджамбазите не са му направили някоя магия, която след смяната на масло лъсва. Е, има и запазени екземпляри, но е цяло чудо да попаднеш на такъв.
Отговори

masimo снимка masimo 02 септември 2013 - 16:55

 IvailoM, на 02 септември 2013 - 16:23, каза:

Казват, че няма кола, която да не харчи масло. Принципно е така. Трябва да ти е пределно ясно, че двигател 2-3-4-5 употреба няма как да бъде запазен. Следователно ще харчи и масло, освен, ако автоджамбазите не са му направили някоя магия, която след смяната на масло лъсва. Е, има и запазени екземпляри, но е цяло чудо да попаднеш на такъв.


Това е така, но има нормален разход и завишен такъв, също и двигатели които са податливи към това! Пример за това е 1.6 16v.
Нека ти дам пример и за 2-3-4-5 употреба мотор, а именно на Ауди 1.8s 90к.с., което кара баща ми. Производство 1989год на 380 000км (сигурно и връщани), което се кара с най-евтиното масло в туба което мога да намеря с отстъпка. Та въпросната кола сигурно харчи под 100мл за 10 000км защото аз го сменям и знам.

Ако трябва ще задам въпроса другоядче. Кой от изброените двигатели е най-НЕ-податлив към завишен разход на масло. :)

Благодаря
Мнението беше редактирано от masimo: 02 септември 2013 - 16:58
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 02 септември 2013 - 17:11

Колега, ти питаш за определени двигатели и аз ти казвам за тях, а не за Ауди от 89 година. За 1.6 няма да коментирам. Имаше си фабричен дефект, който след определена година мисля, че е премахнат. За 1.8 и 2.0 какво да ти кажа? Много си зависи от експлоатацията им от предишните собственици. Фабрично нямат заложен голям разход на масло, ако това може да те насочи макар и малко. Но като ти запекат сегментите или гумичките на клапаните ще имаш разход, особено на дълъг път във високите обороти.
Отговори

Draganov снимка Draganov 02 септември 2013 - 17:31

На късмет взимаш всичко :) Разхода на маслото също си зависи и от поведението и тежестта на десният ти крак. Ако я мачкаш много - ще ти гори :)
Старата ми Вектричка беше 1.6 8 клапана 96-та и я карах като евреин - с 90-100 извън града. НИКОГА не ми се е налагало да доливам масло.
Мнението беше редактирано от Draganov: 02 септември 2013 - 17:33
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 02 септември 2013 - 18:14

 masimo, на 02 септември 2013 - 16:55, каза:

Това е така, но има нормален разход и завишен такъв, също и двигатели които са податливи към това! Пример за това е 1.6 16v.
Нека ти дам пример и за 2-3-4-5 употреба мотор, а именно на Ауди 1.8s 90к.с., което кара баща ми. Производство 1989год на 380 000км (сигурно и връщани), което се кара с най-евтиното масло в туба което мога да намеря с отстъпка. Та въпросната кола сигурно харчи под 100мл за 10 000км защото аз го сменям и знам.

Ако трябва ще задам въпроса другоядче. Кой от изброените двигатели е най-НЕ-податлив към завишен разход на масло. :)

Благодаря

Ауди 80 б3 1.8с има и карбуратор и моноинжекция... Карбуратора е 65кВ, а моното 66кВ, кой от 2'та агрегата имаш?! Аз ги имам и 2'та, кажи какво те интересува да ти кажа... Че точно Ауди с тези двигатели гумичките на клапаните са консуматив, а на 350 000 хвърли сегменти карбуратора(1.2л на 1000км смесен цикъл, сега е на части в мобиле), моното го взех от германия на самоход на реални 200 000км закръглено. Не пипаше маслото, а и го карах с добро такова за разлика от карбуратора, затова и така се развиха събитията. На моното започна да гори масло след като седя 2.5 години без да бъде запалено нито веднъж и гори около 7-800мл на 1000км, като тепърва му предстой газифициране, смяна на консумативи и т.н. Ще сменя и гумичките, предполагам са се спекли или разпаднали. Вярно е - корави са, 50 000км на 'спар', а доливам 500гр на 10 000км. Имай впредвид, че фабрично разхода на масло е даден в някъкви стойности, но това е като разхода на гориво. Когато караш икономично и съответно - нормално. Като я 'пържиш' нормално да бара маслото и то повече от нормалното... Аз съм с ц18хе последните 5 години и около 50 000км и при него има доста ръчка като за 10 000км отива около минимума(близо литър)... Имай впредвид, че няма вадене на тази кола и поне веднъж да не отиде към критичните. Извинявам се за отбива от темата по-горе... Опел форум е, но поне 30% от колегите имат и 2'ри автомобил, който не е от Марката...
Отговори

masimo снимка masimo 02 септември 2013 - 18:54

Здрвейте,

IvailoM, благодаря. Това отговаря на въпроса ми напълно, разбирам те. Съгласен, съм че всичко зависи от експоатацията. Просто исках да знам дали и тем имат "детска болест".

^_fenixa_^, аидо-то е моно, но си е 90к.с. За да бъдем точни, мисля че преди 6,7 год са сменяни гумички. В семейството е тази кола от 2002 год или 2003 някъде и до сега само това е сериозното което сее правило по мотора. Грубо е са навъртяни към 150 000км досега, кола на 2-ма студени! последователно, сещаш се как е карана и поддържана. Това ми беше 1-вата кола и ти гарантирам, чее имала доста тормоз :) Все още се движи нормално и харчи 8-9-10 газ смесено :) Както и да е, това вече е антика, но си беше много яка кола за годните си ..

Благодаря и на другите колеги ;)
Отговори

mar40-71 снимка mar40-71 02 септември 2013 - 19:45

Причини за разход на масло!!!!
Разход на масло е индикатор за проблеми в двигателя и може да се дължи на следните причини:
-Течове от тръбопроводи,гарнитури,уплатнения и т.н
-Семеринги на лагерите на коляновият вал
-Износени основни лагери така цилиндъра се облива с масло,което пръстените не могат да поемат
-Износени илиповредени мотовилкови лагери същатапричина,но "наводнява"цилиндъра с още повече масло
-Износени или повредени лагери на разпределителния вал-маслото отива във водачите на клапаните.
-Деформирани или надрани цилиндрови стени
-Запушени клапани на системата на вентилация на картера
-Износени липовредени бутални пръстени или канали
-Износени ли повредени клапани,водачи и уплатнителите им.
-Запушени маслини канали
-Замърсено масло-води до износване на частите
-Износен лагер на турбокомпресор
-Разреждане с гориво.
ОТ тук на сетне;Всеки да чете малко повечко...........и сам да преценява.Карам екотек но имам теч от семеринга на коляновия вал.Стари коли и нови жени си искат внимание и поддръжка.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 02 септември 2013 - 20:12

Основният теч на масло при опелите е от гарнитурите на капака на клапаните, особено при екотеците. Карам четвърти екотек и си тече от гарнитурата обилно. Дори и след смяната и с нова. Така че екотеците не го горят толкова маслото, колкото го губят от разни гарнитури и семеринги.
Отговори

mar40-71 снимка mar40-71 02 септември 2013 - 20:24

Напълно си прав колега, и аз гледам да не обръщам внимание защото кой каквото и да пише всичко опира до пари.
Отговори

zandor снимка zandor 02 септември 2013 - 20:32

Истината, е че има доста екотеци 1,6 който не харчат никакво масло, а също така и въобще доста автомобили с незнайни километри който или не харчат масло или харчат пренебрежими количества от типа 200-400мл на 10000км.
Отговори

mar40-71 снимка mar40-71 02 септември 2013 - 21:07

Жена и кола са на късмет.
Отговори

masimo снимка masimo 03 септември 2013 - 08:54

Вече е ясно. Благодаря за изчерпателните коментари.
След като двигателите малко ми се изясниха, мисля че тази тема е чудесен завършек: http://www.opelclub....showtopic=74990 поне за Астра.
Отговори

stromberg снимка stromberg 03 септември 2013 - 19:06

Чудя се,защо всяка трета или четвърта тема е за разхода на масло на Екотека по-специално? Точно така е не един път сме писали тук,че Х16ХЕЛ има заводски дефект,който се отстранява,ако си отвориш мотора и знаещ какво да направиш!Другото важно нещо специално касаещо българския манталитет е дали колата гори масло.Този разяждащ въпрос касае само нас повярвайте.Естествено е че като напънеш преко сили един Опел особенно с по-малко коне по магистрала без ограничение на скоростта,ще изгори масло.В Австрия,Швейцария или където скоростта е ограничена този дефект по не се усеща.На обороти почти до максималните маслото става почти на вода,като не само част от него изгаря,но има и изпарения особенно на коли с турбокомпресор.Казвали са ми,че по как да го нарека прилежните немци си носели тубичка с масло в багажника.Освен това техните разфасовки масло са в туби по 5 литра,което също трябва да ви говори нещо.Но друго ми е много по странно и това е че някои дават хиляди левове за бензин,а как да се нарича това чувство незнам,когато трябва да се бръкнеш примерно 20 или 30лв средно,ако се наложи да се долее литър или два масло от смяна до смяна? Умерения разход не е критерий за издухан мотор.Моя Екотек даже след пълен основен ремонт,подобрения в буталата и маслените сегменти и още ред новости пак си хвърля маслото Повтарям хвърля,не го гори,защото след ремонта ауспуха е ръждив отзад,а преди това беше с маслен опръстен.Друга важна подробност,която съм забелязал е че ако налея маслото до максимума на маслоизмерителната пръчка почва да го хвърля за отрицателно време,а ако е на минимума на щеката почти не го пипа.Това го има и при други марки коли,но специално при Х16ХЕЛ е силно изразено.
Отговори

stromberg снимка stromberg 03 септември 2013 - 19:15

 mar40-71, на 02 септември 2013 - 19:45, каза:

Причини за разход на масло!!!!
Разход на масло е индикатор за проблеми в двигателя и може да се дължи на следните причини:
-Течове от тръбопроводи,гарнитури,уплатнения и т.н
-Семеринги на лагерите на коляновият вал
-Износени основни лагери така цилиндъра се облива с масло,което пръстените не могат да поемат
-Износени илиповредени мотовилкови лагери същатапричина,но "наводнява"цилиндъра с още повече масло
-Износени или повредени лагери на разпределителния вал-маслото отива във водачите на клапаните.
-Деформирани или надрани цилиндрови стени
-Запушени клапани на системата на вентилация на картера
-Износени липовредени бутални пръстени или канали
-Износени ли повредени клапани,водачи и уплатнителите им.
-Запушени маслини канали
-Замърсено масло-води до износване на частите
-Износен лагер на турбокомпресор
-Разреждане с гориво.
ОТ тук на сетне;Всеки да чете малко повечко...........и сам да преценява.Карам екотек но имам теч от семеринга на коляновия вал.Стари коли и нови жени си искат внимание и поддръжка.
Колега евалата,ама можеш ли да обясниш по-подробно как като са ти износени основните лагери цилиндъра се облива с масло,което пръстените не могат да поемат?Същото не мога да осмисля и за мотовилковите лагери.Същото важи и за лагерите на разпределителния вал,които даже не се водят лагери,ами разпред вала си ляга на алуминия в главата,като даже и от завода да излиза мотора специално пък на Х16ХЕЛ така е направен,че горната част на клапаните с пружините е винаги обляна в масло и само гумичките и стегнатите водачи държат това масло да не попада в камерата.
Отговори

svetoslav1 снимка svetoslav1 03 септември 2013 - 21:35

Както казва един приятел на шега-немците са преценили че на тези двигатели им трябва хубаво масло и за това или го хвърля,или го гори,та да ни подсети че трябва да го освежим чрез доливане,или да го сменим направо!!!!В интерес на истината обаче неговата Астра х14хе след смяня на маслото не го пипа до 10 000км,и ако не го смени-за 2-3хил.км почва да пие по 0,5л???

Та може и някаква истина има в тази работа???
Отговори

masimo снимка masimo 04 септември 2013 - 16:34

 stromberg, на 03 септември 2013 - 19:06, каза:

Чудя се,защо всяка трета или четвърта тема е за разхода на масло на Екотека по-специално? Точно така е не един път сме писали тук,че Х16ХЕЛ има заводски дефект,който се отстранява,ако си отвориш мотора и знаещ какво да направиш!Другото важно нещо специално касаещо българския манталитет е дали колата гори масло.Този разяждащ въпрос касае само нас повярвайте.Естествено е че като напънеш преко сили един Опел особенно с по-малко коне по магистрала без ограничение на скоростта,ще изгори масло.В Австрия,Швейцария или където скоростта е ограничена този дефект по не се усеща.На обороти почти до максималните маслото става почти на вода,като не само част от него изгаря,но има и изпарения особенно на коли с турбокомпресор.Казвали са ми,че по как да го нарека прилежните немци си носели тубичка с масло в багажника.Освен това техните разфасовки масло са в туби по 5 литра,което също трябва да ви говори нещо.Но друго ми е много по странно и това е че някои дават хиляди левове за бензин,а как да се нарича това чувство незнам,когато трябва да се бръкнеш примерно 20 или 30лв средно,ако се наложи да се долее литър или два масло от смяна до смяна? Умерения разход не е критерий за издухан мотор.Моя Екотек даже след пълен основен ремонт,подобрения в буталата и маслените сегменти и още ред новости пак си хвърля маслото Повтарям хвърля,не го гори,защото след ремонта ауспуха е ръждив отзад,а преди това беше с маслен опръстен.Друга важна подробност,която съм забелязал е че ако налея маслото до максимума на маслоизмерителната пръчка почва да го хвърля за отрицателно време,а ако е на минимума на щеката почти не го пипа.Това го има и при други марки коли,но специално при Х16ХЕЛ е силно изразено.


Колега, не случайно написах за завишен разход. Никой няма да го притеснява 1л или 2л на 10 000км, това са 20лв. При положение, че аз 10 000 ги правя за 7-8 месеца не е никакъв проблем, но има теми в които колеги пишат, че почва да гори дори от сорта на 1л на 1000км или фантастични истории за 500км 1л :) Затова и е пусната темата.

Поздрави
Отговори

svetoslav1 снимка svetoslav1 04 септември 2013 - 19:53

 masimo, на 04 септември 2013 - 16:34, каза:

Колега, не случайно написах за завишен разход. Никой няма да го притеснява 1л или 2л на 10 000км, това са 20лв. При положение, че аз 10 000 ги правя за 7-8 месеца не е никакъв проблем, но има теми в които колеги пишат, че почва да гори дори от сорта на 1л на 1000км или фантастични истории за 500км 1л :) Затова и е пусната темата.

Поздрави


Това означава тотално издухан двигател,и може да се случи и на мерцедес и бмв,и всяка друга кола,все пак опела е по-евтина кола и се очаква ресурса му свършва по-рано,но ние го купуваме тотално издухан за без пари и очакваме да е като нов!!!

Нека хора който карат Астра Г на действителни малки километри да споделят за харча на маслояда,щото ако е този литър на 10к километра,то просто не си струва да се коментира???
Отговори

Джамбо_Мен снимка Джамбо_Мен 12 септември 2013 - 17:46

 svetoslav1, на 04 септември 2013 - 19:53, каза:

Това означава тотално издухан двигател,и може да се случи и на мерцедес и бмв,и всяка друга кола,все пак опела е по-евтина кола и се очаква ресурса му свършва по-рано,но ние го купуваме тотално издухан за без пари и очакваме да е като нов!!!

Нека хора който карат Астра Г на действителни малки километри да споделят за харча на маслояда,щото ако е този литър на 10к километра,то просто не си струва да се коментира???




Колега,аз ще коментирам от личен опит.X16XEL ми гореше 200-250гр максимум на 1000км,след ремонт на главата,избила гарнитура,харча на масло стана 700-800гр за 300км,не беше прегрявана преди това и не мисля че мотора е бил издухан.
Отговори

svetoslav1 снимка svetoslav1 13 септември 2013 - 20:15

 Джамбо_Мен, на 12 септември 2013 - 17:46, каза:

Колега,аз ще коментирам от личен опит.X16XEL ми гореше 200-250гр максимум на 1000км,след ремонт на главата,избила гарнитура,харча на масло стана 700-800гр за 300км,не беше прегрявана преди това и не мисля че мотора е бил издухан.

При теб положението е било сериозно,значи има нещо вярно в прякора на мотора!!!!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg